Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Van kategorija, društvo kao takvo

    disident

    Posts : 15075
    Join date : 2016-03-28

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by disident Wed Oct 05, 2022 12:10 pm

    Jeste da je wiki, al za prvu ruku 

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 BIjkVYAAAAASUVORK5CYII=


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Notxor Wed Oct 05, 2022 12:12 pm

    Bravo, promaklo mi je. Jel' znaš i za Bosnu?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    avatar

    Posts : 18434
    Join date : 2014-12-12

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by beatakeshi Wed Oct 05, 2022 12:22 pm

    disident wrote:Jeste da je wiki, al za prvu ruku 

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 BIjkVYAAAAASUVORK5CYII=
    Fina ilustracija nacionalističkog tetora.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3752
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Bleeding Blitva Wed Oct 05, 2022 2:44 pm

    Ima ovdje karti, tablica, pojašnjenja...

    Prošle godine za vrijeme popisa nije bila stvar u nacionalnom izjašnjavanju koliko u religijskom, neki su se zezali da će online popisati svoje babe i dide kao ateiste Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 1233199462 I projekcije su se pokazale točnima i za broj stanovnika i za opadanje broja katolika.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    kapetanm

    Posts : 5801
    Join date : 2012-02-10

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by kapetanm Wed Oct 05, 2022 5:11 pm

    Meni jos nisu dosli. Stvarno ima Jugosloven? Interesantno, to se raspalo, onda bi trebalo i Austrougar
    bela maca

    Posts : 11040
    Join date : 2014-10-28

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by bela maca Wed Oct 05, 2022 5:15 pm

    Ima šta god neko kaže.
    Kako bi ti nazvao nekoga iz mešanog braka?


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    ficfiric

    Posts : 34270
    Join date : 2012-02-10

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by ficfiric Wed Oct 05, 2022 5:16 pm

    Sto? Nisam ni austrijanac, ni ugar, ali juzni sloven jesam


    _____


    Uprava napolje!

    avatar

    Posts : 18434
    Join date : 2014-12-12

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by beatakeshi Wed Oct 05, 2022 5:22 pm

    kapetanm wrote:Meni jos nisu dosli. Stvarno ima Jugosloven? Interesantno, to se raspalo, onda bi trebalo i Austrougar
    Kako misliš "to se raspalo"? Kakve veze ima raspad države sa nacionalnim identitetom?
    Erős Pista

    Posts : 81502
    Join date : 2012-06-10

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Erős Pista Wed Oct 05, 2022 5:25 pm

    Jedan moj prijatelj se na onom popisu s pocetka veka (ne pamtim koje goddine) izjasnio kao Austrougar.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34270
    Join date : 2012-02-10

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by ficfiric Wed Oct 05, 2022 5:28 pm

    beatakeshi wrote:
    kapetanm wrote:Meni jos nisu dosli. Stvarno ima Jugosloven? Interesantno, to se raspalo, onda bi trebalo i Austrougar
    Kako misliš "to se raspalo"? Kakve veze ima raspad države sa nacionalnim identitetom?

    A budimo realni, Jugoslavija ne postoji kao drzava ali veze postoje i postojace i dalje kakve god bile granice. 30 godina se trazi ime za ovaj zajednicki prostor - region, bivsa drzava, cak se i Balkan poteze kao pojam koji opisuje prostore Srbije, Hrvatske, Bosne, Crne Gore. Zasto bismo se toliko trudili da smislimo ime (a da to ne bude Jugoslavija) za nesto sto ne postoji


    Ok, mi sada placamo porez na razlicite racune ali se i dalje slusa ista muzika, gledaju isti filmovi, itd


    _____


    Uprava napolje!

    bela maca

    Posts : 11040
    Join date : 2014-10-28

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by bela maca Wed Oct 05, 2022 5:34 pm

    Ja bukvalno odahnem svaki put kad udjem u Sloveniju iz Austrije ili u Makedoniju iz grčke onaj jedan put, ne znam da li ima veze sa politikom ali takav mi je osećaj u stomaku, olakšanje i svest da sam 'kući'


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Notxor Wed Oct 05, 2022 5:36 pm

    Meni je to više lajfstajl nego nacionalno (ili, nadnacionalno) opredeljenje, ali ne vidim nikakav problem u tome - naprotiv, vidim zanimljivu temu za istraživanje.
    Sa druge strane, mogu da razumem ako neko iz Hrvatske ili sa Kosova u tome vidi problem jer obe teritorije imaju istoriju borbe najradikalnijim sredstvima protiv Jugoslavije.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50175
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Oct 05, 2022 5:51 pm

    bela maca wrote:Ja bukvalno odahnem svaki put kad udjem u Sloveniju iz Austrije ili u Makedoniju iz grčke onaj jedan put, ne znam da li ima veze sa politikom ali takav mi je osećaj u stomaku, olakšanje i svest da sam 'kući'

    Jedan moj drugar to zove ubedjenje da ce te lekar primiti zlu ne trebalo.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50175
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Oct 05, 2022 5:52 pm

    Medjutim ja moram da kazem da, zbog detinjstva, ja imam osecaj kad ulazim u Grcku kao da dolazim u svoju drugu kucu.
    boomer crook

    Posts : 36947
    Join date : 2014-10-27

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by boomer crook Wed Oct 05, 2022 10:35 pm

    ja sam se malo umorio da ponavljam da je bilo preko milion jugoslovena na popisu 1981. godine i da je trebao da se desi rat i nasilje da se ljdui od toga odvore. takodje AU je carstvo. na primer možeš biti monarhista koji teži obnavljanju slave hapsburga ali ne možeš biti etnički austrougarin. to je doslovce bila tvorevina koja je težila tome da se postavi kao federacija nacija pod jednom krunom. jugoslavija je komplikovanija.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36947
    Join date : 2014-10-27

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by boomer crook Wed Oct 05, 2022 10:37 pm

    mislim ja sam iz mešovitog brakla i doslovce se ceo život izjašnjavam kao jugosloven. jel potrebno da počnem da vičem da sam srbiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin bre da bi bili srećni? mislim koji kurac više. nije stvar hipsterisanja već toga što je neko tako živeo ceo život i sada kao šta treba da se posere po tome da bi komšiluk bio sretan?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Guest Wed Oct 05, 2022 11:01 pm

    ja nisam ništa, nemam pojma koje mi je poreklo, a nikada me nije ni zanimalo
    plachkica

    Posts : 16202
    Join date : 2014-11-06

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by plachkica Wed Oct 05, 2022 11:04 pm

    imaš sa jedne strane jugoslovene, postoje, tako se osećaju, a imaš sa druge ovu ekipu koja svaku ideju koje se uhvati uništi u startu, ili zato što ne znaju bolje ili zato što su glupi ko tri kurca (a paranoik u meni vrišti namerno to rade, to im je posao, namerno to rade!). jugoslovenstvo kao vrednosna etiketa 

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by kondo Wed Oct 05, 2022 11:20 pm

    Mór Thököly wrote:
    bela maca wrote:Ja bukvalno odahnem svaki put kad udjem u Sloveniju iz Austrije ili u Makedoniju iz grčke onaj jedan put, ne znam da li ima veze sa politikom ali takav mi je osećaj u stomaku, olakšanje i svest da sam 'kući'

    Jedan moj drugar to zove ubedjenje da ce te lekar primiti zlu ne trebalo.

    reci mu da se razboli u grčkoj...


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by kondo Wed Oct 05, 2022 11:21 pm

    Talason wrote:ja nisam ništa, nemam pojma koje mi je poreklo, a nikada me nije ni zanimalo

    bašin brte, to sve govori o tebi. jel ti naduvena guša?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Guest Wed Oct 05, 2022 11:31 pm

    kondo wrote:
    Talason wrote:ja nisam ništa, nemam pojma koje mi je poreklo, a nikada me nije ni zanimalo

    bašin brte, to sve govori o tebi. jel ti naduvena guša?

    nemam ja rodbinske veze sa bašinom, tamo je taštino poreklo, niti mi je naduvena guša
    boomer crook

    Posts : 36947
    Join date : 2014-10-27

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by boomer crook Wed Oct 05, 2022 11:50 pm

    plachkica wrote:imaš sa jedne strane jugoslovene, postoje, tako se osećaju, a imaš sa druge ovu ekipu koja svaku ideju koje se uhvati uništi u startu, ili zato što ne znaju bolje ili zato što su glupi ko tri kurca (a paranoik u meni vrišti namerno to rade, to im je posao, namerno to rade!). jugoslovenstvo kao vrednosna etiketa 


    pa kisjauhas je glup ko kurac. mislim to je kao da sada prestanem da citam beskrajnu pricu deci zbog one musolinijevke. o jugoslovenstvu kao internacionalizmu je pisao marko ristic a branko copic je imao pricu jugoslavija bez jugoslovena. obojca su reagovala na zahtev dela savezne i republickih elita da se izbaci jugosloven kao odrednica iz popisa 1971. godine da se ne bi vrsio pritisak na ljude da se tako izjasnjavaju. sto je donekle kardeljeva ideja. tako da oni koji danas imaju problem sa tim su zapravo kardeljevci.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50175
    Join date : 2017-11-16

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Oct 06, 2022 12:01 am

    boomer crook wrote:ja sam se malo umorio da ponavljam da je bilo preko milion jugoslovena na popisu 1981. godine i da je trebao da se desi rat i nasilje da se ljdui od toga odvore. takodje AU je carstvo. na primer možeš biti monarhista koji teži obnavljanju slave hapsburga ali ne možeš biti etnički austrougarin. to je doslovce bila tvorevina koja je težila tome da se postavi kao federacija nacija pod jednom krunom. jugoslavija je komplikovanija.

    Pri tom treba uvekimati na umu da su tih 1m+ nastali koliko zahvaljujuci, toliko i protivstavljajuci se i zvanicnom drzavnom tumacenju nacija, a takodje i objektivnim politickim pricesima (pretvaranja republika u drzave tokom 70tih i 80tih, tokom kojih se i desio veliki skok u broju Jugoslovena.
    plachkica

    Posts : 16202
    Join date : 2014-11-06

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by plachkica Thu Oct 06, 2022 12:02 am

    oni koji imaju problem sa tim su ili mlađi od 40 godina ili oni kojima je jugoslavija ostavila traume ili nacionalisti. ovi poslednji su najglasniji.
    moja majka se do popise 02. izjašnjavala kao jugoslovenka, tad je postala srpkinja, a ja se nijednom nisam samostalno popisala, tako da nisam najsigurnija u podatke koji su im dali, prvo majka, pa cimerka te 2002. a ni dragi 2011.
    boomer crook

    Posts : 36947
    Join date : 2014-10-27

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by boomer crook Thu Oct 06, 2022 12:10 am

    pa niko njima ne brani da se izjasnjavaju kako hoce ali oni traze od ljudi da lazu. a sledeci je korak da kolutajuci ocima ko koluvija kod djuke bizona usred iskaza o trgovini drogom pocnu da objasnjavaju kako se biti srbinom moze biti samo ako si pravoslavac.

    mislim zapravo koga briga sta oni misle. pa ne gvirim ja u tudji tanjir vec me oni obevastavaju da ne treba da postojim a ona pedercina azedejkovic kao fol salje ljude na goli otok zbog jugoslovenstva. sada je odjednom in valjda taj hip cinizam prihvatanja realnosti koja kaze da istorija pocinje 2012.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    Van kategorija, društvo kao takvo - Page 4 Empty Re: Van kategorija, društvo kao takvo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 14, 2024 4:51 am