Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Crna Gora

    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by boomer crook Fri Jan 17, 2020 11:37 pm

    Bungee jump wrote:
    bruno sulak wrote:

    politicki islam, otkjrivanje belog hriscanskog identiteta u amerikama i delomicno u UK, novi evropski istok i rusija... mislim da ideja jasnog sekularizma opstaje samo u core EU clanicama.

    Ima tu puno varijacija na temu. U Rusiji je delovanje crkve potpuno pod kontrolom Putina, na novom evropskom istoku Orban i Kacinjski deluju po slicnim ksenofobnim matricama, ali dok je prvi  prilicno van uticaja crkve, kod blizanca je sasvim suprotno, u SAD je problem vise na rasnom i ideoloskom, nego verskom nivou....

    naravno. slikamo grubo i impresionisticki ali izbeglicka kriza je artikulisana cesto 'kulturalistickim' a zapravo religioznim razlozima.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Somlói Galuska Fri Jan 17, 2020 11:39 pm

    Bungee jump wrote: U Rusiji je delovanje crkve potpuno pod kontrolom Putina, 

    Meni to zvuči malo kao propaganda. Moram da priznam da je moj utisak da je crkva u Rusiji još i najmanje (u odnosu na druge institucije u društvu) pod kontrolom Putina. Pre će biti da se crkva meša u svetovne stvari preko svake mere (zahvaljujući moći koju ima, broju vernika, pre svega).
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by boomer crook Fri Jan 17, 2020 11:41 pm

    Anđe'o wrote:
    Bungee jump wrote: U Rusiji je delovanje crkve potpuno pod kontrolom Putina, 

    Meni to zvuči malo kao propaganda. Moram da priznam da je moj utisak da je crkva u Rusiji još i najmanje (u odnosu na druge institucije u društvu) pod kontrolom Putina. Pre će biti da se crkva meša u svetovne stvari preko svake mere (zahvaljujući moći koju ima, broju vernika, pre svega).

    da ali nemoj zaboraviti da u FSB vise na mestu lenjina ikone sv. djordja. slicno se desava i u us of a.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nino Quincampoix Fri Jan 17, 2020 11:41 pm

    Bruno, opet kažem ponavljam, razumem šta pišeš i razumem Dežulovića, ali u ovom slučaju postoji, što bi rekao namenski, kontekst. A kontekst je politički.

    Inače je pitanje komplikovano i veoma sam rastrzan ali sam u načelu protiv britishmuseumizacije.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by boomer crook Fri Jan 17, 2020 11:44 pm

    pa zato i kazem da ne govorim o ovom slucaju. stavise mislim da se ovde ne radi o sekularnom ataku na crkvenu posebnost vec o pokusaju stvaranja rivalske drzavne crkve.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by boomer crook Fri Jan 17, 2020 11:44 pm

    nista napoleon, samo debeli tjudor.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jan 17, 2020 11:45 pm

    bruno sulak wrote:
    KinderLad wrote:Mislim ok, na kraju krajeva i ovaj potez CG vlasti govori tome u prilog - da bi 1 moderna drzava mogla da postoji u punom kapacitetu ona mora da ima svoju crkvu! I taj stav pri tom usijano brane neki levicari, liberali i ateisti. To konketno solido ide u prilog tvojoj tezi.

    pa bas na ovo mislim. mislim da dobar deo krize hantingtonovski regresira ka religioznim identitetima kao solidnijim cak i od nacionalnih. naravno to je sve cirkuski trik ali ko zna mozda je ta zena zaista prepilana na pola.
    Crna Gora - Page 22 1233199462
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Јанош Винету Fri Jan 17, 2020 11:46 pm

    Пропаде комунизам и сходно томе пропаде Маљевич и ”примљена модерност” још одавно.

    Од руске цркве верници су бежали у Сибир, у арктички круг. Међутим, и тамо су их прогонили. Када ни то није било довољно почели су бежати у Бразил и северну Америку.

    Пустите Русију, тамо је РПЦ једна хијерархијска структура која је често имала неславну улогу сличну ватиканској Инквизицији. Увек у државној служби, увек послушници власти. 

    А опет, бизарно је да су ти староверци, наводно били непослушни дисиденти, суштински у потпуности реплицирали исти вид исповедања вере као и државна црква. Ни у чему се не разликују, осим што не признају патријарха и сами себи постављају попове. Све остало је исто.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Esterházy Márton Fri Jan 17, 2020 11:46 pm

    bruno sulak wrote:
    Bungee jump wrote:

    Ima tu puno varijacija na temu. U Rusiji je delovanje crkve potpuno pod kontrolom Putina, na novom evropskom istoku Orban i Kacinjski deluju po slicnim ksenofobnim matricama, ali dok je prvi  prilicno van uticaja crkve, kod blizanca je sasvim suprotno, u SAD je problem vise na rasnom i ideoloskom, nego verskom nivou....

    naravno. slikamo grubo i impresionisticki ali izbeglicka kriza je artikulisana cesto 'kulturalistickim' a zapravo religioznim razlozima.

    Svakako.

    Nego, u ovome oko novog evropskog istoka ima jos nesto. Tranziciona desovjetizacija je sa socijalizmom obrisala i mnoge teme licne, socijalne, rodne i obrazovne emancipacije, sto su patriotske ekipice uglavnom sve pobrisale vracajuci se "korenima". To nije pravilo problem zapadnom kapitalu dok je mogao da caruje u privatizacijama i drugim oblicima osvajanja trzista. No, kada je dete nacionalsovinizma poraslo i osamostalilo se, izmutiralo, sada je odjednom u vremenu intregrisanog prostora sveopste cudjenje u staaaroj EU zbog ponasanja desnicarskih karikatura.  Mislim, pa oni su (i) njihova deca.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jan 17, 2020 11:48 pm

    bruno sulak wrote:
    Bungee jump wrote:

    Ima tu puno varijacija na temu. U Rusiji je delovanje crkve potpuno pod kontrolom Putina, na novom evropskom istoku Orban i Kacinjski deluju po slicnim ksenofobnim matricama, ali dok je prvi  prilicno van uticaja crkve, kod blizanca je sasvim suprotno, u SAD je problem vise na rasnom i ideoloskom, nego verskom nivou....

    naravno. slikamo grubo i impresionisticki ali izbeglicka kriza je artikulisana cesto 'kulturalistickim' a zapravo religioznim razlozima.

    mislim da je ponegde obrnuto
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Somlói Galuska Fri Jan 17, 2020 11:48 pm

    bruno sulak wrote:
    Anđe'o wrote:

    Meni to zvuči malo kao propaganda. Moram da priznam da je moj utisak da je crkva u Rusiji još i najmanje (u odnosu na druge institucije u društvu) pod kontrolom Putina. Pre će biti da se crkva meša u svetovne stvari preko svake mere (zahvaljujući moći koju ima, broju vernika, pre svega).

    da ali nemoj zaboraviti da u FSB vise na mestu lenjina ikone sv. djordja. slicno se desava i u us of a.

    Pa to govori da crkva ima uticaj na fsb, a ne obrnuto.

    Sa usa nije uporedivo - Ruska pravoslavna crkva je apsolutno dominantna, ateista i je zanemarljivo malo, a vernici idu stalno u crkve, inteligencija ima svoje duhovnike. Moje kolege sa klase idu u crkvu i znaju tamo popa koji je, ranije u svetovnom životu bio iz naše branše i sve je tako regulisano, crkva je mnogo više ukuljučena u svakodnevni život, i to ta, jedna crkva.
    U USA imaš onu budaletinu iz evangelističke crkve koja je nekakav spiritualni Trampov savetnik, whatever i sve to deluje kao reality opet - ali ne postoji neka prevlast jedne crkve.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jan 17, 2020 11:51 pm

    bruno sulak wrote:pa zato i kazem da ne govorim o ovom slucaju. stavise mislim da se ovde ne radi o sekularnom ataku na crkvenu posebnost vec o pokusaju stvaranja rivalske drzavne crkve.

    ama to je 1/1. zato je skoro nebranjivo. da je u pitanju sekularni atak na crkvu to bi bilo nesto sasvim drugo. ali covek je lepo, nasred 1 kongresa partije Crna Gora - Page 22 1399639816 rekao da mu treba crkva, samo druga i jos ona "duhovna arhitektura" ili kako bese ona nebuloza.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jan 17, 2020 11:52 pm

    Mislim to je ocigledno covek koji misli da se ljudi prebacuju iz crkve u crkvu po komandi. Ludak.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jan 17, 2020 11:53 pm

    bruno sulak wrote:nista napoleon, samo debeli tjudor.

    malko je zakasnio Crna Gora - Page 22 1399639816 a i nije kralj.
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Esterházy Márton Fri Jan 17, 2020 11:54 pm

    Anđe'o wrote:
    bruno sulak wrote:

    da ali nemoj zaboraviti da u FSB vise na mestu lenjina ikone sv. djordja. slicno se desava i u us of a.

    Pa to govori da crkva ima uticaj na fsb, a ne obrnuto.

    Sa usa nije uporedivo - Ruska pravoslavna crkva je apsolutno dominantna, ateista i je zanemarljivo malo, a vernici idu stalno u crkve, inteligencija ima svoje duhovnike. Moje kolege sa klase idu u crkvu i znaju tamo popa koji je, ranije u svetovnom životu bio iz naše branše i sve je tako regulisano, crkva je mnogo više ukuljučena u svakodnevni život, i to ta, jedna crkva.
    U USA imaš onu budaletinu iz evangelističke crkve koja je nekakav spiritualni Trampov savetnik, whatever i sve to deluje kao reality opet - ali ne postoji neka prevlast jedne crkve.

    RPC je potpuno pod kontrolom drzave i sluzbi, od Petra Velikog do Putina. Rusko drustvo je vrlo podeljeno oko religioznosti i praktikovanja vere, tamo su i ateizam i vera daleko jasnije naglaseni nego u Srbiji, koja nije nikakav parametar za to.
    avatar

    Posts : 7488
    Join date : 2017-03-14

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by MNE Fri Jan 17, 2020 11:55 pm

    dr. Labrador Špegelj wrote: Isto, kada kritična masa vernika dođe u Mitropoliju na Cetinje i kaže ovo je sada Crnogorska crkva, onda će tako i biti.
    pa dolazi i to evo 30 god. gotovo niko iz CT i okruženja ne želi ništa da ima sa SPC a SPC se pravi blesava i računa to svojom imovinom i kad organizuju nešto dovode vjernike sa strane
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Somlói Galuska Fri Jan 17, 2020 11:58 pm

    Bungee jump wrote:
    Anđe'o wrote:

    Pa to govori da crkva ima uticaj na fsb, a ne obrnuto.

    Sa usa nije uporedivo - Ruska pravoslavna crkva je apsolutno dominantna, ateista i je zanemarljivo malo, a vernici idu stalno u crkve, inteligencija ima svoje duhovnike. Moje kolege sa klase idu u crkvu i znaju tamo popa koji je, ranije u svetovnom životu bio iz naše branše i sve je tako regulisano, crkva je mnogo više ukuljučena u svakodnevni život, i to ta, jedna crkva.
    U USA imaš onu budaletinu iz evangelističke crkve koja je nekakav spiritualni Trampov savetnik, whatever i sve to deluje kao reality opet - ali ne postoji neka prevlast jedne crkve.

    RPC je potpuno pod kontrolom drzave i sluzbi, od Petra Velikog do Putina. Rusko drustvo je vrlo podeljeno oko religioznosti i praktikovanja vere, tamo su i ateizam i vera daleko jasnije naglaseni nego u Srbiji, koja nije nikakav parametar za to.

    U Srbiji je to, kao i mnoge druge stvari - kobajagi i ljudi se okreću kako vetar duva. A rusko društvo može biti podeljeno samo oko shvatanja vere, ateizam je statistička greška tamo.

    Što se tiče kontrole službe nad crkvom, ja moram da priznam da nemam taj utisak i crkva često politički deluje disonantno u odnosu na Putinovu vlast i to u smislu da deluje mnogo radikalnije.


    Last edited by Anđe'o on Sat Jan 18, 2020 12:01 am; edited 1 time in total
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Esterházy Márton Sat Jan 18, 2020 12:00 am

    MNE wrote:
    dr. Labrador Špegelj wrote: Isto, kada kritična masa vernika dođe u Mitropoliju na Cetinje i kaže ovo je sada Crnogorska crkva, onda će tako i biti.
    pa dolazi i to evo 30 god. gotovo niko iz CT i okruženja ne želi ništa da ima sa SPC a SPC se pravi blesava i računa to svojom imovinom i kad organizuju nešto dovode vjernike sa strane

    Zanimljivo. Nijedna crkva i verska zajednica se tek tako ne odrice svoje imovine, sem kada je preskupa za odrzavanje pa se objekti izdaju u zakup drugim verskim zajednicama.

    Neka Miras izadje sa ponudom, sve ok.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 12:07 am

    MNE wrote:
    dr. Labrador Špegelj wrote: Isto, kada kritična masa vernika dođe u Mitropoliju na Cetinje i kaže ovo je sada Crnogorska crkva, onda će tako i biti.
    pa dolazi i to evo 30 god. gotovo niko iz CT i okruženja ne želi ništa da ima sa SPC a SPC se pravi blesava i računa to svojom imovinom i kad organizuju nešto dovode vjernike sa strane

    Ne postoji mesto na teoritoriji ex-YU u kome crkva koja je "u posedu" nekih objekata ima vise prava na te objekte od Cetinja. Bukvalno. Bar kada je rec o pravoslavnim crkvama (kao zgradama).
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Esterházy Márton Sat Jan 18, 2020 12:08 am

    Anđe'o wrote:
    Bungee jump wrote:

    RPC je potpuno pod kontrolom drzave i sluzbi, od Petra Velikog do Putina. Rusko drustvo je vrlo podeljeno oko religioznosti i praktikovanja vere, tamo su i ateizam i vera daleko jasnije naglaseni nego u Srbiji, koja nije nikakav parametar za to.

    U Srbiji je to, kao i mnoge druge stvari - kobajagi i ljudi se okreću kako vetar duva. A rusko društvo može biti podeljeno samo oko shvatanja vere, ateizam je statistička greška tamo.

    Što se tiče kontrole službe nad crkvom, ja moram da priznam da nemam taj utisak i crkva često politički deluje disonantno u odnosu na Putinovu vlast i to u smislu da deluje mnogo radikalnije.

    Oko "statisticke greske", daleko je veca nego u Srbiji, plus ovih 25% raznih agnostickih derivata.

    Crna Gora - Page 22 Rusija10

    Budi oprezan sa licnim utiscima oko odnosa crkve i drzave u Rusiji, sto ne znaci da nema delova crkve koji deluju kao sto kazes. No, kao sto neko rece, RPC ima hijerarhiju poput katolicke crkve samo sto njen papa ima i divizije....


    Last edited by Bungee jump on Sat Jan 18, 2020 12:11 am; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 12:10 am

    Pokusacu da nadjem statistiku po kojoj u Rusiji redovnih churchgoera imatek negdeoko 7%
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by boomer crook Sat Jan 18, 2020 12:15 am

    mislim da je to nebitno kada pricamo o fenomenu desekularizaciji. mislim da se ta religija sada shvata onako kako ju je razumeo sarl moras kada je govorio da je katolicki ateista.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by ćaća Sat Jan 18, 2020 12:16 am

    bruno sulak wrote:
    Bungee jump wrote:

    Ima tu puno varijacija na temu. U Rusiji je delovanje crkve potpuno pod kontrolom Putina, na novom evropskom istoku Orban i Kacinjski deluju po slicnim ksenofobnim matricama, ali dok je prvi  prilicno van uticaja crkve, kod blizanca je sasvim suprotno, u SAD je problem vise na rasnom i ideoloskom, nego verskom nivou....

    naravno. slikamo grubo i impresionisticki ali izbeglicka kriza je artikulisana cesto 'kulturalistickim' a zapravo religioznim razlozima.

    ali gle

    u Fr recimo su crkvena dvorišta mesta gde izbeglice razapinju šatore bez bojazni od progona, spavaju u crkvama a popovi im ozganizuju toplu ishranu.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 12:17 am

    Mislim, Milo (mozda) misli - bilo je onoliko tokom istorije prelazaka iz vere u veru, pa ce onda to i ovde eto tako proci. Ili iz vere u ateizam, jednako. Ali to je nesto potpuno drugo. Ovo ogromna vecina ljudi vidi kao preterivanje iz vere u jeres i nema sanse da to tako progura. Mora da trazi saradnike u okviru SPC klera u CG za to sto je naumio. Nema drugog puta, ali taj put ne moze za 10 godina, to traje malo duze.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 12:18 am

    bruno sulak wrote:mislim da je to nebitno kada pricamo o fenomenu desekularizaciji. mislim da se ta religija sada shvata onako kako ju je razumeo sarl moras kada je govorio da je katolicki ateista.

    dobro da. ali u pravoslavlju je to malo komplikovanije jer ima mnogo jasnije i taj nacionalni momenat.

    Crna Gora - Page 22 Empty Re: Crna Gora

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 1:09 pm