Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Mala istorijska biblioteka

    паће

    Posts : 40150
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by паће Fri 1 Sep - 21:59:16

    Или обе. По свему што читам последњих месеци, обе лутају ко гуске у магли, батргају се ко онај што се пијан скоро упишо јер није могао да га нађе.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Erős Pista Fri 1 Sep - 22:08:46

    Gargantua wrote:Jel Milanović beše napisao "Rusija će dobiti drugu partiju kad Amerika dobije treću"? Mala istorijska biblioteka - Page 7 1399639816


    Pa da, upravo sam to hteo sad da napišem.

    NC, u Srbiji postoji puno partija, postoje i izbori. Isto tako i u Rusiji. Isto i u Mađarskoj, Isto i u Turskoj. Stvar je u tome da uvek pobeđuje jedna partija.

    Poređenja sa jednopartizmom promašuju fudbal, a sa "totalitarizmom" ceo stadion.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40150
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by паће Fri 1 Sep - 22:23:27

    The best system money can buy.

    And it does.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Fri 1 Sep - 23:27:38

    William Murderface wrote:Stvar je u tome da uvek pobeđuje jedna partija.

    Poređenja sa jednopartizmom promašuju fudbal, a sa "totalitarizmom" ceo stadion.
    Виђу, то да увек побеђује иста партија - то ти је поприлично евидентна сличност са једнопартијским системом, не? Друга значајна сличност је што то онда престаје да буде обична политичка партија већ постаје тзв. клијентистичка, што ће рећи да је и послодавац и зајмодавац и наредбодавац, и отац и мати. Трећа је контрола над медијима, судством, школством, војском и полицијом. Итд.

    Па онда мало боље погледаш тај промашени фузбал... и закључиш да је лопта, ипак, округла.
    boomer crook

    Posts : 36937
    Join date : 2014-10-27

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by boomer crook Fri 1 Sep - 23:33:00

    ali se s njom igra vaterpolo. mislim jednopartijski sistem je nesto drugo.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Guest Fri 1 Sep - 23:35:29

    Jednopartijski sistem podrazumeva formalno nepostojanje različitih opcija. 

    Ovo što imamo je prosto kvrgava demokratija: mi zaista imamo razne opcije koje imaju i različite ponude, i možemo slobodno da glasamo za njih. Svakako nije isto da li je na vlasti SRS ili DS ili Dveri i nije svejedno za koga se glasa. Medijski monopoli, zakrivljenje slike, pritisak, kupovina glasova - to su sve muke višepartijske demokratije.
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Fri 1 Sep - 23:44:13

    Аман, бре људи, написао сам својеврсна рестаурација једнопартијског система, дакле кондиционал. Нити је то уопште било кључно у ономе што сам хтео да кажем. Кључна је последња реченица: ми смо сви одреда помало немоћни пред феноменом. Онда неки пизде и криве народ.

    Но кад се већ акамо: јесте, итекако. И медијски монопол, и закривљена слика стварности, и притисак - све су то другови једнопартијци итекако практиковали па и усавршили. Једино се нису бавили куповином гласова. Није им било нужно.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    паће

    Posts : 40150
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by паће Fri 1 Sep - 23:50:39

    Ех, некад је куповина гласова била циркус. За неке тамо изборе деведесетих директор млекаре, СПСов кандидат, у својој месној заједници подели котурове сира али само у ромском насељу, које има можда четрдесетак кућа. Испушио је само тако јер је остатак месне заједнице сазнао за то и пиздео што за Роме има а за њих јок.

    Никог није занимало како то сир одједном бива политичка ствар, јер нио није тражио да види ко је платио тај сир и да ли је уопште плаћен.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Guest Fri 1 Sep - 23:59:19

    Anesteziranje je ovde došlo kroz preuzimanje proevropske priče od strane SNSa čime je slomljena relativno klimava post 2000 koalicija.

    Mi smo nemoćni u formulisanju različitih političkih opcija (osim tekućeg pokreta pristojnizma i zakonopoštovanjizma). Uzroci za to jesu i taktički - blokiranost medija za prvo vidljivu javnu debatu i drugo za formulisanje odgovora kroz takvu debatu, kooptacija političara drugih opcija, zastrašivanja i sila - ali i idejni.

    Treće, biračko telo SPS, SRS, SNS je i posle 2000. ostalo vanredno jako (Toma Nikolić je 2008. dobio više glasova nego Vučić 2017) a bilo je u opoziciji iz više razloga - i podrške spolja, i živošću pro-EU priče pre krize 2008, i vidljivim poboljšanjem životnih uslova itd itd.


    Sve ove pojave su "čista politika" ali više prosto ne važe, sada važe drugačije okolnosti i one fundamentalno uslovljavaju dominantnu poziciju SNS i zapravo sistema vučićevskog klijentelizma koji prevazilazi stranačke limite. Mi se još s teškom mukom trudimo da imenujemo stanja i trendove u kojima smo trenutno, kamoli da pričamo o alternativama, funkcionalnim u demokratskom smislu (da mogu da okupe kritično veliki deo birača).


    Model borbe je prosto višepartijski a ne jednopartijski, jednopartizam kao analitika stanja nije dovoljan da objasni šta se to dešava i šta da se radi.
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Sat 2 Sep - 0:12:48

    Сад ће још испасти да сам предлагао једнопартизам као некакву алтернативу, наопако? Mala istorijska biblioteka - Page 7 1233199462

    Непријатеља ваља детаљно познавати и још боље разумети. Вучићев "једнопартизам" није дабоме идентичан Титовом (коме нису ни требали наводници), али му је довољно налик, да би се завезао у нешто што јесте становита културна матрица. Која сама по себи ништа не објашњава, а још мање се може сматрати узроком саме себе - али јесте тврдоглава чињеница која се цери у лице малобројним (и све малодушнијим) реформаторима, и поприлично одувек. Ignore it on your own peril. 

    Разумем зашто Маша Гесен пише то што пише. Не слажем се са њом, али разумем потребу.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Guest Sat 2 Sep - 0:19:26

    Ma ne, kad kažem model borbe mislim da on mora da počiva na pretpostavci višepartizma a ne jednopartizma.
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Sat 2 Sep - 0:33:08

    Заправо се не слажем са тезом о "квргавој демократији". Путинов или Вучићев режим се не могу сматрати демократским, као што се није могао сматрати ни Милошевићев, без обзира на "токен" парламентарну демократију, изборе, итд. Они су заправо на путу у супротном смеру, од демократије се сваким даном све више удаљавају.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Kinder Lad Sat 2 Sep - 0:34:57

    Nikako nisu isti Putinov i Vucicev rezim.


    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Sat 2 Sep - 0:36:25

    Okay, I'm giving up.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Kinder Lad Sat 2 Sep - 0:47:05

    Pa nisam rekao da je Vucicev rezim demokratija Mala istorijska biblioteka - Page 7 1399639816 Nije, to je autoritarni rezim. Ali nije isto sto i Putinov.


    _____
    alt-lib
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Kinder Lad Sat 2 Sep - 0:49:49

    Mislim, Gargantua je lepo objasnio, Vucic je kooptirao deo ideologije, a i personala "druge strane" i zato je ovako jak. Bez toga nikad ne bi bio. Ali to onda ima i odredjenu cenu sta moze, a sta ne moze da se radi.


    _____
    alt-lib
    Anonymous
    Guest

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Guest Sat 2 Sep - 1:00:27

    Ne znam, ja prosto ne bih tako usko tumačio demokratiju. 

    Ispada da ona ne može da "pogreši", jer ako "pogreši" nije demokratija. Mala istorijska biblioteka - Page 7 1399639816 



    Imam još jedan argument - Vučićev rezultat je veoma konzistentan sa Nikolićevim rezultatima 2004, 08, 12 (manje-više, ne tražimo ne znam kakvu preciznost broja). Gledajući tako podrška njemu nije ništa veća nego podrška Tomi u onome što je bio jasno višepartijski sistem, rekoh i da je manje glasova uzeo nego Toma 2008. Kolaps se dešava na nekoj drugoj strani i na nekim drugim temama, gore sam kratko i šturo napisao gde.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Bluberi Sat 2 Sep - 1:06:20

    Jednopartijski sistem ima sasvim drugu političku dinamiku, plus što danas nešto meriti sa jednopartizmom znači brisanje prošlosti.
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Erős Pista Sat 2 Sep - 1:08:45

    No Country wrote:Аман, бре људи, написао сам својеврсна рестаурација једнопартијског система, дакле кондиционал. Нити је то уопште било кључно у ономе што сам хтео да кажем. Кључна је последња реченица: ми смо сви одреда помало немоћни пред феноменом. Онда неки пизде и криве народ.

    Но кад се већ акамо: јесте, итекако. И медијски монопол, и закривљена слика стварности, и притисак - све су то другови једнопартијци итекако практиковали па и усавршили. Једино се нису бавили куповином гласова. Није им било нужно.


    A ovi se bave, jer im je nužno i apsolutno najbitnije, sve se vrti oko toga. Dakle sve isto, osim najbitnijeg, pa sad ako ti je to dobro poređenje, aferim.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Erős Pista Sat 2 Sep - 1:15:19

    No Country wrote:Заправо се не слажем са тезом о "квргавој демократији". Путинов или Вучићев режим се не могу сматрати демократским, као што се није могао сматрати ни Милошевићев, без обзира на "токен" парламентарну демократију, изборе, итд. Они су заправо на путу у супротном смеру, од демократије се сваким даном све више удаљавају.

    Pa - ne. Prvo, i Miloševićev režim je bio nekakva demokratija - Milošević je vlast izgubio na izborima. Drugo, ovo je takođe nekakva parlamentarna demokratija, jer parlament postoji, različite stranke u tom parlamentu postoje, opozicija teoretski može da pobedi na izborima, ama nije verovatno.

    Imaš primer Makedonije - sve isto ko u Srbiji, pa i malo gore, i šta bilo? "Totalitarista" izgubio vlast na izborima. Malo se durio, pa na kraju morao da prihvati.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Sat 2 Sep - 1:30:25

    Занимљиво питање: да ли је Милошевић изгубио власт на изборима? Или је изборе изгубио зато што је истрошио, из тубе истиснуо сву власт? Или се коначно потрошио један опасан мит, и самој историји је куцнуо час?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Guest Sat 2 Sep - 1:33:24

    Izgubio je izbore, a posle tog odgovora pričamo zašto (zato što je potrošio mit, nisu ga branili oni na koje je računao itd itd).
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4335
    Join date : 2016-09-29

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by nalog sa ženinog laptopa Sat 2 Sep - 1:43:01

    Filipenko wrote:Auh al je popust, sa 2200 na 1900 dinara.  Mala istorijska biblioteka - Page 7 2952840586

    I tom - sa 1980 na 330
    II tom - sa 2200 na 330
    No Country

    Posts : 11125
    Join date : 2015-05-16

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by No Country Sat 2 Sep - 2:05:49

    Gargantua wrote:
    Imam još jedan argument - Vučićev rezultat je veoma konzistentan sa Nikolićevim rezultatima 2004, 08, 12 (manje-više, ne tražimo ne znam kakvu preciznost broja). Gledajući tako podrška njemu nije ništa veća nego podrška Tomi u onome što je bio jasno višepartijski sistem, rekoh i da je manje glasova uzeo nego Toma 2008. Kolaps se dešava na nekoj drugoj strani i na nekim drugim temama, gore sam kratko i šturo napisao gde.
    Добро си то горе написао, али овде грешиш: јесте Вучић развалио опозицију, то је његово дело.

    Да подвучемо црту: имамо један веома стабилан систем, са корумпираном и скаредно неспособном влашћу, најгоре и најодвратније медије на свету, пропалу економију, европске интеграције у које више нико не верује, и цинично и незаинтересовано грађанство. Од опозиције имамо неколико кловнова, а Бели није највећи међу њима. То су све директни резултати Вучићевих надљудских напора. Е сад, код Милошевића је макар постојао тај митски оквир, т.ј. драматуршки лук, ту су се ослобађале "свете српске" а богами и неке друге земље, другим речима то је морало да се једног дана заврши. Ово Вучићево може у бескрајон. А са собом полако мења, мрви и читаво друштво, ево сам горе скицирао како.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Filipenko Sat 2 Sep - 3:08:35

    kuku wrote:
    Filipenko wrote:Auh al je popust, sa 2200 na 1900 dinara.  Mala istorijska biblioteka - Page 7 2952840586

    I tom - sa 1980 na 330
    II tom - sa 2200 na 330


    Lol, ja ovo što gledam (knjižara Delfi) ima toliki popust, pa košta 1600 umesto 1900 i 1900 umesto 2200 dinara.

    Mala istorijska biblioteka - Page 7 Empty Re: Mala istorijska biblioteka

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat 11 May - 12:40:11