Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    R.I.P.

    fikret selimbašić

    Posts : 9545
    Join date : 2020-06-19

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by fikret selimbašić Tue Aug 17, 2021 8:14 pm

    Erős Pista wrote:Ia se secam te mudzahedinske

    Ja nikad trojku nisam gledao nakon video vakta, ništa disk, tv, strim. Ostale jesam.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Tue Aug 17, 2021 8:15 pm

    Ma da, nisam ni ja (slab film).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Solus_Rex

    Posts : 3508
    Join date : 2018-07-03

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Solus_Rex Tue Aug 17, 2021 8:24 pm

    R.I.P. - Page 28 Rambo10
    7:28



    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Notxor Wed Aug 18, 2021 9:13 pm

    Sean Lock. RIP.



    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Janko Suvar Wed Aug 18, 2021 9:22 pm

    A bre 😔
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Notxor Thu Aug 19, 2021 7:46 pm



    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36874
    Join date : 2014-10-27

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by boomer crook Fri Aug 20, 2021 8:33 am

    od korone


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Sotir Fri Aug 20, 2021 9:49 am

    Главна трансвестија у серијалу Рамбо се ретко спомиње.
    Први део је одличан. Имамо ветерана који се вратио у Америку, сјебан од рата, лута земљом. Другар му је умро од рака. Већ у уводу имамо јаку причу о последицама рата.
    Затим кад покуша да уђе у градић, друштво га одбацује и злоставља. И он онда пуца и одлучује да се супротстави, како је радио и у рату.

    Све до дела са акцијом је уобичајена прича и данас. Гомила ветерана су бескућници, негде чине и већину њих.

    Укупно, имамо реалну и тешку причу о последицама рата на једног ветерана.

    ----
    А затим имамо серију наставака, који су у фазону:
    - Ма биће све у реду Рамбо, само ти настави још да се бориш...
    И још...
    И још...
    И онда још мало у својој кући да се бориш...

    ----

    Како је један одличан антиратни филм, у каснијим наставцима пребачен у најгрђи ратнохушкачки филм. Цела трансвестија Холивуда који је некад био независан и причао о људима и њиховим проблемима, док није постао најбезочније средство пропаганде.
    паће

    Posts : 40106
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by паће Fri Aug 20, 2021 10:03 am

    Увек је био средство пропаганде, само су се мењали циљеви. Дуго је био реклама за амерички начин живота, само се и слика тога постепено мењала, од јуначко-независног живота на граници, преко кућа кола стандард, до корпорацијског црва.

    То патриоћење почиње да се примећује баш за време вијетнамског рата, где упоредо штанцују антиратне и џинго филмове, као да није било неког великог договора. Чак се сећам и једног филма где два лика пролазе кроз разна срања, углавном макљажа, и на крају су скроз усрани и никакви, али онда долази десет секунди некаквог ликовања, они су као јако победили, а у позадини се вију звезде и штрафте... оно бљутаво што су шефови наредили да се дода, а режисер убацио баш тако да се из авиона види шта је.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 10:11 am

    Et Sotir

    Dvostruko nisi u pravu. Prvo, o toj razlici između prvog i kasnijih delova je puno pisano, da ti sad ne bacam linkove, naći ćeš ih sam ako te interesuje.

    Drugo, ta razlika je zapravo manja nego što se na priv pogled čini. Rambo: FIrst Blood je meni drag i na više načina uspeo film, ali već on u velikoj meri ublažava antiratnu i antimilitarističku žaoku romana po kojem je snimljen (Morel je bio vrlo nezadovoljan). Dovoljno je setiti se da Rambov nadređeni (Trautman, koga glumi Ričard Krena) na kraju spasava stvar i da se Rambo zapravo vraća u okrilje vojske tj države kojoj je služio. Negativci su šerif iz male sredine i civili koji ne razumeju veterane i njihovu žrtvu. To je sasvim kompatibilno sa stavom da su je rat bio pravedan, da su veterani heroji, itd. Civilstvo je pakao, a ne rat.

    Roman se međutim završava drugačije - Trautman ubije Ramba. Pre toga, on poubija gomilu ljudi. Morel je pisao kasnije da je hteo da napiše roman o Frankenštajnovom čudovištu - Amerika je od Ramba napravila čudovište, ubicu. Ali u filmu to nije tako, on ne ubija nikoga (i trudi da se ne ubije nikoga), on je pozitivac.

    Suzan Faludi posvećuje celo jedno poglavlje svoje knjige Stiffed upravo detaljnjoj analizi odnosa romana i filma, kao i brojnih detalja iz produkcije koji objašnjavaju kako je došlo do izmene ključnih detalja. Preporučujem, jako je zanimljivo.

    Edit: zeznuo sam se, ne ubije se Rambo, nego ga Trautman ubije. Nisam čitao roman, pa proveravam u hodu.


    Last edited by Erős Pista on Fri Aug 20, 2021 10:17 am; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 10:14 am

    Takođe, u romanu je i šerif veteran, samo iz korejskog rata. Dakle, nije sukob između veterana i civila koji ne razume kroz šta je ovaj prošao, nego između dva veterana trajno oštećena iskustvom kroz koje su prošli.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bleeding Blitva

    Posts : 3743
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Bleeding Blitva Fri Aug 20, 2021 10:16 am

    Nisam nikad gledala Ramba R.I.P. - Page 28 2304934895 

    Volim da mi je propaganda kostimirana, puna gadgetića i da je Eric Prince Tony Stark.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by ćaća Fri Aug 20, 2021 10:30 am

    Erős Pista wrote:Takođe, u romanu je i šerif veteran, samo iz korejskog rata. Dakle, nije sukob između veterana i civila koji ne razume kroz šta je ovaj prošao, nego između dva veterana trajno oštećena iskustvom kroz koje su prošli.

    Zapravo sukob Ajkove i Karterove Amerike.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 10:41 am

    Roman je izašao 1972, tako da na nivou autorske namere, nije, ali svakako jeste i neki sukob generacija.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 10:50 am

    Evo malo baš o tome:

    In the novel of First Blood, Rambo isn’t even necessarily a hero. The chapters alternate between the points of view of Rambo and Teasle, who represent the divide between older establishment and youth counterculture of the last '60s and early '70s. Teasle isn’t the bully he seems in the movie, and Rambo isn’t the victim. Teasle is an Eisenhower Republican and decorated Korean War hero. Rambo is a radicalized Vietnam vet. One of the most fascinating things about the novel is the way in which notions of hero and bad guy hinge entirely on the reader’s age and politics. It’s genuinely possible to read it both ways (Paul Newman was apparently interested in a pre-Stallone screen iteration in which he would have played Teasle as the starring role). At the novel’s end, in the ruins of the town, Trautman puts Rambo down like a dog.
    "My Rambo is furious about his war experience," says Morrell. "He hates what he was forced to do, and he especially hates that he discovered he had a skill for killing. It’s the only thing he knows how to do, but he’s a genius at it."
    https://birthmoviesdeath.com/2019/09/18/rambo-by-the-book


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9545
    Join date : 2020-06-19

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by fikret selimbašić Fri Aug 20, 2021 10:53 am

    Erős Pista wrote:Takođe, u romanu je i šerif veteran, samo iz korejskog rata. Dakle, nije sukob između veterana i civila koji ne razume kroz šta je ovaj prošao, nego između dva veterana trajno oštećena iskustvom kroz koje su prošli.

    Naravno da je rat bio pravedan i da su veterani heroji. Problem je u konkretnom veteranu, Rambu.  Šerif je veteran starog kova koji je stečeno iskustvo i znanja stavio u službu zaštite svog grada i zajednive. A mogao je i Rambo nešto slično da uradi umjesto što, sa zastavom na rukavu, skita Amerikom i svojom pojavom izaziva kod ljudi pdozrenje i strah.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    паће

    Posts : 40106
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by паће Fri Aug 20, 2021 11:15 am

    Што је један од разлога зашто Херберт у Дини толико зазире од јунака.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 11:28 am

    fikret hadžiabdić wrote:
    Erős Pista wrote:Takođe, u romanu je i šerif veteran, samo iz korejskog rata. Dakle, nije sukob između veterana i civila koji ne razume kroz šta je ovaj prošao, nego između dva veterana trajno oštećena iskustvom kroz koje su prošli.

    Naravno da je rat bio pravedan i da su veterani heroji. Problem je u konkretnom veteranu, Rambu.  Šerif je veteran starog kova koji je stečeno iskustvo i znanja stavio u službu zaštite svog grada i zajednive. A mogao je i Rambo nešto slično da uradi umjesto što, sa zastavom na rukavu, skita Amerikom i svojom pojavom izaziva kod ljudi pdozrenje i strah.


    Vrv može i tako da se čita, evo sad na vikiju čitam da je Pol NJumen hteo da uradi verziju u kojoj bi šerif bi heroj, a Rambo negativac. Ali Morelova namera je bila da obojica budu moralno ambivalentni ali likovi sa kojima je ipak moguće identifikovati se, a da glavni negativac zapravo bude Trautman, oličenje vojnog tehnokrate. Film je to preokrenuo naglavačke. Šerif je loš, Rambo i Tratuman su dobri, bez puno nijansi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fikret selimbašić

    Posts : 9545
    Join date : 2020-06-19

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by fikret selimbašić Fri Aug 20, 2021 11:36 am

    Pišem o šerifu, u stvari nagađam kako otprilike on vidi sebe i Ramba. Šta se koji kurac skitaš, pa si još i zastavu našio da je skrnaviš. Zašto znanja i iskustvo iz vosjke i rata ne staviš u zaštitu reda i poretka kao što sam to ja uradio.

    Pukovnik Trautman je malo Bog, a malo država. Ja sam stvorio Ramba i ja ću da ga povesti sa sobom ili ga, kao u romanu, ubiti.


    Last edited by fikret hadžiabdić on Fri Aug 20, 2021 11:37 am; edited 1 time in total


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by kondo Fri Aug 20, 2021 11:37 am

    Izgleda da je vest spremna i čeka se trenutak da puste,  doduše ovaj humor sa premuno ne znam čemu i zašto.Ima na pretragama...


    R.I.P. - Page 28 E9OUb3wXIAoGTT8?format=jpg&name=360x360


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 11:46 am

    fikret hadžiabdić wrote:Pišem o šerifu, u stvari nagađam kako otprilike on vidi sebe i Ramba. Šta se koji kurac skitaš, pa si još i zastavu našio da je skrnaviš. Zašto znanja i iskustvo iz vosjke i rata ne staviš u zaštitu reda i poretka kao što sam to ja uradio.

    Pukovnik Trautman je malo Bog, a malo država. Ja sam stvorio Ramba i ja ću da ga povesti sa sobom ili ga, kao u romanu, ubiti.

    A, dadada, tačno. Ajkovska Amerika, što reče Ćaća.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by ćaća Fri Aug 20, 2021 11:55 am

    Može Rambo da bude šerif, ali u Reganovoj Americi, taman da matori ode u penziju. Ako se obrije i ošiša naravno.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Erős Pista Fri Aug 20, 2021 12:07 pm

    Da, pa film već priprema teren za taj reganovski preokret.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    kapetanm

    Posts : 5800
    Join date : 2012-02-10

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by kapetanm Fri Aug 20, 2021 5:35 pm

    Meni je u stvari serif tu pozitivac, neka odlozena toplina i prihvatanje budalastosti gospodina Ramba
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by kondo Fri Aug 20, 2021 8:32 pm

    Kad je umro Rambo?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    R.I.P. - Page 28 Empty Re: R.I.P.

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 02, 2024 6:05 am