Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Jun 18, 2015 10:41 pm

    Pa iz razloga koje sam ti naveo - zasenjivanje prostote. A bogami, može i neka nagradica da padne. Uostalom, vidiš šta kaže Dragojević, treba Deksu staviti u komisiju za udžbenike.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Jun 18, 2015 10:46 pm

    Pročitao, treš...

    Ali ipak, izbor Kiša je zanimljiv..čudna je ta opsesija , sa svih strana..
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Jun 18, 2015 10:54 pm

    Ma kakva opsesija, bre, Šuvare. To je literatura pisana od strane ljudi koji su u životu pročitli par stripova i lektiru, za ljude koji su u životu pročitali par stripova i lektiru. Kiš je tu, kao šta je Andrić u Kainovom ožiljku, ili jbmlg, Azra u svakom Badzuljevom tekstu, ili Konstantin u Konstantinovom raskršću.

    Prosto će se zakačiti na svako ime koje najširem čitalaštvu išta znači. Mislim, ovo je literarni ekvivalent onim citatima Ive Andrića i Mike Antića što se šeruju po FB.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Jun 18, 2015 10:57 pm

    Moguće... Ništa onda, đubre, nije strašno...
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Jun 18, 2015 10:58 pm

    Nego on stavlja Kišu u usta svoje probleme sa visokom kulturom i formalnim obrazovanjem, a kod Kiša svaki intervju vrvi od Rolana Barta i Viktora Šklovskog... glupo baš.
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Jun 18, 2015 11:02 pm

    Pa da. Mislim, zanimljiva je premisa Kiš kao ljubitelj stripova itd, ali zanimljiva je samo dok je to još uvek Kiš. Nije ni najmanje zanimljiva ako izmisliš lika, pripišeš mu sve svoje osobine, frustracije, itd. i onda mu nadeneš ime Danilo Kiš.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Jun 18, 2015 11:07 pm

    Šuvar i varivo wrote:Moguće... Ništa onda, đubre, nije strašno...

    Ali nije on to napisao na tarabi, na klupi, ili u svesci na kocke, nego u Letopisu, tom poslednjem utočištu visoke kulture pred naletom ontologije profita!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Jun 18, 2015 11:25 pm

    Napravio je glupost profesor u Letopisu, ne mogu da sporim, instrumentalizovao ga...
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Jun 18, 2015 11:35 pm

    Ma pazi, neka uređuje kako smatra da treba, svako ima pravo na uređivačku politiku, pa i sa velikim P. Nije to moj problem, čisto da budem jasan. Problem je ovo sedenje na trista stolica i pokrivanje svih  pozicija u društvu. Stave jednu kapicu - ugrožena visoka kultura kojoj treba državna pomoć pred naletima okrutnog tržišta, stave drugu kapicu - bestseler pisci koji pišu za Lagunu i podsmevaju se dinosaurusima koji traže dotacije. Stave treću - podržavaju vlast. Četvrtu - koketiraju sa opozicijom. Petu - državna sinekura. Šestu - privatni monopol. Itd, itd, itd.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Fri Jun 19, 2015 12:18 am

    Istina, i stalno naglasavaju to da su oni andergraund, a da neki dobijaju grantove i slicno, mislim oni su u sistemu, oni su sistem..
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Fri Jul 03, 2015 9:22 pm

    Iz pera jednog od najčitanijih savremenih srpskih pripovedača dolazi knjiga tematski različitih pripovesti, u vremenskoj elipsi od skoro jednog veka, kroz koje promiču poznati i nepoznati likovi, pletu se sudbine, otkrivaju tajne, rađa se i umire...

    Susret Ive Andrića i Nemanje Lukića (glavnog junaka romana Konstantinovo raskršće) u priči na osnovu koje je nastao roman Kainov ožiljak. Ukleti pružni prelaz gde duh mrtve devojčice čeka svog ubicu. Četa vojnika na granici sa Kosovom koja nehotice budi usnulo zlo. Tajni život Danila Kiša, pisca, bonvivana i ubice vampira. Beogradski dani Gavrila Principa, bolest, košmari i tajanstveni crnorukac koji je odlučio da baš Gavrilo ubije Franca Ferdinanda. Vremenski skok u neku drugu Srbiju čiji je glavni grad Niš i kojom vlada vojna hunta, gde su čuda ponekad moguća a kišni psi zavijaju u noći.
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by namerna prolaznica Mon Jul 06, 2015 10:01 am

    a jel ima u tome što čitate da nekog nema?
    izgleda sa su pisca, kad je bio mali, umesto u park, vodili pred izlog "plitvica".

    ovaj piše ko što moj pater kuva: otvori sve po kuhinji i redom sipa u šerpu.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Mon Jul 06, 2015 2:26 pm

    Šuvar i varivo wrote: kišni psi zavijaju u noći.
    Jel se pojavljuje i Tom Waits?
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Sat Jul 25, 2015 2:16 pm

    Andric, Hoseini, Uelbek.



    Književnik Vladimir Kecmanović, autor bestselera „Kainov ožiljak“ i „Top je bio vreo“, predao je izdavačkoj kući Laguna rukopis svog novog romana „Osama“. Glavni junak ove knjige je Bajazid, potomak stare bosanske begovske porodice, plod zabranjene ljubavi „balije“ Murata i „vlahinje“ Milice. U bratoubilačkom ratu devedesetih godina prošlog veka Bajazidov otac je nepristajanje da se uklopi u poredak u kom „pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati“ platio životom. Paradoksalno, ili samo naoko paradoksalno, njegov sin izgubljenu veru u smisao sveta pronalazi u poistovećivanju sa „velikim borcem za veru“ Osamom Bin Ladenom za šta će, po tragičnoj logici na kojoj počiva ovo delo a koja nažalost verno prati logiku realnog, platiti najskuplju cenu.

    Na jednom nivou Kecmanovićev „Osama“ je neskrivena replika na Andrićevu „Prokletu avliju“, smeštena u srodan duhovni milje i nov, ili samo naoko nov, istorijski kontekst.

    Pisana egzotičnim bosanskim idiomom, iz perspektive neimenovanog pripovedača i svedoka koji se svoje orijentalne kasabe priseća iz njujorškog paba, ova priča poseduje magiju zahvaljujući kojoj romani Haleda Hoseinija plene srca čitalaca na svim stranama zemljinog šara.

    Beskompromisna surovost izraza, kao i politička nekorektnost poente, međutim, Kecmanovićevu knjigu čine duhovno srodnom Uelbekovom „Pokoravanju“.
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sat Jul 25, 2015 2:24 pm

    Jbt, hoće li više da se ostave nesrećnog Andrića?

    I koliko knjiga proizvedu godišnje, pobogu?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Sat Jul 25, 2015 2:37 pm

    BTW, top right corner (najčitanije i najprestižnije mesto u svakoj novini) u Politici:

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 11707511_10153440461797380_6283419718015154686_n

    Vaso, iz tvog novinarskog iskustva, jel Laguna plaća ovakvu promociju, ili to novinari rade od odbrote srca svoga?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Sat Jul 25, 2015 3:23 pm

    Nema potrebe za placanjem, to su sagovornici koje publika rado cita, a i Deksa je zgodan za rad posto izuzetno postuje rokove i obecanja i uvek je spreman da da intervju. Dzoker za letnje mrtvilo.
    avatar

    Posts : 49
    Join date : 2015-07-30

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by kon shoneri Thu Jul 30, 2015 11:57 am

    William Murderface wrote:za ljude koji su u životu pročitali par stripova i lektiru. 

    Deo privatne biblioteke tipa koji je u životu pročitao par stripova i lektiru.  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 3204619380

    (preuzeto sa FB)

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Polica
    boomer crook

    Posts : 36998
    Join date : 2014-10-27

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by boomer crook Thu Jul 30, 2015 4:32 pm

    ja knjige iz svoje privatne biblioteke uopste ne citam. ne jede covek svaki dan iz porcelanskog servisa.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Ferenz Thu Jul 30, 2015 4:38 pm

    Auuu. Zlatni Dećko baš razbija!


    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 2qbr5md
    Anonymous
    Guest

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Guest Thu Jul 30, 2015 6:19 pm

    kon shoneri wrote:
    William Murderface wrote:za ljude koji su u životu pročitali par stripova i lektiru. 

    Deo privatne biblioteke tipa koji je u životu pročitao par stripova i lektiru.  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 3204619380

    (preuzeto sa FB)

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Polica


    ne znam kakve su ostale police, ali ovo je cista konfekcija. Lagunini popusti, slabi prevodi, i one knjige koje ima svako (Golgota i vaskrs Srbije).
    plachkica

    Posts : 16206
    Join date : 2014-11-06

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by plachkica Thu Jul 30, 2015 8:01 pm

    Prestrog si. 
    Al nema veze, on zaslužuje.
    Meni je neko odneo jednu od tri iz kompleta Golgota i vakrs Srbije:(

    (Ja volim da žbunjaram po popustima, pa i Laguninim. Može se naći i dobrih naslova
    i dobrih prevoda iz druge polovine prošle decenije.)
    avatar

    Posts : 49
    Join date : 2015-07-30

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by kon shoneri Thu Jul 30, 2015 8:45 pm

    Jordan Rivers wrote:
    kon shoneri wrote:

    Deo privatne biblioteke tipa koji je u životu pročitao par stripova i lektiru.  Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 3204619380

    (preuzeto sa FB)

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Polica


    ne znam kakve su ostale police, ali ovo je cista konfekcija. Lagunini popusti, slabi prevodi, i one knjige koje ima svako (Golgota i vaskrs Srbije).

    Hehe... kažu da slika govori 1000 reči ali neki jednostavno vide ono što žele da vide... Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 286371741

    Kročeova "Estetika", koju, jelte, ima svaka kuća, isto tako "Watchmen", Apdajk, Ejmis, Ursula LeGVin, Nil Gejmen, Bredberi, Pekić, knjiga o izdavačkoj kući "Factory", malo niže o Depeche Mode... "Mitologike" od Jejtsa. 

    Slabi prevodi? Tu verovatno misliš na Skrobonjin prevod Kinga, Simonsa i MekDonalda? Mislim da sam video i "Prolaz" od Džasina Kronina. I to je prevodio Goran Skrobonja.
    Erős Pista

    Posts : 81535
    Join date : 2012-06-10

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Erős Pista Thu Jul 30, 2015 8:50 pm



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by beatakeshi Thu Jul 30, 2015 9:01 pm

    Skrobonja se malo brukao kad je prevodio Vonegata. Ja pisao izdavaču i bunio se što je "director of photography" prevodio sa "režiser fotografije".

    Savremena domać(insk/ičk)a književnost - Page 5 Empty Re: Savremena domać(insk/ičk)a književnost

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 9:12 am