Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kapitalizam 101

    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Nov 04, 2021 10:11 pm

    da ukidaju kapitalizam pričajući komunističke priče iz XIX veka. Kapitalizam 101 - Page 24 1233199462

    ako su već vanzemaljci, daj da nam daju ideju za nešto bolje, za ovo znamo da neće da radi.

    što me navodi na jednu misao koju sam podelio jednom prilikom sa paćetom, pošto on mlogo vole naučnu fantastiku:

    kako to da ni u jednom romanu koji opisuje budućnost nema komunizma?

    moj odgovor je bio: zato što ni najveća mašta ne može da zamisli sistem u kome to radi.

    sad vidim da ste se raspisali na Duncu, nije on jedini koji troši tu literaturu, pa isto pitanje vazi za sve vas:

    ako je komunizam budućnost, kako se ne nadje niko da ga udene u SF roman?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Thu Nov 04, 2021 10:18 pm

    Kapitalizam 101 - Page 24 220px-Dancers_at_the_end_of_time


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Thu Nov 04, 2021 10:20 pm

    Ursula Legvin, samo onako iz glave?
    Ian Benks?
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Nov 04, 2021 10:39 pm

    Pa ajde raspišite se, ili makar ostavite link na pdf pa da mogu i ja da se napojim znanjem. 

    ova pesma meni najbolje opisuje komunizam a la Marks & Engels:


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Erős Pista

    Posts : 81526
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Nov 04, 2021 10:45 pm

    Vilmoše, da li često viđaš Marksa i Engelsa? Jel ti se obraćaju? Jesu li oni sada sa tobom u sobi?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Thu Nov 04, 2021 11:28 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:da ukidaju kapitalizam pričajući komunističke priče iz XIX veka. Kapitalizam 101 - Page 24 1233199462

    ako su već vanzemaljci, daj da nam daju ideju za nešto bolje, za ovo znamo da neće da radi.

    što me navodi na jednu misao koju sam podelio jednom prilikom sa paćetom, pošto on mlogo vole naučnu fantastiku:

    kako to da ni u jednom romanu koji opisuje budućnost nema komunizma?

    moj odgovor je bio: zato što ni najveća mašta ne može da zamisli sistem u kome to radi.

    sad vidim da ste se raspisali na Duncu, nije on jedini koji troši tu literaturu, pa isto pitanje vazi za sve vas:

    ako je komunizam budućnost, kako se ne nadje niko da ga udene u SF roman?

    na primer to što je psihoistorija predstavljena kao ultimativna nauka i temelj predviđanja razvoja čovečanstva u seriji SF dela, ne znači da je psihoistorija to i van knjiga

    pored toga, mislim da je pače potpuno pogrešan sagovornik za SF, shvata ga otprilike kao i jezik, tako da si našao crkvu 'de ćeš Bogu da se moliš

    što se tiče anarhije i komunizma, ima ih u SF-u kod Ursule, F. Pola, Aldisa, Londona, Heinleina, Robinsona itd, ali ima i apsolutno svih ostalih postojećih i nepostojećih političkih modela ili kako se već to zove zbirno
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 05, 2021 1:22 am


    Almost 15% of working adults now get paid by platform such as Deliveroo, Uber and Amazon’s delivery arm Flex, compared with about 6% in 2016 and just under 12% in 2019, according to research for the TUC union carried out by the University of Hertfordshire and the consultancy BritainThinks.
    https://www.theguardian.com/business/2021/nov/05/gig-working-in-england-and-wales-more-than-doubles-in-five-years




    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Fri Nov 05, 2021 2:13 am

    Da budem iskren, nije mi jasno zasto svi insistiraju na feudalizmu. Ok, ja nisam neki dr mr, ali ako bi mene neko pitao - feudalizam je patrimonijalni politicki sistem, gde vladar ustupa pojedincima/porodicama javnu vlast u zamenu za politicku lojalnost. Zaiste ne vidim gde to figuriraju Fejsbuk, Amazon i ostali.

    Kao sto vec negde rekoh, ja sam po ovom pitanju spenglerovac - mac ce na na kraju prevladati nad novcem. Represivni aparat na kraju nuzno mora preuzeti vlast. A ljudi kao Zuck, Bezos i ostali ce tu ili da se povinuju, ili da izginu u misterioznim helikopterskim nesrecama.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 05, 2021 2:18 am

    U najsustinskijoj sustini mislim da si u pravu. A sad bi mi trebalo da pisem 10k reci da to nijansiram. A 2 nocu je Kapitalizam 101 - Page 24 1399639816
    Летећи Полип

    Posts : 11132
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Fri Nov 05, 2021 2:20 am

    Kapitalizam 101 - Page 24 1233199462


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Nov 05, 2021 6:16 am

    Erős Pista wrote:Vilmoše, da li često viđaš Marksa i Engelsa? Jel ti se obraćaju? Jesu li oni sada sa tobom u sobi?
    Jedan od njih me gleda sa korica knjige Marx za početnike.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 40200
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Fri Nov 05, 2021 7:14 am

    Talason wrote:
    Vilmos Tehenészfiú wrote:što me navodi na jednu misao koju sam podelio jednom prilikom sa paćetom, pošto on mlogo vole naučnu fantastiku:

    kako to da ni u jednom romanu koji opisuje budućnost nema komunizma?

    moj odgovor je bio: zato što ni najveća mašta ne može da zamisli sistem u kome to radi.

    pored toga, mislim da je pače potpuno pogrešan sagovornik za SF, shvata ga otprilike kao i jezik, tako da si našao crkvu 'de ćeš Bogu da se moliš

    što se tiče anarhije i komunizma, ima ih u SF-u kod Ursule, F. Pola, Aldisa, Londona, Heinleina, Robinsona itd, ali ima i apsolutno svih ostalih postojećih i nepostojećih političkih modela ili kako se već to zove zbirno

    Па не знам како то схватам језик па сад не знам да ли си покушао да ме увредиш :љ.

    Ал' да, има ги разни - имаш код Џоане Винџи па после и код Рејнолдса демархију (дем. анархију) где нема власти но важи оно што се изгласа а гласају сви. Онда код Винџија (њеног бившег) имаш „Неуправљане“, тј баш анархију где све ради на уговоре и претплате; код Нила Стивенсона имаш пар варијанти држава-франшиза које имају територије по месним заједницама, па једно насеље у СФу држи Хонг Конг, наредно је приватно, следеће је Мафија, а постоје и неки остаци државе, где још функционише пошта.

    То што је 90% СФа стрпано или у свеопшту државу или у свеопшту корпорацију или у војну структуру (нпр Стари Дрек), то приписујем највише лењости главе и мањку живаца код аутора, јер од нечег мора да се живи а никад не знаш који ће уредник да те одјебе ако замислиш акапитализамРЖ који функционише.

    А то са феудализмом (башка код Херберта, башка код других) је делом та лењост а делом драматика, јер ту онда имаш ликове који су већ радним местом специјализовани за производњу историје, за то их одгајају, имаш уходан миље дворских сплетки и калифа уместо калифа, имаш лакат дебелу традицију из које можеш да црпиш колико те воља и да ти остане за још сто књига. А традицију са црвене стране имаш или из периода борбе за, или су је писали антикомунистички историчари и ини, дакле оргомном већином није из периода кад то ради.

    Можда да неко екстраполише* записнике радничких савета у пангалактички савез...

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Erős Pista wrote:Vilmoše, da li često viđaš Marksa i Engelsa? Jel ti se obraćaju? Jesu li oni sada sa tobom u sobi?
    Jedan od njih me gleda sa korica knjige Marx za početnike.

    Ја научио да разликујем близнакиње још одавно.

    ----
    * јер полирање наплаћујемо екстра


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Јанош Винету Fri Nov 05, 2021 9:57 am

    Како немамо комунизам у научној фантастици?
    Имамо "Ми" Замјатина, имамо "Животињску Фарму", имамо "1984", то је све комунизам у будућности.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Fri Nov 05, 2021 10:00 am

    Šta je ovo, aforističarska sekcija SPO diskutuje o naučnoj fantastici
    Erős Pista

    Posts : 81526
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Fri Nov 05, 2021 10:36 am

    Kapitalizam 101 - Page 24 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Fri Nov 05, 2021 10:46 am

    Научнофантастични писци обећали су нам летеће аутомобиле. Будућност је већ стигла, али на Старом новосадском путу, и у току је увиђај.

    Александар Чотрић, вероватно

    Зашто у СФ књигама нема комунизма? Има - у Капиталу.

    Бобан Милетић Бапси, вероватно


    Last edited by Cousin Billy on Fri Nov 05, 2021 10:52 am; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81526
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Fri Nov 05, 2021 10:49 am

    Kapitalizam 101 - Page 24 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40200
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Fri Nov 05, 2021 12:30 pm

    А па има и цела прва половина опуса Стругацких. Ја забојавијо.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Јанош Винету Fri Nov 05, 2021 1:02 pm

    Наравно, "Понедељак почиње у суботу" и сл.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Nov 05, 2021 3:29 pm

    Јанош Винету wrote:Како немамо комунизам у научној фантастици?
    Имамо "Ми" Замјатина, имамо "Животињску Фарму", имамо "1984", то је све комунизам у будућности.

    Ne to bre. Lep komunizam, u kome svi imaju koliko pozele, rade koliko im se radi, a svaki dan je lep ko suncani vikend.

    Problem sa lepim komunizmom je sto za to trebaju neograniceni resursi. Dinamicni duo Marks/Engels nije o tome razmisljao a i zasto bi? U njihovo vreme nisu postojali avioni kamioni a samim tim ni problem transporta, zagadjenja zivotne sredine, efekta staklene baste, itd. Ja da sam pisac SF (a i da sam marksista, to je isto) jab to resio sa prijemnikom i predajnikom, uparenim, koji coveka na jednom kraju (predajnik) rastavljaju na atome, a na drugom ga ponovo sastave. Svaka zgrada ima taj par i vozi.... problem resen. Ne moras da se patis po avionima, vozovima i autima, za sve sto nije na peskomet koristis to da bi odsao od tacke A do tacke B.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    fikret selimbašić

    Posts : 9608
    Join date : 2020-06-19

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by fikret selimbašić Fri Nov 05, 2021 3:36 pm

    Komunizam u SF?


    Songs of Cosmos Prologue is an intro-book into Songs of Cosmos series, a Sci-Fi/political novel that deals with the questions that have always been relevant to humankind. Conserve or destroy the order? What is just and on what scale? Who has the authority to set everything ablaze? Where are all the Gods and how they come into existence? Is there any such thing as supreme authority? Will we ever change and do we have the right or liability to always hope to do better than how we do today?

    The story follows young Count, a System Master from the outer reaches of what will be the known Cosmos at his time. He takes over his domain, Svarog system, with some reluctance, after the tragic death of his brother on the throne world Vodan. However, he has some ideas about the order that do not correspond with the official policies, so he has to mask all his intentions and survive against the odds. To do that, he combines his civil authority as a System Master with his military authority, using his birthright to push through military ranks quickly, and his military rank to deal with his enemies, which he does ruthlessly with the help of the trusted friend and large organization they created.

    This is a story that brings him to the crossroads and pushes him over the edge. Before, he was a young but not so powerful noble from the provincial system, a nobody with an old and dignified name in the eyes of central authorities. He does not only enhance his power, but gains the most dangerous ally of all - new ideology, one he is willing to fight for as he considers it beneficial for both himself and his people. In a galaxy dangerously divided among the descendants of the Wends and the Goths, that means he will either have to forfeit his life at some point and see everything he created burn to ashes, or he will push through to the very end. On top of all, the Empire faces new, mortal threat by the forgotten ones...


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Erős Pista

    Posts : 81526
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Fri Nov 05, 2021 3:44 pm

    Kapitalizam 101 - Page 24 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Fri Nov 05, 2021 3:46 pm

    Kapitalizam 101 - Page 24 3579118792

    Kakav nam zicer promače
    паће

    Posts : 40200
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Fri Nov 05, 2021 3:51 pm

    То нешто Пенково? Звучи као да је мазнуто од њега.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Fri Nov 05, 2021 3:58 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Јанош Винету wrote:Како немамо комунизам у научној фантастици?
    Имамо "Ми" Замјатина, имамо "Животињску Фарму", имамо "1984", то је све комунизам у будућности.

    Ne to bre. Lep komunizam, u kome svi imaju koliko pozele, rade koliko im se radi, a svaki dan je lep ko suncani vikend.

    Problem sa lepim komunizmom je sto za to trebaju neograniceni resursi. Dinamicni duo Marks/Engels nije o tome razmisljao a i zasto bi? U njihovo vreme nisu postojali avioni kamioni a samim tim ni problem transporta, zagadjenja zivotne sredine, efekta staklene baste, itd. Ja da sam pisac SF (a i da sam marksista, to je isto) jab to resio sa prijemnikom i predajnikom, uparenim, koji coveka na jednom kraju (predajnik) rastavljaju na atome, a na drugom ga ponovo sastave. Svaka zgrada ima taj par i vozi.... problem resen. Ne moras da se patis po avionima, vozovima i autima, za sve sto nije na peskomet koristis to da bi odsao od tacke A do tacke B.

    Neograničeni resursi postoje, to nije nikakav problem. Na primer, imamo mogućnost da rešimo globalno zagrevanje u roku od nekoliko meseci, sve što je potrebno postoji. Bez imalo SF-a. To ne radimo jeR kapitalizam.

    Trenutno je nestašica gasa, a gasa ima. Opet, kapitalizam. 

    I tako u nedogled. Bez obzira na sve činjenice, postoje ljudi kojima je problem da postoje hrana, lekovi i obrazovanje za sve. Njih ne razumem, kao što ne razumem ni antivaksere.

    Kapitalizam 101 - Page 24 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 2:12 pm