Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Peščanik

    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sat Jan 23, 2021 11:31 pm

    Peščanik - Page 27 1233199462


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Thu Jan 28, 2021 2:04 am

    Svetlana Lukić: Kako je izgledala Miloševićeva poseta Hilandaru?

    Pavle Rak: Tu sad imate priču iz prve ruke, jer sam tada bio tamo kao iskušenik. Nekoliko dana pre posete je postalo jasno da se ona ne može izbeći, bez obzira što je iguman zvanično stavio do znanja da je ta poseta Hilandaru nepoželjna. Ali bilo je rečeno – ako nećete vi, primiće ga Grci, intervenisala je i srpska crkva i grčka crkva i Vaseljenska patrijaršija. Na sve njih je bio vršen politički pritisak, jasna stvar. Tako da je bio zakazan dan i čas dolaska i onda je iguman hilandarski pobegao iz Hilandara. Njegov zamenik je posle večere ustao i rekao da je to za njega najstrašniji dan od kako je monah u Hilandaru, da sutradan primamo satrapa i da je svakome ostavljeno na volju kako će se ponašati. Onda je po službenoj dužnosti određen monah da kuva kafe i prima goste i jedan iskušenik koji mu je u tome pomagao, a ostali su se zaista zadržali po svojim kelijama. Helikopter je sleteo ne u dvorište, jer nije bilo mesta, nego u baštu. Istovremeno kada i Milošević, dovezen je i iguman koji je morao da ga primi. Iguman mu je izrekao dosta oštru besedu, ali ipak u formi dobrodošlice, na šta je Milošević sa rukama prekrštenim na zadnjem delu tela rekao – zdravo, druže. Onda je ušao u crkvu, jer je trebalo da uđe da bi ga fotoreporteri slikali. Onda su popili tu kafu i pojeli ratluk koji uz nju ide i otišli. Poseta je jako kratko trajala, za razliku od sadašnjih poseta Koštunice, koji se deklariše kao vernik i Amfilohije mu je nekakav rođak po ženi. Doduše, i taj entuzijazam prema Koštunici opada, jer nije opravdao sva očekivanja.

    Svetlana Lukić: A šta još očekuju od Koštunice? Šta bi još mogao da im da?

    Pavle Rak: Pa nije dobila imanja ovde po Srbiji.

    Svetlana Lukić: Aha, uvek se vraćamo na to.

    Pavle Rak: Crkva nije oduševljena ni time što je Srbija u Partnerstvu za mir, ona bi htela jasnu situaciju.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Јанош Винету

    Posts : 5218
    Join date : 2016-01-26

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Јанош Винету Thu Jan 28, 2021 11:38 am

    ”Здраво, друже!”  Peščanik - Page 27 29297947


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sun Jan 31, 2021 2:47 pm

    Vesna Pešič je bila jako glupa te 2013. godine...


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Tue Feb 02, 2021 1:20 pm

    https://pescanik.net/podrumska-diplomatija/


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Fri Mar 05, 2021 7:46 pm

    https://pescanik.net/bioskopski-mrak/


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Wed Apr 28, 2021 10:05 pm

    https://pescanik.net/oskar-i-nerealna-ocekivanja/


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Fri Apr 30, 2021 11:54 am

    https://pescanik.net/gde-su-heroji/

    Rollerball je svakako upečatljiv film, i zaista se pamti za ceo život, ali preceni ga Deki samo tako. Druga stvar, Džejms Kan nije prisilno penzionisam zato što se izdigao iznad korporacija, već zato što njegovo postojanje kao nosača igre potkopava princip kolektivizma i timskog rada na kome je novi posleratni poredak uspostavljen. I stvari se ne završavaju samo na Kanovom liku, nego će se i pravila igre promeniti da više nema plejmejkera. Rollerball nije kritika kapitalizma, već upravo suporotno - kritika postratne uravnilovke Nju Dila, na liniji Ejn Rend i inih.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81445
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Fri Apr 30, 2021 12:39 pm

    Odavno sam gledao film, ali mislim da nisi u pravu. RB je kritika korporativnog kapitalizma, na tragu sezdesetosmaske kritike  masovnih  medija kao sredstava za proizvodnju konformizma. Zanimljivije je sto se iz danasnje perspektive svaka kritika kolektivizma i konformizma cini kao libertarijanska.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40111
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Fri Apr 30, 2021 1:55 pm

    Erős Pista wrote:Zanimljivije je sto se iz danasnje perspektive svaka kritika kolektivizma i konformizma cini kao libertarijanska.

    Па има ту нечег... јер ни у старој ни у новој верзији се није колектив организовао да заједно сјебу систем, него ајде ти Џонатоне пичи се за нас, навијаћемо и помоћи помало. Предузетник који се не да спутати.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Fri Apr 30, 2021 2:12 pm

    Kanov lik je mediokritet, tupavi sportista kao i svaki drugi. Živi hepi, luksuzan život sa trenutnom sponzorušom koja mu je dodeljena (mada pomalo pati za starom, koja mu je oduzeta).  Dakle, njegov lični karakter, kao takav, nema veze sa njegovim uklanjanjem. Činjenica što je vrhunski sportista, što se izdiže iznad tima, je razlog zašto korporativni komitet odlučuje da ga prevremeno penzioniše, i promeni pravila igre da se takav više ne ponovi.

    Korporativni kapitalizam, ili bilo koji drugi, slavi upravo takve - atlase koji na svojim ramenima nose svoje svetove. Ne deluje mi kao levičarska kritika sveta u kome se prvaci profesija zatomljuju u ime kolektiva. Čak iako jeste - pogrešna je. Kolektivizam u kapitalizmu je prividan koliko i krdo konja koji zbijeno trče na trkačkoj stazi. Oni nisu zbijeni zato što su kolektiv, već zato što ih staza i cilj drže jedno drugom za vratom. To je ipak trka, i na kraju samo jedan pobeđuje.

    Moguće da se kritikuje ideja timskog duha, koja se tada popularizovala u korporativnom svetu, ali to je onda mnogo banalno, jer ne uzima u obzir ovo što sam napisao gore.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Apr 30, 2021 2:42 pm

    Ovo rvoje tumacenje je zanimljivo, ali veoma nategnuto
    Bleeding Blitva

    Posts : 3743
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Bleeding Blitva Fri Apr 30, 2021 6:02 pm

    Mislim da se u filmu išlo u smjeru 'kapitalizam uvijek pobjeđuje'- dakle danas će tim pobjediti, a sutra Jonathan - ali kapital u oba slučaja. Ne slavi film individualca zato što Jonathan pobjedi na kraju- upravo suprotno, ona njegova pobjeda je pirova, ma koliko god on guštao i hranio se povicima fanova. I ovo je sportski kapitalizam, nema ni sindikata ni štrajkova, nije mi usporediv s drugim radom, ali zgodan kao neki okvir za kritiku kapitalizma.
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Fri Apr 30, 2021 11:00 pm

    Kan je zvezda, donosi pare, ne priča šta ne treba... Gledano iz današnje situacije, bilo bi apsurdno da ga kapitalizam ukloni. Baš kao kad bi fudbalski moćnici penzionisali Mesija, a mi sad znalački klimali glavom i mrmljali - pa da, kapitalizam. Ne ide, jebi ga.

    Ali se fino uklapa u kritiku na Nju Dil društvo, tamo iz sredine dvadesetog veka. I to desnu kritiku. Leva je udarala na kulturnu uravnilovku koja nas čini automatonima, ljudima jedne dimenzije, štagod. Ne možemo individualno da se razvijamo kao ličnosti, jer nas kapitalizam treba standardizovane zbog masovne potrošnje. Desna je išla upravo na ovo iz Rollerballa- nemogućnost velikih da se razmašu i ponesu svet, jer svi moramo da se držimo za ruke. A moramo, jer nas učiteljica tj. država tera.


     U Rollerballu svet načelno vode korporacije, ali korporacije koje vode društvo kao de fakto državna vlast. Oni su država, i zatomljuju pojedinca u interesu kolektivizma.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Bleeding Blitva

    Posts : 3743
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Bleeding Blitva Fri Apr 30, 2021 11:32 pm

    Ali ako nam film kao protagonista nudi antipatičnog tupavog kompleksaša zbog čije samoživosti nastrada čitav tim je li to desna ili lijeva kritika?
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Fri Apr 30, 2021 11:37 pm

    O kom filmu pričaš?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50059
    Join date : 2017-11-16

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Apr 30, 2021 11:47 pm

    Летећи Полип wrote:Kan je zvezda, donosi pare, ne priča šta ne treba... Gledano iz današnje situacije, bilo bi apsurdno da ga kapitalizam ukloni. Baš kao kad bi fudbalski moćnici penzionisali Mesija, a mi sad znalački klimali glavom i mrmljali - pa da, kapitalizam. Ne ide, jebi ga.

    Ali se fino uklapa u kritiku na Nju Dil društvo, tamo iz sredine dvadesetog veka. I to desnu kritiku. Leva je udarala na kulturnu uravnilovku koja nas čini automatonima, ljudima jedne dimenzije, štagod. Ne možemo individualno da se razvijamo kao ličnosti, jer nas kapitalizam treba standardizovane zbog masovne potrošnje. Desna je išla upravo na ovo iz Rollerballa- nemogućnost velikih da se razmašu i ponesu svet, jer svi moramo da se držimo za ruke. A moramo, jer nas učiteljica tj. država tera.


     U Rollerballu svet načelno vode korporacije, ali korporacije koje vode društvo kao de fakto državna vlast. Oni su država, i zatomljuju pojedinca u interesu kolektivizma.

    Pa pazi, ti kad ga ovako postavis, ideoloski ugao iz koga je most likely da dolazi kritika je nekakav libertarijanski marksizam, odnosno libertarijanski socijalizam
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sat May 01, 2021 12:27 am

    Ne znam. Nisam nikad to jeo.  Peščanik - Page 27 1233199462



    Sve u svemu, Deki treba da pogleda The Running Mana, ako već nije. E to je jebački film. Da se razumemo, radi se o jednom poprilično light hearted popcorn filmiću. Ali ono što impresionira je ta nonšalancija sa kojom naslućuje današnjicu. I to nije samo televizovano nasilje kao metod kontrole masa. To je najstariji kliše u knjizi. Niti je to dominacija rijaliti kulture, to se već i dalo naslutiti. Nego i ŠTA će biti predmet televizovanog rijaliti nasilja. Ne sport, ili sex, ili štagod. Nego retribucija. Bukvalno se jure pedofili i "pedofili", dok malograđanština svršava.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sat May 01, 2021 1:24 am

    Peščanik - Page 27 TvPW
    Bleeding Blitva

    Posts : 3743
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Bleeding Blitva Sat May 01, 2021 9:22 am

    Летећи Полип wrote:O kom filmu pričaš?
    Pa o Rollerballu. Doduše članak nisam pročitala  Peščanik - Page 27 819872012
    Erős Pista

    Posts : 81445
    Join date : 2012-06-10

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Erős Pista Thu Jun 03, 2021 9:45 am

    https://pescanik.net/majstor-nadgradnje/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Thu Jun 03, 2021 9:56 am

    Knjiga o znamenitim Srbima je mediokritetski fetiš, nisam jednom slušao planove za objavljivanje takvih originalnih naslova: pokloniš se pred oltarom domovine, i naravno uzmeš lovu od sponzora, pokrovitelja, države, pošto čak ni najvatreniji mediokritet ne dobacuje do sanjarenja o tome da bi takvu knjigu neko mogao kupiti.

    Radio voditelj Luka Mijatović je jednom pred celim autobusom govorio kako če napraviti takvu knjigu, kako će u njoj biti i naš Nole, kako će njena promocija biti održana u Beogradskoj areni i kako će Pavaroti pevati na promociji...bio je zaboravio da Pavaroti više nije u poziciji da peva ili diše.

    A bogovi da požive Ivana Čolovića, ne samo zbog ovog teksta. Najviše kod njega volim to što ga dosledno boli kurac za tako moralogiku, to jest za imperative političke stvarnosti
    паће

    Posts : 40111
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Thu Jun 03, 2021 10:32 am

    Свака му дала за ово. Како га само није мрзело да претура десет кила папира зарад једног чланка.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11565
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Ferenc Puskás Thu Jun 03, 2021 12:35 pm

    Haha odlično, majstor nadgradnje.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Летећи Полип

    Posts : 11112
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sat Jul 17, 2021 8:18 am

    Kako na to jasno ukazuju dvojica autora Pablo Servigne i Raphaël Stevens1 – „bez nafte, sadašnji sistem električne energije, uključujući i nuklearnu energiju, ne može da opstane“. Drugim rečima: „smanjivanje rezervi nafte, dovodi prema tome do smanjivanja svih drugih vrsta energije“. Zato litijum nije deo rešenja. Litijumom se čak ni ne kupuje vreme da se pronađe rešenje, već se njime produžava problem i prividno ublažava njegova hitnost. Da ponovimo: a) energija za čiju je upotrebu potreban litijum ne može zameniti fosilnu energiju; b) litijuma nema dovoljno.

    Naravno, kada se ovako krene, uvek ima i c) vađenje litijuma trajno uništava životnu sredinu, od čije se zaštite tobože krenulo u prvom koraku. Pređimo te korake ponovo, da bi stvar bila sasvim jasna. Upotreba fosilne energije trajno uništava životnu sredinu. Fosilna energija se zato hoće zameniti, recimo, strujom. Ali, da bismo imali struju u obliku koji može da zameni naftu, ne samo što nam je i dalje potrebna nafta nego su nam pored nafte potrebni i metali kojih praktično, iz ugla tek malo dalje budućnosti, više nema. Što je još gore, njihovim vađenjem i upotrebom takođe se trajno uništava planeta.

    https://pescanik.net/velika-ekoloska-prevara/


    Znači, kada nestane nafte - to bi bilo to od high tech civilizacije? Pa fino.


    Peščanik - Page 27 Empty Re: Peščanik

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 03, 2024 5:24 am