Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Razno razno razno

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Indy Tue Jan 05, 2016 9:14 pm

    Jordan Rivers wrote:džizs krajst. čitam ovu rečenicu iznova i iznova, i nije mi dosta.


    HOLLYWOOD – Ron Perlman has confirmed he will play Tom Waits in the long awaited David Lynch biopic of the singer/songwriter Raindog Trombone.

    Razno razno razno - Page 11 Image
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by kondo Tue Jan 12, 2016 1:11 am

    jel ima naznaka da ce revenant igrati kod nas ili ja ne umem da citam repertoar cineplexxa?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Guest Tue Jan 12, 2016 7:25 am

    Puštaju trailer pre projekcija i izlepili su po gradu, biće. Trailer je malo bezveze though.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Ferenc Puskás Mon Feb 01, 2016 10:24 am

    Je li, šta velite na ono jungovsko tumačenje Revenanta na PPP?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Indy Mon Feb 01, 2016 10:26 am

    Meni to ne treba, meni se film dopao u originalu.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Mon Feb 01, 2016 2:02 pm

    otto katz wrote:Je li, šta velite na ono jungovsko tumačenje Revenanta na PPP?

    Pa to ti je psihoanaliza autora preko filma, dakle besmislica. Mada je on tu upetljao i neku alhemiju, što mi nije baš najjasnije.

    Ali zanimljivo napisano, nema šta.
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Mon Feb 01, 2016 2:25 pm

    Što se mene tiče, bullshit. Podsetilo me koliko prezirem alegorije i alegorijska tumačenja umetničkih dela - sva specifičnost nestaje i konkretno delo se svodi na token of a type (zato u tumačenju i nema onog što film čini filmom, odnosno na elemente filmskog jezika). Nisam gledao film, pa ne znam koliko je tumačenje upečatljivo, ali bih rekao, ukoliko jeste, tim gore po film.

    Fascinantno mi je kako se tim blobotanjem oduševio upravo Ravanelli, ta suptilna intelektualna dušica.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    zvezda je zivot

    Posts : 7052
    Join date : 2014-11-07

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by zvezda je zivot Mon Feb 01, 2016 2:31 pm

    gledo tarantina kod kolbera. i kolber kaze da nas tarantino u svojim filmovima stalno podseca da gledamo film. tarantino mu carski odgovara da nikad nije gledao film a da nije bio svestan da gleda film, ili da je cito knjigu a da nije znao da cita knjigu... to me podsetilo na Ravanellija koji se uvek opasno naljuti na film kad shvati da gleda film.


    _____
    ova zemlja to je to
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Mon Feb 01, 2016 2:56 pm

    Razno razno razno - Page 11 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36940
    Join date : 2014-10-27

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by boomer crook Mon Feb 01, 2016 4:13 pm

    i ne samo to. onda poredi filmove kao sto bi covek poredio neke epizode iz sopstvenog zivota. tada mi je bilo lepo ali mi je lepse ipak bilo onomad...


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Mon Feb 01, 2016 11:11 pm

    William Murderface wrote:  Podsetilo me koliko prezirem alegorije i alegorijska tumačenja umetničkih dela .

    A na Snowpiercer te nije podsetilo? Razno razno razno - Page 11 3647434120
    avatar

    Posts : 18434
    Join date : 2014-12-12

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by beatakeshi Mon Feb 01, 2016 11:31 pm

    Mnogo vi gledate te Amerikance, ne valja vam to.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Ferenc Puskás Mon Feb 01, 2016 11:41 pm

    Da, ali šta ako je Iñárritu isto jungijanac i stvarno poređao simbole. Bio u kinu, ali me ometali poslovi, 2x izlazio, drugi put, pa dobrih 20 minuta, ali sjećam se da mi je ona ruševina starodavne crkve živopisom u jarkim bojama bila wtf. Mogao bih pogledati još jednom, topljenje snijega, kapanje s granja itd su snimljeni original. I Leonardovo najnovije bauljanje, ne znam ima li glumce koji ovoliko baulja.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 12:52 am

    Pa rekoh, onda mi je to još gore.

    Anđele, Snowpiercer je SF fair an square, nije alegorija. Naravno da barata i metaforama, i referencama i ostalim, ali revolucija je revolucija, sistem je sistem, itd. A u Revenantu (navodno), kad se glavni junak sveti svom neprijatelju, on se zaravo suočava sa mračnim delom svoje duše, kad ga njuška međed, onda je to zapravo simbol za neki stadijum razvoja duše, kad ga zakopaju u zemlju isto tako. Dakle, zemlja nije zemlja, međed nije međed, neprijatelj nije neprijatelj, nego su to sve šifre ze nešto sasvim drugo. Hence - alegorija.

    J.R.R. wrote:But I cordially dislike allegory in all its manifestations, and always have done so since I grew old and wary enough to detect its presence. I much prefer history, true or feigned, with its varied applicability to the thought and experience of readers. I think that many confuse 'applicability' with 'allegory'; but the one resides in the freedom of the reader, and the other in the proposed domination of the author.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by lalinea Tue Feb 02, 2016 12:55 am

    *cough*gravity*cough*


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 1:08 am

    Pa nije ni Gravity. Gravity je kao neki san, ili literalizacija jednog osećanja (besmisla, očaja, itd.), ali alegorija nije, baš kao što to nije ni Trirova Melanholija, ni Alien serijal, itd. Osećaj očaja (koji nju obuzima nakon gubitka ćerke) je zaista osećaj odvojenosti od Zemlje, osećaj svoje beznačajnosti u svemiru. Film, rekoh, literalizuje to osećanje, i priča priču o njenoj bukvalnoj izgubljenosti u svemiru, odnosno gubljenju svakog čvrstog oslonca. Ali njena ćerka je zaista njena ćerka, tuga je zaista tuga, ona je zaista ona - sve je to deo sadržaja filma, nije prosto šifra za nešto drugo.

    Umetnost uvek barata nekim simbolima, metaforima, itd, a fantastika posebno, ali to ne znači da je svako delo alegorija. Onaj Tolkinov citat mi se zapravo čini sasvim dobrom smernicom za ovo razlikovanje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 1:26 am

    William Murderface wrote:Pa rekoh, onda mi je to još gore.

    Anđele, Snowpiercer je SF fair an square, nije alegorija. Naravno da barata i metaforama, i referencama i ostalim, ali revolucija je revolucija, sistem je sistem, itd. A u Revenantu (navodno), kad se glavni junak sveti svom neprijatelju, on se zaravo suočava sa mračnim delom svoje duše, kad ga njuška međed, onda je to zapravo simbol za neki stadijum razvoja duše, kad ga zakopaju u zemlju isto tako. Dakle, zemlja nije zemlja, međed nije međed, neprijatelj nije neprijatelj, nego su to sve šifre ze nešto sasvim drugo. Hence - alegorija.

    J.R.R. wrote:But I cordially dislike allegory in all its manifestations, and always have done so since I grew old and wary enough to detect its presence. I much prefer history, true or feigned, with its varied applicability to the thought and experience of readers. I think that many confuse 'applicability' with 'allegory'; but the one resides in the freedom of the reader, and the other in the proposed domination of the author.

    Kako da ne, voz koji juri u kome je sva civilizacija i ne može da stane nije alegorija, to je 1 naučno viđenje budućnosti.

    Inače, ja sam rekao da je rezwalkerova analiza besmislena, ali moram da primetim da ovo što sad pišeš o njegovom viđenju Revenanta može sasvim da se primeni i na ono što ste ovde pisali o Snowpierceru: Mason nije Mason nego Ayn Rand, Wilfred nije Wilfred nego John Galt (+Weinstein), itd. Jedino je on otišao dalje u egzibicionizmu tumačenju šifara. Razno razno razno - Page 11 1143415371
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 1:54 am

    Pa ne, jer nije svaka refernca alegorija. Dakle obrati pažnju na razliku - Snowpiercer je priča o revoluciji, i ja ti kažem - pa da, zaista jeste. Ali Revenant je priča o zločinu i osveti, a po onom tumačenju zapravo uopšte nije, nego je o nečemu sasvim drugom. Nadam se da uviđaš razliku na koju pokušavam da ukažem.

    Kad Ed Haris nudi glavnom liku da postane deo sistema, jer je tako najbolje za sve, onda mi u tome možemo da prepoznamo iskušenja svake revolucije, ili barem svake antikapitalističke revolucije, ali on je istovremeno i u filmu upravo to - iskušenje revolucionara da postane deo sistema. U Mejsonovoj možemo prepoznati Ajn Rend, ali ona nije simbol za Ajn Rend, ona je isto što i Ajn Rend - apologeta kapitalističkog sistema. Ili, u Vilfred možemo prepoznati Galta, ali on nije simbo za obogotvorenog kapitalistu, on jeste obogotvoreni kapitalista!

    Itd, itd.

    Dočim, kod rezwalker-a, kad se pojavi međed, to zapravo nije međed, nego "odgovara Nigredo fazi u svom početnom razvoju, personifikacija je instiktivne psihe i poput vuka, lava ili zmaja predstavlja sinonim za prima materiju."


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 2:04 am

    Inače, naravno da SF nije "naučno viđenje budućnosti", nego:

    genre of speculative fiction dealing with imaginative concepts such as futuristic settings, futuristic science and technology, space travel, time travel, faster than light travel, parallel universes and extraterrestrial life. Science fiction often explores the potential consequences of scientific and other innovations, and has been called a "literature of ideas."

    Dakle, Snowpiercer je Sf, kao što su to i Blade Runner, Total Recall ili Matrix, iako nijedan od njih nije "naučno viđenje budućnosti".


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 2:21 am

    Inače, ubedljivo najgori deo rezwalkerovog tumačenja mi je onaj u kome tvrdi da su glavni junak i negativa zapravo "dva dela jedne iste ličnosti". Jungovska quasi-profundity. Zašto nije dovoljno da budu dva lika, saučesnika u zločinu, nego moraju da budu "dva dela jedne ličnosti", šta se time dobija? Kao da društvo nije samo po sebi dovoljo složeno, da društveni fenomeni nisu sami po sebi dovoljno kompleksni, nego celu dramu moraš smestiti u jednu dušu. Oh, bljuc.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 2:24 am

    William Murderface wrote:Pa ne, jer nije svaka refernca alegorija. Dakle obrati pažnju na razliku - Snowpiercer je priča o revoluciji, i ja ti kažem - pa da, zaista jeste. Ali Revenant je priča o zločinu i osveti, a po onom tumačenju zapravo uopšte nije, nego je o nečemu sasvim drugom. Nadam se da uviđaš razliku na koju pokušavam da ukažem.

    Kad Ed Haris nudi glavnom liku da postane deo sistema, jer je tako najbolje za sve, onda mi u tome možemo da prepoznamo iskušenja svake revolucije, ili barem svake antikapitalističke revolucije, ali on je istovremeno i u filmu upravo to - iskušenje revolucionara da postane deo sistema. U Mejsonovoj možemo prepoznati Ajn Rend, ali ona nije simbol za Ajn Rend, ona je isto što i Ajn Rend - apologeta kapitalističkog sistema. Ili, u Vilfred možemo prepoznati Galta, ali on nije simbo za obogotvorenog kapitalistu, on jeste obogotvoreni kapitalista!

    Itd, itd.

    Dočim, kod rezwalker-a, kad se pojavi međed, to zapravo nije međed, nego "odgovara Nigredo fazi u svom početnom razvoju, personifikacija je instiktivne psihe i poput vuka, lava ili zmaja predstavlja sinonim za prima materiju."

    Voz koji ne može da stane nije referenca. Inače mislim da na se na filmu može smatrati referencom nešto što je pripadalo samo nekom filmu, a ne književnosti ili filozofiji, jer film nije filozovska ili književna rasprava. Ali dobro, nije bitno, ne želim sad u to da ulazim.
    Ne znam kako ne vidiš da tu isto razmišljaš kao rezwalker. Gledaj

    kod rezwalker-a, kad se pojavi međed, to zapravo nije međed, nego "odgovara Nigredo fazi u svom početnom razvoju, personifikacija je instiktivne psihe 

    kod WM-a, kad se pojavi Mason, to zapravo nije Mason, nego "odgovara Ayn Rand sa jedne slike na netu, apologeti kapitalističkog sistema"
    Alegorija je alegorija, bez obzira u kakvoj se ravni čita.

    Samo jednu stvar da ne zaboravim - mi sad ne razgovaramo o tome čija je analiza "istinitija" - sigurno u vašoj alegorijskoj analizi ima više istine o namerama ljudi koji su film stvarali (tim gore po njega). Mi sad govoromo o tome da ti ne podnosiš alegorije. Razno razno razno - Page 11 1143415371


    WM wrote:Inače, naravno da SF nije "naučno viđenje budućnosti", nego:

    genre of speculative fiction dealing with imaginative concepts such as futuristic settings, futuristic science and technology, space travel, time travel, faster than light travel, parallel universes and extraterrestrial life. Science fiction often explores the potential consequences of scientific and other innovations, and has been called a "literature of ideas."


    Dakle, Snowpiercer je Sf, kao što su to i Blade Runner, Total Recall ili Matrix, iako nijedan od njih nije "naučno viđenje budućnosti".

    Pa da - "speculative fiction", šta to znači? Da li je voz koji juri i ne može da stane "speculative fitciton"? Teško.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Somlói Galuska Tue Feb 02, 2016 2:32 am

    William Murderface wrote:Inače, ubedljivo najgori deo rezwalkerovog tumačenja mi je onaj u kome tvrdi da su glavni junak i negativa zapravo "dva dela jedne iste ličnosti". Jungovska quasi-profundity. Zašto nije dovoljno da budu dva lika, saučesnika u zločinu, nego moraju da budu "dva dela jedne ličnosti", šta se time dobija? Kao da društvo nije samo po sebi dovoljo složeno, da društveni fenomeni nisu sami po sebi dovoljno kompleksni, nego celu dramu moraš smestiti u jednu dušu. Oh, bljuc.


    Zato što to i nije analiza, nego egzibicija.
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 2:57 am

    Voz koji ne može da stane nije referenca. Inače mislim da na se na filmu može smatrati referencom nešto što je pripadalo samo nekom filmu, a ne književnosti ili filozofiji, jer film nije filozovska ili književna rasprava. Ali dobro, nije bitno, ne želim sad u to da ulazim.
    Pa nema sad želiš ne želiš, da me izvineš, ušo si Razno razno razno - Page 11 1143415371

    Ne razumem na osnovu čega postavljaš ovu dogmu o tome šta se na filmu referencom ima smatrati, a šta ne, meni se čini sasvim arbitrarnim. Film postoji u u kulturi i kao deo kulture i na raspolaganju mu sve sve kulturne reference, kao i bilo kom drugom umetničkom delu. Ne znam zašto ne bi bile , osim zato što je Anđeo tako reko.

    Npr

    Spoiler:

    Film nije kniževna ili filozofska rasprava, ali može biti u dijalogu sa filozofijom, književnošću slikarstvom, etc.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Erős Pista Tue Feb 02, 2016 3:05 am

    Anđe'o wrote:
    Pa da - "speculative fiction", šta to znači? Da li je voz koji juri i ne može da stane "speculative fitciton"? Teško.

    U, ovo ti je jači argument. "Teško". Baš jak argument. "Teško".

    Odlično, ukrašću ga i upotrebljavati u raspravama. Kad treba da poentiram, samo ponovim protivničku tezu i kažem - teško!

    Šalu na stranu, ne vidim zašto je "teško" da voz koji ne može da se zaustav bude spekulativa fikcija, a ljudi koji se koriste kao baterije za dobijanje energije dok pritom sanjaju da žive u Matriksu mogu "lako" da budu spekulativna fickija. Ili ljudi koji žive ispod kupole u svetu u kojem ubijaju svakog ko napuni 30 godina. Ili roboti kaubojci koji polude pa počnu da ubjaju turiste. Ili aparat koji može da ti ugradi sećanje da si tajni agent na Marsu.

    Tim pre što film daje i nekakvo kvazi-naučno objašnjenje tog voza i njegovog ne-stajanja, svakako ništa gore od onog o ljudima-baterijama iz Matriksa.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40166
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by паће Tue Feb 02, 2016 10:06 am

    William Murderface wrote:
    Dakle, Snowpiercer je Sf, kao što su to i Blade Runner, Total Recall ili Matrix, iako nijedan od njih nije "naučno viđenje budućnosti".

    Научно виђење будућности? Ммм да, наука баш воли да предсказује. То је наука исто колико је и историјски роман СФ - ето мора да се уклопи у оно што наука већ зна, да не иде превише против установљеног знања о теми, а унутар тога има простора да се размахне, дакле шта се баби снило то се и збило.

    Колико се дознајем у СФ, наука у њему постоји као покретач, она задаје границе могућег, али она није приповедач. Он гледа у ту будућност држећи се за науку.

    William Murderface wrote:Inače, ubedljivo najgori deo rezwalkerovog tumačenja mi je onaj u kome tvrdi da su glavni junak i negativa zapravo "dva dela jedne iste ličnosti". Jungovska quasi-profundity. Zašto nije dovoljno da budu dva lika, saučesnika u zločinu, nego moraju da budu "dva dela jedne ličnosti", šta se time dobija? Kao da društvo nije samo po sebi dovoljo složeno, da društveni fenomeni nisu sami po sebi dovoljno kompleksni, nego celu dramu moraš smestiti u jednu dušu. Oh, bljuc.

    Ма цела та јудеохришћанска прича о добру и злу, двојство, закључно са јединством супротности, одлична вуница од које лоши сценаристи штрикају такве џемпере. Наставак оне помаме из деветнаестог века (По, Достојевски?) кад су чачкали по псиси (Razno razno razno - Page 11 1143415371), а само на разликама између Фројда и Јунга написали романа и романа. Холивуд је кроз читаве шездесете штанцовао филмове који су инсценације психијатријских случајева, оно наука у народ. Није да су престали после, само су мало проредили, и увек се нађе неко да убаци мало тога кад му усфали материјала.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Razno razno razno - Page 11 Empty Re: Razno razno razno

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 13, 2024 12:23 pm