Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dara iz Jasenovca

    ficfiric

    Posts : 34186
    Join date : 2012-02-10

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by ficfiric Mon Feb 22, 2021 6:53 pm

    Koliko se secam, najavljivan je njihov duel, problem je samo sto nijedan ne moze da ode u onu drugu drzavu pa je bila opcija da Prkacin bude kod Bujaneca u studiju a Seselj kod Marica


    _____


    Uprava napolje!

    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Летећи Полип Mon Feb 22, 2021 6:59 pm

    Erős Pista wrote:
    Летећи Полип wrote:
     
    Dara iz Jasenovca - Page 8 2304934895


    ?

    Da nije Gul?

    ofkors


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Bleeding Blitva

    Posts : 3744
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Bleeding Blitva Mon Feb 22, 2021 7:03 pm

    ficfiric wrote:Koliko se secam, najavljivan je njihov duel, problem je samo sto nijedan ne moze da ode u onu drugu drzavu pa je bila opcija da Prkacin bude kod Bujaneca u studiju a Seselj kod Marica
    Da, iako meni nešto zvoni Budimpešta kao kompromis.
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 7:44 pm

    U Oku Vladimir Kolaric, Pisari i Dejan Ristic. Vodi Zuti Stanojko. Svi se slazu da je film super i istorijski tacan. Ristic i Pisari smatraju da treba da negujemo kulturu secanja KaO iZraEl.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36914
    Join date : 2014-10-27

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by boomer crook Mon Feb 22, 2021 7:47 pm

    mlaka trojka. naravno gul bi to rezirao i pisao zaista kao ilsu. on je covek frik i lozi se na film u kojem bi ustase pravile od srba human centipede. frik shou.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36914
    Join date : 2014-10-27

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by boomer crook Mon Feb 22, 2021 7:49 pm

    pa da sada ce se voditi ddijalog samo oko istorijske akuratnosti pa ce hrvati da primete lose ustaske uniforme a ghul da trazi vise udaranja maljem u glavu.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 7:52 pm

    Летећи Полип wrote:
    dobro, barem smo sad mogli da se uverimo u ono što smo slutili: da su varajeti i el ej tajms izeli a huge pile of bullshit u svojim sramotnim harangama maskiranim u "filmske kritike".
    DARA nije baš oskarovski materijal, režirana je staromodno, pešački, muzika je sramotno konvencionalna i cheesy, itd. ali to definitivno nije loš film, nije krindž kakvog sam se pribojavao i sasvim izvesno nije nikakva propaganda. sve je to ustaško zlo realno i pošteno, pa čak možda i previše ublaženo prikazano. po mojoj tarifi, mlaka trojka.
     
    Dara iz Jasenovca - Page 8 2304934895

    Bosnjaci sede, Srbi pesace.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36914
    Join date : 2014-10-27

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by boomer crook Mon Feb 22, 2021 7:54 pm

    krvi ce nam se napiti ovi gikovi koji su rukopolozeni za intelektualce


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    ficfiric

    Posts : 34186
    Join date : 2012-02-10

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by ficfiric Mon Feb 22, 2021 7:56 pm

    Krv ti jebem, koliko je ovo nenormalno

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Firer11


    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Mon Feb 22, 2021 8:03 pm

    Gul laze, ne postoji ni promil sanse da mu se film i najmanje dopao. Da nije o Jasenovcu, izvrgao bi ga goroj sprdnji nego Aidu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Solus_Rex

    Posts : 3508
    Join date : 2018-07-03

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Solus_Rex Mon Feb 22, 2021 8:21 pm

    Драгош.bmp


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by kondo Mon Feb 22, 2021 9:47 pm

    u mojoj glavi postoji samo jedan mogući film o jasenovcu - u režiji mladena đorđevića po scenariju peđe ličine.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 7497
    Join date : 2017-03-14

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by MNE Mon Feb 22, 2021 10:01 pm

    disident wrote:Dara iz Jasenovca - Page 8 153695697_1125648964561736_1564201566259863541_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=3&_nc_sid=ae9488&_nc_eui2=AeGr0gHUZO1KTYHgu8Lb_2ReYPm54X7KK7xg-bnhfsorvJOSfijY9ZTyOruvgewMFCoUPDeXUV-zKUtha3dmP1WC&_nc_ohc=PAbPjmQ3lywAX_sIpH4&_nc_ht=scontent.fbeg5-1
    automatski fb prevodilac je osim ćirilizacije promijenio i pol nesrećnim Hrvatima iz grupe
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Летећи Полип Mon Feb 22, 2021 10:38 pm

    Sad se nešto razmišljam. Bitka na Čegru nikad nije ekranizovana. Jebem te Srbine...


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Летећи Полип Mon Feb 22, 2021 10:39 pm

    A i onaj Sima. Nabija nam na nos one betonske grdosije, a o Ćele Kuli ćuti.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Thomas Sankara

    Posts : 222
    Join date : 2016-07-06
    Location : Belgrade

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Thomas Sankara Mon Feb 22, 2021 11:54 pm

    Erős Pista wrote:Gul laze, ne postoji ni promil sanse da mu se film i najmanje dopao. Da nije o Jasenovcu, izvrgao bi ga goroj sprdnji nego Aidu.

    pa naravno. jel moguce da ga uzimate za ozbiljno? mene on poprilicno plasi, mogo bi da glumi breivika u nekoj ekranizaciji
    zvezda je zivot

    Posts : 7023
    Join date : 2014-11-07

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by zvezda je zivot Mon Feb 22, 2021 11:54 pm

    Erős Pista wrote:  



     

    Najbolje obožavam ovaj manevar: when all else fails, reci da je uspeh već sama činjenica da je X (film, spomenik, ili štagod) uzburkao strasti, pokrenuo razgovor, izazvao buru emocija, itd.

    nisam gledo film - ne znam da li je dobar ili los mada imam svoje predrasude itd. - ali fwiw, ovo nije neki lukavi nacionalisticki manevar nego ono kako se zaista percipira drustvene uloge umetnosti danas, od popularne do visoke umetnosti, to da je uloga necega da otvori razgovor ce ti reci svaka glumica na prestiznom festivalu ali i npr. mia david na oktobarcu.


    _____
    ova zemlja to je to
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7168
    Join date : 2020-03-05

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Feb 23, 2021 12:35 am

    da kandiduje temu o Jasenovcu? To je svrha?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    zvezda je zivot

    Posts : 7023
    Join date : 2014-11-07

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by zvezda je zivot Tue Feb 23, 2021 12:41 am

    dobro, tebe asocira na cedu jovanovica, mene na miu david, tako da se slazemo


    _____
    ova zemlja to je to
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Mr.Pink Tue Feb 23, 2021 12:47 am

    nisam gledo niti planiram

    ali vise malja u glavu nismo dugo gledali realno

    ja se ne secam kad sam pogledo neki dobar horor 

    problem sa svim ovim debilima je sto uzimaju pare, nista drugo


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    zvezda je zivot

    Posts : 7023
    Join date : 2014-11-07

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by zvezda je zivot Tue Feb 23, 2021 12:52 am

    sto je najludje, sasvim moguce da je film skroz okej, ali zbog ovog sranja oko njega, buke i besa, ko da je radioaktivan, krsten filmofil mu nece skoro prici.


    _____
    ova zemlja to je to
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Erős Pista Tue Feb 23, 2021 12:54 am

    Dara iz Jasenovca - Page 8 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Janko Suvar Tue Feb 23, 2021 1:34 am

    Srbljanovic wrote:Gledala sam "Daru iz Jasenovca" i pročitala scenario "Djeca Kozare" kojim je Lordan Zafranović godinama konkurisao za sredstva da bi snimio film o genocidu u Jasenovcu. Ovaj strahovit zločin, genocid na Srbima u NDH, zaista je morao već odavno biti tema umetničkog igranog filma najviših dometa.
    Lordan je zato i decenijama pokušavao, scenarijem koji je napisao veliki Arsen Diklić, pisac i scenarista posebno nadaren za pisanje filmova o deci i ratu ( "Salaš u Malom Ritu", "Zimovanje u Jakobsfeldu", ali i "Marš na Drinu, na primer.)
    U svom romanu i scenariju filma "Ne okreći se sine", Arsen Diklić već bavio sličnom pričom - sudbinom čoveka koji beži iz transporta za Jasenovac, pre smrti ipak uspeva da spasi jedinog preživelog sina iz ustaškog internata u Zagrebu, namenjenog pokrštavanju i prevaspitavanju srpskih dečaka otetitih od roditelja iz logora smrti. Lordan Zafranović jedan je od najvećih jugoslovenskih reditelja svih vremena, u svom vanvremenom opusu ima mnoštvo važnih i velikih filmova koji se bave upravo ustaškim zločinima nad Srbima i ostalim nevinim dušama.

    Scenario "Djeca Kozare" napisan je, dakle, 1986. godine.
    U njemu je glavna junakinja devojčica RADA, koja ima dva brata, jednog u naručju koga nosa, nakon što im majka strada, i jednog nešto starijeg, koga ustaše iz logora odvode u internat sličan ovome koji sam spominjala, sa planom da ga pokrste i preobrate u svojevrstan Hitler Jungend NDH.
    DARA iz "Dare iz Jasenovca" isto ima takva dva brata.

    Scenario Rade počinje zbegom žena i dece iz kozarskog kraja, gde ih ustaše presreću i sprovode na železničku stanicu, razdvajaju i guraju u teretne vagone za transport u logor Jasenovac, a da žrtve ni ne znaju gde idu.
    Isto tako počinje i Dara.

    Prvi zločin kome Rada prisustvuje dogodi se već na peronu. Isto se desi i Dari.
    U filmu o Radi, žedne žene sa decom zatrčavaju se ka jedinoj česmi, otimajući se o svaku kap vode, naprave nerede, te ustaše odluče da ih rafalima "smire".
    U Dari je ova otimačina ide nešto kasnije i nije oko vode, nego oko hrane, rafali i gaženje mrtvih su, naprotiv, tu.

    Rada u trenutku shvata da mora imati nagon za samoodržanjem i grabi preko gomile da napuni lonac vodom za sebe i brata, bez obzira na užas kojem svedoči.
    Dara, dočim, grabi činiju da napuni hranom za sebe i brata, bez obzira na užas kome je prisustvovala.

    Rada, devojčica sa maramom, u Lordanovom filmu ostaje sa svojim dvogodišnjim bratom sama, jer joj ovog drugog odvedu u decu-ustaše.
    I Dari se dogodi ista stvar.

    U logoru Rada prvi put vidi Dijanu Budisavljević i sazna za spiskove i brojeve, vidi i autobus Crvenog križa, kojima deca mogu da se spasu pakla.
    Isto vidi i Dara.

    Radi jedan od dečaka-logoraša ispriča kako se spasao sigurne smrti tako što je, kad su odvajali muške, na glavu stavio žensku maramu i pretvarao se da je curica, pa ga ustaše nisu likvidirale.
    Dara svoga brata spasava tako što mu stavlja žensku maramu na glavu, pretvarajući se da je curica, pa ga ustaše nisu likvidirale.

    U stravičnoj sceni masakra, Rada vidi kako ustaša kreće da ubije starinu, a ovaj mu odgovara "Ništa dijete, samo ti delaj svoj posao".
    U stravičnoj sceni masakra, Dara vidi kako ustaša kreće da ubije starinu, a ovaj mu odgovara: "Samo ti sine radi svoj posao".

    Rada svedoči najvećem i najopasnijem paklu - dečijoj bolnici iz koje malena mrtva tela lopatama iznose i tovare na kola, i kojoj niko ne sme prići.
    Dara svedoči najvećem i najopasnijem paklu - dečijoj bolnici iz koje niko živ nikada ne izlazi, a sama će kasnije i shvatiti zašto.

    I tako.
    Da ne dužim: Diklićev i Zafranovičev scenario o Radi iz jasenovačkog logora, napisan je, dakle, 1986. godine. On je mestimično glomazan, jednim delom opterećen ideologijom tog vremena, drugi i treći čin se dešavaju kad Rada uspešno pobegne iz Logora, samo da bi se u njega ubrzo i nažalost vratila, a nakon što je kratko lutala tražeči brata smeštenog kod ustaške porodice u Zagrebu. Na kraju filma o Radi, ustaški "poočim" njenog brata biva ubijen, a Rada dečačića, nakon 4 pune godine nevidjanja, silom vuče nazad ka Kozari, ne znajući ni sama ni gde ide, ni kako će od sada uopšte živeti.
    Dečak, sada pokršten, "prevaspitan", za malog ustašu spreman, oplakuje smrt jedinog oca koga poznaje i za koga ne zna da je dželat, pa urla da se ne zove Gojko, nego Fran! FRAAAN.
    Arsen Diklić, zapravo, beleži da dete viče "Ja sam Flan, Flaaaan!" jer još uvek nije dovoljno veliki da ume da izgovori glas R, ali jeste da bi umeo da mrzi i da njega mrze.
    To je velika umešnost vanvremenskog pisca, a i velika tragedija ove priče, Rada i njen mali brat prežive i ostaju da žive zajedno, a bratoubilačka mržnja medju njima tek pomalja svoju čeljust.
    Dara nema takav kraj, ona nagoveštava jedan sasvim suprotan put, sve dalje od poetski istinitog, a sve bliže ideološki ispranom, iscedjenom, procedjenom, premetanom kroz sto voda, pa opet pranom i cedjenom, dok i zadnja para iz svega ne kapne.
    Šteta, velika šteta.


    zaboravila sam da pomenem: luburić, ekipa ustaških psihopata i njihovih zena što ubijaju logorašice iz zabave, kolju srbosekom i slično, postoji u oba filma. isto je i sa časnom sestrom, evidencijom za pokrštavanje, zenama koje pomazu oko bolnice, ulogom katolićke crkve i svim identićnim likovima poimence medju ustašama u logoru.
    rumbeando

    Posts : 13731
    Join date : 2016-02-01

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by rumbeando Tue Feb 23, 2021 12:35 pm



    Logor „Omarska“ osnovan je u maju 1992. godine. Bio je u funkciji skoro tri meseca, tokom kojih je, prema podacima Regionalnog saveza udruženja logoraša regije Banja Luka, bilo zatočeno do 6.000 ljudi, a ubijeno ili nestalo oko 700. Početkom avgusta 1992. logoru je odobren pristup međunarodnim novinarima. Njihovi prilozi koji su emitovani širom sveta podstakli su međunarodnu zajednicu da reaguje. Novinarski izveštaji otkrili su stravične i nehumane uslove u kojima su u tom logoru bili zatočeni civili nesrpske nacionalnosti. Oni su zlostavljani, premlaćivani, silovani, mučeni…

    Krizni štab opštine Prijedor osnovao je tri logora za nesrpske civile -Omarska, Keraterm i Trnopolje. Za zločine počinjene u tim logorima, pred Haškim tribunalom je osuđeno 11 osoba, a pred Sudom BiH još četiri nakon što je njihov predmet iz Haga prebačen u Sarajevo. Sud BiH osudio je na jedinstvene kazne zatvora Darka Mrđu (20) i Zorana Babića (35).

    U Tribunalu su osuđeni Predrag Banović na osam godina zatvora, Miroslav Kvočka na sedam, Dragoljub Prcać na pet, Mlađo Radić na 20, Zoran Žigić na 25, Milojica Kos na šest, Duško Sikirica na 15, Damir Došen na pet, Dragan Kulundžija na tri godine, Milomir Stakić na 40 i Duško Tadić na 20 godina zavora.
    https://www.danas.rs/drustvo/suocavanje/godisnjica-zatvaranja-logora-omarska/
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50098
    Join date : 2017-11-16

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Feb 23, 2021 1:20 pm

    Jel ro taj preduzetnik sto je snimio ovo?

    Maric se izoblicio od cinizma

    Dara iz Jasenovca - Page 8 Empty Re: Dara iz Jasenovca

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Tue May 07, 2024 5:02 am