Creepy Uncle wrote:"ako je tebi malo 34.000, ima na birou dvaes njih koji čekaju"
Jedini nacin da se povecaju plate. Ko kuga sto je povecala.
Creepy Uncle wrote:"ako je tebi malo 34.000, ima na birou dvaes njih koji čekaju"
Creepy Uncle wrote:"ako je tebi malo 34.000, ima na birou dvaes njih koji čekaju"
ontheotherhand wrote:Jednostavno nek skrešu državno-partijske-korupcionaške sisače budžeta pa će biti za par hiljada evra plate lekarima. Ako mogu razni proizvođači gluposti na webu da imaju toliko, mogu i trebaju i najdogovornije profesije. Ako neće, nek ne kukaju što otvorene granice konačno rade malo i za običan narod.
Moja sestra mora da radi više poslova uz svoju struku med. sestre da bi odškolovala decu, zašto bi onda ovde rmbačila i nemala život kad ne mora?
KinderLad wrote:
Sve drugo, apsolutno sve drugo je potpuno mlacenje prazne slame.
паће wrote:KinderLad wrote:
Sve drugo, apsolutno sve drugo je potpuno mlacenje prazne slame.
Тј слама је испражњена тим што Србија не може да води ама баш никакву независну политику. Ко год да је на власти не сме да прдне без одобрења.
Да је другачије, већ би се нашло начина, макар под притиском домаће лове.
паће wrote:Односно обрнуто. То је, по мени, главни разлог зашто је Југославија сметала и била виђена да нестане. Незгодан пример по више питања.
KinderLad wrote:паће wrote:Односно обрнуто. То је, по мени, главни разлог зашто је Југославија сметала и била виђена да нестане. Незгодан пример по више питања.
Ma jok. Pa evo je Rumunija iste velicine i broja ziva i zdrava. To su neki drugi procesi i motivi prevashodno.
Debeljak 'uvozi' 200 Indijaca: prva skupina zavarivača i cjevara iz Azije u splitski škver stiže u rujnu, znamo i kolika će im biti plaća; Iz 'Brodosplita' se pohvalili i 'izdašnim' mjerama kojima se trude zadržati radnike
Manjak kvalificirane radne snage u Hrvatskoj već je odavno poznata stvar. S njom su se suočile tvrtke i u uslužnom, i u proizvodnom sektoru.
Takva sudbina nije mimoišla ni hrvatsku brodogradnju, pa ni gotovo cijelu metalsku industriju. U splitskom brodogradilištu i njegovu vlasniku DIV grupi, nakon mjeseci razmišljanja, rješenje za ovo pitanje odlučili su pronaći u – Indiji.
Kako doznajemo, već početkom rujna u "Brodosplitu" će počet raditi prva skupina radnika iz ove zemlje. Predviđeno je da će ih do konca godine biti oko dvije stotine.Radi se o trenutačno mahom deficitarnim zanimanjima na hrvatskom tržištu rada, poput zavarivača, izolatera, cjevara… Iako se računalo da će s propašću "Uljanika" i trzavicama u "3. maju" pronaći deficitarni kadar, ti su ljudi mahom otišli raditi u škverove preko granice ili su promijenili branšu. Pri tome visina plaće nije bila presudna za neodabir Splita, već prvenstveno skupi uvjeti smještaja u gradu pod Marjanom za preseljenje obitelji i općenito ustručavanje od unutrašnjih migracija.
Србији прети опасност од демографских промена
15.08.2019. / ИНТЕРВЈУИ
ПОДЕЛИТЕ:
Ауторски текст Петра Радојчића
Србија је на апаратима! Једна је од 18 земаља света која има негативан природни прираштај и једна од 32 државе која бележи пад броја становника, чија је просечна старост 43 године. Све мањи природни прираштај и масовно исељавање резултирају поражавајућим подацима Републичког завода за статистику – од 2009. до 2018. године, број становника у Србији је, само по основу природног прираштаја, смањен за око 360.000, а 2016. рођено је најмање беба у протеклих 100 година. Најсуморнија ситуација је у пограничним насељима на југу и истоку земље. Према писању британског “Гардијана”, број житеља у општини Књажевац је толико опао да се, скоро, изједначио с популацијом током Првог светског рата. Према прогнозама, негативна тенденција извесна је и у наредним деценијама.
Очигледни демографски проблеми представљају изазов, без преседана, за будућност земље. Досадашње мере за подстицање рађања и смањења одлива “мозгова” и радне снаге нису донеле очекиване резултате тако да Србију и даље карактеришу недовољна репродукција становништва и све неповољнија старосна, етничка, образовна,… структура, што значајно утиче на друштвени развој, али и на националну безбедност. Актуелна власт, популистичким мерама, ствара привид подршке подстицају рађања, док стање указује на непостојање ефикасног решења за дугорочан и одржив демографски развој. Обзиром да је становништво, поред територије и власти, основни елемент државе, стварање економске, социјалне, еколошке, здравствене и безбедносне извесности, морао би да буде приоритет Владе. То је пут за решавање проблема несигурности, а тиме и природног прираштаја становништва. За почетак, недавно формирани Национални тим за препород села Србије могао би да пође од словеначког искуства које указује на измештање индустрије у сеоска подручја и смањење притиска на градове. Захваљујући томе, Словенија се не суочава са проблемом природног одумирања села.
Опасност прети и од емиграције људи. Србија је, у протекле две и по деценије, услед негативног утицаја политичких, друштвених и економских промена, али и безбедносних околности на демографска кретања, суочена са израженим одсељавањем. Смањење броја становника испољава значајан утицај на националну и безбедност грађана, јер се ради о процесу који припада групи акутних опасности, са показатељима који указују на стално погоршање. Иако не постоје прецизни подаци о томе колико наших грађана живи у иностранству, нити колико годишње потражи посао ван граница земље, према проценама међународне Организације за економску сарадну и развој (ОЕЦД), емиграција из Србије попримила је убрзани раст – бележи се губитак од око 5 % становништва у последњој деценији, с тим да је годишњи број емиграната 2015. достигао рекордних 60.000. Суморну перспективу употпуњује истраживачки податак организације “Србија 21” – 2018. године 34 % младих (око 450.000) размишљало је да оде из земље.
Да невоља буде већа, држава се, осим са смањењем наталитета и одласком младих и радно способних становника у иностранство суочава и са имиграцијом становништва из безбедносно угрожених подручја Средњег и Блиског истока. Србија је једна од најугроженијих земаља јер се, у околностима неефикасних антимиграционих мера ЕУ и изостанка потребног нивоа кооперативног приступа решавању израженог проблема, нашла у центру западнобалканске миграционе руте. Утисак је да ирегуларне имиграције попримају обележја глобалности, организованости и масовности те представљају претњу за јавну, националну и међународну безбедност. Оне могу довести до демографске дестабилизације државе, нарушавања јавног реда и мира, ремећења постојећег тржишта рада, неповољног утицаја на економску и финансијску стабилност земље, али и повећања опасности од повезаности са међународним организованим криминалом и тероризмом. Утолико је неразумљивији “став” државе у вези стварања услова за трајно збрињавање и интеграцију миграната, нарочито ако се имају у виду искуства западних земаља, у којима терористичке активности предузимају и мигранти друге и/или треће генерације.
Неспорна је чињеница да се моћ неке државе вреднује, између осталог, бројем становништва. Оне са већим бројем становника имају веће могућности, претпоставке и предности у супротстављању страним интересима, јер капацитет система безбедности се не огледа само у материјалним ресурсима, већ и броју, обучености и мотовисаности грађана да са припадницима безбедносних структура одвраћају опасности, а у случају потребе и узвраћају носиоцима угрожавања мира и стабилности. У актуелном односу снага и моћи у међународним односима, нужан је заокрет Србије у вредновању и димензионисању људског ресурса, као једног од најбитнијих чинилаца националне безбедности. У том контексту, уравнотежен регионални и демографски развој представља основу, како за друштвено-економски бољитак земље, тако и за њену безбедност, те треба да буде национално тежиште. Неуважавање демографских губитака, готово извесно, узрокује далекосежне штетне ефекте по просперитет државе.
Функционисање безбедносно-одбрамбеног сектора подразумева способност државе да, самостално или у сарадњи са другим државама и/или организацијама, заштити своје виталне вредности и интересе од спољних и унутрашњих облика угрожавања и угрожености и да, тиме, обезбеди опште услове за развој друштва и достојан живот грађана. Власт у Србији тражи решења, а нека од њих чине се очајничка, попут идеје председника Вучића који, поред осталог, зарад пораста прираштаја становника, заговара изградњу ниских стамбених зграда? Довођење висине зграда и броја рођене деце у суоднос је несхватљиво, исто колико је несхватљива сугестија да се не плашимо миграната и да треба да их прихватимо у што већем броју, јер ће нам поправити наталитет и побољшати економију земље! Таква “решења” указују на упитан успех спровођења популационе политике, а сумњичавост се може односити и на сложено миграционо питање – како мање развијене средине могу да остваре позитиван миграциони салдо? Досадашња истраживања демографске будућности Србије показала су да популациони развитак, у условима одсуства јасног, одлучног и константног политичког деловања, води ка великим поремећајима.
Аутор: Петар Радојчић, генерал-потпуковник у пензији, члан Политичког савета и Главног одбора ДС
http://www.ds.org.rs/vest/srbiji-preti-opasnost-od-demografskih-promena?_lat=0
ontheotherhand wrote:ne znam, meni je suluda ideja da staovništvo treba se reprodukuje da bi imao ko da održava zdravsteni i penzioni sistem postojećem stanovništvu i budućem sebi i drugim penzionisanima.