Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Anonymous
    Guest

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Guest Sun Jul 14, 2019 9:57 pm

    Ko ide da gleda operu i ko pije koktele - peder; tako misli živalj iz Žarkova, srpskih krajina, Surčina (isto tako i Motovuna, Imotskog, Cetinja i Zenice, ali to više nije naš problem). 

    Džin ili votka? To je jedna, po nekima i najvažnija, podela između koktela.
    Ja preferiram džin. 

    Otoič u Minhenu naiđoh blizu filharmonije na jedan koktel bar specijalizovan za džinove, milion vrsta iz Engleske, pa i Irske i čak neki domaći iz Bavarske. I onda biraš marku džina a ostalo po propisu:
    Nju orlianz fiz, Džimlet/Gimlet, Negroni, Singapur sling, Avijeišon, i tako to.
    Taj bar je uređen kao iz filmova iz šezdesetih, police s knjigama, fotelje retro dizajna, stajaće lampe. 

    U Berlinu, pak, pored hrama za bečke šnicle, tamo kada se završi čuvena Fridrihštrase, ima jedan cigar lounge bar, koj ise otvara tek posle 20.00 i radi do 04.00, visoke železne dveri se otvaraju kada se pritisne zvonce, a onda neki tip u linjalom crvenom smokingu otvara vrata i vodi gosta u sumračnu prostoriju koja liči na bordel iz doba II svetskog rata. Crveno svetlo. Tu sam posle jednog koncerta imao najtkep u vidu 3 koktela, koja sam ispisao na print pit ulaznici i dao agilnom i ljubaznom konobaru pakistanskog porekla: tim redosledom sam hteo da mi pristižu. 
    Muzika je tu bila malo preglasna, ali barem disko saund sedamdesetih.

    Osim ovih izvikanih barova, koji glume evropske varijante "engleskih klubova za džentlemene", sledeće mesto i prilika za konumaciju koktela jeste - letovanje: kada pre večerice (po mogućstvu ne u pansionu, gde se s napijencima laktovima boriš za ono što valja već za normalnu večeru, znači evridž nešto, a obaška ne pre samokuvanja u kičeneti, gde se sprema poneto meso i paradajz i supe iz kocke iz gepeka), znači kada se pre večerice ili pak i posle, svrati u nekakav cocktail bar pa se onda biraju napici "plavi, pink i trikolorni, pa sa kišobrančićima". Pa i s prskalicama, ako treba. A grčki kononbari pevaju "hepi brdej tu ju hepi brdej tu ju..."

    I, čovek može i sam sebi da smućka koktel kod kuće. Ako radi frizer u frižideru ("muški ili ženski?", pita расејан; "zaklan i istranžiran!"), onda se u njega (frizer) metne retro posuda za led s plastičnim pregradicama (a u posudi se sipa i voda sa česme) i onda se to zaledi. Tako da ima šta da se bućne u koktel, koj ise zamuti od sastojaka koji su nekako napabirčeni po Pićarijama i prodavnicama.
    Anonymous
    Guest

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Guest Mon Jul 15, 2019 1:16 am

    srbija je jako dobra zemlja za džin

    kod nas uspevaju odlična kleka i anđelika arhangelika

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Nino Quincampoix Mon Jul 15, 2019 2:32 am

    Ja sam mislio da možda to pravim, ima kod mene kleke ko pleve.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by kondo Mon Jul 15, 2019 10:34 am

    u svetu je već na delu next big thing - craft made gin, nakon burbona, single malta i svega ostalog
    grci već ulaze u to. mislim da je to super investicija.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Nino Quincampoix Mon Jul 15, 2019 10:37 am

    Mislim da je to big thing već neko vreme. Evo sam na Menorci video 5-6 brendova lokalnog džina.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by kondo Mon Jul 15, 2019 11:03 am

    pa da sigurno 15-20 godina nego je džin sekta u senci viskoza raznih pa nemaju tu vidljivost, tj nisu imali, sad masovno isplivljavaju. 

    edinburgh gin distillery je osnovan pre 10 godina, ima 2 bukvalno mikro destilerije sa po 1 fensi kazanom. kapiram da mozes da zapocnes ovo iz kuce na tari, plus sto odmah mozes da postavis asortiman. 1 dobar dzin i 1 dobar liker od lokalnih sastojaka za koktele. edinburgh gin pravi liker od djumbira i rabarbare koji je pri tom realno jeftin i ne prodaju maglu (5-6 funti za 500cl), isto bi se tako mogla plasirati neka zova sa mentom ili slicno, zene da piju cisto a muskarci da mesaju. ja bi bio musterija i imao bih stek za poklanjanje.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by dimitrije iz čakova Sat Jul 20, 2019 8:35 pm

    To sa džinom stiglo pre jedno dve godine i kod nas. U sekciji sa žestinom u Wine & Pleasure ima jedno dvadeset kraft džinova u ponudi. Isto i po ovim boljim koktel barovima, uvoze se i neki premijum tonici. A neki likovi rade sa Englezima London Dry sa srpskom klekom.

    Ja volim, ali retko. Moj koktel je daiquiri, najobičniji. To mogu uvek i kad ima, teško stanem


    _____
    zvona i praporci
    Anonymous
    Guest

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Guest Sat Jul 20, 2019 9:25 pm

    ja sam tamo krajem devedesetih bio oko ušća, tamo je kleka neverovatna, interesovalo me je etarsko ulje, koje se dobija destilacijom vodenom parom II klase roda, I klasa se prodaje kakva jeste

    kleka rađa svake 2 godine, pa se nekad zalomi da bude godina bez roda (tj da vrlo mali % rodi, nije totalno bez roda) i tada ko ima robu bude car

    neizvesna investicija, ne zna se kada će naglo porasti vrednost itd

    ako neko oće sa tim da se zajebava, dobije nou hau na poklon od mog najboljeg druga
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by kondo Sun Jul 21, 2019 9:57 am

    mene stvarno fasciniraju ljudi koji naprave biznis od neceg sto raste lokalno ali ne na prvu loptu kao malina ili vrganji.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by паће Sun Jul 21, 2019 2:23 pm

    Све што видиш око себе је негде егзотично.

    Кад сам јео руску салату у СССРу (и не знам како се тамо звала, ал' није само салата, ваљда због туриста), келнер је са посебним задовољством истакао да су додали реткост која се тешко набавља, онако као 'пецијално издање за братију из СФРЈ: сецкано лишће од младог лука. Била је средина марта.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by disident Mon May 02, 2022 3:51 pm

    Podelite neki recept, jedini uslov da sastojci mogu da se kupe u Beogradu.
    Smorio sam se kad sam pogledao neke koktele na netu i onda video "egzoticna" pica koja ne mogu da se kupe ovde


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Guest Mon May 02, 2022 4:04 pm

    daj prvo neke koordinate. oceni ove pojmove od 1 do 5, 1 je "baš ne volim i voleo bih bez tog elementa", 5 je "jako volim ovaj element, voleo bih da u koktelu bude vrlo izražen"

    slatko
    kiselo
    gorko
    više alkohola
    manje alkohola
    džin
    votka
    viski
    rum 
    tekila 
    brendi (konjak)
    crveno i crno bobičasto voće
    tropsko voće
    citrusno voće
    bem li ga kako da kategorizujem voće (breskve, kajsije npr)
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by disident Mon May 02, 2022 4:27 pm

    Cousin Billy wrote:daj prvo neke koordinate. oceni ove pojmove od 1 do 5, 1 je "baš ne volim i voleo bih bez tog elementa", 5 je "jako volim ovaj element, voleo bih da u koktelu bude vrlo izražen"

    slatko
    kiselo
    gorko
    više alkohola
    manje alkohola
    džin
    votka
    viski
    rum 
    tekila 
    brendi (konjak)
    crveno i crno bobičasto voće
    tropsko voće
    citrusno voće
    bem li ga kako da kategorizujem voće (breskve, kajsije npr)

    Pazi, posto sam bez nekog znanja i iskustva jedino sto mogu da kazem da nisam ljubitelj kiselih i gorkih koktela i pica generalno, tako da sto sladje i sto jace sto se mene tice, al sad sam u fazi daj sve, tako da mozemo postepeno da punimo ovu lepu temu i gorkim i kiselim stvarima.

    Do sad sam smuckao i probao daiquiri, blue lagoon, tekila sanrajz, gin and sin. Imam od sastajaka votku, dzin, blue lagoon, tripl sec narandza, random viski, beli i crni rum, amareto,grenadin, djus i limun.
    Al ko sto rekoh, zezaju me sastojci, sta su domace zamene za neke specificne stvari koje pronalazim u receptima na engleskom. Tipa jel apple scnapss jabukovaca ili apricot brandy kajsiovaca?


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by dimitrije iz čakova Tue May 03, 2022 10:02 am

    sad je pitanje koliko hoćeš da se udubljuješ  u materiju, ali veruj mi, ne postoji sastojak za koktele koji možeš da nađeš u Londonu, a ne možeš u Beogradu - znam šta pišem

    postoje specijalizovani lanci prodaje i distribucije, ali za profesionlace, to ljudi ne nabavljaju za kući. pakovanja velika, roba skupa.

    zato se pretenciozniji kokteli, u principu, piju u koktel barovima

    ako nađeš recept koji voliš, napiši ovde sastojke, možda mogu da pomognem sa sugestijom


    _____
    zvona i praporci
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Notxor Tue May 03, 2022 10:14 am

    @disi
    Ako voliš viski, jako i slatko, probaj rusty nail.
    Jednostavan koktel, ja ga pijem bez trešnjice koju ponegde stavljaju bez pitanja.

    edit: slatko je baš subjektivna stvar, ja skoro da ga ne jedem, tako da mi je ovo taman, ali nekom može biti nedovoljno slatko


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Sotir Tue May 03, 2022 10:43 am

    Брате:
    - Куба либре
    - виски-кола
    - џин-тоник
    - каипириња
    - абсинт са соком од лимуна и запаљеним шећером, како год да се зове,
    би требали да покрију све потребе за коктелима одређеним дејством, а лако се спремају.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Filipenko Tue May 03, 2022 10:59 am

    Sotir wrote:
    - џин-тоник


    Kokteli - ono sa kišobrančićima 2304934895
    Anonymous
    Guest

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Guest Tue May 03, 2022 11:07 am

    disident wrote:
    Cousin Billy wrote:daj prvo neke koordinate. oceni ove pojmove od 1 do 5, 1 je "baš ne volim i voleo bih bez tog elementa", 5 je "jako volim ovaj element, voleo bih da u koktelu bude vrlo izražen"

    slatko
    kiselo
    gorko
    više alkohola
    manje alkohola
    džin
    votka
    viski
    rum 
    tekila 
    brendi (konjak)
    crveno i crno bobičasto voće
    tropsko voće
    citrusno voće
    bem li ga kako da kategorizujem voće (breskve, kajsije npr)

    Pazi, posto sam bez nekog znanja i iskustva jedino sto mogu da kazem da nisam ljubitelj kiselih i gorkih koktela i pica generalno, tako da sto sladje i sto jace  sto se mene tice, al sad sam u fazi daj sve, tako da mozemo postepeno da punimo ovu lepu temu i gorkim i kiselim stvarima.

    Do sad sam smuckao i probao daiquiri, blue lagoon, tekila sanrajz, gin and sin. Imam od sastajaka votku, dzin, blue lagoon, tripl sec narandza, random viski, beli i crni rum, amareto,grenadin, djus i limun.
    Al ko sto rekoh, zezaju me sastojci, sta su domace zamene za neke specificne stvari koje pronalazim u receptima na engleskom.  Tipa jel apple scnapss jabukovaca ili apricot brandy kajsiovaca?
    Nažalost apple schnapps nije jabukovača, niti je ovo drugo kajsijevača. Jabukovača i kajsijevača su eau-de-vie, tj bezbojni spiriti pravljeni od samog voća, dok su ova dva koja pominješ aromaatizovana pića na osnovi žitnog alkohola. Razmišljam o nekim finim koktelima, za početak guglaj Whiskey Sidecar, vrlo prost koktel na bazi viskija i narandže, modifikacija mnogo poznatijeg Sidecar koktela koji se pravi od brendija.
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by disident Tue May 03, 2022 11:33 am

    dimitrije iz čakova wrote:sad je pitanje koliko hoćeš da se udubljuješ  u materiju, ali veruj mi, ne postoji sastojak za koktele koji možeš da nađeš u Londonu, a ne možeš u Beogradu - znam šta pišem

    postoje specijalizovani lanci prodaje i distribucije, ali za profesionlace, to ljudi ne nabavljaju za kući. pakovanja velika, roba skupa.

    zato se pretenciozniji kokteli, u principu, piju u koktel barovima

    ako nađeš recept koji voliš, napiši ovde sastojke, možda mogu da pomognem sa sugestijom
    1+

    Notxor wrote:@disi
    Ako voliš viski, jako i slatko, probaj rusty nail.
    Jednostavan koktel, ja ga pijem bez trešnjice koju ponegde stavljaju bez pitanja.

    edit: slatko je baš subjektivna stvar, ja skoro da ga ne jedem, tako da mi je ovo taman, ali nekom može biti nedovoljno slatko
    Sad vidim da u taj koktel ide neki Drambuie liker, tako da ga stavljamo na spisak sastojaka za nabavku.  
    Sotir wrote:Брате:
    - Куба либре
    - виски-кола
    - џин-тоник
    - каипириња
    - абсинт са соком од лимуна и запаљеним шећером, како год да се зове,
    би требали да покрију све потребе за коктелима одређеним дејством, а лако се спремају.
    Prva tri naravno probao, poslednja dva cu ubuducnosti, posebno sto je absint prvi na spisku za kupovinu. Kako pravis taj sa absintom?
    Cousin Billy wrote:
    disident wrote:

    Pazi, posto sam bez nekog znanja i iskustva jedino sto mogu da kazem da nisam ljubitelj kiselih i gorkih koktela i pica generalno, tako da sto sladje i sto jace  sto se mene tice, al sad sam u fazi daj sve, tako da mozemo postepeno da punimo ovu lepu temu i gorkim i kiselim stvarima.

    Do sad sam smuckao i probao daiquiri, blue lagoon, tekila sanrajz, gin and sin. Imam od sastajaka votku, dzin, blue lagoon, tripl sec narandza, random viski, beli i crni rum, amareto,grenadin, djus i limun.
    Al ko sto rekoh, zezaju me sastojci, sta su domace zamene za neke specificne stvari koje pronalazim u receptima na engleskom.  Tipa jel apple scnapss jabukovaca ili apricot brandy kajsiovaca?
    Nažalost apple schnapps nije jabukovača, niti je ovo drugo kajsijevača. Jabukovača i kajsijevača su eau-de-vie, tj bezbojni spiriti pravljeni od samog voća, dok su ova dva koja pominješ aromaatizovana pića na osnovi žitnog alkohola. Razmišljam o nekim finim koktelima, za početak guglaj Whiskey Sidecar, vrlo prost koktel na bazi viskija i narandže, modifikacija mnogo poznatijeg Sidecar koktela koji se pravi od brendija.
    Osecao sam da nece biti tako lako, daj jabukovace, daj kajsijevace i gotovo. Probacemo Whiskey Sidecar cim kupim liker od narandze


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Guest Tue May 03, 2022 11:39 am

    imaš ga već, zove se Triple Sec Kokteli - ono sa kišobrančićima 1143415371
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by disident Tue May 03, 2022 11:43 am

    Cousin Billy wrote:imaš ga već, zove se Triple Sec Kokteli - ono sa kišobrančićima 1143415371
    Kokteli - ono sa kišobrančićima 3274312807
    Sto bi rekao Jogi, toliko o mom guglanju 
    Procitao sam negde Cointreau i pomislio, aha drugi liker umesto da procitam i nastavak  It was originally called Curaçao Blanco Triple Sec


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Sotir Tue May 03, 2022 11:44 am

    Cointreau је фенси ликер, јевтинија замена је Triple Sec.

    Са Абсинтом - исцедиш лимун у чашу, на кашичицу ставиш коцку шећера, преко ње сипаш абсинт, онда запалиш коцку, кад се мало истопи спустиш све то у чашу и промешаш.

    За Абсинт сам раније поставио питање. Пре 20-ак година је био да се купи код нас јачине 70% са доста тујона. Од две чашице се развалиш као од вутре. Сад има да се купо од само 55%, али се бојим да су спустили и тујоне.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Sotir Tue May 03, 2022 11:45 am

    Southern Comfort је исто ликер од поморанџе, на бази вискија. Не знам како се меша.
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by disident Tue May 03, 2022 11:48 am

    Sotir wrote:Cointreau је фенси ликер, јевтинија замена је Triple Sec.

    Са Абсинтом - исцедиш лимун у чашу, на кашичицу ставиш коцку шећера, преко ње сипаш абсинт, онда запалиш коцку, кад се мало истопи спустиш све то у чашу и промешаш.

    За Абсинт сам раније поставио питање. Пре 20-ак година је био да се купи код нас јачине 70% са доста тујона. Од две чашице се развалиш као од вутре. Сад има да се купо од само 55%, али се бојим да су спустили и тујоне.
    Hvala  Kokteli - ono sa kišobrančićima 4101625831

    Inace otkrio sam da Rubin pravi svoj Triple Sec,socko verziju,  i naravno ima razlike u odnosu na Marie Brizard Tripl Sec, al je barem jeftin, pa ako nekom znaci


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by disident Thu May 05, 2022 5:11 pm

    Odlican Whiskey Sidecar, sad sam smuckao jedan i pukao me je tako lepo
    Doduse nisam okusio alkohol mesec dana


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete

    Kokteli - ono sa kišobrančićima Empty Re: Kokteli - ono sa kišobrančićima

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 1:56 am