Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    plachkica

    Posts : 16169
    Join date : 2014-11-06

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by plachkica Fri Jun 24, 2016 2:54 am

    Radagaste, volim te.
    Ceo dan pokušavam da artikulišem to što si ti sad napisao (ali sam skinula Zumu,
    i obrnula dva kruga).

    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by boomer crook Fri Jun 24, 2016 2:54 am

    ja sam tek sada video da je frnjau ovde linkovao bazdin uradak o tome da su za nacionalizam krivi komunsti. svi vintage momenti su tu: mrtvi veliki covek koji se cima za rukav na odru i potez kojim se uklanja odgovornost sa njegovih poslodavaca na neku misterioznu prezivelu komunisticku elitu koja istrajava uprkos svemu.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Veletin Fri Jun 24, 2016 2:56 am

    lahko vam je sada serdarvojvodoisati kada ste oterali ćiru Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 2304934895
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by boomer crook Fri Jun 24, 2016 2:58 am

    naravno da moze da pise bez rl aluzija.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Ferenz Fri Jun 24, 2016 11:36 am

    Je l' gosn. Ćirko još tu?

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 2h5n02d
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by kondo Fri Jun 24, 2016 11:49 am

    ostap bender wrote:naravno da moze da pise bez rl aluzija.

    a moze i da se ne ceka formalni razlog za sikanu nego da se odmah zabrani pisanje.

    ovo je onako, provincijski odradjeno banovanje.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by bela maca Fri Jun 24, 2016 2:56 pm

    kakvo banovanje, niko nije banovan


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by boomer crook Fri Jun 24, 2016 4:31 pm

    Kondo wrote:
    ostap bender wrote:naravno da moze da pise bez rl aluzija.

    a moze i da se ne ceka formalni razlog za sikanu nego da se odmah zabrani pisanje.

    ovo je onako, provincijski odradjeno banovanje.

    kakva sikana? dajte uozbiljite se. ovde postoji samo jedan razlog za modovsku intervenciju a to su rl aluzije.

    bilo ciji partner da se uvlaci u raspravu reakcija bi bila ista - brisanje posta.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by No Country Fri Jun 24, 2016 5:00 pm

    Било је мало неке атмосфере... чудно нешто, некакав крижанац између мобинга и једног помало блескастог узбуђења што смо у присуству "селебритија". Мислим да Ћирица напросто није исхендлов'о ту количину "пажње". Наравно, његова намера није ни била да се овде разгаћи и раздивани, него да изазове какву диверзију којом би брже-боље потврдио унапред оформљене/ публиковане тезе о Бурундију. Што је извео крајње трапаво, ал' изгледа да човек није пробирач...

    Но ја се, неизлечиви оптимиста, и даље надам да ће се госн Ћира реинкарнирати, надам се под каквим маштовитијим nickom и овог пута in a good faith. А да ће и дочек бити понешто мирнији.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Fri Jun 24, 2016 5:02 pm

    Ja mislim da su ljudi samo hteli da budu pristojni, jedini koji je ovlažio gaćice je Frnjau, ali to je razumljivo. Mlad organizam, a prihodi niski...


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Notorious

    Posts : 1180
    Join date : 2014-10-29
    Location : Beograd

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Notorious Fri Jun 24, 2016 5:40 pm

    No Country for Old Man wrote:Било је мало неке атмосфере... чудно нешто, некакав крижанац између мобинга и једног помало блескастог узбуђења што смо у присуству "селебритија". Мислим да Ћирица напросто није исхендлов'о ту количину "пажње". Наравно, његова намера није ни била да се овде разгаћи и раздивани, него да изазове какву диверзију којом би брже-боље потврдио унапред оформљене/ публиковане тезе о Бурундију. Што је извео крајње трапаво, ал' изгледа да човек није пробирач...

    Но ја се, неизлечиви оптимиста, и даље надам да ће се госн Ћира реинкарнирати, надам се под каквим маштовитијим nickom и овог пута in a good faith. А да ће и дочек бити понешто мирнији.

    Mislim da grešiš, njegova selebritastoća je verovatno bila okidač nekih reakcija zato što je koristio medije (Politiku, Marićevu emisiju) za obračun sa forumašima, ali je to daleko od fascinacije. Bilo je pokušaja uspostavljanja dijaloga, kao i snishodljivih tonova, sve u svemu ništa neuubičajeno ako se ima u vidu bekgraund. 

    Slažem se da je najverovatnije došao po potvrdu svog mišljenja.
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by fernoux-h Fri Jun 24, 2016 6:02 pm

    William Murderface wrote:Ja mislim da su ljudi samo hteli da budu pristojni, jedini koji je ovlažio gaćice je Frnjau

    Hm...

    otto katz wrote:Dobrodošao, Ćiro Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1552546758.
    Ti si sad burunđanski prozor koji povezuje svjetove anonimnih sjena i vlasnika građanskih legitimacija. Ali već zapravo imamo jednog takvog, poznat ćeš ga po pjeni kad pomene Latinku. 

    Moje pitanje: misliš li da Vučić ostvaruje ideje Druge Srbije?

    Benny Lava wrote:Evo, evo, tradicionalni burunđanski poklon.

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1552546758

    Benny Lava wrote:!!!

    Dobrodošli u bastion drugosrbijanske misli, koji se, doduše, sastoji od svega deset-dvadeset ljudi, među kojima imamo jednog putinofila i mrzitelja podlog Albiona, jednog pagana koji voli DJB i Srbiju, jednog borca za Kosovo, jednog dizel-levičara koji mrzi sve drugosrbijansko...

    Moglo je ovo ovako i do sada, no nikada nije kasno da se sučele mišljenja.

    паће wrote:Е, да, добар нам дођио Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1143415371.

    Lucky908 wrote:Ovo mora da je Ćira glavom i bradom. Pa ko bi još osim njega znao da ga je, jednom davno, Mileta Prodanović u Peščaniku proglasio opsesivcem. 

    PS. Osim Milete Prodanovića, naravno :wink wink: 


    Dobrodošao!

    Kinder Lad wrote:Dozvolite da Vas pozdravimo tradicionalnim srpskim protestantskim pozdravom: Willkommen!

    Benny Lava wrote:Molim militantne nacionaliste da poštuju militantno antinacionalističku srbomrzačku prirodu ovog foruma i da nam ne linčuju uvaženog gosta.

    Svu šalu na stranu, ja zaista mislim da je ovo prilika za razgovor a ne za gađanje kriglama.

    zastitnik gotama wrote:
    Zoran Ćirjaković wrote:
    puča? ja ne bi došao da me niste zvali

    Zaboga jel vam stalo do Kosova bar malo? Jel razumete sta je to za nasu zemlju? Jel razumete da nema zemlje bez toga ?Sta vam je u glavama, izgubicemo otadzbinu za koju su toliki milioni stradali?

    Kako Srbin moze ovu administraciju da podrzava, a da ne mrzi sebe ?

    паће wrote:Суваре, иако понекад имам тако понеки тренутак кад станем на твоју страну по неком питању (а онда по наредних седам-осам не), морам ти рећи да је Ћира већ убрао неке поене код мене, наиме, зна слова.

    disident wrote:Помоз бог Зоране
    А ви другосрбијанци се погубили и истопили ко да вам је латинка васкрсла а не наш Ћира

    plachkica wrote:Ja imam pitanje, kako se odlučiš da američki neokolonijalizam objasniš kroz odnos
    prema homoseksualcima (i ženama), tj. kroz borbu za njihova prava, u Srbiji?
    Kome se obraćaš, kome je poruka upućena?
    Šta očekuješ kao reakciju?

    ficfiric wrote:Nego ZC, kako vam izgleda header? Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1861198401

    Kondo wrote:cira je po svakom parametru zanimljiviji diskutant od veceg dela svakog pa i najboljeg foruma. neke od ovih teza na kojima trenutno igra su ako nista drugo ono barem zanimljiva platforma za javnu diskusiju i jedno od najboljih mesta za to je ovo na koje je dosao.

    razlog njegovog boravka ovde nije samo puki egzibicionizam vec i sustinska dosada na sceni na kojoj se krece. mislim da on iskreno ceni ljude koje je odavde prozivao tamo kao sto su ostap i wm, iako mislim da ce njega pre razumeti ovaj prvi, i da su naizgled ruzne reci koje je upucivao ovom svetom mestu bile vise bockanje i zelja za sparingovanjem nego neka sustinski losa namera. 

    mislim da jako gresite (a mislim ga time i intencionalno vredjate) kada ga pominjete u istom nizu sa likovima kao sto su malagurski i krstic. prvo, on je intelektualno daleko iznad bilo kog od njih, drugo, cira je po mnogo cemu tragicna figura i nikada nece dobiti nikakve sinekure za ovu naizgled prorezimsku aktivnost koja to zapravo uopste i nije, iako su mu se u jednom trenutku otvorila sva vrata. ja mislim da se on u tome krece na nivou eksperimenta, da vidi ko ce se sledeci posle marica i mitrovica upecati na njegovu pricu. 

    ja bih radio isto na njegovom mestu.


    Fernoux-H:

    fernoux-h wrote:Dobrodošao.

    fernoux-h wrote:Ispravna socijalistička linija zahteva da se pažljivo biraju sukobi, zato ja biram da u ovom sukobu ne učestvujem. Samo ću da primetim da tolerancija i "poštovanje različitosti" (ne ljudska prava kao takva) jesu neki od centralnih pojmova neoliberalne ofanzive. Ne bih postavljao pitanja da li je tolerancija "dobra" ili "loša", da li je lgbt senzibilisanost srednjih slojeva u SAD "dobra" ili "loša" strana Amerike. Umesto toga treba krenuti od ovoga:

    Global cap­it­al­ism has no prob­lem in accom­mod­at­ing itself to a plur­al­ity of local reli­gions, cul­tures, tra­di­tions: indeed, the mask of cul­tural diversity is sus­tained by the actual uni­ver­sal­ism of global cap­ital. And this new global cap­it­al­ism func­tions even bet­ter if it is polit­ic­ally organ­ized accord­ing to the so-called ‘Asian val­ues’, i.e., in an author­it­arian way. So the cruel irony of anti-Euro­centrism is that, on behalf of anti-colo­ni­al­ism, one cri­ti­cizes the West at the very his­tor­ical moment when global cap­it­al­ism no longer needs West­ern cul­tural val­ues in order to func­tion smoothly, and is doing quite well with the ‘altern­at­ive mod­ern­ity’ – the non-demo­cratic form of cap­it­al­ist mod­ern­iz­a­tion – to be found in Asian cap­it­al­ism. In short, crit­ics of Euro­centrism are reject­ing West­ern cul­tural val­ues at the very moment when, crit­ic­ally rein­ter­preted, many of them – egal­it­ari­an­ism, fun­da­mental human rights, the wel­fare state, to name a few – can serve as a weapon against cap­it­al­ist glob­al­iz­a­tion.


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 11:39 pm

    Elem, znate onog decka, Cirjakovic se vika, sto ga drugosrbijanska zavera ocistila iz Politikinog kulutrnog dodatka? Danas je imao onu duzu, nedeljnu kolumnu na temu Brexita

    http://www.politika.rs/sr/clanak/357910/Briselski-zavet

    A sutra ima tekst o sexy Irankama 

    http://www.politika.rs/sr/clanak/357997/Kako-ne-govoriti-o-islamskom-svetu

    Nije lako biti zrtva cenzure Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1949538119


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Bluberi Sun Jun 26, 2016 11:57 pm

    Uspeo je da pokupi sva opšta mesta napisana o Brexitu.
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Veletin Mon Jun 27, 2016 12:04 am

    odličan ćira Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 903208043
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Mon Jun 27, 2016 12:06 am

    Slazem se, Iranke jesu sexy.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Ointagru Unartan Mon Jun 27, 2016 12:19 am

    William Murderface wrote:Elem, znate onog decka, Cirjakovic se vika, sto ga drugosrbijanska zavera ocistila iz Politikinog kulutrnog dodatka? Danas je imao onu duzu, nedeljnu kolumnu na temu Brexita

    http://www.politika.rs/sr/clanak/357910/Briselski-zavet

    A sutra ima tekst o sexy Irankama 

    http://www.politika.rs/sr/clanak/357997/Kako-ne-govoriti-o-islamskom-svetu

    Nije lako biti zrtva cenzure Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1949538119

    [cira] Nije lepo prizivati ciscenje svega sto nije po volji drugosrbijancima, kao sto vi ovde cinite. Takodje, ubedjen sam da bi Politika u istom vremenskom periodu objavila cetiri vasa clanka, ako ne i vise, da ste ih samo poslali. [/cira]


    Last edited by Radagast on Mon Jun 27, 2016 12:20 am; edited 1 time in total


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Veletin Mon Jun 27, 2016 12:20 am

    dobro je i ovo o klasnom ratu, sada je samo pitanje trenutka kada će da nagazi batu latifundistu, kumelu elektrotajkuna, zvoneta kralja drumova i dečkovu ekipu trgovaca oružjem.
    svi nosioci lukrativnih poslova će biti surovo masakrirani oštrim ćirinim perom.
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Mon Jun 27, 2016 12:24 am

    Svasta! Pa latifundisti su deo nase tradicije, kumstvo da ne pominjem. Ako napadas takve stvari onda meris srpsku esencijalnu drugost zapadnjackim arsinima, a to je onda autokolonijalizam.  Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1844795956


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Bluberi Mon Jun 27, 2016 1:59 am

    *Ovaj je tekst ponuđen Politici. Uredništvo ga je željelo objaviti, ali uz uslov da bude skraćen za polovinu, kako obimom ne bi nadmašio tekst koji je povod reakcije. Pošto je autoru bilo mrsko dodatno se baviti njime, eto ga ovdje.
    elis
    avatar

    Posts : 18348
    Join date : 2014-12-12

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by beatakeshi Thu Jun 30, 2016 10:45 pm

    NE MOGU DA VERUJEM!!!
    Odem na 2 nedelje a vi prizovete i opozovete Ćiru! Osećam se kao Radovan III kad se probudio i shvatio da je Džordž bio kod njega a on bio u nesvesti!
    Nešto konstruktivno - topik premestiti u neki podforum - Iz medija u forum! Pa nek crknu dušmani!
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Thu Jun 30, 2016 10:47 pm

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sat Jul 02, 2016 10:39 am

    Tek danas se setih da pogledam dal su otključali tekst o seksi Irankama, i jesu. Da ga je neko drugi pisao, rekao bih da je tekst iznenađujuće loš, ovako ću reći samo da je loš. Smesa lako proverljivih neistina, nekritičkog prihvatanje zvanične propagande i orijentalističkih klišea.

    Evo samo nekih bisera.

    Prvo, Ćirjaković je fasciniran činjenicom da su Iranke seksi, da se oblače na najrazličitije načine, da tamo cvetaju i razne subkulture, itd. Nakon Persepolisa, Razvoda i A Girl walks home alone at night, stvarno ne vidim kako bi to ikome moglo da bude iznenađenje, ili mu se čini kao neko naročito otkriće, razbijanje stereotipa, itd. ALi ovo kucanje na otvorena vrata je još i najmanji problem.

    Veći problem su faktičke netačnosti, i to ne male. Ćirjaković piše:

    Ali, rasprostranjenost ove neobične estetike zavoja odlično ilustruje još dve stvari kojih uglavnom nema u medijskim slikama Irana. Jedna je da ova zemlja – bez ekstremne bede karakteristične za mnoge države kojima rukovode neoliberalni odlikaši – ima mnogobrojnu srednju klasu. Druga, manje ohrabrujuća, jeste koliko se, istovremeno, Islamska Republika, čak i pod sankcijama, približila neoliberalnom mejnstrimu.

    Međutim:

    Poverty in Iran reaches new heights:

    Čak je i neko ko se, poput mene, samo laički interesuje za prilike u Iranu, čuo za Rich vs Poor Kids of Tehran, kontroverzu koja svedoči o narastajućoj nejednakosti u ovoj zemlji. ALi Ćirjaković izgleda nije.

    Zatim, tu je nekritičko prenošenje propagande. Govori sa islamskog foruma se prepričavaju, fraze se citiraju, ali ne izlažu apsolutno nikakvoj skrutinizaciji. Pa i to je neka politička elita, baš kao i ona zapadna, ili ova domaća, koja vrti neku newspeak, koja pokušava da legitimiše svoj položaj, itd. Valjda ne treba uzimati stvari koje govore njeni predstavnici zdravo za gotovo? Ali, Ćirjaković uzima:

    Ipak, jedna od najčešće pominjanih reči na dvodnevnom forumu bila je jedinstvo, često praćeno lamentima što ga nema i isticanjem „značaja zajedničkih islamskih principa”. „Danas na suprotstavljenim stranama ratuju ljudi koji sa podjednakim žarom uzvikuju: ’Alah je veliki’ dok ubijaju jedni druge”, podsetio je rezignirani delegat iz unesrećene i duboko podeljene Libije.
    I Iran, iako oaza stabilnosti u uzavrelom regionu, uvučen je u novi „građanski rat u islamu”, koji je okinula američka intervencija u Iraku. Oko džamije, samo stotinak metara od našeg hotela, istaknute su fotografije dobrovoljaca iz obližnjeg radničkog predgrađa koji je nedavno poginuo u Siriji. Bez pomoći iz Irana, manjinske islamske zajednice bi verovatno već nestale u razorenoj zemlji u kojoj se senka istrebljenja nadvija nad, jedno vreme očekivani, pad Asadovog režima. Šiiti su postali meta brutalnog državnog terorizma i u prebogatim, ali sve nestabilnijim „naftnim monarhijama” na zapadnim obalama Persijskog zaliva.
    Islamski svet odavno nije bio ovako snažno podeljen i uzdrman. Mnogi govornici na forumu, češće čak i od strane dominacije i „okupacije islamskih zemalja”, pominjali su demokratizaciju i „promociju ljudskih prava”, izgovore koje su isticali moćni zapadni političari dok su gurali islamski svet u tragediju bez presedana i pokrenuli reke izbeglica. Iako su mediji puni slika zapadnih žrtava, malo ko je stvarno svestan da od terorizma i ratova kojima se ne nazire kraj ubedljivo najviše stradaju – muslimani. Otkad su putevi izbeglica prekinuti na istočnim obalama Egejskog mora, iz medija su skoro sasvim nestale slike muslimanskih žrtava.
    Forum je istakao potrebu da strateške komunikacije, koje bi mogle da promene lažne slike i pogrešnu percepciju, treba da uključe i naučnike. Nažalost, nije lako uticati na način kako se govori o islamu i islamskom svetu. Pre pojave Al Kaide i Islamske države, vekovima je na Zapadu učvršćivano shvatanje da je istovremeno superioran i sve ono što islamski svet nije. Danas su se čak i najšire prihvaćene dogme političke korektnosti, pojmovi kao što je diverzitet, odomaćili tako da ne uključuju vrednosti islamskog sveta, redovno predstavljane kao izraz patologije, a ne različitosti.

    Boldovana rečenica je jedva razumljiva, a u meri u kojoj je razumljiva, nije tačna.


    Konačno, tu su i orijentalistički klišei, koje Ćirjaković kritikuje kod drugih, a i sam im tako često pribegava. Npr:

    Jazd, prastari pustinjski grad koji je iranska vlada odabrala za domaćina foruma, oličava neke od najzavodljivijih – duh solidarnosti i zajedništva, nestajuće vrednosti u delovima sveta gde su najviši ideal postali beskrupulozni „društveni penjači”. Verujem da bi i mnogim ateistima malene džamije i mauzoleji lokalnih svetaca, u kojima vam neko obično ponudi ukusne kolačiće, čaj i sok od krastavca čim provirite, probudile nostalgiju za izvesnijim, sporijim i ukotvljenijim vremenima. Možda bi, čak i ako im se ne sviđa iranska alternativa, u vrelom Jazdu pronašli i potvrdu da neoliberalizam nije naša jedina budućnost.
    I dobre i pogrešne lekcije lakše se uče u senci prošlosti, njenih impozantnih tragova. Kongresna dvorana u kojoj je održan forum nalazi se nekoliko stotina metara od dva velika kupasta brda. Na njihovim vrhovima su se smestili zoroastrijanski „tornjevi tišine”, najupečatljiviji simboli nekada dominantne persijske religije, čiji je centar u 7. veku, na početku dugačkog opadanja, postao Jazd. Lep je pogled u rano jutro sa vrha brda spomenika koji dominira nad velikim delom razvučenog grada. Tragovi izbledele vere podsećaju da nema te visine s koje se ne može pasti u zaborav.
    Ljudi koji na svojoj strani nemaju globalne medije, koji nisu zaslepljeni sadašnjošću i slikama sopstvenog sveta, lakše uče iz prošlosti. Možda mogu da savladaju i njenu verovatno najtežu lekciju, onu iz poniznosti. U istorijskom Jazdu – među dosledno suzdržanim i uviđavnim ljudima odmerenih gestova, u miljeu koji ističe različitost i samosvojnost Orijenta, a ne njegovu redovno banalizovanu egzotičnost i sliku pretnje koja opseda zapadnu misao – u oči upada značaj i vitalnost svetova kojih nema u masovnim medijima.


    Kod njih vlada duh solidarnosti i zajedništva, kod nas individuzalizma i beskrupuloznog "penjaštva". Oni su skromni i bogobojažljivi, mi dekadentni ateisti. Itd.

    Kako Ćirjaković miri ovakve platitudes, sa slikom koju je prethodno opisao - desperate housewives of Tehran, za mene je misterija. Da je možda Jazd namerno izabran kao mesto održavanja foruma, upravo zato da bi se poslala slika o vernosti drevnim idealima - solidarnosti i skromnosti - kako bi se njom prekrila stvarnost naglog i očiglednog socijalnog raslojavanja i nejadnakosti - Ćirjakoviću ni u jednom trenutku ne pada na pamet.

    Kao da su jedine dve alternative - demonizacija Irana kao kolevke terorizma, ili Iran kao carstvo u kojem caruje drugarstvo, te neke prave vrednosti, alternativa neoliberalizmu, itd. Da je Iran kompleksna zemlja obeležena brojnim protivrečnostima, čija se politička elita i vladajuća ideologija moraju tretirati kritički kao i bilo čije druge, to je izgleda zamisao koja mu uopšte ne pada na pamet.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Veletin Sat Jul 02, 2016 1:54 pm

    William Murderface wrote:
    skrutinizacija

    cepidlačenje ?
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Erős Pista Sat Jul 02, 2016 2:39 pm

    Pace? Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića - Page 11 Empty Re: Prostor za kolumnu Zorana Ćirjakovića

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 8:44 pm