Ma Kantri traži manifestacione pojave neoliberalizma tipične za ogromna tržišta, ali to tako ne biva, pošto smo mi periferija ovde će vladati šerifi i mafijaška elita koja će odgovarati za svoje rezultate ful neoliberalnim vlastima koje će držati ovaj feud, recimo nemačkim. Kantri se čudi zašto ovde nema npr. berze i deregulacije tržišta sa ogromnim sub-prajmarima, pa onda to kao nije liberalizam. Ali jeste, jebiga, samo njegov krajnji krak za malo tržište.
No Country wrote:
Мало је правих приватизација, углавном се све то сводило на разне махинације, где нови власник експресно затвори претходно девастирану "друштвену" фабрику. Сви велики системи (електродистрибуција, телеком, јавни саобраћај, здравство, школство највећим делом) су и даље државни, док је сама државна администрација набрекла преко тачке пуцања, пре свега партијским ухлебљењем. То што некаква Кори Удовички (шта би са њом, бајдвеј?) под диктатом ММФ или кога већ ту и тамо отпусти пар хиљада несрећника, што Вучић смањује пензије... кажем ти, то све и много горе су радили нпр. Милка Планинц или Чаушеску, и никоме није падало на памет да у томе види било какав капитализам. Капитализам је рационалан, т.ј. макар донекле - док не крене да уништава планету на којој седи.
Naravno da je malo pravih privatizacija, ovde je predatorska verzija neoliberalizma. Upravo se u tome i ogleda deregulacija, nikoga ne interesuje šta se dešava sa privatizacijama, niko to ne nadzire, to je poligon za drpanje i pljačku. Veliki sistemi su i dalje državni samo zato što je bratija suviše nesposobna da organizuje prodaju tih sistema, plus verovatno misle da ipak nekako treba održavati socijalni mir / krave muzare.
Kapitalizam nije racionalan, kapitalizam je potpuno iracionalan, samo što su veliki u stanju da tu iracionalnost ofsetuju na drugu stranu. Recimo, SŠA može da eksportuje proizvodnju u druge zemlje, na taj način naizgled sačuva prirodnu sredinu i smeje se Pekingu što je zagađen (kao da CO2 neće stići i do njih) i usput zagadi sve okeane dok se milijarde tona robe transportuju velikim tankerima preko okeana. Isto tako, kapitalistu interesuje samo naredni kvartal, on ne razmišlja o velikoj slici, samo da se navata što pre, sada, ovde i odmah.
Šta je racionalno u tome da ti najveća marketinška kompanija bude Facebook, najveća transportna kompanija Uber, najveća hotelijersko-smeštajna firma AirBnB, i tako dalje, koji nemaju niti jedan asset iz njihovih navodnih delatnosti? Zato što je to rizik i opterećenje, po kapitalističkim merilima. I onda je najbolje biti silicijumska firma sa par hiljada softverskih inženjera, ko šiša gigafabrike sa desetinama i stotinama hiljada zaposlenih, konkretne proizvode koji se prodaju za 10, 40 ili 100 hiljada dolara i tako dalje. I na kraju Vol Strit. Šta je tu racionalno?