Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    НОБ за понављаче

    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Wed Sep 12, 2018 11:07 pm

    hemijska skola na salajci se zvala djordje zlicic, sad se tehnicka skola kojoj i ta hemijska pripada zove pavle savic, ne znam da li je zadrzala ime kao poseban ogranak.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Sotir Sun Sep 23, 2018 11:35 am

    Juče u Pranjanima Nj.K.., ovaj, građanin Aleksandar Karađorđević priča kao je Misiju Haljard sprovodila JVuO, pod komandom ministra vojnog đenerala Draže Mihailovića i njegovog oca, kralja Jugoslavije Petra Drugog.

    Za one koji ne znaju hronologiju,
    - 1. juna 44e rekonstruisana Vlada u Londonu, bez Draže
    - ubrzo potom je Draža razrešen dužnosti i raspušten mu je štab
    - 9. avgusta je bila prva evakuacija misije Haljard
    - 12. septembra je   kralj pozvao četnike da se stave pod Titinu komandu
    - 27. decembra kraj misije Haljard
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Zuper Sun Sep 23, 2018 1:30 pm

    Pa nisu imali kome drugom u Srbiji da posalju misiju...
    Ali je odluka o podrsci partizanima umesto cetnicima doneta je 1943. Jos pocetkom 1943 je sve krenulo kada je Mihailovic ludeo na SOE operativce zbog slabe podrske Britanije.
    A sto se tice kralja Petra II, on je pravio haos po Londonu sto je isto uticalo da se prebaci podrska na Broza.
    Kljuc je bila kapitulacija Italije kada su partizani dobili veliku koliicnu ljudi i oruzja, pa su postali veci od cetnika do kraja 1943 iako su jos kod Neretve bili manji u broju.
    Nakon Sutjeske je pocela da se menja situacija ali je Italija kljuc.

    Mada ja ne bih iskljucio na faktor Staljina koji je pocetkom 1944 poceo ozbiljnije da racuna na partizanen.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Sotir Sun Sep 23, 2018 1:46 pm

    Kao i obično, promašena poenta.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Zuper Sun Sep 23, 2018 1:52 pm

    Ma uostalom to izvlacenje pilota je precenjeno sto su cetnici najbolje osetili...
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Wed Sep 26, 2018 8:57 pm

    "POMEŠANO MLEKO I KRV" Kako je Krcun upoznao Rankovića



    Istorijski arhiv u Užicu 9. oktobra, na Dan grada, prikazaće izložbu "Mleko i krv" posvećenu Slobodanu Peneziću Krcunu, na kojoj će biti predstavljeno mnoštvo dokumenata, od kojih veliki broj do sada nepoznat javnosti, o jednoj od najkontroverznijih ličnosti novije srpske istorije. U moru građe su i Krcunova svedočanstva o zbivanjima u rodnom gradu od pre tačno 77 godina. Opisao je kako su partizani 24. septembra bez ispaljenog metka, posle povlačenja četnika, kamionima iz pravca Požege ušli u grad i ono što se posle dešavalo.

    - Meni je pripao zadatak, kao partizanskom rukovodiocu, da organizujem čišćenje "pete kolone". Neki su bili u zatvoru, ja sam otišao da ih vidim. I te noći sam počeo da razmišljam o mom novom poslu. Sve dotadašnje aktivnosti bile su usmerene na to da treba likvidirati najpoznatije petokolonaše i špijune. Bilo ih je tu nekoliko, kao što su Vlašić, bankarski činovnik, i još neki - zavedeno je u Krcunovim autobiografskim spisima.

    Partizani su mu, pisao je, svakog dana sa svih strana privodili po nekog novog viđenijeg antikomunistu.

    - Sutradan su doveli i sreskog načelnika Aleksića, koga su uhvatili u Mokroj Gori i jednog njegovog policijskog pisara. Moj susret sa Aleksićem završio se sa nekoliko šamara. Sam nisam mogao da verujem da će taj veliki protivnik komunista ovako lako pasti u ruke. To me je odmah prelomilo da ne treba mnogo razmišljati i da treba streljati. Izabrao sam nekoliko najodanijih i meni poznatih partizana, da ih čuvaju i počeo sam voditi istragu. To zapravo i nisu bile istrage, već politički dijalozi i optužbe - navodi se u jednom od dokumenata.

    Pisao je Krcun i o svojoj zabludi da je Užička republika zapravo početak sloma nemačke okupacije Jugoslavije i o prvim danima saradnje sa Aleksandrom Rankovićem.

    - Grad je počeo da se organizuje. Meni je izgledalo da je rat završen. Nikad mi ni na kraj pameti nije bilo da se Nemci mogu povratiti. Mislio sam da je sa njima gotovo do 1. januara, iako napreduju na Istočnom frontu. Posle nekoliko dana u Užice je došao vrhovni štab sa drugom Titom i mi smo počeli da radimo pod direktnim njihovim rukovodstvom... Za mene se izmenilo utoliko što sam po prvi put upoznao druga Marka (gerilsko ime Aleksandra Rankovića) i počeo raditi pod njegovom direktivom. Viđali smo se svaki dan i sedeli do kasno uveče saslušavajući razne neprijatelje - piše Krcun.

    U materijalu u koji je "Blic" imao uvid je i Krcunovo objašnjenje da termin "Užička republika" ne potiče ni od partizana ni od Komunističke partije, već od "kvislinških novina iz redova antikomunističkih propagandista" koje su htele da šire neistine o diktaturi i teroru u Crvenoj republici i da izazovu otpor naroda prema slobodnoj teritoriji.

    Krcuna je pratio glas da je u mladosti voleo čašicu. O tome, kao i kako ga je ideologija odvojila od alkohola zapisao je u dve rečenice.

    - Prestao sam da pijem, da odlazim u kafane, nikad više nisam ni izašao ni popio do posle rata. Smatrao sam da je to uslov da bih postao pošten i čestiti revolucionar, a ja sam to hteo više nego išta - zapis je koji će se nađi na nekom od panoa izložbe "Mleko i krv".

    - Mnogi od dokumenata koji će biti prikazani nisu nikada nigde objavljeni. Izložba prati celokupan njegov život, ali i drugu crtu Krcunove ličnosti, kao izuzetno brižnog čoveka i oca - kaže za "Blic" direktor užičkog Arhiva Željko Marković.

    Mleko i krv

    Izložba je nazvana "Mleko i krv" po detalju zavedenom u memoarima pod 6. aprilom 1941, u kom je Krcun opisao prve sate rata. "Slušao sam o ratu, čitao knjige, gledao filmove, voleo našu ratnu istoriju i podvige, ali nikako nisam shvatao da on tako počinje, da je tako strašan i razoran. Osetio sam miris, bolje reći smrad baruta i nečega strašnijeg što je sa tim pomešano. Pod jednom petospratnicom ugledao sam prevrnuta mlekarska čeza, pomešano mleko i krv", pisao je Slobodan Penezić Krcun.

    https://www.blic.rs/vesti/drustvo/pomesano-mleko-i-krv-kako-je-krcun-upoznao-rankovica/t8f1r02
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Filipenko Tue Feb 12, 2019 2:45 am

    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Fri Mar 01, 2019 9:39 am

    Gledam sinoć na RTS 3 dokumentarni film o JRM. Obrađen je period od osnivanja pa do kasnih sedamdesetih. Negdje na početku je dio o odbrani Visa, dilema da li ga braniti ili ne. Onda je ipak donesena odlka da se brani po svaku cijenu i da Vis bude novi Kronštat, čak se i vidi natpis na zidu -Pretvorićemo Vis u novi Krondštat- baš ovako je napisano.

    Onda idu snimci priprema za odbranu, postavljanje bodljikavih žica i izgradnja bunkera. Najbolji je dio kad idu snimci vježbi i kad narator kaže da se paritzani čak ni na vježbi i to u ulozi plavih nisu htjeli da predaju. I vidi se snimak kako nekoliko plavih odbija predaju i kako pozdravljaju pesnicom uz sljepoočnicu dok ih crveni zaskaču НОБ за понављаче - Page 10 3579118792
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Fri Mar 01, 2019 12:49 pm

    Znali su seljaci iz Srbije gde se (u Beogradu) preuzimaju mrtva deca, sa sremskog fronta. Nepotrebnog, Nemci su već bili kapiturirali i odlazili.

    Tito je hteo da i srpska seljačija okrvavi gaće.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Fri Mar 01, 2019 1:07 pm

    yoyogi wrote:Znali su seljaci iz Srbije gde se (u Beogradu) preuzimaju mrtva deca, sa sremskog fronta. Nepotrebnog, Nemci su već bili kapiturirali i odlazili.

    Tito je hteo da i srpska seljačija okrvavi gaće.

    НОБ за понављаче - Page 10 1233199462 bounce


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Fri Mar 01, 2019 1:43 pm

    otto katz wrote:
    yoyogi wrote:Znali su seljaci iz Srbije gde se (u Beogradu) preuzimaju mrtva deca, sa sremskog fronta. Nepotrebnog, Nemci su već bili kapiturirali i odlazili.

    Tito je hteo da i srpska seljačija okrvavi gaće.

    НОБ за понављаче - Page 10 1233199462 bounce

    Ti se tome smeješ?
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Fri Mar 01, 2019 5:06 pm

    Ne, ti.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Mr.Pink Fri Mar 01, 2019 5:19 pm

    realno


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Fri Mar 01, 2019 5:30 pm

    A ni Jasenovac za inat nisu hteli da oslobode.
    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by ficfiric Fri Mar 01, 2019 5:47 pm

    Nisu zbog onog sporazuma Mose i Budaka


    _____


    Uprava napolje!

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Sotir Fri Mar 01, 2019 5:54 pm

    fikret selimbašić wrote:Gledam sinoć na RTS 3 dokumentarni film o JRM. Obrađen je period od osnivanja pa do kasnih sedamdesetih. Negdje na početku je dio o odbrani Visa, dilema da li ga braniti ili ne. Onda je ipak donesena odlka da se brani po svaku cijenu i da Vis bude novi Kronštat, čak se i vidi natpis na zidu -Pretvorićemo Vis u novi Krondštat- baš ovako je napisano.

    Onda idu snimci priprema za odbranu, postavljanje bodljikavih žica i izgradnja bunkera. Najbolji je dio kad idu snimci vježbi i kad narator kaže da se paritzani čak ni na vježbi i to u ulozi plavih nisu htjeli da predaju. I vidi se snimak kako nekoliko plavih odbija predaju i kako pozdravljaju pesnicom uz sljepoočnicu dok ih crveni zaskaču НОБ за понављаче - Page 10 3579118792
    Mora da je stara emisija, čim ne spominju Britance.
    Imaš na IWM dosta slika sa Visa
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Ferenc Puskás Fri Mar 01, 2019 5:58 pm

    Gdje bi se moglo pročitati nešto o Titovim danima na Visu? Kopkaju me ona svjedočanstva o tome kako je bio nervozan, u strahu od Engleza, da se nije osjećao potpuno kao svoj na svome, tajni let kod Staljina.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Fri Mar 01, 2019 6:10 pm

    Sotir wrote:
    fikret selimbašić wrote:Gledam sinoć na RTS 3 dokumentarni film o JRM. Obrađen je period od osnivanja pa do kasnih sedamdesetih. Negdje na početku je dio o odbrani Visa, dilema da li ga braniti ili ne. Onda je ipak donesena odlka da se brani po svaku cijenu i da Vis bude novi Kronštat, čak se i vidi natpis na zidu -Pretvorićemo Vis u novi Krondštat- baš ovako je napisano.

    Onda idu snimci priprema za odbranu, postavljanje bodljikavih žica i izgradnja bunkera. Najbolji je dio kad idu snimci vježbi i kad narator kaže da se paritzani čak ni na vježbi i to u ulozi plavih nisu htjeli da predaju. I vidi se snimak kako nekoliko plavih odbija predaju i kako pozdravljaju pesnicom uz sljepoočnicu dok ih crveni zaskaču НОБ за понављаче - Page 10 3579118792
    Mora da je stara emisija, čim ne spominju Britance.
    Imaš na IWM dosta slika sa Visa

    Mislim da je iz '75. završava snimcima pomorske parade i prilično velikih vježbi mornarice i avijacije. Tito već star ali još uvijek u stanju da prekorači sa plovila na plovilo uz malu pomoć nekog od oficira. Mislim da nijednom nisu pomenute države saveznice, nego onako đuture, saveznic, a i to svega dva ili tri puta. Danas je reprizirano i siguran sam da nijednom nisam čuo Britanci, Amerikanci ili Sovjeti.
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Tue Mar 05, 2019 12:59 pm

    Oskrnavljena grobnica od zlata.



    U Madridu oskrnavljena grobnica obitelji Pavelić

    Oba grobna mjesta išarana crvenom bojom, natpisima SKOJ i zvijezdom petokrakom.

    НОБ за понављаче - Page 10 3467953
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Erős Pista Tue Mar 05, 2019 1:02 pm

    НОБ за понављаче - Page 10 1552546758


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Sotir Tue Mar 05, 2019 1:18 pm

    Сисе, комунисти од пре 80 година би направили да нестане.  НОБ за понављаче - Page 10 29297947
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by plachkica Tue Mar 05, 2019 1:58 pm

    lepo
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by bela maca Tue Mar 05, 2019 2:00 pm

    НОБ за понављаче - Page 10 3579118792


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by паће Tue Mar 05, 2019 2:16 pm

    Могли су оставити и глогов колац, маљ, упутство и расписан конкурс за стејкхолдера.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Guest Sat Mar 09, 2019 6:43 pm

    fikret selimbašić wrote:Oskrnavljena grobnica od zlata.



    U Madridu oskrnavljena grobnica obitelji Pavelić

    Oba grobna mjesta išarana crvenom bojom, natpisima SKOJ i zvijezdom petokrakom.

    НОБ за понављаче - Page 10 3467953




    U spomen–parku strijeljanim antifašistima u Drugom svjetskom ratu, kod Šibenika osvanuli su grafiti sa ustaškim i nacističkim simbolima. Nacističkim i fašističkim porukama (kukasti krst, i slovo U) ispisani su spomenici žrtvama fašističkog terora. wrote:U spomen–parku strijeljanim antifašistima u Drugom svjetskom ratu, kod Šibenika osvanuli su grafiti sa ustaškim i nacističkim simbolima.
    Nacističkim i fašističkim porukama (kukasti krst, i slovo U) ispisani su spomenici žrtvama fašističkog terora.




    НОБ за понављаче - Page 10 Sibenik1

    НОБ за понављаче - Page 10 Sibenik-2

    НОБ за понављаче - Page 10 Empty Re: НОБ за понављаче

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 3:02 am