Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Razno razno razno

    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 1:47 pm

    William Murderface wrote:
    Voz koji ne može da stane nije referenca. Inače mislim da na se na filmu može smatrati referencom nešto što je pripadalo samo nekom filmu, a ne književnosti ili filozofiji, jer film nije filozovska ili književna rasprava. Ali dobro, nije bitno, ne želim sad u to da ulazim.
    Pa nema sad želiš ne želiš, da me izvineš, ušo si Razno razno razno - Page 12 1143415371

    Ne razumem na osnovu čega postavljaš ovu dogmu o tome šta se na filmu referencom ima smatrati, a šta ne, meni se čini sasvim arbitrarnim. Film postoji u u kulturi i kao deo kulture i na raspolaganju mu sve sve kulturne reference, kao i bilo kom drugom umetničkom delu. Ne znam zašto ne bi bile , osim zato što je Anđeo tako reko.

    Npr

    Spoiler:

    Film nije kniževna ili filozofska rasprava, ali može biti u dijalogu sa filozofijom, književnošću slikarstvom, etc.

    Ako tako postavljaš stvari, onda može da bude i u dijalogu sa jungom i alhemijom.



    WM wrote:
    U, ovo ti je jači argument. "Teško". Baš jak argument. "Teško".
    Odlično, ukrašću ga i upotrebljavati u raspravama. Kad treba da poentiram, samo ponovim protivničku tezu i kažem - teško!

    Šalu na stranu, ne vidim zašto je "teško" da voz koji ne može da se zaustav bude spekulativa fikcija, a ljudi koji se koriste kao baterije za dobijanje energije dok pritom sanjaju da žive u Matriksu mogu "lako" da budu spekulativna fickija. Ili ljudi koji žive ispod kupole u svetu u kojem ubijaju svakog ko napuni 30 godina. Ili roboti kaubojci koji polude pa počnu da ubjaju turiste. Ili aparat koji može da ti ugradi sećanje da si tajni agent na Marsu.

    Tim pre što film daje i nekakvo kvazi-naučno objašnjenje tog voza i njegovog ne-stajanja, svakako ništa gore od onog o ljudima-baterijama iz Matriksa.

    Matriks ne mogu da prihvatim kao argument jer mi to i nije nikakav sf i uopšte, ni ne znam šta je to, kog đavola.

    Pobuna robota je klasična SF tema - koliko se sanja o tome da će roboti da zamenjuju ljude u svemu i svačemu, tako se dolazi i do pobune. Sasvim moguće u sf ključu. Voz koji juri neprekidno sa čitavom preostalom civilizacijom prosto nije moguć, to se sigurno neće tako desiti, isto kao što se neće desiti da se ljudi u budućnosti pretvore u laste, pa će u jesen da se sele na jug. Mislim, uvek se zaboravlja da je Snowpiercer nastao po stripu i da takva alegorija, u stvari, stripu i pripada.

    Okreni obrni, ako porediš Snowpiercer sa recimo, Blade Runnerom, na primer, najveća suštinska razlika je u tome da je Blade Runner film koji je zainteresovan za svoje likove i zainteresovan za čoveka, čak i kad su mu likovi androidi, bez obzira kolika je to fikcija. U Snowpierceru toga nema, postoji samo alegorijska ljuštura i "dijalog s filozofijom".
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by паће Tue Feb 02, 2016 2:30 pm

    Anđe'o wrote:
    Matriks ne mogu da prihvatim kao argument jer mi to i nije nikakav sf i uopšte, ni ne znam šta je to, kog đavola.

    Матрица јесте СФ, и то де бест ов. Тј није да је то најбоље што СФ има да понуди, него је то збирка највећих хитова, по мишљењу писаца, дакле неких јачих идеја које су измишљали паметнији од њих у ранијим годинама (има чак и Лемових идеја из педесетих). Ту су исправно рачунали да ће публика бити клинци који то нису читали и којима ће то бити ново и мистично. Уосталом, и ово је рађено на стрипу, кореографија је скоро важнија од текста. Као текст, јачи је Аниматрикс (збирка анимираних урадака, нешто као претеча).


    Pobuna robota je klasična SF tema - koliko se sanja o tome da će roboti da zamenjuju ljude u svemu i svačemu, tako se dolazi i do pobune. Sasvim moguće u sf ključu. Voz koji juri neprekidno sa čitavom preostalom civilizacijom prosto nije moguć, to se sigurno neće tako desiti, isto kao što se neće desiti da se ljudi u budućnosti pretvore u laste, pa će u jesen da se sele na jug.

    Нису се претворили у ласте него направили друм, пругу, шта ли, и селе се са северне на јужну полулопту и обратно, како већ диктирају планетине ћуди - и то је већ неко написао Razno razno razno - Page 12 1143415371. Лепо се сећам целе књиге, осим наслова и писца Razno razno razno - Page 12 1403342043 .


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 2:40 pm

    Inače, trenutno ide Don't Look Now na Pinku 2, pa ko je spreman da se izloži katarzi.....


    edit- u stvari, to je već kraj, uh, šlogirao sam se od šoka, po stoti put.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Ointagru Unartan Tue Feb 02, 2016 2:58 pm

    Anđe'o wrote:Voz koji juri neprekidno sa čitavom preostalom civilizacijom prosto nije moguć, to se sigurno neće tako desiti, isto kao što se neće desiti da se ljudi u budućnosti pretvore u laste, pa će u jesen da se sele na jug.

    Zato sto se ta buducnost tebi ne cini mogucom, Snowpiercer nije SF? Tesko.  Razno razno razno - Page 12 1233199462

    Jedan od klasika SF-a ima slicnu temu: https://en.wikipedia.org/wiki/Inverted_World


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 3:01 pm

    паће wrote:
    Anđe'o wrote:
    Matriks ne mogu da prihvatim kao argument jer mi to i nije nikakav sf i uopšte, ni ne znam šta je to, kog đavola.

    Матрица јесте СФ, и то де бест ов. Тј није да је то најбоље што СФ има да понуди, него је то збирка највећих хитова, по мишљењу писаца, дакле неких јачих идеја које су измишљали паметнији од њих у ранијим годинама (има чак и Лемових идеја из педесетих). Ту су исправно рачунали да ће публика бити клинци који то нису читали и којима ће то бити ново и мистично. Уосталом, и ово је рађено на стрипу, кореографија је скоро важнија од текста. Као текст, јачи је Аниматрикс (збирка анимираних урадака, нешто као претеча).


    Pobuna robota je klasična SF tema - koliko se sanja o tome da će roboti da zamenjuju ljude u svemu i svačemu, tako se dolazi i do pobune. Sasvim moguće u sf ključu. Voz koji juri neprekidno sa čitavom preostalom civilizacijom prosto nije moguć, to se sigurno neće tako desiti, isto kao što se neće desiti da se ljudi u budućnosti pretvore u laste, pa će u jesen da se sele na jug.

    Нису се претворили у ласте него направили друм, пругу, шта ли, и селе се са северне на јужну полулопту и обратно, како већ диктирају планетине ћуди - и то је већ неко написао Razno razno razno - Page 12 1143415371. Лепо се сећам целе књиге, осим наслова и писца Razno razno razno - Page 12 1403342043 .

    Snowpiercer je snimljen po ovome

    Razno razno razno - Page 12 Snowpiercer%20Vol%201%20page
    Što se tiče Matriksa - da li je koreografija nešto što pripada SF-u kao filmskom žanru? Ja mogu da se složim sa svim što si napisao, samo to mi nije SF, jednostavno.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 3:04 pm

    Radagast wrote:
    Anđe'o wrote:Voz koji juri neprekidno sa čitavom preostalom civilizacijom prosto nije moguć, to se sigurno neće tako desiti, isto kao što se neće desiti da se ljudi u budućnosti pretvore u laste, pa će u jesen da se sele na jug.

    Zato sto se ta buducnost tebi ne cini mogucom, Snowpiercer nije SF? Tesko.  Razno razno razno - Page 12 1233199462

     

    Ne, nije u tome stvar, nego da je Snowpiercer alegorija. Malo me je William zaveo na pogrešnu prugu. Razno razno razno - Page 12 1143415371
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by lalinea Tue Feb 02, 2016 3:04 pm

    ti imas malo cudnu definiciju SFa, ako Matrix nije SF Razno razno razno - Page 12 1143415371


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 3:16 pm

    Radagast wrote: 

    Jedan od klasika SF-a ima slicnu temu: https://en.wikipedia.org/wiki/Inverted_World

    U stvari, mislim da je ovo suštinska stvar, a može i kao delom odgovor paćeu - žanr u književnosti ili stripu nije isto što i filmski žanr, niti određuje filmski žanr.
    Filmski žanr određuje prisustvo filmskih žanrovskih klišea, a ne to da li je rađen po motivima, ili uopšte po bilo kakvom književnom predlošku koji je u žanru koji se isto zove. Kao što možete da uzmete, ne znam, Hamleta, pa da od njega napravite nekakvu off komediju (Kaurismaki), tako isto možete da uzmete sf roman i da od njega napravite neki drugi žanr, a možete da uzmete i predložak koji nije SF, pa da od njega napravite SF film.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11571
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Ferenc Puskás Tue Feb 02, 2016 3:44 pm

    Anđe'o wrote:

    Filmski žanr određuje prisustvo filmskih žanrovskih klišea, a ne to da li je rađen po motivima, ili uopšte po bilo kakvom književnom predlošku koji je u žanru koji se isto zove. 
    Klišei su definirani aposteriorno. Trenutak kad postanu urezani u kamen kao odrednice žanra je stvar istorije filma. Neki žanrovi su postali istorijsko naslijeđe, drugi se razvijaju. Istorija westerna je zaokružena, ali sf je još živ, valjda.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 3:47 pm

    I vestern je živ, pre svega zahvaljujući Tarantinu.

    edit - da ne zaboravim - žanrovski klišei su sredstvo, rediteljsko i scenarističko, oni se prenose, a ponekad i razvijaju iz filma u film.

    Pošto ovi današnji filmovi su često žanrovski hibridi, kako određujem žanr? Pa prema onome čega u filmu ima najviše. Tako matriks više duguje Ang Lee-ju i Yimou Zhangu, klasičnim kineskim filmovima sa borilačkim veštinama, nego žanrovskim naslagama SF-a.
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 4:28 pm

    Anđe'o wrote:

    Ako tako postavljaš stvari, onda može da bude i u dijalogu sa jungom i alhemijom.

    Može, naravno, a možda i jeste, ali onaj rezwalkerov tekst ga ne čita na taj način, nego je za njega prosto Jung "ključ" za dešifrovanje filmskog teksta. Svaki motiv ima svoje mesto u šifrarniku, i onda kad provališ šta je šifrarnik lepo zameniš svaki simbol onim što predstavlja - međeda prima materia-om, negativca - đavolskom stranom duše, Indijanku - animom, etc. Ergo, alegorija.

    Dakle, film se ne bavi idejama, nego ih zapravo na neki potpuno banalan način, ilustruje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 4:45 pm

    William Murderface wrote:
    Anđe'o wrote:

    Ako tako postavljaš stvari, onda može da bude i u dijalogu sa jungom i alhemijom.

    Može, naravno, a možda i jeste, ali onaj rezwalkerov tekst ga ne čita na taj način, nego je za njega prosto Jung "ključ" za dešifrovanje filmskog teksta. Svaki motiv ima svoje mesto u šifrarniku, i onda kad provališ šta je šifrarnik lepo zameniš svaki simbol onim što predstavlja - međeda prima materia-om, negativca - đavolskom stranom duše, Indijanku - animom, etc. Ergo, alegorija.

    Dakle, film se ne bavi idejama, nego ih zapravo na neki potpuno banalan način, ilustruje.

    Sve to stoji i za tvoju analizu Snowpiercera, samo što ti nisi u to zašao tako ekstremno, nego sa dozom dobrog ukusa, zdravorazumski mareći za istinu, dok rezwalker svojom preteranom egzibicijom uspešno zabavlja ekipu s PPP-a.

    Da se razumemo, meni ni alegorija, niti bilo kakve trope na filmu ne smetaju, same po sebi, pa ni kod Snowpiercera. Kod Snowpiercera mi fali ljudi i da se nešto između njih dešava, onako, ljudski. Ako toga nema, filmu ništa ne može da pomogne, ni trope, ni filozofija, ni politika, što se mene tiče.
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by паће Tue Feb 02, 2016 6:22 pm

    Anđe'o wrote: Tako matriks više duguje Ang Lee-ju i Yimou Zhangu, klasičnim kineskim filmovima sa borilačkim veštinama, nego žanrovskim naslagama SF-a.

    Дугује, понајвише у доларима које би требало да исплати на име тантијема Razno razno razno - Page 12 1143415371. СФ је ту више оквир и сцена. Ако се погледа шта је ново донео тај филм, све новости су у оном дизајнерско-кореографском делу и ефектима; од СФ идеја практично све су рециклиране. Бар ја нисам могао да се сетим ниједне, осим можда тог коришћења људи као батерија, што је танко, нема ту толико струје. Да су их на даљински натерали да окрећу педале, било би уверљивије.

    Но, препакивање је свакако успело, сећам се да је било доста расправе о томе тада. Први пут чули, успело да их заинтересује.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar

    Posts : 18405
    Join date : 2014-12-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by beatakeshi Tue Feb 02, 2016 8:29 pm

    RTS2 21.55 http://www.imdb.com/title/tt0418239/?ref_=nm_flmg_dr_10
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Indy Tue Feb 02, 2016 8:38 pm

    паће wrote:
    Anđe'o wrote: Tako matriks više duguje Ang Lee-ju i Yimou Zhangu, klasičnim kineskim filmovima sa borilačkim veštinama, nego žanrovskim naslagama SF-a.

    Дугује, понајвише у доларима које би требало да исплати на име тантијема Razno razno razno - Page 12 1143415371. СФ је ту више оквир и сцена. Ако се погледа шта је ново донео тај филм, све новости су у оном дизајнерско-кореографском делу и ефектима; од СФ идеја практично све су рециклиране. Бар ја нисам могао да се сетим ниједне, осим можда тог коришћења људи као батерија, што је танко, нема ту толико струје. Да су их на даљински натерали да окрећу педале, било би уверљивије.

    Но, препакивање је свакако успело, сећам се да је било доста расправе о томе тада. Први пут чули, успело да их заинтересује.

    Jao, stvarno... Razno razno razno - Page 12 3274312807
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Indy Tue Feb 02, 2016 8:44 pm

    U stvari, ovo iznad savršeno sažima zašto nikad ne treba ni da zađem na filmski podforum (ni ovamo, a posebno ne tamo, gde da prođeš kroz "znalce" treba da si Žak Kusto).
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Bluberi Tue Feb 02, 2016 8:45 pm

    Mnogo mi se svidja (znam da ste čitali) ovaj Žižekov tekst.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Wed Feb 03, 2016 10:53 pm

    Super mu je taj esejčić, sinoć sam odmah pročitao. Doduše, sad ne mogu da se setim šta je sve tu bilo, ali to je do mene.
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by паће Thu Feb 04, 2016 9:16 am

    Ау, једва се пробих до другог краја. Раштркао се на сто страна, и да ме неко пита шта је ту била његова теза, рекао бих да је "нека текст буде написан".

    Има ту занимљивих увида, и запажања, и анализа-парализа и свега, ал' да сам уочио неку основну тезу, нисам.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Thu Feb 04, 2016 9:30 am

    Pa da, nema toga, nego više nekakve improvizacije inspirisane Matriksom.
    boomer crook

    Posts : 36916
    Join date : 2014-10-27

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by boomer crook Thu Feb 04, 2016 10:11 am

    zapravo 'sve sto zeleli da znate o lakanu a niste smeli da pitate morfeusa'


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Indy Thu Feb 04, 2016 11:47 am

    Jedino sto s filmom to slabo da ima veze. Da li zaista postoji potreba za time, ili neki ljudi imaju jednostavno previse vremena. Pocecu ko stari konzervativci sa "get a real job"!
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Thu Feb 04, 2016 12:06 pm

    Postoji potreba, evo ja imam potrebu da takve stvari čitam.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Indy Thu Feb 04, 2016 12:08 pm

    Ili jednostavno imaš previše vremena. Razno razno razno - Page 12 1233199462
    паће

    Posts : 40131
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by паће Thu Feb 04, 2016 12:17 pm

    Па оно није да је нека потреба, али јесте занимљиво. Поред те анализе-парализе, где било која ствар у животу и шире може да се рашчлани и/или поприми други изглед (оно са покретањем руке, например), буде ту и да писац лепо напише нешто што сам већ приметио ал' нисам сложио у глави него ми је остало само као неодређен утисак. Што је вероватно тај филозофски посао, можда на нивоу земљаних радова (или сам дотле у стању да пратим).

    Оно што код Жижека смета је што је тих земљаних радова онолико и разних, и свуд је раскопао, а нигде ни неко приземље не видим, само рашчепрка и иде даље. Ђе синтеза?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Razno razno razno - Page 12 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 8:14 am