Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Fri Aug 16, 2019 12:47 pm

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 ZaIEHUH

    DIA
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Aug 16, 2019 1:17 pm

    Oficir i dzentlmen
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Tue Aug 27, 2019 6:56 pm

    moglo je i na drustvo, sta znam 


    https://www.hrvatskiplus.org/article.php?id=2573&naslov=zasto-je-nostalgija-vazna-emocije-i-politicka-subjektivnost-poslije-socijalizma
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Oct 02, 2019 10:52 pm



    meni bilo veoma zanimljivo
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Thu Oct 03, 2019 8:22 pm

    Od 21:00 na prvom.


    Музеј гаравих сенки
    Тридесет година од највеће рударске несреће у Србији


    Од људске грешке до погибије 90 рудара у Алексинцу.

    Колика је била солидарност с породицама настрадалих? Да ли су Алексиначки рудници морали да буду затворени? Исплати ли се отварање рудника, три деценије касније? Колико је затварање рудника утицало на живот у Алексинцу? 


    Sjećam se da je Torcida u Splitu zviždala kad je na Poljudu bio minut ćutanja za poginule rudare.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Thu Oct 03, 2019 8:47 pm

    Tačno.
    Voleo bih da pogledam ovo.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Thu Oct 03, 2019 10:30 pm

    Uh, pogledaj obavezno, odlično je.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Fri Oct 04, 2019 9:47 am

    Ne znam da li će RTS da okači film na svom YT kanalu ali ovakve stvari znaju da se pojave na internetu nakon par dana, ukoliko naletim okačiću ovde link.

    Prvi dio filma je podsjećanje na samu nesreću i njen uzrok. Govore bivši direktor, inženjeri, bravari, rudari i članovi porodica poginulih. Neki od njih su osuđeni na po par godina, suđenje je okončano tek 1996. Dokumentarni snimci snimljeni u prvim satima nesreće dok kola hitne pomoći, vatrogasci i spasilačke ekipe odlaze prema rudniku izgledaju jezivo, skroz černobilski ugođaj. Požar se desio na takvom mjestu da su odmah zanli kako onima koji su odsječeni nema spasa i da su u stvari najugroženiji bili spasioci koji su iz cijele Jugoslavije došli da pomognu pri izvlačenju tijela. Morali su da ulaze sa bocama kiseonika jer je ventilacija isključena da ne podstakne novi požar.

    U drugom dijelu se provlači malo teorije zavjere, ide priča kako je inženjeru odgovornom za bezbijednost ukraden neki važan papir iz kancelarije i kako zbog toga nisu optuženi i osuđeni pravi krivci za nesreću. Prilično je šupalj taj dio ali koliko sam skontao upravo taj kome je papir ukraden i jeste osuđen na dvije godine.

    U fond za pomoć pordicama stradalih rudara se vrlo brzo slilo 25 milona tadašnjih DEM. Dosta tog novca se izgubilo bez traga ali i pored toga svi su dobili stanove, sipendije, sami rudari to potvrđuju. Interesantni su podaci o količini zaliha uglja i naftnih škriljaca i zašto se ponovo ne kreće sa eksploatacijom. Postoji i opcija da se ugalj ne kopa nego da se potpali na nalazištu i da se koristi ta termalna energija.

    Dosta zanimljivog je spakovano u samo sat vremena. Sjetio sam se i malog Uke Šalje, najslikavanije bebe u Jugoslaviji, rođen dvije sedmice poslije očeve pogibije, još uvijek sa majkom živi dole. Tjeskobno je kad gledaš dokumentarne snimke, podsjetilo me na te dane i kako se baš osjeća da sve odlazi u kurac krasni. Nepunu godinu kasnije će se desiti još veća katastrofa u jami Dobrnja Jug kod Tuzle. malo previše za zemlju koja je imala rudara na dva stara miliona.

    Drmnulo me dobro kad su išli snimci ljudi koji su došli da pomognu, naročito kad izlaze iz jame, nema toga danas jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 3937953091

    Rudarska zastava je najljepša zastava na svijetu.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Sat Oct 05, 2019 10:38 am

    Gledao sam. Šta znam, nekeko sam više očekivao. Jedan moj dobar drugar je iz Aleksinca i on kad mi je pričao kako je to sve izgledalo i kako su oni to doživeli, bukvalno sam se tresao.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Sat Oct 05, 2019 10:39 am

    Ali sam se pošteno iznervirao na pokušaj keljmendisanja cele priče od strane direktora.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Sat Oct 05, 2019 12:36 pm

    Pokušalo se  sa keljmendisanjem i oko nesreće u Dobrnji. Malo poslije nje je počeo raspad zemlje i rat, bez guglanja ne bih znao kakav je sudski epilog i da li je uopšte bilo procesa ali se sjećam da je već krajem '92. krenula da se širi priča kako je i to u stvari bila diverzija prosrpske JNA. Nađena je vojna vjetrovka blizu jame i neka kanta ili kanister, to je bilo sasvim dovoljno za temelj te priče. Čak su u nekim ratnim SDA novinama (Zmaj od Bosne?) krenuli da pišu feljton pletući tu teoriju ali brzo je prekinuto s tim. Rat je stao i ta priča više nije mogla da se priča ali je i prošlo pet godina tako da se više na nju nisu ni vraćali.
    ficfiric

    Posts : 34115
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by ficfiric Sat Oct 05, 2019 1:23 pm

    KinderLad wrote:

    meni bilo veoma zanimljivo

    Smeta malo seckanje u prvom delu ali su kasnije popravili


    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Thu Oct 10, 2019 9:43 pm

    XIII Зимние Олимпийские игры. Лейк-Плэсид. США. 1980 г.
    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 EGbno4NWsAM4XEu
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Oct 10, 2019 10:08 pm

    Bili Amerikanac, Rus i naš. I naš se na kraju najbolje obukao.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Fri Oct 11, 2019 11:15 am

    Plavi šlemovi, tampon zona prije međusobnog bojkota u Moskvi i LA. Bogato iskustvo je Jugoslavija u UN misijama imala jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 4101625831
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Wed Oct 16, 2019 6:53 pm

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 2019-113

    Можда једини преживели примерак чаше/шоље из наменске производње "Пластике" из Житишта. Тј цела производња је била намењена ЈАТу, за послуживање у авионима.
    Фабрика, тј мали пластикарски погон, је спижђена рекордном брзином још у првом таласу приватизације. Давно беше кад сам последњи пут чуо за њих, можда још деведесетих.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 21, 2019 6:55 pm

    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Fri Oct 25, 2019 12:38 am

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Nekadisad


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Wed Oct 30, 2019 8:45 am

    Најзад нађох и ово, наравно сасвим случајно.

    1. Svako je bio zaposlen.
    2. Iako je svako bio zaposlen, niko ništa nije radio.
    3. Iako niko ništa nije radio, planovi su bili ispunjavani 100%.
    4. Iako su planovi bili ispunjavani 100%, trgovine su bile prazne.
    5. Iako su trgovine bile prazne, svi su imali sve.
    7. Iako su svi krali, nikad ništa nije falilo.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Wed Oct 30, 2019 8:47 am

    bukvalno ništa od toga nije (bilo) tačno.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Wed Oct 30, 2019 8:55 am

    Наравно да није. Ово је збирка општих места. Пази, све је "свако", "никад" - све апсолутно. Ал' тек кад се овако скупе на гомилу, апсурдност тих прича се укристалише.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by disident Fri Nov 01, 2019 2:47 pm

    Jel racunamo i milosevicevu jugoslaviju u temu? #duhvremena
    https://www.vreme.com/cms/view.php?id=303278


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Fri Nov 01, 2019 2:55 pm

    paaa ne?  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 4159171962 

    odnosno ne znam stav vecine, ja bih u ovu temu racunao sve do odlaska slo i hr npr. 

    srj je vec pokusaj mini velike srbije pa to ne bih racunao osim po imenu, sto ono kaze seselj negde u krajini "cuuuti ne govori velika srbija" kada je najbolje otkrio da je "spasavanje" jugoslavije samo bio izgovor i maska za stvaranje velike srbije.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 01, 2019 3:03 pm

    Mmmm, nismo to do sada racunali, to obicno ide u ono o raspadu Jugoslavije i ratovima
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 01, 2019 3:04 pm

    AZ-5 wrote:paaa ne?  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 4159171962 

    odnosno ne znam stav vecine, ja bih u ovu temu racunao sve do odlaska slo i hr npr. 

    srj je vec pokusaj mini velike srbije pa to ne bih racunao osim po imenu, sto ono kaze seselj negde u krajini "cuuuti ne govori velika srbija" kada je najbolje otkrio da je "spasavanje" jugoslavije samo bio izgovor i maska za stvaranje velike srbije.
    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 1233199462

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 38 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 11:32 pm