Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    "Коцкар"- Ф. М. Достојевски

    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    "Коцкар"- Ф. М. Достојевски Empty "Коцкар"- Ф. М. Достојевски

    Post by uskok i ajduk Sun Aug 09, 2015 9:30 am

    ...... да разменимо коју реч о женским ликовима из романа.

    Најзанимљивије је ми је што је приказао неколико типова еманциповане жене (Коцкар је писан негде 1860-тих) који су актелни и дан данас. (исто важи за мушке ликове)

    Бланш, старлета са јасним пословним плановима у високом друштву, једна потпуно искрена жена која не крије свој циљ, иако би је неки моралисти назвали манипулатором. 

    Полина, лепотица помало размажена и помало више несигурна, манипулише како собом, тако и другима, у њу се масовно заљубљују они што верују у "праву љубав", а она сама непогрешиво бира манипуланта, склона је мазохистичким потезима.

    Антонина (баба богаташица), јака жена, сигурна у себе, мудра, одлучна, помало строга, а хумана и пажљива. Ретко повлачи непримишљене потезе из страсти, а када их повуче то је обично дубок пад. 

    У позадини романа, дешава се сукоб национализама (што је маскирано у роману, па ипак пошто се све дешава по завршетку Кримског рата, ништа чудно), за Полонино срце такмиче се Рус, Француз и Енглез. Француз је привремено осваја шармом и она му постаје љубавница, али је и оставља, Рус је добија на само једну ноћ, али она одлази од њега, а Енглез је стратешки победник на дуге стазе. На неки начин, Достојевски је прогнозирао победу Енглеза (Англо-Американаца) не само у љубавним стварима, него уопште, национални карактер им даје већу промишљеност у потезима. 

    Могло би да се пише нашироко, има још пуно занимљивих углова из којих би се роман могао читати и тумачити. 

    Него, шта мислите: Зашто је Полина оставила Алексеја Ивановича?


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    "Коцкар"- Ф. М. Достојевски Empty Re: "Коцкар"- Ф. М. Достојевски

    Post by uskok i ajduk Sun Aug 09, 2015 11:43 am

    Нико? Нико?  "Коцкар"- Ф. М. Достојевски 3363120308
    А баш ми се ћаскало на ову тему...


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    "Коцкар"- Ф. М. Достојевски Empty Re: "Коцкар"- Ф. М. Достојевски

    Post by паће Sun Aug 09, 2015 1:33 pm

    Разбила ми се ћаса, слабо ћаскам.

    "Коцкара" сам читао у неком џепном издању, нешто као Лун, у бусу Ријека-Врсар и после помало на плажи... бемлига ако се ичег сећам.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    "Коцкар"- Ф. М. Достојевски Empty Re: "Коцкар"- Ф. М. Достојевски

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 9:33 pm