Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Na trpezi

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Filipenko Sat Feb 09, 2019 10:48 pm

    Creepy Uncle wrote:eto malo vikendom po nemački


    Na trpezi - Page 27 Tenor
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat Feb 09, 2019 10:57 pm

    e jebiga za tu kobasicijadu, trebala mi ionako neka dobra kobaja i kulen da nosim u poklone a onda druga u turiji je manje vise odvratna i tako mi ova danas promakne a tipovana mi je i ranije. jebi se kondo.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Guest Sat Feb 09, 2019 11:00 pm

    nama dete premalo za to. sledece godine idemo sigurno. zato sam i pekao kobaje, da se utesim.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:01 pm

    E jbg, mislio sam da znaš. Dogodine ću javiti na vreme


    _____
    zvona i praporci
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat Feb 09, 2019 11:03 pm

    jel si zapamtio cije su kobaje i kulen


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat Feb 09, 2019 11:04 pm

    belo blato ima neverovatno lepo nemacko groblje. ne znam da li je protestantska crkva i dalje zakatancena, verovatno jeste.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:06 pm

    Kulen je slovački, ne sremski, iz Petrovca, švargla je iz Temerina, kobaja iz Mužlje ili Araca. Dobru kobaju, onu poluosušenu, mogu da ti nabavim, ovo drugo teško


    _____
    zvona i praporci
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:08 pm

    Ima i najstariju očuvanu zemljanu kuću u Banatu, i Bugare katolike, i onu nestvarnu vodu svud okolo, i Lujzu, i onaj prelepi okerečeni drvored uz put...


    _____
    zvona i praporci
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by bela maca Sat Feb 09, 2019 11:10 pm

    kakva slučajnost, baš sutra idem tamo
    zaobićiću kobasice tho


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat Feb 09, 2019 11:14 pm

    Za te Bugare katolike znam sumanutu priču kako su uopšte nastali, ima ih na tom potezu Pančevo Zrenjanin a Belo Blato nije najveće njihovo selo, neverovatno. Pritom jezik kojim pričaju nije ni srpski ni bugarski, samo sami sebe razumeju, niko sa strane.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:15 pm

    Sutra nema kobasicijade i kontam da će biti malo tugaljivo dok u onom razgaženom blatu budu pakovali štandove i sakupljali plastične čaše...

    U tu kuću može da se uđe, pitajte kod koga je ključ, malo je selo, svako zna šta treba. Radmila sa salaša Lujza je uvek od pomoći u svakom smislu. I pravi sjajnu štrudlu


    _____
    zvona i praporci
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat Feb 09, 2019 11:17 pm

    Inace mi petrovacki kulen nije favorit ali posto sam stoka volim i njega da pojedem, oni trpaju šećer, kim, idu prečicom i melju meso umesto da ga seku, i na kraju ga ne osuše onako kako je zapoveđeno. Enivejz ne odbijam ali ću sutra da zovem Šid da vidim da li Lemajic ima nesto spremno za prodaju.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:23 pm

    @kondo Pa zapravo je to arhaični bugarski iz Trakije, vekovima "kvaren" srpskim, mađarskim, rumunskim... Deo ih je posrbljen, deo pomađaren, a delom su se očuvali kao zajednica. Oni su izvorno Palćeni, neki gnostički hrišćanski jeretici, valjda ostaci bogumila, koje su pokrstili bosanski Franjevci poslati u Trakiju baš sa misijom da ih izvedu na "pravi put", a sve na račun iskustva kog su imali sa pokrštavanjem bosanskih bogumila.
    Kakogod, jednog momenta su završili u Banatu. Porodica moje bivše tašte, Mađari inače, imaju to poreklo. Navodno i ja ih imam u porodici sa majčine strane


    _____
    zvona i praporci
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sat Feb 09, 2019 11:29 pm

    ja znam potpuno drugu priču, da su to bugari koji su za vreme vizantije otišli u jermeniju i tamo primili neku arhaičnu veru koja mene lično najviše podseća na jazide (nisu imali crkve, verovali su u neku svetu pticu)... sa ekspanzijom turaka došlo je teško vreme za njih i onda su se u doba marije terezije iselili, primili katolicanstvo i naselili u banat. barem mi je ovo ispricao sasa rakezic, on mi je izvor za ovu pricu i rekao mi je to veliko selo u blizini panceva gde ih ima najvise


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:34 pm

    Zapravo nisu Bugari išli u Jermeniji, nego je pavlićanska vera nastala u Jermeniji i vremenom stigla u Bugarsku gde su je ovi primili. Oni sebe i sada nazivaju Palćenima (Palcene, tako nekako). Pisao je o njima Zoltan Kalapiš, ali mislim, samo na mađarskom. Mogu da proverim
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sat Feb 09, 2019 11:42 pm

    Evo ga, da ne nagađamo. I ja sam pogrešio, nisu iz Trakije, već severozapad
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Banat_Bulgarians
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by паће Sun Feb 10, 2019 12:27 am

    Виђе познатих презимена... пошто су већином на -ов и -ев, звуче као ориђиђи стара банатска, кад оно могуће Бугари. А и за оно двоје-троје Бугара овдашњих сад више нисам сигуран да ли су били наши ил њихови. Ал' за толико су и ови Бугари постали Лале, што ионако није нација него став.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sun Feb 10, 2019 12:42 am

    dimitrije iz čakova wrote:Evo ga, da ne nagađamo. I ja sam pogrešio, nisu iz Trakije, već severozapad
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Banat_Bulgarians

    da da ima sve na netu, ocas se nadje. ja kako kupio tako prodao, bice da je rakezicu to pricala neka stogodisnja baba koja je malo pobrkala stvari....


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Guest Sun Feb 10, 2019 11:26 am

    Kobasice skoro svako voli da jede a skoro niko ne voli da vidi kako se prave.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Filipenko Sun Feb 10, 2019 11:50 am

    1 ja recimo ne volim kobasice. Radije bih jeo najobicnije kuvano belo meso nego najbolje spremljenu kobasicu. Uopste mi nije jasno ko to moze da voli. Mislim da je to deformisana ljubav prema svapstvu. Tamo su kobasice nesto bolje ali i dalje ispod nivoa obicnog prokuvanog belog mesa, verovatno jer je zapravo udeo mesa utrostrucen sa 1% na 3% zbog postenja i protestantske etike(te).


    Last edited by Filipenko on Sun Feb 10, 2019 11:51 am; edited 1 time in total
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by kondo Sun Feb 10, 2019 11:51 am

    prokuvano belo meso

    Na trpezi - Page 27 1931448533

    sad znate da filipenko ima mikro penis


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Filipenko Sun Feb 10, 2019 11:52 am

    I dalje 3x veci od onih koji jedu kobasice, usled pravoslavne eshatologije.
    Anonymous
    Guest

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Guest Sun Feb 10, 2019 11:54 am

    Ja volim kobasice, posebno one u čijem sam pripremanju uzeo učešća, dakle volim i da gledam kako se prave.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by dimitrije iz čakova Sun Feb 10, 2019 12:08 pm

    Hm, Filipe, ako misliš da su švapske kobaje bolje od ovdašnjih, onda nešto nisi probao kako valja. Industrijske svakako jesu bolje, ali domaća, sveža ili blago prodimljena banatska ili sremska kobaja od krtine i leđne slanine je štogođ.
    Recimo, ni ja ne volim kafansko - roštiljsku kobaju, posebno onu tanku, prezačinjenu uglavnom, kao ni švapski tip viršlolikih kompaktnih kobasica. Izuzetak su švapske juneće bele kobaje (šifra Bata iz Beške)

    I da, volim da ih pravim, baš. I to od početka: da meračim kvalitet paprike, biram luk, tucam biber, meljem i seckam meso, mesim, mećem na bukov dim, sve...


    _____
    zvona i praporci
    Anonymous
    Guest

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Guest Sun Feb 10, 2019 12:09 pm

    fikret selimbašić wrote:Ja volim kobasice, posebno one u čijem sam pripremanju uzeo učešća, dakle volim i da gledam kako se prave.

    Kao dete sam čitao neku naučno-fantastičnu priču u Politikinom zabavniku. One su bile na poslednjoj levoj strani pre zadnjih korica.

    Tamo rekoše, (budućnost) ljudi se hrane pilulama, nema kuvanja, tanjira i escajga. Pa su se onda organizovali, da gledaju filmske projeklcije pravog ručka, kao nekada po Varšavskom paktu, da se gledaju nelegalne pozorišne predstave u privatnim teatrima.

    Projekcija, kako se sećam, ljudi jedu meso, kobasice, sosove. Civilizovano, kao što ručak i treba da izgleda.

    Dođe policija i pohapsi ih.

    Na trpezi - Page 27 Empty Re: Na trpezi

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 6:20 am