Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    PC tiranija

    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Erős Pista Fri Nov 20, 2015 2:25 pm

    Slažem se sa Indijem.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 2:28 pm

    Ovo ima smisla ukoliko PPP ljude uzmeš kao reprezentativni uzorak - to su ljudi koji su suštinski protiv diskriminacije i rasizma ali smatraju da jezik nema nikakve veze s tim. Neki drugi ljudi ovakvu upotrebu termina mogu smatrati dokazom opravdanosti rasne diskriminacije, svojevrsnom legitimizacijom.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Indy Fri Nov 20, 2015 2:34 pm

    Razumem, sejlor... ali je ovo kao dokument, kao neka jezicka nauka. Mora negde da ostane zapisano sta je nesto nekad znacilo, inace se to vrlo lako izgubi i zaboravi (ili "zaboravi", kad to nekom tako odgovara).

    Tako sad ovde u Australiji nove generacije hoce da na miru zovu Aboridzine "Abos", i kad im se to ne dozvoli, bune se zbog "PC izivljavanja". A preskocili su lekciju iz istorije u kojoj se uci da su desetine hiljada tih ljudi pobijeni kad su oslovljavani tim imenom (a i znatno gorim). Kao, to sad nema veze. Pa, za Aboridzine ima.
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by fernoux-h Fri Nov 20, 2015 2:36 pm

    Naravno da niko ne smatra da jezik nema veze sa diskriminacijom, mislim da i ti sama to vrlo dobro znaš.


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 2:36 pm

    @Indy

    OK, kapiram. Ali onda mislim da rečnik nije prava forma za čuvanje takvih znanja, jer ne dozvoljava kritički otklon.
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by fernoux-h Fri Nov 20, 2015 2:50 pm

    sejlor wrote:Ovo ima smisla ukoliko PPP ljude uzmeš kao reprezentativni uzorak - to su ljudi koji su suštinski protiv diskriminacije i rasizma ali smatraju da jezik nema nikakve veze s tim. Neki drugi ljudi ovakvu upotrebu termina mogu smatrati dokazom opravdanosti rasne diskriminacije, svojevrsnom legitimizacijom.

    Šta znači "dokaz opravdanosti"?


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 2:54 pm

    PC tiranija - Page 7 2729202060
    avatar

    Posts : 430
    Join date : 2014-10-31

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by hatama Fri Nov 20, 2015 2:56 pm

    ma i cigani nekad za sebe kazu da su cigani 
    a moze im i drugi reci ali je bitno kako se kaze
    zato je bitno izbegavati taj naziv dok se ne iskoreni
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 2:57 pm

    sejlor wrote:Meni je ovo odvratno (druga slika). S obzirom da u rečniku kao takvom nema mesta za kritiku ovakve upotrebe termina, mislim da bi bilo najbolje izostaviti ga.

    leksikografija nema pravo da arbitrira u jeziku, to pitanje je rešeno u nauci pre dva veka.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:02 pm

    Jordan Rivers wrote:
    sejlor wrote:Meni je ovo odvratno (druga slika). S obzirom da u rečniku kao takvom nema mesta za kritiku ovakve upotrebe termina, mislim da bi bilo najbolje izostaviti ga.

    leksikografija nema pravo da arbitrira u jeziku, to pitanje je rešeno u nauci pre dva veka.

    Razumem, ali sam zato rekla da možda rečnik nije najbolja forma za čuvanje ovakvih znanja.
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by fernoux-h Fri Nov 20, 2015 3:05 pm

    Naravno da jezik ima veze sa ideološkim praksama. Ali vi ovde pojednostavljujete tu vezu, na isti način kao i neko ko smatra da je jezik “samo jezik”. Ono što svi koji ovde kritikuju PPP zaboravljaju jeste da ni taj “vaš” jezik, taj “senzibilisani”, “korektni” jezik nije “samo jezik”. To je u ovom slučaju oblik komunikacije tipičan za više klase - to nije samo “jezik jednakosti” spram “jezika nejednakosti”. Smatrati da uopšte postoji neki “jezik jednakosti” koji je suprotstavljen “jeziku nejednakosti” je dosta promašeno shvatanje i jezika i govora i jednakosti. Politički korektan jezik nije *samo* politički korektan jezik, budući da je motiv za njegovo korišćenje osvešćenost, a ta osvešćenost je gotovo uvek omogućena klasnim privilegijama.


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    boomer crook

    Posts : 36874
    Join date : 2014-10-27

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by boomer crook Fri Nov 20, 2015 3:14 pm

    i? znaci musavi cigani?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:14 pm

    I?
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:14 pm

    PC tiranija - Page 7 286371741

    Nisam videla ostapov post iznag mog, I swear.
    boomer crook

    Posts : 36874
    Join date : 2014-10-27

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by boomer crook Fri Nov 20, 2015 3:19 pm

    u starom morton bensonu je pisalo ovako otprilike: shiptar - albanian. jos od staljina nam je jasno da je nacin na koji se pojedine zajednice nazivaju i kako ih drugi zovu cista politika. tako na primer darko suvin pise u svojim secanjima skojevca da mu je zidov kao ime za jevrejina odvratno otkako je preziveo ndh. ne znam da li bi to trebalo da ima neku posebnu tezinu ali je jasno da reci imaju svoj zivot i neke vremenom postaju ostecene.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40106
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by паће Fri Nov 20, 2015 3:19 pm

    fernoux-h wrote:
    sejlor wrote:Ovo ima smisla ukoliko PPP ljude uzmeš kao reprezentativni uzorak - to su ljudi koji su suštinski protiv diskriminacije i rasizma ali smatraju da jezik nema nikakve veze s tim. Neki drugi ljudi ovakvu upotrebu termina mogu smatrati dokazom opravdanosti rasne diskriminacije, svojevrsnom legitimizacijom.

    Šta znači "dokaz opravdanosti"?

    Шмрљав изговор типа "ето и у језику је остало, како је већ документовано, то се одувек казало тако, дакле сви тако кажу, шта се фолирате". Не очекујеш ваљда научни метод код просеравања тог типа?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:21 pm

    fernoux-h wrote:Naravno da jezik ima veze sa ideološkim praksama. Ali vi ovde pojednostavljujete tu vezu, na isti način kao i neko ko smatra da je jezik “samo jezik”. Ono što svi koji ovde kritikuju PPP zaboravljaju jeste da ni taj “vaš” jezik, taj “senzibilisani”, “korektni” jezik nije “samo jezik”. To je u ovom slučaju oblik komunikacije tipičan za više klase - to nije samo “jezik jednakosti” spram “jezika nejednakosti”. Smatrati da uopšte postoji neki “jezik jednakosti” koji je suprotstavljen “jeziku nejednakosti” je dosta promašeno shvatanje i jezika i govora i jednakosti. Politički korektan jezik nije *samo* politički korektan jezik, budući da je motiv za njegovo korišćenje osvešćenost, a ta osvešćenost je gotovo uvek omogućena klasnim privilegijama.
    al to ne znaci da treba odbaciti ona dostignuca u pravcu postizanja inkluzije, koja su nastala u kontekstu klasne nejednakosti*, vec smo pricali nesto slicno za rodno senzitivan jezik


    * polazeci za potrebe ovog (i ovakvog PC tiranija - Page 7 1399639816 ) foruma da je klasna nejednakost sama po sebi nesto lose.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:21 pm

    паће wrote:
    fernoux-h wrote:

    Šta znači "dokaz opravdanosti"?

    Шмрљав изговор типа "ето и у језику је остало, како је већ документовано, то се одувек казало тако, дакле сви тако кажу, шта се фолирате". Не очекујеш ваљда научни метод код просеравања тог типа?

    Ma ne očekuje ništa, nego se kači ko i obično.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Ointagru Unartan Fri Nov 20, 2015 3:22 pm

    Jordan Rivers wrote:
    leksikografija nema pravo da arbitrira u jeziku, to pitanje je rešeno u nauci pre dva veka.

    Ne bi trebalo da ima pravo da arbitrira, da li je to tako je diskutabilno. Dobri Vuk je znao da je to besmisleno, ali mislim da je kasnije postala praksa da se izostavljaju reci cija se upotreba kosi sa drustvenim konvencijama. Naprimer,  u obimnom Obodovom standardnom nemacko-srpskom i srpsko-nemackom recniku, navedeni su srpski i nemacki nazivi  za Cigane, ali nema recimo reci kao sto su picka, bumsen (jebati) ili schwul (pederski). Sad me zanima kako se Klajnov recnik odnosi prema tome, tj da li je dosledan u objektivnom popisu reci.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:24 pm

    Radagast wrote:
    Jordan Rivers wrote:
    leksikografija nema pravo da arbitrira u jeziku, to pitanje je rešeno u nauci pre dva veka.

    Ne bi trebalo da ima pravo da arbitrira, da li je to tako je diskutabilno. Dobri Vuk je znao da je to besmisleno, ali mislim da je kasnije postala praksa da se izostavljaju reci cija se upotreba kosi sa drustvenim konvencijama. Naprimer,  u obimnom Obodovom standardnom nemacko-srpskom i srpsko-nemackom recniku, navedeni su srpski i nemacki nazivi  za Cigane, ali nema recimo reci kao sto su picka, bumsen (jebati) ili schwul (pederski). Sad me zanima kako se Klajnov recnik odnosi prema tome, tj da li je dosledan u objektivnom popisu reci.

    Znači nisam skroz omašila sa predlogom PC tiranija - Page 7 1143415371
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Ointagru Unartan Fri Nov 20, 2015 3:28 pm

    sejlor wrote:
    Radagast wrote:

    Ne bi trebalo da ima pravo da arbitrira, da li je to tako je diskutabilno. Dobri Vuk je znao da je to besmisleno, ali mislim da je kasnije postala praksa da se izostavljaju reci cija se upotreba kosi sa drustvenim konvencijama. Naprimer,  u obimnom Obodovom standardnom nemacko-srpskom i srpsko-nemackom recniku, navedeni su srpski i nemacki nazivi  za Cigane, ali nema recimo reci kao sto su picka, bumsen (jebati) ili schwul (pederski). Sad me zanima kako se Klajnov recnik odnosi prema tome, tj da li je dosledan u objektivnom popisu reci.

    Znači nisam skroz omašila sa predlogom PC tiranija - Page 7 1143415371

    Meni je to bezveze. Trebalo bi da se precizira da se odredjeni izrazi smatraju pezorativnim ili vulgarnim, ali nema svrhe praviti se da ne postoje.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by fernoux-h Fri Nov 20, 2015 3:29 pm

    Radagast wrote:
    Jordan Rivers wrote:
    leksikografija nema pravo da arbitrira u jeziku, to pitanje je rešeno u nauci pre dva veka.

    Ne bi trebalo da ima pravo da arbitrira, da li je to tako je diskutabilno. Dobri Vuk je znao da je to besmisleno, ali mislim da je kasnije postala praksa da se izostavljaju reci cija se upotreba kosi sa drustvenim konvencijama. Naprimer,  u obimnom Obodovom standardnom nemacko-srpskom i srpsko-nemackom recniku, navedeni su srpski i nemacki nazivi  za Cigane, ali nema recimo reci kao sto su picka, bumsen (jebati) ili schwul (pederski). Sad me zanima kako se Klajnov recnik odnosi prema tome, tj da li je dosledan u objektivnom popisu reci.

    Koliko sam ja upoznat, to zavisi i u tom smislu nema nekih opšteprihvaćenih koncencija u tom poslu. A dobro si napisao ovo, ovde je već jasno šta politkorektni zapravo hoće: da izbace pičku, kurac, pedere i Cigane.


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    boomer crook

    Posts : 36874
    Join date : 2014-10-27

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by boomer crook Fri Nov 20, 2015 3:32 pm

    ja bih svakako ukljucio i picku i jebanje u recnik. takodje ne bih proganjao nekoga ko napise ili zgovori ciganin. medjutim u javnom prostoru koji je iako navodno liberalan i slobodan zapravo tih 'cigana' nema gotovo uopste dobro je podsetiti se tog nedostatka insistiranjem na jasnom imenovanju te etnicke skupine koje je u skladu sa odlukom njihovih politickih predstavnika. mislim ovo glede radnickog ppp-a.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Ointagru Unartan Fri Nov 20, 2015 3:33 pm

    fernoux-h wrote:
    Koliko sam ja upoznat, to zavisi i u tom smislu nema nekih opšteprihvaćenih koncencija u tom poslu. A dobro si napisao ovo, ovde je već jasno šta politkorektni zapravo hoće: da izbace pičku, kurac, pedere i Cigane.

    Meni izbacivanje opstepoznatih a opscenih reci vise smrdi na malogradjanstinu nego na PC.



    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Guest Fri Nov 20, 2015 3:33 pm

    ma sve sto ne valja je PC, to smo valjda naucili do sada.

    PC tiranija - Page 7 Empty Re: PC tiranija

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Thu May 02, 2024 6:35 am