Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by No Country Sat Aug 06, 2016 7:20 pm

    Kinder Lad wrote:Paće ne davi, kaže se Promocija i na srpskom

    NCfOM - marketing, u najkraćem, znači: unapređenje prodaje u skladu sa zahtevima i vrstom tržišta. A tu spada milion aktivnosti, koje se dele na vrste i podvrste. I naravno da marketingom mogu da se bave ljudi sasvim prosečnog intelekta i normalnog obrazovanja iz predmetnog profila. Nešto si ti tu pobrkao. Marketing nema veze sa "beskonačnim rastom", prosto uopšte se ne bavi makroekonomijom.
    Не, маркетинг је стратегија освајања (и креирања) тржишта, а то значи стратегија раста. Тачно је да их има просечних и испод просека - а како и не би кад је поприлично немогуће наћи нормалан посао, али нису они ти који праве највећу штету. Кликераши без стида, дакле социопате, то је оно што ће упропастити планету, а управо маркетинг је основна алатка за тај посао.

    И већ си ми двапут рекао да сам нешто побркао, што стварно није лепо.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Ointagru Unartan Sat Aug 06, 2016 7:28 pm

    Kinder Lad wrote:
    NCfOM - marketing, u najkraćem, znači: unapređenje prodaje u skladu sa zahtevima i vrstom tržišta. A tu spada milion aktivnosti, koje se dele na vrste i podvrste. I naravno da marketingom mogu da se bave ljudi sasvim prosečnog intelekta i normalnog obrazovanja iz predmetnog profila. Nešto si ti tu pobrkao. Marketing nema veze sa "beskonačnim rastom", prosto uopšte se ne bavi makroekonomijom.

    Sta je "unapredjenje prodaje" ako ne rast prodaje, samim tim i proizvodnje?


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sat Aug 06, 2016 8:02 pm

    No Country for Old Man wrote:
    Kinder Lad wrote:Paće ne davi, kaže se Promocija i na srpskom

    NCfOM - marketing, u najkraćem, znači: unapređenje prodaje u skladu sa zahtevima i vrstom tržišta. A tu spada milion aktivnosti, koje se dele na vrste i podvrste. I naravno da marketingom mogu da se bave ljudi sasvim prosečnog intelekta i normalnog obrazovanja iz predmetnog profila. Nešto si ti tu pobrkao. Marketing nema veze sa "beskonačnim rastom", prosto uopšte se ne bavi makroekonomijom.
    Не, маркетинг је стратегија освајања (и креирања) тржишта, а то значи стратегија раста. Тачно је да их има просечних и испод просека - а како и не би кад је поприлично немогуће наћи нормалан посао, али нису они ти који праве највећу штету. Кликераши без стида, дакле социопате, то је оно што ће упропастити планету, а управо маркетинг је основна алатка за тај посао.

    И већ си ми двапут рекао да сам нешто побркао, што стварно није лепо.

    Radagast wrote:
    Kinder Lad wrote:
    NCfOM - marketing, u najkraćem, znači: unapređenje prodaje u skladu sa zahtevima i vrstom tržišta. A tu spada milion aktivnosti, koje se dele na vrste i podvrste. I naravno da marketingom mogu da se bave ljudi sasvim prosečnog intelekta i normalnog obrazovanja iz predmetnog profila. Nešto si ti tu pobrkao. Marketing nema veze sa "beskonačnim rastom", prosto uopšte se ne bavi makroekonomijom.

    Sta je "unapredjenje prodaje" ako ne rast prodaje, samim tim i proizvodnje?

    To both 

    Ne mora da bude rast, može da bude i preorijentacija u skladu sa zahtevima tržišta, naravno da je u konačnici cilj rast, ali ne "stalni rast". Marketing obuhvata celokupno poslovanje preduzeća na tržištu, mislim, možemo da kažemo da je kapitalizam, odnosno tržišna ekonomija uzrok propasti planete, pa onda u okviru toga i marketing odnosno "tržištovanje/tržištarenje", ali u okviru kapitalizma sasvim sigurno nije marketing uzrok nikakve propasti.
    Anonymous
    Guest

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Guest Sat Aug 06, 2016 9:12 pm

    Radagast wrote:
    Kinder Lad wrote:
    NCfOM - marketing, u najkraćem, znači: unapređenje prodaje u skladu sa zahtevima i vrstom tržišta. A tu spada milion aktivnosti, koje se dele na vrste i podvrste. I naravno da marketingom mogu da se bave ljudi sasvim prosečnog intelekta i normalnog obrazovanja iz predmetnog profila. Nešto si ti tu pobrkao. Marketing nema veze sa "beskonačnim rastom", prosto uopšte se ne bavi makroekonomijom.

    Sta je "unapredjenje prodaje" ako ne rast prodaje, samim tim i proizvodnje?

    ako firma proizvodi dva proizvoda sa istom namenom, može da preusmeri kupce na proizvod koji joj više odgovara
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by No Country Sat Aug 06, 2016 11:06 pm

    Kinder Lad wrote:
    Ne mora da bude rast, može da bude i preorijentacija u skladu sa zahtevima tržišta, naravno da je u konačnici cilj rast, ali ne "stalni rast". Marketing obuhvata celokupno poslovanje preduzeća na tržištu, mislim, možemo da kažemo da je kapitalizam, odnosno tržišna ekonomija uzrok propasti planete, pa onda u okviru toga i marketing odnosno "tržištovanje/tržištarenje", ali u okviru kapitalizma sasvim sigurno nije marketing uzrok nikakve propasti.
    Okay, макар ми овог пута ниси рекао да сам побркао лончиће, нити си ми упрошћавао дефиниције... shall I count my blessings? Занимљив ти је овај матрјошка-концепт: у планети капитализам, у капитализму маркетинг, у маркетингу љубав ка стално-растућој заради... But of course да ће пропаст планете значити и пропаст капитализма. Можда га у међувремену извеземо на Марс, но јебо ти марсовски капитализам! Како то мислиш: јес' да капитализам не ваља за планету, али је зато маркетинг добар за капитализам - према томе све је у реду!? Па генијално...  Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 3579118792
    Anonymous
    Guest

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Guest Sat Aug 06, 2016 11:21 pm

    ne moze se od zla pobeci Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 1848198029
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by паће Sat Aug 06, 2016 11:36 pm

    Kinder Lad wrote:
    Ne mora da bude rast, može da bude i preorijentacija u skladu sa zahtevima tržišta, naravno da je u konačnici cilj rast, ali ne "stalni rast". Marketing obuhvata celokupno poslovanje preduzeća na tržištu, mislim, možemo da kažemo da je kapitalizam, odnosno tržišna ekonomija uzrok propasti planete, pa onda u okviru toga i marketing odnosno "tržištovanje/tržištarenje", ali u okviru kapitalizma sasvim sigurno nije marketing uzrok nikakve propasti.

    Ено ти тамо бочна еколошка тема друга Абалкиног, где можеш да видиш (и мислим да ће се тамо нанизати још којешта) докле то пијачарење доводи.

    А о захтевима тржишта да и не причам. Има производа који су се производили стотинак и више година и онда су замењени много горим производима, јер је негде неко срачунао да ће уз добар маркетинг (или чак и без њега) бити већа зарада на овим јефтиним. Пробај прво под "сухомеснати производи" (моја омиљена кукњава) па докле стигнеш. И одакле ико зна шта то тржиште захтева? Из тих њихових анкета којима испитују тржиште (а виђао сам их онолико, а и неколико недеља се забављао попуњавајући их) неће сазнати ништа о томе јер то уопште не питају. Њих занима колико зарађујеш.

    Какав је бољитак по планету ако купим одвијач од жутог метала, никлован да изгледа као челични? Тај ће да се искриви чим га употребим за било шта захтевније, па ћу морати да купим други. Као што смо тринаест година куповали тигање који сви имају некакве специјалне вечите премазе против загоревања који трају годину ипо до две (сад имамо два-три комада од Металца, који нема појма с маркетингом, очигледно). Као што изнад улазних врата имам сијалицу панчевачке "Тесле" или како се звала, из 1992, а остале сијалице по кући су све млађе од седам година, а од десет најчешће коришћених нема ниједна старија од године (укључујући и ледовке, осим две које никад не гасим, ал' те су баш старе, ваљда прва генерација).


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 12:59 am

    No Country for Old Man wrote:
    Kinder Lad wrote:
    Ne mora da bude rast, može da bude i preorijentacija u skladu sa zahtevima tržišta, naravno da je u konačnici cilj rast, ali ne "stalni rast". Marketing obuhvata celokupno poslovanje preduzeća na tržištu, mislim, možemo da kažemo da je kapitalizam, odnosno tržišna ekonomija uzrok propasti planete, pa onda u okviru toga i marketing odnosno "tržištovanje/tržištarenje", ali u okviru kapitalizma sasvim sigurno nije marketing uzrok nikakve propasti.
    Okay, макар ми овог пута ниси рекао да сам побркао лончиће, нити си ми упрошћавао дефиниције... shall I count my blessings? Занимљив ти је овај матрјошка-концепт: у планети капитализам, у капитализму маркетинг, у маркетингу љубав ка стално-растућој заради... But of course да ће пропаст планете значити и пропаст капитализма. Можда га у међувремену извеземо на Марс, но јебо ти марсовски капитализам! Како то мислиш: јес' да капитализам не ваља за планету, али је зато маркетинг добар за капитализам - према томе све је у реду!? Па генијално...  Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 3579118792

    Marketing se ne bavi kapitalizmom, bavi se poslovanjem kompanije u uslovima kapitalizma, ali moze i u usovima ogrniceno-trzisne ekonomije kao sto je bila u SFRJ u jednom periodu. Prosto marketing se bavi medjusobnom medjusobnom optimalizacijom ponudjenog proizvoda, distribucije i prodaje, ceniranja i promocije proizvoda u svrhu uspesnijeg poslovanja preduzeca. Onaj mambo-jambo pripada HR-u, korporativnoj kulturi i ostalim ideologizacijama i realno nema veze sa marketingom.


    Last edited by Kinder Lad on Sun Aug 07, 2016 1:05 am; edited 1 time in total
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 1:03 am

    паће wrote:
    Kinder Lad wrote:
    Ne mora da bude rast, može da bude i preorijentacija u skladu sa zahtevima tržišta, naravno da je u konačnici cilj rast, ali ne "stalni rast". Marketing obuhvata celokupno poslovanje preduzeća na tržištu, mislim, možemo da kažemo da je kapitalizam, odnosno tržišna ekonomija uzrok propasti planete, pa onda u okviru toga i marketing odnosno "tržištovanje/tržištarenje", ali u okviru kapitalizma sasvim sigurno nije marketing uzrok nikakve propasti.


    А о захтевима тржишта да и не причам. Има производа који су се производили стотинак и више година и онда су замењени много горим производима, јер је негде неко срачунао да ће уз добар маркетинг (или чак и без њега) бити већа зарада на овим јефтиним. Пробај прво под "сухомеснати производи" (моја омиљена кукњава) па докле стигнеш. И одакле ико зна шта то тржиште захтева? Из тих њихових анкета којима испитују тржиште (а виђао сам их онолико, а и неколико недеља се забављао попуњавајући их) неће сазнати ништа о томе јер то уопште не питају. Њих занима колико зарађујеш.

    Какав је бољитак по планету ако купим одвијач од жутог метала, никлован да изгледа као челични? Тај ће да се искриви чим га употребим за било шта захтевније, па ћу морати да купим други. Као што смо тринаест година куповали тигање који сви имају некакве специјалне вечите премазе против загоревања који трају годину ипо до две (сад имамо два-три комада од Металца, који нема појма с маркетингом, очигледно). Као што изнад улазних врата имам сијалицу панчевачке "Тесле" или како се звала, из 1992, а остале сијалице по кући су све млађе од седам година, а од десет најчешће коришћених нема ниједна старија од године (укључујући и ледовке, осим две које никад не гасим, ал' те су баш старе, ваљда прва генерација).

    Gledaj - niko ne prodaje nesto sto niko nece da kupi.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by паће Sun Aug 07, 2016 2:06 am

    Kinder Lad wrote:
    Gledaj - niko ne prodaje nesto sto niko nece da kupi.

    Да, али она друге "свака роба нађе купца" и "за све што тржиште тражи наћи ће се неко ко ће то да испоручи" напросто нису тачне.

    Јер и ја купим нешто што нећу, зато што оно што хоћу нема ту, мрзи ме да тражим, повучено је са тржишта, више се не производи...

    Ево у кафани тражим пиво од пола литре. Има јелен има лав. Мислио сам на пиво... и на крају завршим са неким од 0,3 јер нећу д'идем у другу кафану кад смо већ допешачили до ове.

    Или... ево на тржишту које нешто боље познајем (јер сам као дежурни возач ишао у пазар, у тамоу нема самоуслуге на ближе од две миље), нема свежих вишања, смокава, дуња. Дуње сам нашао укупно једном за тих 11 година (и у том дућану никад више); смокве нисам видео ниједном; вишње само у стаклу.

    Маркетинг ту служи да види колико смањење асортимана може да прође, а не шта тржиште тражи.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by No Country Sun Aug 07, 2016 2:09 am

    Kinder Lad wrote:
    No Country for Old Man wrote:
    Okay, макар ми овог пута ниси рекао да сам побркао лончиће, нити си ми упрошћавао дефиниције... shall I count my blessings? Занимљив ти је овај матрјошка-концепт: у планети капитализам, у капитализму маркетинг, у маркетингу љубав ка стално-растућој заради... But of course да ће пропаст планете значити и пропаст капитализма. Можда га у међувремену извеземо на Марс, но јебо ти марсовски капитализам! Како то мислиш: јес' да капитализам не ваља за планету, али је зато маркетинг добар за капитализам - према томе све је у реду!? Па генијално...  Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 3579118792

    Marketing se ne bavi kapitalizmom, bavi se poslovanjem kompanije u uslovima kapitalizma, ali moze i u usovima ogrniceno-trzisne ekonomije kao sto je bila u SFRJ u jednom periodu. Prosto marketing se bavi medjusobnom medjusobnom optimalizacijom ponudjenog proizvoda, distribucije i prodaje, ceniranja i promocije proizvoda u svrhu uspesnijeg poslovanja preduzeca. Onaj mambo-jambo pripada HR-u, korporativnoj kulturi i ostalim ideologizacijama i realno nema veze sa marketingom.
    Оптимализација, ценирање? То није српски... али зато јесте mumbo-jumbo. Пошто не желиш да разговараш аргументима ја ћу ево да ти поновим тезу, за случај да до сада нисам био довољно јасан (а био сам): маркетинг је локомотива капитализма, она сила која неуморно покушава да рашири основу пирамиде, а без икаквих обзира према ичему осим зараде. Маркетинг је оно што ће нам смрсити конце. Без пардона и милости.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 2:40 am

    No Country for Old Man wrote:
    Kinder Lad wrote:

    Marketing se ne bavi kapitalizmom, bavi se poslovanjem kompanije u uslovima kapitalizma, ali moze i u usovima ogrniceno-trzisne ekonomije kao sto je bila u SFRJ u jednom periodu. Prosto marketing se bavi medjusobnom medjusobnom optimalizacijom ponudjenog proizvoda, distribucije i prodaje, ceniranja i promocije proizvoda u svrhu uspesnijeg poslovanja preduzeca. Onaj mambo-jambo pripada HR-u, korporativnoj kulturi i ostalim ideologizacijama i realno nema veze sa marketingom.
    Оптимализација, ценирање? То није српски... али зато јесте mumbo-jumbo. Пошто не желиш да разговараш аргументима ја ћу ево да ти поновим тезу, за случај да до сада нисам био довољно јасан (а био сам): маркетинг је локомотива капитализма, она сила која неуморно покушава да рашири основу пирамиде, а без икаквих обзира према ичему осим зараде. Маркетинг је оно што ће нам смрсити конце. Без пардона и милости.


    Teza po definiciji ne sadrži argumente. 

    Ja sam napisao šta je marketing bar dva puta, ti si napisao da je to "ono što je...", da je "lokomotiva, sila", etc. Pa ok, evo reci ti meni - šta je marketing. Pošto mi se osnovano čini da ti i Paće uopšte ne pričate o marketingu nego o nečem drugom. 

    Ceniranje i optimizacija su srpske reči btw.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by No Country Sun Aug 07, 2016 2:50 am

    И ја сам теби написао шта је маркетинг, без метафора, само што треба имати малко добре воље за мрвичак разговора. Иначе буде овако некако... неко ценирање.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 2:55 am

    паће wrote:
    Kinder Lad wrote:
    Gledaj - niko ne prodaje nesto sto niko nece da kupi.

    Да, али она друге "свака роба нађе купца" и "за све што тржиште тражи наћи ће се неко ко ће то да испоручи" напросто нису тачне.

    Јер и ја купим нешто што нећу, зато што оно што хоћу нема ту, мрзи ме да тражим, повучено је са тржишта, више се не производи...

    Ево у кафани тражим пиво од пола литре. Има јелен има лав. Мислио сам на пиво... и на крају завршим са неким од 0,3 јер нећу д'идем у другу кафану кад смо већ допешачили до ове.

    Или... ево на тржишту које нешто боље познајем (јер сам као дежурни возач ишао у пазар, у тамоу нема самоуслуге на ближе од две миље), нема свежих вишања, смокава, дуња. Дуње сам нашао укупно једном за тих 11 година (и у том дућану никад више); смокве нисам видео ниједном; вишње само у стаклу.

    Маркетинг ту служи да види колико смањење асортимана може да прође, а не шта тржиште тражи.

    Pa, ono, kompanije nisu dobrotvorna društva, naravno da je upoznavanje tržišta u funkciji maksimizacije profita, to je svrha postojanja kompanije u kapitalizmu. U (našem) socijalizmu je bilo malko drugačije, ali nećeš mi reći da je tu bilo svega što ti padne na pamet, jer imam dovoljno godina da znam da nije. 

    To što ti, ili ja, ne smatramo Jelen i Lav za pivo to je jedno, ali ljudi to piju. Tržište je takvo da prolazi. Jer velika većina kad se susretne sa pola litre Jelena koji košta 150 dinara (negde) i pivom koje pola litre košta 300 dinara odluči se za Jelen, i to u takvom procentu da se nikome ne isplati da ugrađuje bure i onu pipu za petoro ljudi. 

    Mislim, ne razumem uopšte šta je alternativa.


    _____
    alt-lib
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 3:04 am

    No Country for Old Man wrote:И ја сам теби написао шта је маркетинг, без метафора, само што треба имати малко добре воље за мрвичак разговора. Иначе буде овако некако... неко ценирање.

    Napisao si

    маркетинг је стратегија освајања (и креирања) тржишта

    Marketing je jedna od strategija/filozofija poslovanja u pokušaju osvajanja tržišta. 

    Ok, i zašto je to loše u tržišnoj ekonomiji?
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by No Country Sun Aug 07, 2016 3:52 am

    Мда, сад ми још само нађи где сам рекао да је маркетинг лош за тржишну економију. Рекао сам да је лош за нас.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 10:33 am

    Pa prosto marketing se ne bavi niti "nama", niti makroekonomskim uslovima provređivanja.

    I ja bih najradije da se firma ne bavi mnome, jer kad to radi to onda ispadne nešto kao ova gomila HR sektašenja. Ako se, pak, želi promena kompletnog sistema tako da profit ne bude merilo uspeha, onda to definitivno nije pitanje za marketing. Hoću reći, u odnosu na korporativnu kulturu kakvu danas imamo, povratak na situaciju u kojoj je profit jedino merilo uspeha (i firme i, posebno, pojedinca u njoj) bi bio korak na bolje, ma kako to zvučalo.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Filipenko Sun Aug 07, 2016 11:54 am

    Hahaha, marketing se ne bavi "nama" Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 1399639816

    Pa marketingu je jedna od osnovnih alatki proučavanje informacija o nama, našim navikama, našim željama i ukusima, skupljenih o svakom od nas individualno preko raznih onlajn servisa.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by паће Sun Aug 07, 2016 12:27 pm

    Kinder Lad wrote:
    Marketing je jedna od strategija/filozofija poslovanja u pokušaju osvajanja tržišta. 

    Ok, i zašto je to loše u tržišnoj ekonomiji?

    Зато што не побеђује бољи него гласнији. Зато што обара квалитет производа - јер се не продаје квалитет него галама, па паре одлазе на галаму а не на контролу квалитета. Зато што уништава медије у којима се настани. Зато што је вазда у потрази за новим местима где ће да нам искрсне пред очима (причао сам већ о покушају да ти точилица на пумпи говори и нема дугме да зачепи). Зато што се претворио у аналог трке у наоружању (по томе што сви троше на њега зато што сви троше на њега, што трик који измисле једни после морају да примењују и сви остали, дакле пали једном а кошта увек). Зато што у неким случајевима кочи технолошки развој јер чека да се искристалише начин продаје те новотарије. Зато што ти не да информацију о производу него те затрпава похвалним текстовима (тражио сам слушке са дугачким каблом, протурио 20 комада кроз руке док сам нашао једне где пише колико је дугачак). Зато што уклања мањинске производе из асортимана.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 1:29 pm

    Filipenko wrote:Hahaha, marketing se ne bavi "nama" Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 1399639816

    Pa marketingu je jedna od osnovnih alatki proučavanje informacija o nama, našim navikama, našim željama i ukusima, skupljenih o svakom od nas individualno preko raznih onlajn servisa.

    nama kao zaposlenima. naravno da se bavi nama kao potrosacima
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 1:42 pm

    паће wrote:
    Kinder Lad wrote:
    Marketing je jedna od strategija/filozofija poslovanja u pokušaju osvajanja tržišta. 

    Ok, i zašto je to loše u tržišnoj ekonomiji?

    Зато што не побеђује бољи него гласнији. Зато што обара квалитет производа - јер се не продаје квалитет него галама, па паре одлазе на галаму а не на контролу квалитета. Зато што уништава медије у којима се настани. Зато што је вазда у потрази за новим местима где ће да нам искрсне пред очима (причао сам већ о покушају да ти точилица на пумпи говори и нема дугме да зачепи). Зато што се претворио у аналог трке у наоружању (по томе што сви троше на њега зато што сви троше на њега, што трик који измисле једни после морају да примењују и сви остали, дакле пали једном а кошта увек). Зато што у неким случајевима кочи технолошки развој јер чека да се искристалише начин продаје те новотарије. Зато што ти не да информацију о производу него те затрпава похвалним текстовима (тражио сам слушке са дугачким каблом, протурио 20 комада кроз руке док сам нашао једне где пише колико је дугачак). Зато што уклања мањинске производе из асортимана.

    Otpozadi

    Kakve "manjinske" proizvode?

    Info koji možeš ili moraš da staviš na proizvod je stvar regulacije

    Tehnološki razvoj je problem uloge finansijskog kapitala i strukture vlasništva. 

    Ujedno, zato i svi troše na, ne marketing u celini (to bi još bilo ok), nego advertajzing i razne vrste direktne prodaje.

    Finansiranje medija je takođe stvar regulacije. Takođe, advertajzing je uvek bio izvor prihoda za medije i ne vidim da su masovno propadali do pojave interneta.

    Kontrola kvaliteta - regulacija. Regulacija - novac u politici. Nema veze sa marketingom

    Ne pobeđuje samo "glasniji". Mora da ima još dosta drugih kvaliteta. Ili ne mora, ako je tržište "rigged".
    Anonymous
    Guest

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Guest Sun Aug 07, 2016 1:50 pm

    Radio sam mnoga poređenja proizvoda prema sastavu. Moj zaključak je da sam kvalitet proizvoda nema nikakve veze sa prodajom proizvoda, ukoliko je upotrebni kvalitet iznad određene granice.

    Takođe, deklarisani sastav proizvoda može da bude apsolutno prema definisanim zakonskim pravilima, ali to ne znači da će više od 1% korisnika išta razumeti.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Kinder Lad Sun Aug 07, 2016 2:06 pm

    Lev Abalkin wrote:Radio sam mnoga poređenja proizvoda prema sastavu. Moj zaključak je da sam kvalitet proizvoda nema nikakve veze sa prodajom proizvoda, ukoliko je upotrebni kvalitet iznad određene granice.

    i cena ispod određene granice. kao i dostupnost iznad određene granice. 

    da, naravno, može se bolje prodavati objektivno (ali šta je "objektivno", to je takođe pitanje) nešto lošiji proizvod, ako je dobro cenovno pozicioniran, dobro distribuiran (a u slučaju maloprodaje i postavljen), zadovoljava određeni nivo potrebe i kvalitetno oglašen. Nije to sporno. Ali to nije samo "glasniji". 

    Takođe, deklarisani sastav proizvoda može da bude apsolutno prema definisanim zakonskim pravilima, ali to ne znači da će više od 1% korisnika išta razumeti.

    to bih već stavio pod problem regulacije. Ali i obaveštavanja potrošača što definitivno nije posao kompanije. Npr oni razni E-ovi na prehrambenim proizvodima. To što je u jednom proizvodu nije opasno ni za šta i ni za koga. Ali neko treba da obavesti ljude da ako pojedu 2 tone toga u 30 godina da se izlažu određenoj opasnosti. Problem je namerna obana, a  to postoji, slažem se, posebno na tržištima kakvo je srpsko i slična.
    Anonymous
    Guest

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Guest Sun Aug 07, 2016 5:42 pm

    Privedimo topik nameni:


    stok Pavlovic
    2 hrs ·

    Stigla ovonedeljna pošiljka sa Moja pijaca.
    Ispod slike kao i obično možete ostaviti hejt i komentare poput "nema ništa dok ja ne odem kod moje baba Stane", "ovo je za isfolirane buržuje iz kruga dvojke", "pretvorićemo se svi u robote", "smrt neoliberalnim aplikacijama" i slično.

    Miomir Dančević Neverovatno zasto se mojapijaca razlikuje od mora drugih sajtova?? Ne razumem zasto iz reklamiras, a da izvini zaboravio sam Ivan Minic je kreator, pa lepo dokaz da se i dalje na sceni vrte isti ljudi, i da ih i dalje podrzavaju isti ljudi. Sada ce verovatno i Dragan Varagic da uradi share isto...Pa lepo monotonija se nastavlja


    Ivan Minic Ne postoji more drugih sajtova. Postoji par sajtova, koji uglavnom funkcionisu drugacije. Inace... Znam, krajnje je neobično da prijatelji podrže jedni druge.


    Miomir Dančević Nije uopste neobicno i treba podrzati dobru i kvalitetnu ideju, ali me zaista cudi, kako je moguce da se stalno svuda vrte isti ljudi, jedni druge podrzavaju. Ako ako malo bolje pogledate sliku "prve porudzbine" pa covece tu ima toliko namirnica da mislim da ce da se radi rasadnik a ne salata Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 1143415371 Totalno provaljen share radi reklame, a ne po meni kvaliteta i dobre ideje


    Dragan Varagic Na konferenciji E-trgovina ove godine bila su predstavljena 3 ovakva servisa.


    Miomir Dančević Svaka cast, i to je bilo mnogo pre mojapijaca, ne znam kako to da Istok Pavlovic do sada nije nista porucio bas sa tih servisa, Fascinantno


    Ivan Minic Zato sto su ti servisi market place, gde narucujes od pojedinacnih proizvodjaca, direktno od njih, cekas da ti posalju, a ako ti treba svasta, moras da trazis kod koga to ima. A ako neceg nema, nema. Namirnice su mahom skuplje jer su iskljucivo organske.. I to je ok i legitimno. Ali nemaju svi vremena, zivaca i para za to.
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by No Country Sun Aug 07, 2016 6:09 pm

    Kinder Lad wrote:Pa prosto marketing se ne bavi niti "nama", niti makroekonomskim uslovima provređivanja.

    I ja bih najradije da se firma ne bavi mnome, jer kad to radi to onda ispadne nešto kao ova gomila HR sektašenja. Ako se, pak, želi promena kompletnog sistema tako da profit ne bude merilo uspeha, onda to definitivno nije pitanje za marketing. Hoću reći, u odnosu na korporativnu kulturu kakvu danas imamo, povratak na situaciju u kojoj je profit jedino merilo uspeha (i firme i, posebno, pojedinca u njoj) bi bio korak na bolje, ma kako to zvučalo.
    Мало посрће овај разговор са тобом, због нечег ми стално поручујеш "не, ниси у праву, све си побркао", а онда кренеш да се бавиш каквом сасвим мимоилазном темом. Или да учитаваш: ја кажем "планета" - ти прочиташ "тржишна економија", ја кажем "мит о бесконачном расту" - теби се то однекуд пресложи у "макроекономија", ја кажем "ми", сасвим евидентно подразумевајући људску врсту, човечанство - ти однекуд денотираш да се ради о "запосленима"... Добро знамо да ниси глуп, напротив - хебем ли га ако разумем шта овде заправо хоћеш?

    Но, изгледа да нас ова тема обојицу занима, макар се и не налазили на истој, плус је мени јутро и добре сам воље. Донекле си у праву ово око corporate culture: има ту далеко апсурднијих ствари од маркетинга. Маркетинг није ни глуп ни апсурдан, штавише је сасвим нужан у тржишном моделу, а у неолибералном постаје оно што сам већ објашњавао: основни покретач раста компаније, а све више и центар доношења пословних одлука. Макар би тако требало да буде "по теорији", наши executives ће нам поносно саопштити да смо marketing-driven company.

    Не мислим ни да макроекономија сме ово да игнорише. Уосталом, макроекономија која је на делу углавном покушава да обезбеди широко и неспутано поље за игру маркетарима из мултинационалки. И такође си у праву да није довољно укинути маркетинг, нити би то у постојећем моделу било уопште могуће: маркетинг је чедо тржишта, и свакако ће потрајати док развијемо какав иоле делатни модел како да се ратосиљамо капитализма као таквог. У међувремену ће нам маркетари радити о глави, а при томе убеђени да нам раде само о новчанику - у тој пригодној омашци је оно што је моја тема од почетка ове мале расправе: неморал и социјални идиотизам маркетара.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв. - Page 10 Empty Re: Од Истокот златно-жолт ден се раѓа, а навечер на Запад сè се дави в крв.

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 2:52 am