Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    WW2 revizionizam

    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Fri Jan 17, 2020 1:13 pm

    ... wrote:... ljudi koji 1944. nisu dovedeni na vlast iz Moskve, nego su na vlast dosli posle 4 godine lomatanja po sopstvenoj zemlji...





    ... wrote:Nekako u isto vrijeme dogodio se još jedan incident: general Dronov je u društvu nekih naših oficira rekao za Koču Popovića dok je još bio načelnik Generalštaba:

    - On nije vojnik, već samo pisac.

    Odmah sam o tome obavijestio Tita. Naredio je da general Dronov u roku od dva dana napusti Jugoslaviju.




     

     


    ... wrote:DOGODILO SE TO U LJETO 1947. GODINE. Bio sam na odmoru u vojnom odmaralištu u Miločeru. U ljetovalište smo primili prvaka beogradske opere Nikolu Cvejića – Vladina sa ženom jer nijesu dobili sobu u hotelu „Avala" u Budvi iako su blagovremeno izvršili rezervaciju. Pošli su za Beograd četiri dana prije mene jer je Cvejić imao angažmane u operi. Pitao sam ih da li su obezbi jedili avionske karte i upozorio ih da je velika gužva. Odgovorili su da su sve uredili.

    Moje iznenađenje je bilo utoliko veće kada sam ih vidio na aerodromu u Titogradu. Bili su očajni: imali su karte, ali nijesu mogli dobiti mjesto u avionu. Požalili su mi se da u avion primaju ljude bez karata i molili su da intervenišem.

    Pozvao sam komandanta aerodroma, inače kapetananaše armije (aerodromi su još bili pod upravom vojnih

    vlasti).

    - Drug Cvejić i njegova supruga čekaju već četiri dana … ne mogu putovati iako su obezbi jedili avionske

    karte — oštro sam rekao kapetanu.

    - U isto vrijeme neki građani ulaze u avion bez karata! Zar to nije protekcija? Kako ste to dozvolili?

    Kapetan se nije zbunio; vidjelo se da jedva čeka takvo pitanje:

    - Druže Tempo, ne odlučujemo mi ko se prima u avion! To čini sovjetski pilot … on prima putnike po svom

    nahođenju … evo, i sada su u avionu neke žene bez karata… ukrcale su se u Skadru, imaju karte do Titograda, a pilot im dozvoljava da lete do Beograda...

    Nijesam sačekao da mi kapetan objasni stvari do  kraja, nego sam krenuo prema pilotu. Nastojao sam da budem miran i da mu na lijep način objasnim kako se tako ne može postupati.

    - Druže, vi primate putnike bez karata, dok oni koji ih imaju moraju da čekaju. Narod na to veoma loše gleda to je protekcija! Ali smo vodili borbu, pored ostalog, i protiv protekcije. Zato vas molim da više tako ne radite. - To je moja stvar i biće onako kako ja hoću – odmjerio me je pilot od glave do pete; smatrao je da ima pravo da se izdire na „civila" koji se usudio da stavlja primjedbe.

    Time je ulje bilo doliveno na vatru! Dotle sam se jedva uzdržavao. Kada sam vidio da se ponaša kao da je gospodar u našoj zemlji, nijesam više mogao vladati sobom, već sam

    viknuo:

    - Slušaj ti, nijesmo mi kolonija! Mi smo nezavisna, slobodna zemlja …

    Pilot je pocrvenio i takođe viknuo:

    - Ti si reakcionarni element!

    Krv mi je jurnula u glavu ... Gledali smo se oči u oči.

    Došlo mi je da ga udarim pesnicom po licu. Ipak sam se uzdržao. Poslije kratkotrajnog kolebanja odgovorio sam dosta smireno:

    - Neka sam reakcionar... Ali zahtijevam da svi putnici bez karata odmah napuste avion.

    Kako sam bio u civilnom odijelu, pilot, izgleda, nije shvatio situaciju, nego je odbrusio:

    - Niko neće napustiti avion! Ovde ja naređujem!

    - To ćemo tek da vidimo — prijeteći sam rekao i naredio komandantu aerodroma: - Pozovite organe bezbjednosti!

    Okrenuo sam leđa pilotu. Bio sam vidno uzbuđen. Oko mene se odmah okupila veća grupa građana. Svi su me molili da ne popustim jer im se Rus na glavu popeo. To me je učvrstilo u uvjerenju da moram biti dosljedan.

    Sačekao sam organe bezbjednosti i naredio da blokiraju avion, da spriječe polijetanje dok ja ne izdam dozvolu.

    Pošto je izvršio naređenje, oficir me je zapitao:

    - Druže Tempo, da li da hapsimo pilota?

    - Ne, za sada ne treba nikoga hapsiti — odgovorio sam odlučno.

    Pilot je tek poslije pola sata popustio i naredio da svi putnici bez karte napuste avion. Tako smo se ukrcali svi koji smo imali karte.

    Na beogradskom aerodromu već je čekalo nekoliko službenika sovjetske ambasade. Kad sam izlazio iz aviona, pilot im je nešto objašnjavao i pokazivao rukom na mene…

    Htio sam da odmah sve saopštim Titu; stoga sam otišao u Zagreb, gdje se on tada nalazio. Zatekao sam ga u društvu sa Rankovićem. Sav uzbuđen, ispričao sam šta mi se dogodilo.

    - Ko je vlast u našoj zemlji... mi ili oni? — završio sam svoju ispovijest.

    Začudo, oni su bili mirni. Tito se čak nasmijao, ali je odobrio moj postupak i naredio da organi Ministarstva odbrane ulože protest sovjetskoj ambasadi zbog takvog odnosa sovjetskih ljudi prema jugoslovenskom generalu i putnicima.

    Ranković je, sa njemu svojstvenim, gotovo neprimjetnim osmijehom, na kraju rekao:

    - Dobro je što nisi udario pilota, ali si pogrešio što nisi poslušao organe bezbednosti i uhapsio ga… treba ponekad i njih poslušati.

    Sovjetska ambasada je u odgovoru na naš protest tvrdila da pilot nije znao o kome se radi.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Zuper Fri Jan 17, 2020 2:10 pm

    Greota je da ovo ostane samo na prethodnoj strani,

    WW2 revizionizam  - Page 36 EOGNR4Z
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Esterházy Márton Fri Jan 17, 2020 2:14 pm

    A zasto je bitno ponavljanje stava okamenjenog staljiniste?
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Zuper Fri Jan 17, 2020 2:15 pm

    Kada je bio jedan od najhrabrih boraca NOB-a, kada se po CG i diljem Jugoslavije tridesetih borio i bio hapsen, onda je bio dobar komunista.
    Zato sto je on svedok onoga sto drugi nisu zeleli da kazu.
    Ili ovo sto je on napisao za drugove nije tacno bandji?

    Inace ovo je samo jedna stranica, ima toliko toga.
    Ja ocekujem da soder nastavi da me motivise pa da pocenm ozbiljnije da stavljam stranicu po stranicu.
    Sto bi se reklo, da mu objasnim Broza sa levih pozicija.
    A kasnije cu da mu objasnim zasto se sve raspalo kroz delovanje jednog oficira JNA i jednog komunistickog aparatcika.
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Esterházy Márton Fri Jan 17, 2020 2:26 pm

    Zuper wrote:Kada je bio jedan od najhrabrih boraca NOB-a, kada se po CG i diljem Jugoslavije tridesetih borio i bio hapsen, onda je bio dobar komunista.
    Zato sto je on svedok onoga sto drugi nisu zeleli da kazu.
    Ili ovo sto je on napisao za drugove nije tacno bandji?

    Inace ovo je samo jedna stranica, ima toliko toga.
    Ja ocekujem da soder nastavi da me motivise pa da pocenm ozbiljnije da stavljam stranicu po stranicu.
    Sto bi se reklo, da mu objasnim Broza sa levih pozicija.
    A kasnije cu da mu objasnim zasto se sve raspalo kroz delovanje jednog oficira JNA i jednog komunistickog aparatcika.

    Recimo da to sto on kaze o njima, ili oni o njemu je bitno kao neki manje ili vise jeftin politicki trac. 

    A oko objasnjavanja -  samo napred, predosecam borbu titana.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Erős Pista Fri Jan 17, 2020 2:36 pm

    Senke nad Balkanom, istorija kojoj nas nisu ucili, ne razumes ti to moj Bandji...


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by паће Fri Jan 17, 2020 2:53 pm

    А после и сенке под балконом, друга сезона, трећа епизода...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Zuper Fri Jan 17, 2020 2:56 pm

    Sto je vise lazi Tito nam je drazi.
    Hajde od Vilijama laznog druga da ocekujem odbaci borca NOB-a, skoj-evca do srzi, komunistu koji je robijao dekadama zato sto je komunista, to ocekujem ali sam za bandjija ocekivao da je otvoreniji prema pisanju doticnog.
    Esterházy Márton

    Posts : 1037
    Join date : 2017-10-28

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Esterházy Márton Fri Jan 17, 2020 3:09 pm

    William Murderface wrote:Senke nad Balkanom, istorija kojoj nas nisu ucili, ne razumes ti to moj Bandji...
    WW2 revizionizam  - Page 36 1457714938_ESPRESO%20Sasa%20Radulovic%20Intervju%20Foto%20Petar%20Lazovic%20(7)
    Zuper wrote:Sto je vise lazi Tito nam je drazi.
    Hajde od Vilijama laznog druga da ocekujem odbaci borca NOB-a, skoj-evca do srzi, komunistu koji je robijao dekadama zato sto je komunista, to ocekujem ali sam za bandjija ocekivao da je otvoreniji prema pisanju doticnog.

    Bandji ovde vidi samo jeftina olajavanja senilnog starca na licnom nivou, razvaljenog  unutarpartijskim borbama, robijom i turbulentnim zivotom. Imam licno postovanje za nepromenjen stav i drzanje "linije", ma koliko ona bila pogresna.
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Fri Jan 17, 2020 4:41 pm

    Zupere da li je istina da Tito nije želeo da ide u Drvar jer nije mogao da podnese da vidi toliko Srba na jednom mestu?
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Erős Pista Fri Jan 17, 2020 4:43 pm

    WW2 revizionizam  - Page 36 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Sun Jan 19, 2020 10:00 am

    WW2 revizionizam  - Page 36 Grigulevic02

    WW2 revizionizam  - Page 36 Grigulevic01

    Један од совјетских НКВД саветника на задатку помоћи Југославији у организовању организације обезбеђења и остале обавештајне логистике у опроштајној посети Маршалу Југославије Јосипу Брозу Титу.
    Током посете, Маршал Тито се топло захвалио совјетским друговима на труду и доприносу организацији југословенске обавештајне логистике и пожелео му успеха у раду на новој дужности амбасадора републике Костарике у Ватикану и Југославији...


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by boomer crook Sun Jan 19, 2020 10:08 am

    Zuper wrote:Greota je da ovo ostane samo na prethodnoj strani,

    WW2 revizionizam  - Page 36 EOGNR4Z

    kad procitam mustafa golubic prestanem da citam


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Erős Pista Sun Jan 19, 2020 10:40 am

    WW2 revizionizam  - Page 36 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Ferenc Puskás Sun Jan 19, 2020 11:26 am

    Eh, Mustafa pojebo 1/2 Beograda, ljevicu, desnicu i oba centra, a ti tako, ts, ts.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 22, 2020 7:25 pm

    Genral 7. epizoda. Bobetko prima Gotovinu u oproštajnu posjetu pred odlazak na novu dužnost u Zagreb. Priprema se "Oluja" i Bobetko daje Gotovini knjigu "Kninska operacija" da je prouči jer mu može biti od koristi.

    Onda od 06:58 do 08:00 ide Bobetkova priča o oslobađanju Knina '44.



    Odem na hrvatsku wiki i tamo vidim da je u toj operaciji Dalmacija "oslobođena".

    WW2 revizionizam  - Page 36 Z9R0Hz7X1KrbwAAAABJRU5ErkJggg==


    Seriju i dalje gledam i preporučujem.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Nino Quincampoix Wed Jan 22, 2020 7:31 pm

    Fun fact, u toj operaciji je poginuo otac Marka Veselice.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by boomer crook Wed Jan 22, 2020 7:51 pm

    koji je ovo tres.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Wed Jan 22, 2020 7:53 pm

    otto katz wrote:Eh, Mustafa pojebo 1/2 Beograda, ljevicu, desnicu i oba centra, a ti tako, ts, ts.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 22, 2020 8:08 pm

    bruno sulak wrote:koji je ovo tres.

    Dobra je cijela epizoda, može se kao izdvojeni tv film pogledati. Pokriva period od jeseni '94. do avgusta '95. Posebno dobre su scene vožnje na Dinari i poezija Gotovine i vozača mu.
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 22, 2020 9:10 pm

    ćaća, ili ako neko drugi zna, da li su tačni podaci koji navodno potiču od MAAF da je iz jugoslavije spaseno oko 2500 američkih i britanskih avijatičara, odnosno da su zapravo partizani spasli 4-5 puta više pilota nego četnici
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by шумидер-модер Wed Jan 22, 2020 9:41 pm

    AZ-5 wrote:ćaća, ili ako neko drugi zna, da li su tačni podaci koji navodno potiču od MAAF da je iz jugoslavije spaseno oko 2500 američkih i britanskih avijatičara, odnosno da su zapravo partizani spasli 4-5 puta više pilota nego četnici
    Наравно да је од стране партизана спашено неколико пута више пилота.
    И поред тога авионима евакуисане у Италију хиљаде партизанских рањеника и избеглица.
    Још је наравније да је последњих деценија толико извикивана операција Halyard била у ствари брже-боље изузимање савезничких пилота из четничког поседа и то из разлога да исти не би били искоришћени од стране ЈВуО као нека врста талаца будући да се припремао раскид са Дражом.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Guest Wed Jan 22, 2020 9:45 pm

    sotir zna ime i prezime svakog spašenog pilota, pitaj njega WW2 revizionizam  - Page 36 1399639816
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Nino Quincampoix Wed Jan 22, 2020 10:12 pm

    To je za Sotira pitanje.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sotir Wed Jan 22, 2020 10:23 pm

    AZ-5 wrote:ćaća, ili ako neko drugi zna, da li su tačni podaci koji navodno potiču od MAAF da je iz jugoslavije spaseno oko 2500 američkih i britanskih avijatičara, odnosno da su zapravo partizani spasli 4-5 puta više pilota nego četnici
    Читаш коментаре на Новом пламену је ли?

    WW2 revizionizam  - Page 36 Empty Re: WW2 revizionizam

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 9:57 pm