Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Baštovanstvo

    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Wed Jun 14, 2023 6:08 pm

    Е, какву сам магнолију оставио у тамоу... крошња 8 метара у пречнику, око 10м висока, цветови величине вазе, можеш фацу да загњуриш.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    katamaran

    Posts : 1354
    Join date : 2015-01-20

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by katamaran Wed Jun 14, 2023 6:11 pm

    Zika mi je poslao porudzbimu i  "greskom" naplatio duplo. Posle se pravio blesav, lovu nikad nije vratio. Poslao mi bese neku kutiju sa plodovima superljutih na kraju.


    _____
    Belaj Boy
    katamaran

    Posts : 1354
    Join date : 2015-01-20

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by katamaran Wed Jun 14, 2023 6:43 pm

    паће wrote:Е, какву сам магнолију оставио у тамоу... крошња 8 метара у пречнику, око 10м висока, цветови величине вазе, можеш фацу да загњуриш.
    Do sad mi se 4-5 sadnica osusilo.

    Ove godine sam slucajno naleteo na ogromnu sadnicu zute za samo 20 evra
     
    Pre toga uzeo neku preko neta. 3-4 puta manja i bar duplo skuplja.

    Ljubicaste mi nisu zanimljive jer ih svuda ima. Plavu bih voleo da nabavim al vidim da ce me fino osuriti za nju. Ako je uopste nadjem


    _____
    Belaj Boy
    konjski nil

    Posts : 2540
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by konjski nil Wed Jun 14, 2023 8:14 pm

    kondo wrote:ako neko ima nešto da kaže neka priča ili neka ćuti zauvek
    oho gle ekoteroristu kako uspešno švera invazivne sorte po autochtonous eliniki svaka čas domaćine Baštovanstvo - Page 20 2304934895

    ps
    jesu te trkeljisali na granici ili si prozujo ko slaninar kroz plejof


    _____
    Baštovanstvo - Page 20 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Baštovanstvo - Page 20 2692
    avatar

    Posts : 2180
    Join date : 2020-06-19

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by Zus Wed Jun 14, 2023 8:26 pm

    konjski nil wrote:
    kondo wrote:ako neko ima nešto da kaže neka priča ili neka ćuti zauvek
    oho gle ekoteroristu 
    Baštovanstvo - Page 20 3579118792
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Wed Jun 14, 2023 8:49 pm

    ko slaninar u pikenrolu sa džamalom brte, mogao sam gepek bazuka da uteram u eladu a kamoli 20 paradajaza u žikinoj kutiji. ovo je paradajz turizam najvišeg reda, uteraš rasad u greciju i umesto par kila truleži iz srbije ovde će da rodi 100 kila. kakav ću hadžija da budem kad ih poredam na ogradi ispred kuće, komšije da se posluže a vulgarosi da plate fotografisanje.

    a pošto mi je ostalo po metar u svakoj od dve leje, odoh do aleksandre u rasadnik da vidim šta ima od povrća. bila mi je na pameti neka zelena salata ali stativa, nije bilo, pa sam zalomio u ekstremni eko teror - duguljasti azijski patlidžani, belo ljubičasti. nada mi je nula da će da uspe na ovoj vetrini, bićete informisani, najdalje za 2 meseca...


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Thu Jun 29, 2023 3:34 pm

    Нас кренула карта са овим бестрним купинама. Ово је посађено пре 4-5 година, а ове године је госпоја позабадала још тридесетак, већина се примила.
    Биће пекмеза, а ко зна, можда ће и тутифрути бити обогаћен.
    Још десетак дана па да почнемо да подбирамо.

    Baštovanstvo - Page 20 E7004310


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Jul 03, 2023 2:54 pm

    Управо смо узбрали 1. парадајз ове сезоне, жути. Baštovanstvo - Page 20 3826186726


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    katamaran

    Posts : 1354
    Join date : 2015-01-20

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by katamaran Mon Jul 03, 2023 9:47 pm

    Meni domace kupine i maline za sada nikako ne uspevaju na placu. Sa divljom kupinom ne mogu da se izborim.


    _____
    Belaj Boy
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Thu Jul 20, 2023 8:14 pm

    Купине, бестрне, и прве смокве, и парадајз и цлук и ове боливијске папричице (види слику) и 1 овећа феферона = чатни, прсте да полижеш.

    Baštovanstvo - Page 20 E7004312


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34227
    Join date : 2012-02-10

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by ficfiric Thu Jul 20, 2023 8:34 pm

    I ja sam imao prve smokve prosle nedelje, sinoc je vetar odvalio oko trecine drveta.

    RIP zuta jabuka - ne znam koja je sorta, ali je bila dobra. Ne znam kakve su sanse da izbije neki izdanak.

    Baštovanstvo - Page 20 35731210


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Thu Jul 20, 2023 8:41 pm

    Шансе су поприличне, остави је тако. Мени су већ две старе јабуке биле почеле да се суше, па сам одсекао шта је суво, од чега је једном била цела горња половина крошње, а други пут све сем једне гране, и обе су се подмладиле и пиче као нечитаве. Ко зна, може и у овом случају да те крене карта.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34227
    Join date : 2012-02-10

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by ficfiric Thu Jul 20, 2023 8:49 pm

    Ostavicu ovaj patrljak do sledece godine pa cemo videti hoce li sta izbijati


    _____


    Uprava napolje!

    katamaran

    Posts : 1354
    Join date : 2015-01-20

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by katamaran Tue Aug 01, 2023 12:46 am

    I ja mislim da hoce.

    Ja na placu imam (maltene) horizontalnu jabuku. Verovatno da joj je potkopan koren kad je radjen letnjikovac pa se samo srusila od onog teskog snega onomad. Samo sam joj zatrpao koren i ostavio je tako.

    Eno je lezi, radja.


    _____
    Belaj Boy
    fikret selimbašić

    Posts : 9575
    Join date : 2020-06-19

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by fikret selimbašić Wed Aug 02, 2023 6:56 pm

    Ispekli đuveć danas, po prvi put u historiji povijesti porodice Selimbašić đuveč je sačinjen od kupljenog povrća. Ništa iz moje bašte nema u njemu jer je baštu prvo osakatila kiša a ostatak je dokrajčilo sunce. Kupovao sam paprike za ajvar, kupus za kiseljenje, kornišone i još ponešto ali u đuveč je uvijek išlo moje povrće i zato je bio najbolji u kocmocy.

    Zadnju deceniju je svake sezone nešto stradalo, jedne godine paradajz, druge godine krompirova zlatica izjede patlidžane, treće smrdibuba boraniju, prošle suša skoro sve ali i dalje je to bio moj đuveć.

    Uzgajao sam starinske vrste na starinski način, bez gredica sa folijom, minimum hemije (dva do tri prskanja buba na krompiru plus dezinnfekciono sredstvo protiv crva u korijen sadnica) ovčiji i goveđi stajnjak, voda, sunce i to je otprilike to. Ne može više tako, vrste povrća koje ja uzgajam više nije moguće uzgojiti ovde a uzgoj drugih me ne zanima puno. Ove godine se razilazim sa baštovanstvom. Predlog da se napravi stotinak kvadrata plastenika sledeće sezone je još u razmatranju,  možda i montiram arnjeve i razvučem foliju ali ja u njega ne kanim da ulazim.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Wed Aug 02, 2023 7:28 pm

    Госпоја успела да одгаји, ту у авлији, боранију ону дугачку, 1 комад 80цм. Направила оквир од бамбуса, и поред њега други за краставце, ал' краставци били бржи па прешли и овамо, тако да је сад гужва у корнеру... Ал' краставац је скоро готов, а боранија кренула да рађа као блесава. То као да висе глисте, биће их поприличан сноп.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34227
    Join date : 2012-02-10

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by ficfiric Wed Aug 02, 2023 7:35 pm

    Nego, u vezi one jabuke gore, ne mogu se oslanjati na izdanke posto su to izdanci podloge a ne jabuke koja je nakalemljena.

    Ostala mi je opcija da zasadim semenku pa da to sto nikne nakalemim na divljaku. Jabuka je bila na par nedelja do zrenja i u njima ima semenki i povadio sam pedesetak komada. Jedini problem sto ne znam sta sa njima da radim. Nikad nisam sadio vocku iz semenke. Kako se to radi? Ostavi se do jeseni pa se to zabode u zemlju?


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Wed Aug 02, 2023 7:54 pm

    Немам појма. Мени ничу ораси којегде, вишње се саме размножавају из корена, а буде и блесавих варијанти кад испод калема крене изданак. Имам тако једну крушка-дуњу. Испробавајући нови тример са диско тестером на крају, установио сам да је мотор доста јачи него на старом, случајно сам пресекао трешњу, стабло дебље од кулена, и сад је водоравна. То водоравно и даље има живих грана, након годину и кусур, а из корена је кренула дуња и поред ње опет трешња. Можда ћу да оставим оба.

    Данас сам нашао да је из корена оне нектарине (што је родила укупно 1 плод откако је посађена, био одличан) што се осушила па сам је посекао, истерала нова бресква, већ ми је до... пола бутина. Вероватно обична бресква, из корена, ал' нема везе, то ми је око средине баште где ионако морам да вадим вишње, па да бар нечег има.

    За то семе од јабуке, бемлига, можда му треба и јабука да га отхрани, а можда и не, можда се размножава кроз дивље свиње и међеде, ко то већ једе. Пошто већ имаш толико семенки, шта те кошта да сваке три-четири недеље забодеш неколико, онако сантиметар дубоко, у влажну земљу, па ћеш са неким од њих утрефити. Ево госпоја тако нагађа кад је најбоље да се сеје даикон ротква. Никне сваки пут, али ако је још сувише топло, одмах оде у семе, не направи корен. Прошле године је сејала само двапут, па је оно друго било одлично, сад сваке две недеље по десетак, па ћемо видети. Оне прве је већ почупала и уместо њих посејала нове.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34227
    Join date : 2012-02-10

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by ficfiric Wed Aug 02, 2023 9:12 pm

    паће wrote:За то семе од јабуке, бемлига, можда му треба и јабука да га отхрани, а можда и не, можда се размножава кроз дивље свиње и међеде, ко то већ једе.

    Sta znam, da li truljenje jabuke utice na semenku? Nisam iscepao sve, mozda da dovucem jos nekoliko plodova, da ostanu cele do jeseni. Od svega toga ce se valjda nesto primiti.


    _____


    Uprava napolje!

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Wed Aug 02, 2023 9:42 pm

    fikret selimbašić wrote:Ove godine se razilazim sa baštovanstvom. 


    gledaću da nastavim tvoju baštinu, foruma radi.

    moja prva godina deluje da će biti dobro za tih 8 strukova patlidžana koje sam posejao, sem jednog kog je brutalno usisala krtica pa je nestao, ostali idu dobro, plod lepo izgleda.

    sa paradajzom verovatno komsi komsa ako budem imao sreće a možda ni to ako ne budem. problem se javio u fazi cvetanja kada je ispalo mnogo manje plodova od cvetova. naknadno sam otkrio da zemlja nema dovoljno kalijuma pa sam dodavao to i kalcijum, to mi se kosi sa verom ali da se ne kurčim previše prve godine. nisam stigao da ga polijem pre cvetanja plavim kamenom u prahu, već su bile udarile vrućine i zakasnio sam pa ćemo videti šta će se tek dešavati u fazi zrenja. kako god, dopada mi se sport i na njega gledam budistički, kao put a ne samo kao cilj.za to malo para što sam uložio, 20-tak evra, rado ću ponoviti sledeće godine samo mnogo bolje pripremljen i odlučan da se borim sa vrelinom i svim drugim nedaćama ovde.

    Baštovanstvo - Page 20 F18bO44XwAAtO73?format=jpg&name=4096x4096

    Baštovanstvo - Page 20 F18bO4iXsAE6Q18?format=jpg&name=4096x4096


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Thu Aug 03, 2023 10:52 am

    Госпојини патлиџани су већ дугачки ко шака, дункл тегет лилави, и никако да крену да се гоје. Ал' има дана, сачекаћемо.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Thu Aug 03, 2023 11:38 am

    Иначе, оно што сам рекао за „иди у смокве“ да није тако страшно... па, јуче сам мало гњурао да оберем последње четири из првог рода, и није да није, тамо где се лист очешао о мене, бриди још десетак минута, јачином од отприлике 0,1 коприве.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40144
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Aug 07, 2023 2:42 pm

    Не знам колико је ово гигасковила у збиру, а и овде се види једва пола.

    Baštovanstvo - Page 20 E7004317

    Baštovanstvo - Page 20 E7004319


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3747
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by Bleeding Blitva Sat Oct 07, 2023 6:50 pm

    Ove godine kurčina od maslina, napala ih neka muha :kme:
    Nabrali stotinjak kila, orkule nam ukrao purger, naravno da smo optužili dotepenca, ne bi valjda domaći Baštovanstvo - Page 20 1844795956
    Valjda nagodinu bude bolje, fingers crossed.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    ficfiric

    Posts : 34227
    Join date : 2012-02-10

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by ficfiric Sun Oct 29, 2023 10:52 am

    Kako stoje stvari, sledeceg vikenda cu brati smokve i musmule


    _____


    Uprava napolje!

    Baštovanstvo - Page 20 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 10, 2024 10:21 am