Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    istorijski fragmenti

    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Erős Pista Fri May 06, 2022 6:40 pm

    Cesto Jude pravednima sude
    Svaku obijest kaznila je povijest


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Fri May 06, 2022 6:47 pm

    stari su nam pricali
    da je bilo strasno
    mesili smo hleb
    od hrvata brasno
    disident

    Posts : 15087
    Join date : 2016-03-28

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by disident Sun May 08, 2022 12:03 am

    General KOSa Ivan Mišković je jos ziv i gura polako ka 102 godini


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Ferenc Puskás

    Posts : 11585
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Ferenc Puskás Sun May 08, 2022 1:24 am

    žap, živio ap


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Notxor Mon May 09, 2022 7:55 pm

    Ponekad ne pročitam ni pola Vremena, ali Ivanjija ne propuštam

    Pred zoru 10. maja 1945. su me sirene trgle iz sna. Prvo na engleskom, pa onda na nemačkom je objavljeno da je Nemačka potpisala kapitulaciju, da je rat završen. Lepo, pomislio sam, okrenuo se na drugu stranu i ponovo zaspao. Za mene je rat bio završen još 13. aprila kada sam izašao iz logora i shvatio da sam ostao živ. Ja savezničkoj pobedi nimalo nisam doprineo, ali sam se osećao kao pobednik

    https://www.vreme.com/kolumna/kraj-drugog-svetskog-rata-moj-dan-pobede-nije-bio-9-maj/


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Notxor Mon May 09, 2022 9:08 pm

    istorijski fragmenti - Page 17 GITNAWb


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Erős Pista Mon May 09, 2022 9:09 pm

    Notxor wrote:Ponekad ne pročitam ni pola Vremena, ali Ivanjija ne propuštam

    Pred zoru 10. maja 1945. su me sirene trgle iz sna. Prvo na engleskom, pa onda na nemačkom je objavljeno da je Nemačka potpisala kapitulaciju, da je rat završen. Lepo, pomislio sam, okrenuo se na drugu stranu i ponovo zaspao. Za mene je rat bio završen još 13. aprila kada sam izašao iz logora i shvatio da sam ostao živ. Ja savezničkoj pobedi nimalo nisam doprineo, ali sam se osećao kao pobednik

    https://www.vreme.com/kolumna/kraj-drugog-svetskog-rata-moj-dan-pobede-nije-bio-9-maj/

    +1


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9624
    Join date : 2020-06-19

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by fikret selimbašić Tue May 31, 2022 7:59 pm

    Nestalo u vremenu, radnici kradu alat, sirovinu ili proizvod iz svoje fabrike.

    Nema toga kod privatnika, ima ali je dosta teže i rizičnije, većina krađa se brzo uoči i odmah reaguje, najčešće se i lopov ubrzo upeca. Bude povremeno i filmičnih krađa ali to su incidenti.

    Kralo se i u CCCP i u Rusiji. Iz nekog dokumentarca: Potjera za masovnim ubicom koji je ubijao i kasapio u Bjelorusiji osamdesetih. Policija patrolira i kontroliše sve sumnjive, to jest skoro sve muškarce. Nailazi čovjek sa cegerima i kužne policajce, okreće se i počne da se udaljava. Policajci kreću za njim, traže da stane ali ovaj kreće da trči. Bio je u dobroj kondiciji, trka je trajala par ulica, policija zove pojačanje i ono već  pristiže kad bjegunac pada od umora. Hapse ga i u cegerima nađu meso i noževe. Pritisnu ga u policiji i on im objasni da je to meso iz njegove fabrike, da on nije nikakav kasapin i ubica već u saraadnji sa nekima iz višeg rukovodstva godinama kradu meso i prerađevine. Kad je vidio policiju, pomislio je da su po njega došli jer je razotkrivena njihova grupa u kojoj su već počela šrkipanja oko preraspodjele.

    Segodnja ja uznal da Rusi imaju riječ za tu vrstu lopova, Несун istorijski fragmenti - Page 17 4101625831

    Pali nesun:

    istorijski fragmenti - Page 17 88b3f0b96e7a279c42e60adb89679b5a


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11585
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Ferenc Puskás Fri Jun 03, 2022 1:32 pm

    https://www.portalnovosti.com/haos-u-kafani-kod-herodota?fbclid=IwAR3_dhUH6IyjEendmlMXFlu5J2CjTc6SPXmHcr2rD57bvycSGrTyz-8q_MM

    Dobra je hrvatska istorija, baš onako smešna, ali najveći živući zajebant ipak je istorija Srba, prava legenda među svetskim istorijama. Kad se tako evropske i svetske istorije nađu u Klubu istoričara, kultnoj kafani "Kod Herodota", svi čekaju samo da dođe istorija Srba


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7176
    Join date : 2020-03-05

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Jun 03, 2022 11:11 pm

    Dežulović, stari zajebant.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Janko Suvar

    Posts : 7713
    Join date : 2019-06-06

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Janko Suvar Fri Jun 03, 2022 11:15 pm

    to ludo pa bog
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50275
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jun 03, 2022 11:24 pm

    "Sportisti" i "slovenačka" :istorijski fragmenti - Page 17 1861198401


    Lepo se potrudio. E, ali, to nije bila ova sad Rusija, to je bila neka druga...istorijski fragmenti - Page 17 2304934895
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Thu Jun 16, 2022 12:52 pm

    Siroto posteno srpsko dete tuguje sto ga Tito ne uzima u narucje i posmatra sa strane dok srbozedni krvnik uzima samo podobnu decu, crnobelizovano!


    istorijski fragmenti - Page 17 269846629_239213078350214_3725311406308257755_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=jeMWB9H-giwAX-lOH3N&_nc_ht=scontent.fbeg2-1
    Solus_Rex

    Posts : 3516
    Join date : 2018-07-03

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Solus_Rex Thu Jun 16, 2022 10:52 pm

    Nek je Džone tvojoj majci hvala!

    паће

    Posts : 40228
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Fri Jun 17, 2022 10:17 am

    Ма онда сам још укапирао да је САД пропо - успеју д'убију Ленона, промаше Регана.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50275
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jun 17, 2022 11:48 am

    LENONA SU...UBILI!




    ok, jeste ubijen, ali nisu "oni" istorijski fragmenti - Page 17 1399639816
    паће

    Posts : 40228
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Fri Jun 17, 2022 11:52 am

    Нисам спомињао никакве њих, него ето, земљу где се то догађа, и које послове како ураде... то изгубило меру и мерила још онда.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    avatar

    Posts : 18452
    Join date : 2014-12-12

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty fragmenti

    Post by beatakeshi Fri Jun 17, 2022 12:09 pm

    Mór Thököly wrote:LENONA SU...UBILI!




    ok, jeste ubijen, ali nisu "oni" istorijski fragmenti - Page 17 1399639816
    Pa nije da nije bio bezbedonosno interesantna ličnost.
    Del Cap

    Posts : 6242
    Join date : 2019-11-04

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Del Cap Sat Jun 18, 2022 12:44 am

    Zju

    https://twitter.com/Citizen09372364/status/1537712686242447360?t=yil9qgFSWIazkZqJi6LCvA&s=19
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50275
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 18, 2022 7:24 am

    Jao da, jebote istorijski fragmenti - Page 17 1399639816

    Nisu Asirci, nego Mitani istorijski fragmenti - Page 17 2304934895
    паће

    Posts : 40228
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Sat Jun 18, 2022 11:26 am

    На ћошку где се скретало са главне је била периферијска* кафана, права она шљакерска рупчага где се увече окупљају и обезнањују. Догађало се да одемо у град на пиво, а у повратку пажљиво обилазимо око тог ћошка да не нагазимо некоме на руку. Видели смо и класичну сцену кад жена вуче пијаног мужа кући, ма сав тај неореализам уживо. Затварала се ваљда тек кад свима понестане пара.
    И онда једне ноћи затварамо фирму, закључавамо, укључујемо аларм, крећемо преко, кад наилази један, пијан ко летва, пита да ли бисмо купили врата. Која носи на леђима. Обична собна врата, са све рагастовом, шаркама и квакама. Цена би ваљда била таман за два пива.

    Остатак је овде.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50275
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jun 18, 2022 10:45 pm



    Neka ovde...
    паће

    Posts : 40228
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Sun Jun 19, 2022 9:41 am

    Нешто ми се ту не уклапа. Децембра 1995. су скинуте санкције, оно после Дејтона, сећам се да сам стопирао кроз Мађарску и нисам морао да тресем пепео, лик је имао ојачане гибњеве да кола не легну кад сипа 135 литара, а то је сад било скоро празно и тресло се ко лудо. Значи добрих 40 дана пре овог снимка су Мађари престали да шверцују бензин ка нама.

    Но, врло је могуће да је требало и више од 40 дана да се чорба појави на свим пумпама.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3755
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Bleeding Blitva Mon Jun 20, 2022 11:48 pm

    PRVI TEORETIČAR MEDIJA JUGOISTOČNE EVROPE


    O životu Dževada Sulejmanpašića relativno malo se zna. Pretpostavlja se da je rođen 1893. u selu Vesela kod Bugojna, a da je umro 1976. godine i da je sahranjen u obiteljskoj grobnici u Malom Lošinju.
    Danas je relativno jednostavno prihvatiti sud koji kaže da su sistemi medijskih posredovanja jedan od najvećih problema savremene civilizacije. Obilje je literature koja će to potvrditi, a i nema ozbiljnijeg autora (od onih koji razmišljaju o medijima) da nije bar nekim segmentom svog rada kritički progovorio o manipulativnom karakteru medija, odnosno pogubnosti medijskog senzacionalizma.
    No, Dževad Sulejmanpašić o tome je govorio i pisao još tridesetih godina prošlog stoljeća. Naime, 1936. godine objavljena je njegova knjiga Žurnalizam razarač čovječanstva i novinstvo sa najmanjom merom žurnalizma kao prvo takvo kritičko djelo o medijima na jugoistoku Evrope.
    Riječ je o prvoj studiji o medijima i njihovom utjecaju na sve segmente ljudskog života. Prema tome Dževad Sulejmanpašić predstavlja prvog teoretičara medija u savremenom smislu u ovom dijelu svijeta. Dakle, u vrijeme kada su svoje tekstove objavljivali članovi frankfurtskog kruga i svoja problematiziranja utjecaja tehnike na umjetnost i ljudsko iskustvo (Benjamin, Adorno, Horkheimer…), a tridesetak godina prije teza Razumijevanja medija glasovitog “gurua modernih medijaˮ Marshalla McLuhana – Bosna je iznjedrila teoretičara medija koji je prije mnogih drugih upozoravao na opasnosti koje ne dolaze ponajprije od objavljenih informacija, nego od oblika medija. Tridesetak godina prije McLuhana Sulejmanpašić je svojim savremenicima pokušavao dočarati kontekst onoga što će McLuhan kasnije iskazati tezom Medij je poruka.
    Sulejmanpašić provodi i pravo malo istraživanje analizirajući sadržaj Politike, Vremena, Pravde, Novosti i Jutarnjeg lista. Teme i postoci njihove prisutnosti u novinama Sulejmanpašiću otkrivaju trend koji se u potpunosti slaže s njegovim generalno postavljenim vrijednosnim sudom. Tako već u njegovo vrijeme oglasi, nesreće, kriminal i zabava zauzimaju najveće postotke novinskog prostora.
    Sulejmanpašić prepoznaje nogomet i film kao “dva mezimčeta žurnalizmaˮ. Njemu je jasno da iza svega stoji težnja vlasnika medija da uvećaju svoj profit. To se, naravno, čini podilazeći “najjeftinijim strastimaˮ, najjeftinijoj publici, ali i proizvodeći takve strasti u takvoj publici.
    Iznimno je važno podsjetiti na Sulejmanpašićevo ispravno povezivanje utjecaja senzacionalizma medija na pokretanje rata: “Bez uništenja svetske moći žurnalizma i bez preudešenja izveštavanja o novostima na način koji to traže moral i duh, ne mogu se nikakvim sredstvima sprečiti nove ratne katastrofe.ˮ
    Žurnalizam, pojednostavljeno rečeno, do te mjere otupljuje svoje konzumente, da oni neće niti osjetiti užas onoga što im se primiče, a to su – smatra Sulejmanpašić i objavljuje 1936. godine – užasi budućeg svjetskog rata.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Notxor Wed Jun 22, 2022 9:34 pm

    The builders of the famous Giza pyramids in Egypt feasted on food from a massive catering-type operation, the remains of which scientists have discovered at a workers' town near the pyramids.

    https://www.livescience.com/28961-ancient-giza-pyramid-builders-camp-unearthed.html


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  

    istorijski fragmenti - Page 17 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 11:27 pm