Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Crna Gora

    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by ćaća Sat Jan 18, 2020 12:20 am

    MNE wrote:
    dr. Labrador Špegelj wrote: Isto, kada kritična masa vernika dođe u Mitropoliju na Cetinje i kaže ovo je sada Crnogorska crkva, onda će tako i biti.
    pa dolazi i to evo 30 god. gotovo niko iz CT i okruženja ne želi ništa da ima sa SPC a SPC se pravi blesava i računa to svojom imovinom i kad organizuju nešto dovode vjernike sa strane

    Od kuda sa strane? Iz Beograda? Kanade?

    Cetinje je Cetinje, ali i na to Cetinje nije Miraš nikad uspeo da okupi više od 200 ljudi.

    Crna Gora bi imala svoju crkvu kada bi je Crnogorci hteli. Kao u Makedoniji što su hteli.
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Esterházy Márton Sat Jan 18, 2020 12:21 am

    ćaća wrote:
    bruno sulak wrote:

    naravno. slikamo grubo i impresionisticki ali izbeglicka kriza je artikulisana cesto 'kulturalistickim' a zapravo religioznim razlozima.

    ali gle

    u Fr recimo su crkvena dvorišta mesta gde izbeglice razapinju šatore bez bojazni od progona, spavaju u crkvama a popovi im ozganizuju toplu ishranu.

    Relikti galikanizma, specificna je francuska katolicka crkva poodavno u toj strukturi.

    U Poljskoj bi takav scenario bio nemoguc, sve i da su sve partije ful sekularizovane.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Somlói Galuska Sat Jan 18, 2020 12:29 am

    Bungee jump wrote:
    Anđe'o wrote:

    U Srbiji je to, kao i mnoge druge stvari - kobajagi i ljudi se okreću kako vetar duva. A rusko društvo može biti podeljeno samo oko shvatanja vere, ateizam je statistička greška tamo.

    Što se tiče kontrole službe nad crkvom, ja moram da priznam da nemam taj utisak i crkva često politički deluje disonantno u odnosu na Putinovu vlast i to u smislu da deluje mnogo radikalnije.

    Oko "statisticke greske", daleko je veca nego u Srbiji, plus ovih 25% raznih agnostickih derivata.

    Crna Gora - Page 23 Rusija10

    Budi oprezan sa licnim utiscima oko odnosa crkve i drzave u Rusiji, sto ne znaci da nema delova crkve koji deluju kao sto kazes. No, kao sto neko rece, RPC ima hijerarhiju poput katolicke crkve samo sto njen papa ima i divizije....

    Ja imam istraživanja iz 2013 gde se tvrdi da ima 79% pravoslavaca i 7% ateista (ostalo otpada na druge crkve). I tendencija je da se svake godine broj vernika povećava. Okej, 7% nije "statistička greška" - tu sam preterao. Ti vernici tamo, međutim, nisu isto što i vernici ovde, to su, velim, ljudi mnogo više upućeni na crkvu, mnogo više se praktikuju razni rituali (tipa post). To je jedna mnogo snažnija pozicija crkve nego ovde.
    Ja govorim o svojim utiscima zato što su oni vezani za jedan milje u kom kod nas ima mnogo manje vernika, to su umetnički krugovi, ja jedva da poznajem kog Rusa ateistu. Kad sam, devedesetih otišao u Rusiju, jedva da je koji od mojih beogradskih prijatelja bio vernik, a u crkvu nije išao niko, osim kad se neko ženi, recimo.
    Istini za volju, Poljska je, na primer, mnogo religioznija, tu ima svega 2% ateista.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by ćaća Sat Jan 18, 2020 12:32 am

    Problem u Crnoj Gori je sledeći - modernu nezavisnost je Crna Gora u 21. veku izborila ne na talasu nacionalizma i nacional-romantičarske revolucije, već povratkom na predmoderni partikularizam, koji bi kao trebao da joj donese određene prednosti u savremenom svetu, najprije nezavisnost od srpskih (srbijanskih) političkih elita. E sad, problem je u tome što je ta originalna nezavisnost, kojoj se Crna Gora vratila 2005. godine, nastala na talasu srpskog nacionalizma i romantizma i tada kada je nation-building originalno rađen, on je bio srpski. Srpski jezik, srpska crkva, srpska država. Država se može praviti iz golog interesa, tako da je Crna Gora moguća kao nezavisna država čak i kada je dominantan etos srpski, srpsko-crnogorski, pa čak i crnogorski, ali je to nedovoljno (makar trenutno, vrlo verovatno će se i to vremenom menjati, posebno pod uticajem osnovnog obrazovanja i pod pritiskom države) da se ide u novi, dubinski, nation-building. Kome je vera bila bitna, on je imao u SPC, bez obzira na to da li je bio Srbin ili Crnogorac. Jebiga, CPC ima taj problem što bi da je prave ateisti, Nikolaidisi i Žutii Serhatlići, do moga što će od toga nešto da bude.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49677
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 12:33 am

    Fora sa svim tim severnjacima je sto sve shvataju previse ozbiljno, jal crkvu jal ateizam Crna Gora - Page 23 1399639816
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Somlói Galuska Sat Jan 18, 2020 12:38 am

    KinderLad wrote:Pokusacu da nadjem statistiku po kojoj u Rusiji redovnih churchgoera imatek negdeoko 7%

    Ja imam 10%. Ali imaj u vidu sledeće - ljudi shvataju fleksibilno tzv. obaveze prema crkvi, i ne posećuju crkvu strogo prema tradiciji. Ali, kada mogu, odlaze često u crkvu. Gro vernika kod nas uopšte ne ide u crkvu.
    ficfiric

    Posts : 33879
    Join date : 2012-02-10

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by ficfiric Sat Jan 18, 2020 12:44 am

    dr. Labrador Špegelj wrote:kada kritična masa vernika dođe na Ostrog i kaže ovo je kurac treba da bude kako Dežulović kaže

    Da se radi o nekim nebitnim objektima, neka odlucuju sadasnji vernici ali ovo pripada i generacijama koje tek treba da dodju


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49677
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 12:46 am

    Anđe'o wrote:
    KinderLad wrote:Pokusacu da nadjem statistiku po kojoj u Rusiji redovnih churchgoera imatek negdeoko 7%

    Ja imam 10%. Ali imaj u vidu sledeće - ljudi shvataju fleksibilno tzv. obaveze prema crkvi, i ne posećuju crkvu strogo prema tradiciji. Ali, kada mogu, odlaze često u crkvu. Gro vernika kod nas uopšte ne ide u crkvu.

    Srpsko pravoslavlje i rusko pravoslavlje veze blage nemaju. Srpsko pravoslavlje je ogromnim delom 1 kult predaka. Sto je dodatni problem za Mila u stvari.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Zuper Sat Jan 18, 2020 12:50 am


    Mihailo: Može doći do rata ako se ne primeni Zakon o slobodi veroispovesti

    Raspop preti ratom.
    Hoce li oglasiti ovi sto podrzavaju da se ograde od takvih stavova ili podrzavaju rat?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Somlói Galuska Sat Jan 18, 2020 12:51 am

    KinderLad wrote:
    Anđe'o wrote:

    Ja imam 10%. Ali imaj u vidu sledeće - ljudi shvataju fleksibilno tzv. obaveze prema crkvi, i ne posećuju crkvu strogo prema tradiciji. Ali, kada mogu, odlaze često u crkvu. Gro vernika kod nas uopšte ne ide u crkvu.

    Srpsko pravoslavlje i rusko pravoslavlje veze blage nemaju. Srpsko pravoslavlje je ogromnim delom 1 kult predaka. Sto je dodatni problem za Mila u stvari.

    To je tačno.

    Pišem ovo inače, čisto da bih opovrgao tezu da Putin/služba kontroliše RPC i zašto mi se to čini malo verovatnim.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nino Quincampoix Sat Jan 18, 2020 12:56 am

    ficfiric wrote:
    dr. Labrador Špegelj wrote:kada kritična masa vernika dođe na Ostrog i kaže ovo je kurac treba da bude kako Dežulović kaže

    Da se radi o nekim nebitnim objektima, neka odlucuju sadasnji vernici ali ovo pripada i generacijama koje tek treba da dodju

    Razumem to i zato to treba da bude stvar nekog dogovora crkve i države. Opet, i to što danas ima neku da kažemo univerzalnu vrednost su vernici pravili za svoje potrebe. Indijanac napravi češagiju za dupe pa se češe 500 godina a onda dođe istoričar umetnosti i kaže e kakvo prelepo parće umjetnosti, to sad ide u muzej a ti si otkini granu pa se češi. Jbg.

    Takođe, u ovom konkretnom slučaju o spomenicima kulture treba da kao vodi računa država koja je bukvalno porušila kapelu svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu (koja se nalazila na grbu SR Crne Gore. LOL) kao bi se napravio Njegošev mauzolej, i koja je Mamulu dala u koncesiju da se napravi ovo:

    Crna Gora - Page 23 Mamula%2C-predlog-svajcarske-kompanije-orascom
    plachkica

    Posts : 16129
    Join date : 2014-11-06

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by plachkica Sat Jan 18, 2020 1:06 am

    miraš je blistao 

    Govoreći o dešavanjima u Srebrenici, Mihailo je kazao da je to bio "stopostoni genocid", ali manji od genocida koji je Srbija uradila u Crnoj Gori 1918. i 1920. godine.


    http://rs.n1info.com/Region/a561612/Miras-Dedeic-o-gradjanskom-ratu-u-CG.html


    (zanimljivo da n1 ne navodi kod koga je miraš gostovao)
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by ćaća Sat Jan 18, 2020 1:07 am

    KinderLad wrote:
    bruno sulak wrote:pa zato i kazem da ne govorim o ovom slucaju. stavise mislim da se ovde ne radi o sekularnom ataku na crkvenu posebnost vec o pokusaju stvaranja rivalske drzavne crkve.

    ama to je 1/1. zato je skoro nebranjivo. da je u pitanju sekularni atak na crkvu to bi bilo nesto sasvim drugo. ali covek je lepo, nasred 1 kongresa partije Crna Gora - Page 23 1399639816 rekao da mu treba crkva, samo druga i jos ona "duhovna arhitektura" ili kako bese ona nebuloza.

    Država Crna Gora ima svako pravo da traži:

    - Da SPC u Crnoj Gori bude organizovana tako da formacijski državnu teritoriju pokriva jedna organizacija (jedna eparhija odnosno Mitropolija teško, ali dve ili čak tri vrlo realno, i da granice tih eparhija budu unutar Crne Gore, da njihova sedišta budu u Crnoj Gori i da da te eparhije kao pravna lica budu registrovana u Crnoj Gori). To doduše nije tražio niko drugi u svetu ali hajde da kažemo da to ima nekog smisla. Moglo bi se oformiti i telo koje bi predstavljalo konferenciju eparhija SPC u Crnoj Gori, sa kojim bi onda crnogorska država komunicirala.
    - Da SPC u Crnoj Gori (odnosno eparhije, odnosno ta pomenuta konferencija) prijavljuje svu imovinu i prihode i da na tu imovinu i prihode plaća određeni porez.
    - Da se zajednički utvrdi šta se od imovine SPC u Crnoj Gori (eparhija odnosno konferencije) može smatrati kulturnim dobrom i kako će se ta imovina štititi i kako će se sa njom postupati.

    To naravno ukoliko ista pravila važe i za ostale verske zajednice u Crnoj Gori.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Bluberi Sat Jan 18, 2020 1:09 am

    dr. Labrador Špegelj wrote:
    ficfiric wrote:

    Da se radi o nekim nebitnim objektima, neka odlucuju sadasnji vernici ali ovo pripada i generacijama koje tek treba da dodju

    Razumem to i zato to treba da bude stvar nekog dogovora crkve i države. Opet, i to što danas ima neku da kažemo univerzalnu vrednost su vernici pravili za svoje potrebe. Indijanac napravi češagiju za dupe pa se češe 500 godina a onda dođe istoričar umetnosti i kaže e kakvo prelepo parće umjetnosti, to sad ide u muzej a ti si otkini granu pa se češi. Jbg.

    Takođe, u ovom konkretnom slučaju o spomenicima kulture treba da kao vodi računa država koja je bukvalno porušila kapelu svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu (koja se nalazila na grbu SR Crne Gore. LOL) kao bi se napravio Njegošev mauzolej, i koja je Mamulu dala u koncesiju da se napravi ovo:

    Crna Gora - Page 23 Mamula%2C-predlog-svajcarske-kompanije-orascom
    Zar nije dozvolu za rušenje kapele dala Juga?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49677
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 1:11 am

    stopostoni genocid

    novi pravni termin
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49677
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 1:12 am

    ćaća wrote:
    KinderLad wrote:

    ama to je 1/1. zato je skoro nebranjivo. da je u pitanju sekularni atak na crkvu to bi bilo nesto sasvim drugo. ali covek je lepo, nasred 1 kongresa partije Crna Gora - Page 23 1399639816 rekao da mu treba crkva, samo druga i jos ona "duhovna arhitektura" ili kako bese ona nebuloza.

    Država Crna Gora ima svako pravo da traži:

    - Da SPC u Crnoj Gori bude organizovana tako da formacijski državnu teritoriju pokriva jedna organizacija (jedna eparhija odnosno Mitropolija teško, ali dve ili čak tri vrlo realno, i da granice tih eparhija budu unutar Crne Gore, da njihova sedišta budu u Crnoj Gori i da da te eparhije kao pravna lica budu registrovana u Crnoj Gori). To doduše nije tražio niko drugi u svetu ali hajde da kažemo da to ima nekog smisla. Moglo bi se oformiti i telo koje bi predstavljalo konferenciju eparhija SPC u Crnoj Gori, sa kojim bi onda crnogorska država komunicirala.
    - Da SPC u Crnoj Gori (odnosno eparhije, odnosno ta pomenuta konferencija) prijavljuje svu imovinu i prihode i da na tu imovinu i prihode plaća određeni porez.
    - Da se zajednički utvrdi šta se od imovine SPC u Crnoj Gori (eparhija odnosno konferencije) može smatrati kulturnim dobrom i kako će se ta imovina štititi i kako će se sa njom postupati.

    To naravno ukoliko ista pravila važe i za ostale verske zajednice u Crnoj Gori.
    da
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by ćaća Sat Jan 18, 2020 1:13 am

    To se dugo vuklo po sudovima, na kraju je Vrhovni sud odbio žalbu mitropolita Danila. Svejedno, ne vidim kako to menja poentu. Ta kapela je bila verovatno jedan od najznačajnijih spomenika kulture u Crnoj Gori.

    EDIT 

    @bluberi
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by ćaća Sat Jan 18, 2020 1:17 am

    KinderLad wrote:
    ćaća wrote:

    Država Crna Gora ima svako pravo da traži:

    - Da SPC u Crnoj Gori bude organizovana tako da formacijski državnu teritoriju pokriva jedna organizacija (jedna eparhija odnosno Mitropolija teško, ali dve ili čak tri vrlo realno, i da granice tih eparhija budu unutar Crne Gore, da njihova sedišta budu u Crnoj Gori i da da te eparhije kao pravna lica budu registrovana u Crnoj Gori). To doduše nije tražio niko drugi u svetu ali hajde da kažemo da to ima nekog smisla. Moglo bi se oformiti i telo koje bi predstavljalo konferenciju eparhija SPC u Crnoj Gori, sa kojim bi onda crnogorska država komunicirala.
    - Da SPC u Crnoj Gori (odnosno eparhije, odnosno ta pomenuta konferencija) prijavljuje svu imovinu i prihode i da na tu imovinu i prihode plaća određeni porez.
    - Da se zajednički utvrdi šta se od imovine SPC u Crnoj Gori (eparhija odnosno konferencije) može smatrati kulturnim dobrom i kako će se ta imovina štititi i kako će se sa njom postupati.

    To naravno ukoliko ista pravila važe i za ostale verske zajednice u Crnoj Gori.
    da

    Uz to, mislim da CPC ili bilo kakva druga autokefalna i samostalna pravoslavna crkva apsolutno ima pravo da postoji i ima pravo na objekte SPC, ali ukoliko vernici to zele.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49677
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 1:20 am

    ćaća wrote:
    KinderLad wrote:
    da

    Uz to, mislim da CPC ili bilo kakva druga autokefalna i samostalna pravoslavna crkva apsolutno ima pravo da postoji i ima pravo na objekte SPC, ali ukoliko vernici to zele.

    ali nema ko da joj da autokefalnost. u stvari, ja sam "najtvrdji" upravo oko imovine, pre nego bilo cega drugog. ti imas po zakonu te drzave nesto je registrovano na tebe. I onda to sud potvrdi 10-15 godina kasnije. I sad ti neko to uzme. To mi je potpuno neprihvatljivo cisto ideoloski, potpuno nevezano sa bilo kojim drugim aspektom. to mi je sumanuto za liberalnu demokratiju, odnosno to mi je dokaz da nesto nije liberalna demokratija.
    bradilko

    Posts : 1104
    Join date : 2012-02-12

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by bradilko Sat Jan 18, 2020 1:49 am

    eej to nema veze sa nekretninama osim u skrivenim snovima mila i ekipe.
    ovo je ipak pitanje ljuckih prava
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49677
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jan 18, 2020 1:57 am

    moguce, ali na tom delu koji se tice svojine ce najlakse oboriti taj zakon na nekoj instanci. to nema veze sa istorijom, identitetom, cak ni ljudskim pravima, tu im je argumentacija zemlja jaka.
    bradilko

    Posts : 1104
    Join date : 2012-02-12

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by bradilko Sat Jan 18, 2020 3:31 am

    dobro. kako god. dda se ne ljuti az5 ali nisam neki srbin ni crnogorac. malo pizdim na ta potcenjivanja u bgdu i ovde. ne znam koja je to vrsta rasizma ubgd prema crnogorcima ili ovde prema " stbijancima".
    ovde je napisao neki prosveceni kurac(san budala) da .. ipak je to svr goli kud see
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Bluberi Sat Jan 18, 2020 4:14 am

    Mislim da ste udarili u zid "pravnog pitanja".
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by паће Sat Jan 18, 2020 8:51 am

    Anđe'o wrote:
    Pre će biti da se crkva meša u svetovne stvari preko svake mere (zahvaljujući moći koju ima, broju vernika, pre svega).

    И тај број верника је нека статистика којој се верује или не, тј и она захтева веровање. Шта је уопште верник - неко ко иде у цркву редовно и плаћа чланарину, неко ко држи славу, или неко ко то онако заокружи на попису а иначе ради све контра оном што црква прописује? Држим да их црква све сматра за своје, да је више на таљиге.

    bruno sulak wrote:
    da ali nemoj zaboraviti da u FSB vise na mestu lenjina ikone sv. djordja. slicno se desava i u us of a.

    У јуесовеју има цркава на све стране, понекад и пешес различитих у истој улици. Свака је пуноправни власник 1 једине истине, остали нему појма... и ту нико не може да има власт, постоји само еснафска солидарност, врана врани очи не вади.

    Тј тамо се не форсира ниједна црква посебно, него сви заједно против атеизма. Организују нпр расправу о атеизму у којој учествују три различита попа и ниједан атеиста.

    Anđe'o wrote:
    U USA imaš onu budaletinu iz evangelističke crkve koja je nekakav spiritualni Trampov savetnik, whatever i sve to deluje kao reality opet - ali ne postoji neka prevlast jedne crkve.

    Управо тако, види горе.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Guest Sat Jan 18, 2020 9:04 am

    (zanimljivo da n1 ne navodi kod koga je miraš gostovao)

    da mu ne derogiraju 1 legitimitet

    Crna Gora - Page 23 Empty Re: Crna Gora

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Mar 29, 2024 6:46 am