Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    R.I.P.

    Anonymous
    Guest

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Guest Thu Mar 05, 2015 10:07 am







    R.I.P. - Page 2 4135669698
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-11

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Ferenz Thu Mar 05, 2015 10:21 am

    Sve što hoću da znam: Vlada Divljan's not dead.

    PopeЧе

    Posts : 622
    Join date : 2014-12-06

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by PopeЧе Thu Mar 05, 2015 11:37 am

    Bog da mu dušu prosti.



    Last edited by PopeЧе on Thu Mar 05, 2015 11:45 am; edited 2 times in total
    zvezda je zivot

    Posts : 6957
    Join date : 2014-11-07

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by zvezda je zivot Thu Mar 05, 2015 11:39 am

    odavno me nije jedna javna smrt ovoliko pogodila. R.I.P. - Page 2 4135669698
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by паће Thu Mar 05, 2015 12:38 pm

    Са моје плејлисте је одлетело небројено величина. Ових дана бришем неке ствари од Боуија, Тенџерин Дрима и још којешта. Док сам чекао да смислим имам ли шта да кажем, наишла је нека Владина ствар, као што сам и очекивао да ће наићи.

    Јер не могу да се сетим да ли сам икад обрисао било шта његово.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-03

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Indy Thu Mar 05, 2015 12:41 pm

    Mi ćemo te voleti
    Ostaće glas R.I.P. - Page 2 4135669698
    Erős Pista

    Posts : 81199
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Thu Mar 05, 2015 1:32 pm

    zvezda je zivot wrote:odavno me nije jedna javna smrt ovoliko pogodila. R.I.P. - Page 2 4135669698

    +1

    Osećam ovo kao neku nepravdu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-03

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Indy Thu Mar 05, 2015 1:34 pm

    Ja kao tešku šamarčinu nadanjima nas iz Vladine generacije.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Bluberi Thu Mar 05, 2015 1:35 pm

    Marko Smiljić
    3 сата · Zagreb, Croatia · Измењено ·
    U ovoj zemlji, pravoj i fiktivnoj, vjetrovi uvijek pušu u naopakom pravcu. Recimo, nad Beogradom je 58 duvao jugo i nekako bi bilo za očekivati da će to činiti i danas, taj glupi, bezazleni, pomalo depresivni i čmrljavi vjetar, ali jebi ga, kad vjetar u ožujku naglo promjeni smjer, onda znaš da će umrijeti neko tebi drag, jer iz nekog neobjašnjivog razloga, u ožujku , a nekad i u martu, umiru dobri ljudi. Ja to zovem obrnutim sjećanjem- recimo stvorite u sebi ovakvu sliku, stari sonyjev walkman i nasnimljena kazeta sa "Odbranom i posljednim danima", neka ona jeftina, tipična, prozirna TDK D-90 kazeta, bog zna šta je uopće bilo s druge strane, nešto poptuno drugačije- Band of Gypsies možda? E onda uzmeš taj walkman, spustiš se u tipično novozagrebačko razarajuće proljeće, zasjedneš na neku klupu, sunce ti se keseri i pustiš "Odbranu" i pjevaš, potpuno neobjašnjivo i krivo "Isus je naš Ajk" umjesto maj kao što bi bilo logično, jer što je bog ako nije mjesec u godini. Ili bilo što drugo. Znajući da ta pjesma znači ništa i sve, stvaraš "azurna jutra" i gedaš nebo koje pada na nas, zapravo ne znaš kakve bi te slike mogle imati veze s tvojim životom, ali baš te briga, nekako se čini da bi to moglo biti to- da se dobra proljeća nikad ne predaju i da će najbolje stvari tek doći, iako su već opjevane. E to je ono čemu služe rijetki "Idoli" mladosti i o čemu pjevaju dobri ljudi. Vlada Divljan bio je baš to, prvenstveno izniman muzičar, ali u suštini glasnik nekog boljeg, pitomijeg, ljudskijeg duha koji je povremeno, samo povremeno, lebdio nad ovim prostorima. U tom prostoru neuhvatljive sreće, koje smo znali prepoznati na svakom zagrebačkom koncertu, moji prijatelji i ja, svi mi, raznizana mladost napuštene i opustošne države, sva je veličina Vlade Divljana: mislim da nikad smrt nijednog umjetnika ili poznate ličnosti, nisam doživio kao nešto osobno, sve do ovog hladnog četvrtka, kad mi se učinilo da mi je urmo neko blizak. Ali zapravo jest, u svijetu u kojem vjetrovi uvijek nepredviđeno promijene smjer da bi puhali u krivim pravcima, nebeska tema Vlade Divljana uvijek će odzvanjati kao glazba normalnosti i osjećaja da si bio dio nečega što je stvarno vrijedilo, čak i kad ti se sruši na glavu. Zbogom, Vlada, nadam se da si vratio na svoje reke daleke.
    Erős Pista

    Posts : 81199
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Thu Mar 05, 2015 1:48 pm



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kamikaze

    Posts : 20
    Join date : 2012-06-11

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Kamikaze Thu Mar 05, 2015 2:43 pm



    _____
    Obey I Bay
    ReMix

    Posts : 27
    Join date : 2014-11-24

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by ReMix Thu Mar 05, 2015 3:01 pm

    zvezda je zivot wrote:odavno me nije jedna javna smrt ovoliko pogodila. R.I.P. - Page 2 4135669698

    Baš tako...  Ne umem ni da objasnim taj osećaj.  Poslednjih nekoliko sati ne uspevam ništa da radim, prevrćem po starim albumima, čitam neke stare intervjue, recenzije...
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-11

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Ferenz Thu Mar 05, 2015 3:13 pm

    +1
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-11
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by шумидер-модер Thu Mar 05, 2015 3:37 pm

    .


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by uskok i ajduk Fri Mar 06, 2015 2:25 am

    Поштено говорећи, самостални Дивљан (изван Идола) ми је некако празњикав и танак музичар, са патетичним стиховима и неуспелим концептима. Када је реч о самосталним пројектима дражи ми је онај једини самостални албум Шапера и Крстића него сви Дивљанови. Можда машим, али некако ми Шапер делује као идеолог и мозак Идола (мислим да је једини читао Јунга од све тројице-четворице), Влада је првенствено леп музичар (а рекао бих, и не превише паметан ван оквира комерцијалне музике), док је Крстић ту био... (не знам тачно због чега R.I.P. - Page 2 4101625831  нит је музичар нит је неки геније, нит је леп, делује као залутао) 



    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-03

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Indy Fri Mar 06, 2015 2:34 am

    Nije Šaper umro, a ni Jung (barem ne nedavno).
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by uskok i ajduk Fri Mar 06, 2015 2:50 am

    Па да... кад причам о емоцијама мени је Влада део Вис Идола са ћалетових грамофонских плоча, и никако другачије, за оно после ме не везују никакве емоције.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81199
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Mar 06, 2015 2:51 am

    Ono što rek'o Marks za Bentama - da je genije malograđanske gluposti - moglo bi se reći i za Šapera. S tim što Šaper nije nikakav genije. Jung je, bar  popularnoj percepciji (nek ne zameri Notorious), bio i ostao literatura za poluinteligente, permanentno zaglavljene negde na pola puta između novinskog horoskopa i popularne psihologije. Frojd za one vazda uplašene od seksualnosti, Frojd sa hepiendom i bez ružnih reči. Zapravo, eto Šaper je dobar primer - literatura za pozno-kapitalističke menadžere koji tripuju da su na putu samoostvarenja, dok istovremeno ljudima svakodnevno prodaju govna upakovana u torte.

    Divljan i Kolar su bili heart and soul tog benda, za razliku od dvojice foliranata i savetnika. Neko napisa (da li ovde ili tamo, nisam više diguran) da je Divljan celog života pokušavao da napiše savršenu pop pesmu od 3.5 minuta, i ja se slažem - a Idoli su najbolji tamo gde je on bio najbliže tom cilju. To je razlog zašto Idoli i dalje traju, a ne svetisave, konceptuale i čime već da su se tripovali vo vremja ono.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-11
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by шумидер-модер Fri Mar 06, 2015 2:58 am

    @ William

    Seres  R.I.P. - Page 2 4101625831.

    Saper je bio samo dete iz dobre kuce kome se jednom namestilo, doslo mu, bilo moderno, da se malo da i u muziku.
    I iz toga izvuce sta se izvuci da i sto sa muzikom nema veze; streber prilike, streber oportuniteta, jednom recju picka od coveka.
    Slucajno su se nasli koncept i covek, ne dovodim mu u pitanje preduzimacke sposobnosti olaksane cinjenicom prezimena koje nosi.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81199
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Mar 06, 2015 3:00 am

    Pa kako se to razlikuje od onoga što sam ja napisao.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-11
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by шумидер-модер Fri Mar 06, 2015 3:08 am

    William Murderface wrote:Pa kako se to razlikuje od onoga što sam ja napisao.
    R.I.P. - Page 2 1233199462
    Zanemarujes bogartstvo i izrazajnost prostonarodnog srpskog jezika, te stari Sigmund, te Jung, te Marks, te ovo, te ono, dovoljno je bilo reci: пичка од човека.

    Moglo je i гребатор. R.I.P. - Page 2 2849097393


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by паће Fri Mar 06, 2015 3:17 am

    "Одбрана и последњи дани" је потпуно по страни од свега осталог што су радили. То је концепт који је немогуће развлачити даље а да не испадне дркопиш, и тога су били свесни и нису ни покушавали.

    Има у неком документарцу, ваљда "Сретном детету", место где Влада каже како "укапираш да управо сад радиш највећу ствар у свом животу, да никад више нећеш радити нешто овако значајно, а имаш двадесет и нешто година".

    Мене је померила с места "Џунгла на калдрми", ствар са албума "Тонцентрала" што је Влада радио у Немачкој са неким тамошњим ликовима, што је била скроз ван свега што је дотле радио (а на тему "од чега овај прави ритам", што сам дотле чуо само за Даду Топића). Не знам колико се уопште зна за тај албум, али мислим да би било тешко проценити његов потоњи рад без тога. А и ово што је био почео да ради гостујући час код овог час код оног (са Кубизмом, па недавно са неким далматинским бендом), ко зна шта је од свега тога могло испасти.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Erős Pista

    Posts : 81199
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Mar 06, 2015 3:22 am

    Sećam se i ja te rečenice, ali mislim da je izgovara Šaper, i mislim da je smisao upravo obrnut - kad smo radili to što smo radili mislili smo da je to samo mladalačko zezanje, uvod u neke veće stvari, a tek sada shvatamo da je zapravo to bila najveća stvar koju smo u životu postigli. Tako nekako.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36651
    Join date : 2014-10-27

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by boomer crook Fri Mar 06, 2015 3:45 am

    @uskok: ma daj. tajni zivot a.p.sandorova, hasanaginica rep iz kako propao r'n'r i one pesme za decu vrede vise od svega sto su krstic i saper samostalno radili. divljan je dzoni mar bez svog morisija inace ko zna gde bi idolima bio kraj.

    inace na fbu matija medenica se ubi od podsecanja na dubioze tipa divljenja ljoticu (u nekom broju ritma) i peme iznad istoka i zapada. jebiga, mislim da je to nebitno kada govorimo o njegovim inovacijama u oblasti pop muzike.
    Anonymous
    Guest

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Guest Fri Mar 06, 2015 3:47 am

    William Murderface wrote:Sećam se i ja te rečenice, ali mislim da je izgovara Šaper, i mislim da je smisao upravo obrnut - kad smo radili to što smo radili mislili smo da je to samo mladalačko zezanje, uvod u neke veće stvari, a tek sada shvatamo da je zapravo to bila najveća stvar koju smo u životu postigli. Tako nekako.


    U pravu si, i za autora rečenice a i za smisao.

    R.I.P. - Page 2 Empty Re: R.I.P.

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 12:02 pm