Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Da li su nacisti imali srama?

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Da li su nacisti imali srama? Empty Da li su nacisti imali srama?

    Post by Indy Fri Sep 04, 2015 7:13 am

    Imam jedno pitanje, a nije baš skroz ni retoričko - vi koji znate istoriju mnogo bolje od mene: da li ima bilo kakve istine u ovome što je izjavila sramota (i na razne druge načine sramota) od australijskog premijera:

    "The Nazis did terrible evil but they had sufficient sense of shame to try and hide it." (Radi se o poređenju nacista sa ISIS, koji ne da nemaju srama, nego se ponose svojim zlom - sve to izrečeno u pokušaju da potpali nacionalnu podršku predstojećem bombardovanju Sirije).

    E, sad, moja prva reakcija je bila "marš u PM", a odmah druga, "jeste, baš su imali osećaj sramote, ubilo se." Možda sam malo pristrasan jer mi je deda bio u radnom logoru u Dojčlandu, ali eto da vidimo, šta kaže istorijska nauka?

    Usput sam se potkačio sa nekim Aussie novinarom na Twitteru koji je branio Abbotta sa "Abbott's right. Nazis were systematically secretive about atrocities. That's a basic fact unrelated to their scale." Opet, to da su bili "secretive", ako je i tačno, nije isto kao da su imali "osećaj srama". Drugo - morao sam sarkastično da prokomentarišem ovom novinaru, šta je trebalo, da koriste društvene medije da oglase svoje zločine (kao ISIS)? OK, posle sam shvatio da sam preterao sa sarkazmom, to je zato što mi je zlo kad vidim njušku ovog Abbotta (a nema šanse da je ne vidim 70 puta dnevno, čak i u teretani je na svakom ekranu. Nisam živeo pod odvratnijom vlašću od dana Slobodana Miloševića, nek' im je na čast.)
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by boomer crook Fri Sep 04, 2015 7:23 am

    pa isisovci nisu nacisti za pocetak. nacisti su takodje javno objavljivali masovne egzekucije, odmazde 100 za 1 i rasne zakone. ono sto su krili jeste politika konacnog resenja. 

    inace ovo sa osecajem srama je za pocetak lose za abota. on je taj koji krije zlocinacku prirode svoje imigracione politike sakrivajuci njene humanitarne posledice.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Ferenc Puskás Fri Sep 04, 2015 9:42 am

    Folksdojčeri razgledaju svježe leševe taoca u Pančevu. Bio je nekad i cijeli kolor snimak na ytubu, sad je skinut. Tamo se vide ove Njemice u narodnim nošnjama kako jedu sladoled dok iz blizine ravnodušno gledaju mrtve.
    Na drugoj fotki vješanje prije strijeljanja i okupljena masa.

    Da li su nacisti imali srama? Panaev12


    Da li su nacisti imali srama? Panaev11


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Indy Fri Sep 04, 2015 11:28 am

    ^Na nešto slično sam i mislio kad sam rekao ovom novinaru da su naši prostori videli Naci zločine uživo, nije im ni trebao YouTube.

    Evo, ostape, to što si ti napisao je otprilike i karikaturista Wilcox sumirao.

    Da li su nacisti imali srama? Evilmeter
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Ointagru Unartan Fri Sep 04, 2015 2:36 pm

    Indy wrote:Imam jedno pitanje, a nije baš skroz ni retoričko - vi koji znate istoriju mnogo bolje od mene: da li ima bilo kakve istine u ovome što je izjavila sramota (i na razne druge načine sramota) od australijskog premijera:

    "The Nazis did terrible evil but they had sufficient sense of shame to try and hide it." (Radi se o poređenju nacista sa ISIS, koji ne da nemaju srama, nego se ponose svojim zlom - sve to izrečeno u pokušaju da potpali nacionalnu podršku predstojećem bombardovanju Sirije).

    E, sad, moja prva reakcija je bila "marš u PM", a odmah druga, "jeste, baš su imali osećaj sramote, ubilo se." Možda sam malo pristrasan jer mi je deda bio u radnom logoru u Dojčlandu, ali eto da vidimo, šta kaže istorijska nauka?

    Usput sam se potkačio sa nekim Aussie novinarom na Twitteru koji je branio Abbotta sa "Abbott's right. Nazis were systematically secretive about atrocities. That's a basic fact unrelated to their scale." Opet, to da su bili "secretive", ako je i tačno, nije isto kao da su imali "osećaj srama". Drugo - morao sam sarkastično da prokomentarišem ovom novinaru, šta je trebalo, da koriste društvene medije da oglase svoje zločine (kao ISIS)? OK, posle sam shvatio da sam preterao sa sarkazmom, to je zato što mi je zlo kad vidim njušku ovog Abbotta (a nema šanse da je ne vidim 70 puta dnevno, čak i u teretani je na svakom ekranu. Nisam živeo pod odvratnijom vlašću od dana Slobodana Miloševića, nek' im je na čast.)

    Nacisti su se plasili reakcije nemacke populacije i zato se nisu hvalili genocidom (jer su znali da je antisemitizam medju obicnim narodom daleko manje popularan nego u samoj stranci), a ISIS istice svoje zlocine kako bi privukao nove borce u svoje redove. Razlika je dakle u tome sto je ISIS-ova propaganda usmerena spolja, ka potencijalnim dobrovoljcima, dok je nacisticka bila za domacu i siru upotrebu.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Erős Pista Fri Sep 04, 2015 3:46 pm

    Radagast wrote:
    Indy wrote:Imam jedno pitanje, a nije baš skroz ni retoričko - vi koji znate istoriju mnogo bolje od mene: da li ima bilo kakve istine u ovome što je izjavila sramota (i na razne druge načine sramota) od australijskog premijera:

    "The Nazis did terrible evil but they had sufficient sense of shame to try and hide it." (Radi se o poređenju nacista sa ISIS, koji ne da nemaju srama, nego se ponose svojim zlom - sve to izrečeno u pokušaju da potpali nacionalnu podršku predstojećem bombardovanju Sirije).

    E, sad, moja prva reakcija je bila "marš u PM", a odmah druga, "jeste, baš su imali osećaj sramote, ubilo se." Možda sam malo pristrasan jer mi je deda bio u radnom logoru u Dojčlandu, ali eto da vidimo, šta kaže istorijska nauka?

    Usput sam se potkačio sa nekim Aussie novinarom na Twitteru koji je branio Abbotta sa "Abbott's right. Nazis were systematically secretive about atrocities. That's a basic fact unrelated to their scale." Opet, to da su bili "secretive", ako je i tačno, nije isto kao da su imali "osećaj srama". Drugo - morao sam sarkastično da prokomentarišem ovom novinaru, šta je trebalo, da koriste društvene medije da oglase svoje zločine (kao ISIS)? OK, posle sam shvatio da sam preterao sa sarkazmom, to je zato što mi je zlo kad vidim njušku ovog Abbotta (a nema šanse da je ne vidim 70 puta dnevno, čak i u teretani je na svakom ekranu. Nisam živeo pod odvratnijom vlašću od dana Slobodana Miloševića, nek' im je na čast.)

    Nacisti su se plasili reakcije nemacke populacije i zato se nisu hvalili genocidom (jer su znali da je antisemitizam medju obicnim narodom daleko manje popularan nego u samoj stranci), a ISIS istice svoje zlocine kako bi privukao nove borce u svoje redove. Razlika je dakle u tome sto je ISIS-ova propaganda usmerena spolja, ka potencijalnim dobrovoljcima, dok je nacisticka bila za domacu i siru upotrebu.


    U principu to je to, s tim što ja ne bih rekao antisemtizam, nego masovno i sistematsko ubijanje dojučerašnjih komšija. Za ovo prvo su mogli da nađu prilično široku podršku, za ovo drugo već znatno teže. Pritom su se pretvrali i pred strancima kako su ti logori zapravo samo nekakav privremeni smeštaj, sa sve priredbama, itd.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Guest Fri Sep 04, 2015 4:10 pm

    Koliko su imali srama pokazuje to sto su sve do tancina dokumentovali.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Ointagru Unartan Fri Sep 04, 2015 4:15 pm

    William Murderface wrote:
    U principu to je to, s tim što ja ne bih rekao antisemtizam, nego masovno i sistematsko ubijanje dojučerašnjih komšija. Za ovo prvo su mogli da nađu prilično široku podršku, za ovo drugo već znatno teže. Pritom su se pretvrali i pred strancima kako su ti logori zapravo samo nekakav privremeni smeštaj, sa sve priredbama, itd.


    Nisam siguran koliko je ta podrska bila siroka. Pre rata, najcesci oblik antisemitskih akcija, poziv na bojkotovanje jevrejskih radnji, cesto je imao za posledicu iznenadan porast broja nemackih musterija tih radnji. Zbog toga, i zbog policijskih izvestaja o misljenju Nemaca o takvim akcijama, vrh partije je stalno morao da vrsi pritisak na nize etalone i obuzdava njihov entuzijazam za nasiljem. Popularnost nacista je pocivala na Hitlerovoj harizmi i na ekonomskim reformama vise nego na antisemitizmu.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by No Country Fri Sep 04, 2015 5:26 pm

    Ово што је Радагаст рекао: код ISIS-а је хорор део маркетинга, код Хитлера није био. Е сад, та ствар се у међувремену страховито развила. Талент Гебелсовог формата & скрупула, да којом несрећом има прилику за do-over би вероватно инвестирао и у видео-игрицу са тематиком концлогора, итд. Мислим да је прича више о медијима/ мас комуникацији/ извесном засићењу т.ј. промени сензибилитета, комерцијализацији насиља, по могућству што перверзнијег, итд. 

    Горе (и битније) од поређења са Хитлером је што ISIS-ова стратегија ради.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by beatakeshi Tue Sep 15, 2015 9:58 pm

    O sramu ubica (na jednom drugom kontinentu, u neko drugo vreme)
    Da li su nacisti imali srama? MV5BNzQ0NDA1ODQ3NF5BMl5BanBnXkFtZTcwNjQwMzk0OA@@._V1_SY317_CR4,0,214,317_AL_
    toplo preporučujem, bio sam šokiran nekoliko dana
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Zuper Sun Feb 26, 2017 2:07 am

    Radagast wrote:Nacisti su se plasili reakcije nemacke populacije i zato se nisu hvalili genocidom (jer su znali da je antisemitizam medju obicnim narodom daleko manje popularan nego u samoj stranci), a ISIS istice svoje zlocine kako bi privukao nove borce u svoje redove. Razlika je dakle u tome sto je ISIS-ova propaganda usmerena spolja, ka potencijalnim dobrovoljcima, dok je nacisticka bila za domacu i siru upotrebu.

    Koliko sam citao, lokalna nemacka populacija, van NSDAP, je bila agresivnija prema Romima od clanova NSDAP. To je jedan od glavnih razloga zasto su Romi odvodjeni na prisilni rad. Takodje znam da je Vajmarska Nemacka sredinom dvadesetih uvela rasne zakone prema Romima, kao sto je to radio i Kajzer Vilhelm. Nece biti da je tek tako dosao moler iz Austrije i napravio haos.
    Od ujedinjenja Nemacke 1871, a narocito od dolaska Kajzera Vilhelma II na vlast, u nemacke knjige i populaciju ulazi masovno rasizam. Sam ulazak Nemacke u Prvi svetski rat je branjen kao borba naprednih Teutonaca protiv Slovena, koji se kao skakavci radjaju i napreduju sa istoka. To su pricali Kajzer Vilhelm II i nacelnik vojske Moltke. Lebensraum nije Hitlerov izum.

    Sto se tice Jevreja. Naravno da ljudi nisu voleli da gledaju masovna ubistva na ulicama. Ali kada je bila Krislna noc nisu se nesto previse pretrgli. Bilo je tu i tamo malogradjanskog zgrazavanja i to je to. Nemoj zaboraviti da je Gestapo imao jako malo agenata i da je masa nemacke populacije prijavljivala svoje rodjake i komsije.
    Jos nesto, Konacno resenje je doslo 1942, nakon shvatanja da od blic pobede na Istoku, i ratu uopste, nema nista. To znaci da su resursi postali jako vazni i da nece biti ni minimalno hrane za dotadasnje radne logore za Jevreje. Ausvic je bio radni logor gde se proizvodila sinteticka nafta za Luftvafe. Masakri and Jevrejima su se desavali uglavnom na Baltiku, pre toga, jer nasuprot uvrezenem misljenju naci vlast u okupacionim zonama uopste nije disciplinovana. Cesto je bila velika divljina.

    Originlani naci plan za Jevreje nisu bila ubistva vec izbacivanje iz Evrope. Bilo je nekoliko takvih planova. Posle pada Francuske 1940 plan je bio da se Jevreji prebace na Madagaskar ali je taj plan pukao jer je vec poceo Drugi svetski rat.
    Onda je 1938, Hjlamar Saht, ministar ekonomije i direktor Rajhsbanke, covek koji je omogucio Hitleru naoruzavanje svojim ekonomskim delovanjem, predlagao da Jevreji napuste Nemacku tako sto ce se izdavati obveznice koje ce kupovati bogatiji Jevreji sirom sveta i tako finansirati izlazak i put Jevreja u drugo zemlje. Zapadne zemlje su taj plan odbile jer nisu hteli da prime veliki broj Jevreja, pravdali su time da bi tako prihvatili Hitlerove uslove. Smesno, ljudi su maltretirani i odvojeni u logore a oni pricaju o Hitlerovim uslovima.

    Je l ste culi za brod MS St. Louis? Nemacki brod kojim su bogati nemacki Jevreji pokusali da se spasu 1939. skoro 1000 njih isplovljavanjem iz Hamburga za Severnu Ameriku. Brod dolazi na Kubu, biva odbijen da pristane. Brod dolazi u SAD, biva odbijen da pristane, dolazi u Kanadu-odbijen. Posle dugo vremena i pregovora nekako ga Holandjani primaju. Gomila ljudi zarobljena kasnije od strane Nemaca i umrla u logorima.

    SAD su imali izuzetan rasni imigratnski zakon od 1924-Johnson–Reed Act, including the National Origins Act, and Asian Exclusion Act. Zakon koji je favorizovao samo ulazak Germana u SAD-eugenika. Jako puno Jevreja je stradalo jer nisu hteli da ih puste u SAD ili Britaniju. O tome se previse ne govori. Kao ni o onim radnim logorima za gradjanje SAD japanskog porekla, iako je nekoliko tajnih agencija obradjivalo tut emu i jasno reklo da nema opasnosti od te populacije po bezbednost SAD, to nije pomoglo.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Ointagru Unartan Sun Feb 26, 2017 2:44 am

    Nije ujedinjenje dovelo do uvodjenja rasizma u uzdbenike, rasizam je, kao i danas, bio reakcija na ogroman priliv izbeglica koje su bezale iz Rusije i koje su udvostrucile broj Jevreja u Nemackoj u kratkom periodu. To je reaktiviralo stari nemacki antisemitizam. Posle su rat, nemastina i pasivnost normalnih uradile svoje.

    Gestapo je imao malo agenata, regularna policija ih je imala mnogo. Ti agenti su isli medju ljudima, posmatrali reakcije na antisemitske akcije NDSAP-a, slusali sta se prica, sve zapisivali, sastavljali izvestaje o lokalnim prilikama i slali u centralu u Berlin, gde se onda pravio glavni izvestaj. U tim izvestajima pise ovo sam rekao, da se antisemitizam nije dovoljno primio, da se sa neodobravanjem gleda na bojkot jevrejskih radnji, da se bojkot namerno sabotira, da se osudjuje nasilje. Socijaldemokratska partija, koja je posle zabrane prebegla u Poljsku, je takodje imale agente na terenu, i njihovi izvestaji su se po tom pitanju podudarali sa policijskim. Ovo se sve odnosi na period pre rata, posle je bila druga prica, u ratu je narod gledao svoje dupe i nacisti su mogli da rade sta hoce, mada su se jos uvek plasili pobune, sto se videlo u popustanju pred protestima u slucaju Rosenstrasse. Elem, glavni problem Nemaca nije bio antisemitizam, nego u periodu pre rata pasivnost prema rasistickim vucebatinama, za vreme rata potpuna ravodusnost prema tudjim problemima. Neka antisemitske predrasude su bile rasprostranjene, ali nasilni i ogoljeno diskriminatorski rasizam odlikovao je manjinu aktivista, kao i danas.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Zuper Sun Feb 26, 2017 3:26 am

    Anti-semitizam jeste bio porastao zbog pogroma po Rusiji i dolaska izbeglica, uostalom, zato su i SAD uvele rasni imigracioni zakon iz 1924. Ali ima nesto drugo.

    Kada je trebalo glasati za rat u Rajhstagu 1914, koju je smicalicu iskoristio Betman-Holveg da bi navukao SPD, pun Jevreja, da glasa za ulazak u rat i borbu protiv Slovena?
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Filipenko Sun Feb 26, 2017 9:24 am

    Radagast wrote:Nije ujedinjenje dovelo do uvodjenja rasizma u uzdbenike, rasizam je, kao i danas, bio reakcija na ogroman priliv izbeglica koje su bezale iz Rusije i koje su udvostrucile broj Jevreja u Nemackoj u kratkom periodu. To je reaktiviralo stari nemacki antisemitizam.


    Ma tako je, Rusija je kriva, nego šta Da li su nacisti imali srama? 1336943286 Udvostručila je broj Jevreja u Nemačkoj u kratkom vremenskom periodu od nekih 20-25 godina sa 615 hiljada na čitavih 505 hiljada. Tako i Putin danas samo što nije osvojio istočnu Evropu, a i Dodik ruši Bosnu  Da li su nacisti imali srama? 4135669698
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Zuper Sun Feb 26, 2017 11:47 am

    Veci su problem bili njihovi obicaji i slabo znanje nemackog. Ovo govorim o periodu pre Prvog svetskog rata.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Ointagru Unartan Sun Feb 26, 2017 2:03 pm

    Filipenko wrote:
    Radagast wrote:Nije ujedinjenje dovelo do uvodjenja rasizma u uzdbenike, rasizam je, kao i danas, bio reakcija na ogroman priliv izbeglica koje su bezale iz Rusije i koje su udvostrucile broj Jevreja u Nemackoj u kratkom periodu. To je reaktiviralo stari nemacki antisemitizam.


    Ma tako je, Rusija je kriva, nego šta Da li su nacisti imali srama? 1336943286 Udvostručila je broj Jevreja u Nemačkoj u kratkom vremenskom periodu od nekih 20-25 godina sa 615 hiljada na čitavih 505 hiljada. Tako i Putin danas samo što nije osvojio istočnu Evropu, a i Dodik ruši Bosnu  Da li su nacisti imali srama? 4135669698

    Ne secam se gde sam o tome citao, odnosilo se imigraciju Jevreja u na drugoj polovini 19-tog veka, dakle pre perioda iz tvog linka. Moguce je gresim, sad sam uspeo da nadjem samo ovo, na Vikipediji:  "The Jewish population grew from 512,000 in 1871 to 615,000 in 1910, including 79,000 recent immigrants from Russia".


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by паће Sun Feb 26, 2017 2:08 pm

    Не видим где се не слажете, погледај Филипове линкове. Он ту гледа на наредних 20-30 година, после периода који помињеш.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Ointagru Unartan Sun Feb 26, 2017 2:18 pm

    паће wrote:Не видим где се не слажете, погледај Филипове линкове. Он ту гледа на наредних 20-30 година, после периода који помињеш.

    Radagast wrote:
    Ne secam se gde sam o tome citao, odnosilo se imigraciju Jevreja u na drugoj polovini 19-tog veka, dakle pre perioda iz tvog linka.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by паће Sun Feb 26, 2017 2:33 pm

    Сам казо да не видим? Da li su nacisti imali srama? 3579118792


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Улични ходач Mon Jan 29, 2024 12:35 am

    Човек који се није уклапао у калуп нацистичке врхушке коју су чинили пропали уметници, писци и архитекте, може чак и да се схвати одакле долази њихова фрустрација. Али Химлер није био та прича, он је био успешан. А на крају је био најгори. Он је презирао и добар део нацистичке странке и нарочито СА, које је сматрао Немцима са дна каце без дисциплине, обичне хулигане, пијанице. Зато их је ваљало уништити и створити нешто "чисто"-сс...

    Da li su nacisti imali srama? Empty Re: Da li su nacisti imali srama?

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 11:01 am