Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    feminizam i priključenija

    Anonymous
    Guest

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Guest Tue Mar 07, 2023 1:14 pm

    Daleko bilo da odbacujem faktor društva, pa upravo pišem da je društvo u slučaju virdžina jedini nivo na kome se definiše džender. Možda je trebalo da preciziram da se moje pisanje odnosi samo na osobe koje su primorane da budu virdžine kako bi se iskoristila rupa u običajnom pravu. Dakle - ništa faktori sa kojima si rođen, ništa lična odluka, nego jednostavno - nasilje. Uvedu te u drugi rodni identitet na silu i onda ti ne daju da se u tom identitetu ostvariš. Jeste to neka rodna uloga, ali u potpunosti veštačka i nametnuta i u kojoj nema mesta za lične odluke o svom telu i životu.

    E da, virdžine nisu imale pravo glasa iako su učestvovale na skupovima muškijeh glava. Baš će žena da odlučuje o muškim stvarima (pa makar se i zvala Jovan i ima dozvolu da puši krdžu).
    avatar

    Posts : 7501
    Join date : 2017-03-14

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by MNE Tue Mar 07, 2023 2:44 pm

    kako gdje, imali smo ovdje virdžina koje jesu imale pravo glasa i koje su svojevoljno izabrale da budu virdžine jer su se od malena družile sa muškom djecom pa su pokupile muško ponašanje, nije im bilo zabranjeno ni da jure za djevojkama samo što djevojke to baš nisu htjele i zbog toga nisu imale seksualne kontakte a ne zato što im je bilo zabranjeno
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Летећи Полип Tue Mar 07, 2023 3:03 pm

    Eto ti ga sad.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Wed Mar 08, 2023 2:01 pm

    Летећи Полип wrote:
    Cousin Billy wrote:Problem je što ona nema agency u tom simboličkom poretku, to je sve urađeno veštački i nasilno i ne proizvodi nikakvu drugu posledicu u ličnom životu osim doživotnog ukidanja polnog identiteta kao takvog. Ostaje samo erzac rodnost, dakle možeš da pušiš i piješ lozu sa muškarcima, ali ne i da se ostvariš seksualno, to ti je zabranjeno do kraja života. 

    Društvo ne zanima ništa osim tog imena, ne bavi se osobom virdžine, ta osoba se odbacuje jer je nepodesna za bilo šta - ako rodi dete polupala je ceo sistem, a ne sme ni da uzme ženu. Društvo joj konstruiše džender ali po načelima običajne birokratije gde se samo traži placeholder za crkvene knjige i za pravilnu deobu imovine. Dakle - ona nije muško u simboličkom poretku (da jeste, bilo bi joj dozvoljeno da se ostvari kao muško, dakle da zasnuje porodicu) već je u simboličkom poretku "žensko za koje svi znamo da je žensko ali nosi muško ime jer smo toliko muškaraca izgubili u krvnoj osveti da moramo da izmaštamo jednog muškarca među nama".


    Razumem šta hoćeš da kažeš. ali ima tu bezbroj začkoljica. Ajde da stavimo na stranu ono da je džender spektar, već da uzmemo da postoje rodovi kao razdvojene celine. Da li je onda trans - prelazak u rod suprotan svojim polnim karakteristikama, ili je trans neki svojstven, treći rod? Ako je trans to treće, onda bi virdžina mogla biti trans. A opet, ako trans znači ono prethodno, treba utvrditi šta je to što konstituiše muškarca. Ako virdžina ima ta svojstva, ona je muško. Celibat sam po sebi ne isključuje muški rod. Za ovo oko ličnog agencya sada drkaju Žileta, tj da li je rod nešto oko čega mi uopšte možemo da se pitamo. Ako se rodni identitet formira podsvesno, tu nema ličnog agencyja. Ako pak ima ličnog agencyja, ako je ova iz fićfirićevog klipa odabrala da bude muško - ona je muško. Tj, u čemu se ona razlikuje od nekog trandže na zapadu? Ni na zapadu se trans osobe ne tretiraju poptpuno u skladu sa njihovim novim rodnim identitetom, nego ima masa odstupanja - isto kao i virdžine.

    Obaška, što ja ne bih tek tako otpisivao faktor društva. Mi smo rod samo u društvu.
    Trans nije rod - to sto nazivas "trecim rodom" vise odgovara non-binary identifikovanju. Ali cini mi se da je ovde po sredi jedna druga konfuzija: nerazdvajanje gender identiteta i gender expres​sion(ubi me srpski). Rodni identitet (kako se neko oseca) i expres​sion(kako se neko oblaci, shisha, shminka, ponasha...u odnosu na siroko usvojene drustvene norme po pitanju rodova) su dve razdvojene stvari. Dobar primer je recimo drag svet, gde imas gomilu muskaraca koji su u fazonu "ja sam od malena voleo da oblacim haljine i shminkam se i to je ispoljavanje moje feminine strane", ali imas i onu trans manjinu koja kaze "ja sam oduvek osecao da nesto nije u redu sa mojim telom". Dakle, ne moze virdzina nikako da bude trans, ili devojka koja se oseca kao devojka ali bira da se predstavlja kao muskarac jer joj to omogucava drugaciji zivot. S te strane, trans jeste neka vrsta telesnog problema, da ne kazem patolosko stanje - iz nekog razloga mozak i ostatak tela nisu in sync od starta (i ako je tu najbolje resenje operacija, meni je to ok). Ne zalazim u pitanje agency, tj odakle tacno potice taj sukob, kako neko "oduvek zna".


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    avatar

    Posts : 7501
    Join date : 2017-03-14

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by MNE Wed Mar 08, 2023 2:10 pm

    "Dakle, ne moze virdzina nikako da bude trans, "

    naravno, trans može da bude samo ako je iz kruga dvojke ovako je samo obična muškarača seljančura
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3163
    Join date : 2021-09-13

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Uncle Baby Billy Wed Mar 08, 2023 2:25 pm

    druye, možeš ti i gluplje da troluješ, ne znam što se ustručavaš


    _____
    ja se rukovodim logikom gvozdenih determinizama
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Летећи Полип Wed Mar 08, 2023 2:54 pm

    lalinea wrote:

    Trans nije rod - to sto nazivas "trecim rodom" vise odgovara non-binary identifikovanju. Ali cini mi se da je ovde po sredi jedna druga konfuzija: nerazdvajanje gender identiteta i gender expres​sion(ubi me srpski). Rodni identitet (kako se neko oseca) i expres​sion(kako se neko oblaci, shisha, shminka, ponasha...u odnosu na siroko usvojene drustvene norme po pitanju rodova) su dve razdvojene stvari. Dobar primer je recimo drag svet, gde imas gomilu muskaraca koji su u fazonu "ja sam od malena voleo da oblacim haljine i shminkam se i to je ispoljavanje moje feminine strane", ali imas i onu trans manjinu koja kaze "ja sam oduvek osecao da nesto nije u redu sa mojim telom". Dakle, ne moze virdzina nikako da bude trans, ili devojka koja se oseca kao devojka ali bira da se predstavlja kao muskarac jer joj to omogucava drugaciji zivot. S te strane, trans jeste neka vrsta telesnog problema, da ne kazem patolosko stanje - iz nekog razloga mozak i ostatak tela nisu in sync od starta (i ako je tu najbolje resenje operacija, meni je to ok). Ne zalazim u pitanje agency, tj odakle tacno potice taj sukob, kako neko "oduvek zna".

    Pazi, ja polazim od toga da je rod društveni konstrukt, koji nas, što kažu šarlatani, interpelira, Dakle, ti ideš ulicom, neko kaže ''hej, seko, stani'', i ti staneš, jer si se bez razmišljanja prepoznala. Ako virdžina ide ulicom, i čuje u prolaz ''druže, jel imaš cigaru'' i stane, tj odazvala se na ovo druže - ona je muško, to jest ''trans''. Nebitno šta može misliti o svom telu. Zahvat na telu je samo prilagođavanje onome što je konstruisano u glavi.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Wed Mar 08, 2023 3:00 pm

    Virdžina je posledica prinude, trans je varijetet prirode - ogromna razlika.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Летећи Полип Wed Mar 08, 2023 3:09 pm

    Svima nama je rodni identitet nametnut. Verovatno još i pre rođenja, dok su mami snimali stomak, pa lekarka kaže ''vidi ga dečak''. Od tog trenutka ti si on, spremno ti je muško ime, pokupovali su plavu ćebad itd. Niko tebe tu ne pita ništa.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    plachkica

    Posts : 16194
    Join date : 2014-11-06

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by plachkica Wed Mar 08, 2023 3:10 pm

    mali off

    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by boomer crook Wed Mar 08, 2023 3:12 pm

    plachkica wrote:mali off


    feminizam i priključenija - Page 2 3579118792


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Wed Mar 08, 2023 3:35 pm

    Летећи Полип wrote:Svima nama je rodni identitet nametnut. Verovatno još i pre rođenja, dok su mami snimali stomak, pa lekarka kaže ''vidi ga dečak''. Od tog trenutka ti si on, spremno ti je muško ime, pokupovali su plavu ćebad itd. Niko tebe tu ne pita ništa.

    Napiši malo više na tu temu, možda dobiješ neku nagradu ili bar odlikovanje.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed Mar 08, 2023 3:50 pm

    Jel ovde čestitamo osmi mart?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Wed Mar 08, 2023 3:51 pm

    Pitaj dame. /s


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    ficfiric

    Posts : 34217
    Join date : 2012-02-10

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by ficfiric Wed Mar 08, 2023 3:58 pm

    hvala, hvala


    _____


    Uprava napolje!

    fikret selimbašić

    Posts : 9571
    Join date : 2020-06-19

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by fikret selimbašić Wed Mar 08, 2023 4:01 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Jel ovde čestitamo osmi mart?

    feminizam i priključenija - Page 2 17798659


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Erős Pista

    Posts : 81478
    Join date : 2012-06-10

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Erős Pista Wed Mar 08, 2023 4:01 pm

    Srecan, Otto!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 08, 2023 4:06 pm

    +1
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by паће Wed Mar 08, 2023 4:21 pm

    Свима које га славе.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by lalinea Wed Mar 08, 2023 4:32 pm

    Летећи Полип wrote:
    lalinea wrote:

    Trans nije rod - to sto nazivas "trecim rodom" vise odgovara non-binary identifikovanju. Ali cini mi se da je ovde po sredi jedna druga konfuzija: nerazdvajanje gender identiteta i gender expres​sion(ubi me srpski). Rodni identitet (kako se neko oseca) i expres​sion(kako se neko oblaci, shisha, shminka, ponasha...u odnosu na siroko usvojene drustvene norme po pitanju rodova) su dve razdvojene stvari. Dobar primer je recimo drag svet, gde imas gomilu muskaraca koji su u fazonu "ja sam od malena voleo da oblacim haljine i shminkam se i to je ispoljavanje moje feminine strane", ali imas i onu trans manjinu koja kaze "ja sam oduvek osecao da nesto nije u redu sa mojim telom". Dakle, ne moze virdzina nikako da bude trans, ili devojka koja se oseca kao devojka ali bira da se predstavlja kao muskarac jer joj to omogucava drugaciji zivot. S te strane, trans jeste neka vrsta telesnog problema, da ne kazem patolosko stanje - iz nekog razloga mozak i ostatak tela nisu in sync od starta (i ako je tu najbolje resenje operacija, meni je to ok). Ne zalazim u pitanje agency, tj odakle tacno potice taj sukob, kako neko "oduvek zna".

    Pazi, ja polazim od toga da je rod društveni konstrukt, koji nas, što kažu šarlatani, interpelira, Dakle, ti ideš ulicom, neko kaže ''hej, seko, stani'', i ti staneš, jer si se bez razmišljanja prepoznala. Ako virdžina ide ulicom, i čuje u prolaz ''druže, jel imaš cigaru'' i stane, tj odazvala se na ovo druže - ona je muško, to jest ''trans''. Nebitno šta može misliti o svom telu. Zahvat na telu je samo prilagođavanje onome što je konstruisano u glavi.
    Rod jeste, pol nije. A znamo da polni hormoni deluju i na mozak i na ostatak tela. Trans osobe operacijama zele da promene pol (zele da promene i rod, naravno, ali to se radi na druge nacine). Mislim da ti promice i akcenat na "zele", a ne "drustvo ih je nateralo", kao sto nam svima radi.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Notxor Wed Mar 08, 2023 4:35 pm

    Zlo društvo, zlo društvo! Fuj to!


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by паће Wed Mar 08, 2023 4:44 pm

    Notxor wrote:Zlo društvo, zlo društvo! Fuj to!

    Баци то из руке! Испљуни брзо!


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar

    Posts : 7501
    Join date : 2017-03-14

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by MNE Wed Mar 08, 2023 5:29 pm

    Notxor wrote:Virdžina je posledica prinude, 
    ne uvijek, mnogo njih su bile virdžine svojom voljom
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by паће Wed Mar 08, 2023 5:34 pm

    MNE wrote:
    Notxor wrote:Virdžina je posledica prinude, 
    ne uvijek, mnogo njih su bile virdžine svojom voljom

    ...иако су имале избор да исти статус и слободу стекну и као жене?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar

    Posts : 7501
    Join date : 2017-03-14

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by MNE Wed Mar 08, 2023 5:45 pm

    nisu o tome razmišljale u godinama kad su počele da se ponašaju kao muškarci, ono ako ideš tom logikom možeš da kažeš da poneke djevojke danas postaju trans muškarci jer podsvjesno smatraju da je muškarcima lakše pošto im se svaki dan servira kako živimo u baš zajebanom patrijarhatu

    feminizam i priključenija - Page 2 Empty Re: feminizam i priključenija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 09, 2024 3:56 pm