Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Baštovanstvo

    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Apr 03, 2023 5:21 pm

    Види оно горе уз #235, већа у десној боци, феферона, већ има два плода Baštovanstvo - Page 19 1143415371.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kolomast

    Posts : 125
    Join date : 2017-03-11

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kolomast Sat Apr 15, 2023 5:47 pm

    izneo sam decicu napolje na aklimatizaciju pred sadnju

    Baštovanstvo - Page 19 YUzUBM9
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Sat Apr 15, 2023 5:51 pm

    За два дана госпоја посадила 50-60-80, бемлига, купина, бестрних, од четр феле. Већ имамо нешто од пре, јако смо лепо задовољни, па ако ништа друго да мало обогатимо тутифрути и да ограда не зврји празна.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kolomast

    Posts : 125
    Join date : 2017-03-11

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kolomast Sat Apr 15, 2023 6:00 pm

    to, tutifruti  Baštovanstvo - Page 19 1233199462
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Sun Apr 16, 2023 7:36 am

    Тако нам се зове Правопис од мешаног воћа. Кад убацимо и које кило пекмеза, обично у паузи између шљива, онда се зове папазјанија, која је, иако исте јачине, некако луђа кад се попије.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Sun Jun 04, 2023 11:38 pm

    poneću 20 stabljika rasada paradajza na ostrvo, nerviraju me njihovi paradajzi i ne bi sadio to sranje
    uzeću 10 džinovskog jabučara i 10 žikinog srca /križanac volovskog i jabučara/
    uzimam od nekog lika iz ćuprije koji ne radi nikakvu hemiju, samo stajnjak i neinvazivne metode
    jel ima bilo šta što bi trebalo da znam pre nego što se pozabavim, nikad nisam ovo radio


    od ovog lika uzimam rasad
    https://www.youtube.com/watch?v=UpUn96dnjzA


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    konjski nil

    Posts : 2540
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by konjski nil Sun Jun 04, 2023 11:45 pm

    ne znam kakvi su grcite na granici najgore što može da ti se desi da moraš da baciš ako fitoinspekcija bude jela govna Baštovanstvo - Page 19 2304934895


    _____
    Baštovanstvo - Page 19 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Baštovanstvo - Page 19 2692
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Sun Jun 04, 2023 11:55 pm

    znam, gledaću da dobro skembam kutiju i da imam nešto drugo da im zaokupi pažnju npr džukele


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Jun 05, 2023 6:38 am

    kondo wrote:poneću 20 stabljika rasada paradajza na ostrvo, nerviraju me njihovi paradajzi i ne bi sadio to sranje
    uzeću 10 džinovskog jabučara i 10 žikinog srca /križanac volovskog i jabučara/
    uzimam od nekog lika iz ćuprije koji ne radi nikakvu hemiju, samo stajnjak i neinvazivne metode
    jel ima bilo šta što bi trebalo da znam pre nego što se pozabavim, nikad nisam ovo radio

    Не претеруј са заливањем. Са овдашњим земљиштем доста му је једном недељно. Сад, каква је земља тамо код тебе, то не знам, можда брже губи воду. У том случају застреш око њега чим имаш - сеном, изломљеним гранчицама, фолијом.

    И, имаш избор како ћеш да га тераш. Ако будеш терао у вис и кидао заперке (тј кад крену доле бочне гране), рашће брже и биће брже и готов. То раде ови што хоће да имају парадајза што пре, за пијацу. Ако не кидаш, он ће да бауља, тера у страну, и рађаће много дуже, практично до мраза.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Mon Jun 05, 2023 6:56 am

    jel 40cm ok razmak između stabljika


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Jun 05, 2023 9:09 am

    Треба да јесте, а ако испадне да је требало више, имао си среће Baštovanstvo - Page 19 1143415371.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Mon Jun 05, 2023 9:11 am

    pa dobro nije to raketna nauka mogu da stavim i 50-60
    i meni se čini da je 40 malo ali lik kaže toliko


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Jun 05, 2023 9:18 am

    Па нема везе и ако се гране мало укрсте, није то нека столетна крошња да баца не знам какву сенку.

    Чек док дођеш до ракетне хирургије...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    fikret selimbašić

    Posts : 9575
    Join date : 2020-06-19

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by fikret selimbašić Mon Jun 05, 2023 9:24 am

    kondo wrote:pa dobro nije to raketna nauka mogu da stavim i 50-60
    i meni se čini da je 40 malo ali lik kaže toliko

    Dvije sadnice u razmaku 30-40 cm, računaj da ćeš između njih morati da ukucaš neku letvu od bar metar visine uz koju ćeš ih vezati kad krenu da rastu. Ako nemaš letvu, improvizuj sa kanapom, uglavnom, mora nešto što će ih držati uspravnim. Poslušaj i Paćetov savjet glede zalivanja, paradajz ne voli previše vode.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Fri Jun 09, 2023 3:32 pm

    da, ispitao sam u selu kako sade i uglavnom svi naprave nekakav ram od drveta gde razvuku jači kanap na gredu na vrhu na nekih 1.20-1.50 visine i onda se puže po tome uspravno ali i po horizontalnim gredama

    ja planiram da posečem trsku/bambus onu deblju 2-3 cm i da od toga napravim motke, jedino ostaje da vidim kako će to da trpi vetar.

    inače imam kod komšije ostatke gvozdene armature koju bi mogao da iskoristim za te noseće delove

    veći je problem stanjak, mislio sam da će biti da se kupi u granulama međutim samo na jednom mestu imaju nekakve granule koji mislim da nisu čisti stajnjak nego je obogaćeno raznim azotima, kalijumima, gvožđem i magnezijumima - osnovno je da vidim da to nije neka hemijčuga. pa ako ima ima, ako ne iskoristiću nešto od ove kvalitetnije zemlje u kojoj ima prevrelog stanjaka u tragovima, i pratiti kako ide paradajz i da li treba da se interveniše. komšija je već prskao plavim kamenom, trudio bi se da i to izbegnem.

    efendija u poljoprivrednoj radnji je skeptičan oko korišćenja bilo kog stajnjaka sem pilećeg, kaže životinje /ovce, koze/ ovde umeju da zapate razne bolesti i ne želiš te mikroorganizme da ti hrane paradajz koji treba da jedeš.

    inače sam isto shvatio da sam kupio previše stabljika, 20, ali videćemo koliko će se i kako primiti. kod komšije ima 10. u krajnjoj liniji na kraju leta kuvaćemo sugo za bolonjez tokom zime ili tomato chutney.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Fri Jun 09, 2023 4:13 pm

    Опрезно са кокошијим, уме да буде прејак. Такође, није само до стајњака, него трпај и све могуће биљне отпатке одозго, да покријеш земљиште да не испарава толико. Временом то глисте поједу. Ти скинеш плод, а све остало остаје ту где јесте и обогаћује земљиште.

    Што се прскања тиче, плави камен је за пламењачу, која би сад пре напала краставце, ал' то није тема ове сезоне, бар не овде. Лисје не жути, није пламењача, него се бушка и межура и то нарочито младо лишће, дакле биљне ваши. Најпростије што смо нашли је сирово млеко (хомогенизовано не, просто пастеризовано може да прође), 1:9 водени раствор, тим попрскаш и јебо си кеву вашкама. Пробали смо, ради, само уз ове кише држи само неколико дана.

    Е, што сам прекјуче спичио једну смрдибубу, нови модел, јаркозлатна, ма дивота једна осим што је смрдибуба. Летела све над истим местом у трави, па сам дохватио дечију лопатицу за песак и клепио је одозго, а онда је још за сваки случај распиздио пешес пута. Досад су биле све неке металик зелене или седефасто кестењасте, ове златне први пут видим.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Mon Jun 12, 2023 10:16 am

    kao zagrevanje za paradajz sam zasadio 3 rasada ljutih papričica, to mi poklonio baja kod koga sam uzeo paradajz. mislim da je nešto dekorativno, čim ide u saksiju, sigurno su 2 one male okrugle ljubičaste. enivejz za 2 od 3 je izgledalo da su usahle, panule i na izdisaju no čim sam ih presadio u veću saksiju koju sam napunio onom kupovnom zemljom koja navodno ima stajnjaka u sebi plus zeolit, povratile su se i deluju zdravo.

    komšija je bio sa trimerom i podšišao mi baštu tako da sam grabuljom poskidao travu na mestu gde će paradajz, danas uzimam motiku i ašov u ruke i otvaram zemlju pa onda mešam sa tom kupovnom. natapanje vodom da se to bude lakše radilo. sad sam već polako optimista. jedina briga mi je što mi je celo dvorište vetrovito, ali mislim da će to rešiti jedan zaslon visine 1m, to bi trebalo da zaštiti paradajz dok ne ojača.

    pitanje, ne računajući zelene salate, šta još ima od kultura koje se sad mogu zasaditi i sazreti tokom leta koje rastu dosta prizemno, tj ne u vis /zbog vetra/. šta je sa tikvicama


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Jun 12, 2023 12:19 pm

    Не знам да ли имаш места за тиквице. То се рашири поприлично. Можеш испод неког дрвета или уз жбун, уме да успузи.
    Нама уме да се деси да две лудаје заузму парче од двадесетак квадратних метара. Тиквице можда упола мање. Тј шири се колико места отме, овде код куће смо имали једну што се скрасила на два-три квадрата, ал' се попела метар уз смокву.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by Notxor Mon Jun 12, 2023 12:24 pm

    Zar za tikvice ne treba redovno zalivanje?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by паће Mon Jun 12, 2023 12:43 pm

    Бемлига, овде у авлији је ушушкано и скоро да ни нема ветра, а на башти су биле на оном делу који је сав под фолијом. Фолија сачува бар пола воде, а пошто се ту ни не прекопава ни не гази, земља је растресита, скоро сунђераста, и ту је умело да прође доста времена док по опуштеним листовима видиш да треба да се залива. Ту имамо под фолијом на метар и четврт растојања по једну ону пантљику за натапање кап по кап, па кад треба пустимо кроз то да капље неколико сати (а капље литар и четврт на сат по дужном метру) и то је било довољно.

    Не знам колико има биљака на слици, свакако једноцифрено.

    Baštovanstvo - Page 19 E7004026


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Tue Jun 13, 2023 3:34 pm

    preriljao sam parče bašte i grabuljom isitnio zemlju

    izgleda da mi je na ovoj parceli zapala jaka, crna zemlja

    u rupe za sađenje ću da dodam po šaku kupovne zemlje sa zeolitom i 2-3 šake prevrelog stajnjaka, pustio me komšija janis da uzmem koliko mi treba pa sam završio sa 30 kila u džaku. to ću da pomešam sa zemljom u nekoj približnoj razmeri pa dobro da natopim vodom i onda sadim večeras kad zađe sunce i mine vrućina. biće 2 dugačke leje po 4m na otprilike oko 80cm razmaka.

    rasad je na otvorenom ceo dan da se aklimatizuje i navikne na vetar. zapravo je sve vreme napolju ali ga danas nisam sakrivao u hladovinu. juče ga je malo dohvatilo sunce, jutros sam ga malo zalio i ostavio van senke.

    ako neko ima nešto da kaže neka priča ili neka ćuti zauvek. estetske primedbe na izgled uzorane parcele i blizinu bora ne prihvatam.


    Baštovanstvo - Page 19 Fyf_0guWYAA0Wir?format=jpg&name=large

    Baštovanstvo - Page 19 Fyf_zgsXwAEtn30?format=jpg&name=large


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    katamaran

    Posts : 1354
    Join date : 2015-01-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by katamaran Wed Jun 14, 2023 12:52 am

    kondo wrote:poneću 20 stabljika rasada paradajza na ostrvo, nerviraju me njihovi paradajzi i ne bi sadio to sranje
    uzeću 10 džinovskog jabučara i 10 žikinog srca /križanac volovskog i jabučara/
    uzimam od nekog lika iz ćuprije koji ne radi nikakvu hemiju, samo stajnjak i neinvazivne metode
    jel ima bilo šta što bi trebalo da znam pre nego što se pozabavim, nikad nisam ovo radio


    od ovog lika uzimam rasad
    https://www.youtube.com/watch?v=UpUn96dnjzA
    Taj uglavnom radi papricice...

    Uzimao sam od njega dok me jednom nije zajebao.


    _____
    Belaj Boy
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by Filipenko Wed Jun 14, 2023 1:11 am

    To mu sad kazes kada je obavio kupovinu, poneo, otisao na ostrvo i bukvalno ovo vece posadio... Baštovanstvo - Page 19 1233199462
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by kondo Wed Jun 14, 2023 7:45 am

    Baštovanstvo - Page 19 3579118792

    at katamaran - lično sam preuzeo sadnice kod njega u ćupriji, bilo mi usput. šta znam, puno mu je dvorište rasada, verovatno ti je nešto pogrešno poslao. meni je na 20 strukova paradajza dao 3 papričice kojima sam zaboravio ime /sem što se sećam da su 2 okrugle, ljubičaste/ i 2 struka nekog egzotičnog plavog patlidžana, onog što bude zelen kad sazri...


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    katamaran

    Posts : 1354
    Join date : 2015-01-20

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by katamaran Wed Jun 14, 2023 5:52 pm

    Ma jok, kvaran lik...

    Btw, gledam sad navodne magnolije od nekog prevarantskog rasadnika sa fejsa


    Baštovanstvo - Page 19 IMG-20230614-173948

    Sta bi ovo moglo da bude? Sile nema da je magnolija, vidim sad da ih i drugi pljuju

    Lici na javorov list...

    Sitna lova, al sad opet moram da ganjam plavu magnoliju...


    _____
    Belaj Boy

    Baštovanstvo - Page 19 Empty Re: Baštovanstvo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 10, 2024 5:07 am