Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pinker pred andjelima bolje prirode

    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by паће Mon Nov 16, 2020 6:31 pm

    Kirko Skaddeng wrote:Mislim da ne znaš tačno ko je bio Savonarola Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 1143415371 

    Što se tiče nuđenja otpusta pokrštenim narodima, ne znam šta znači ta formulacija. Od čega otpusta? Ne postoji otpust od krštenja, to bi bio nerazrešivi teološki paradoks.

    Зар није био један такав парадокс решен кад су им омогућили да постану хришћани без веровања и без осталих предуслова, шта већ има? Уосталом, увек се може тврдити да крштење под мачем није богу мило.


    Neću s tobom o crkvi, par puta sam se prevario i evo sad ponovo to radim.

    Таква је природа форума, у истим се ходницима срећемо Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 1143415371.

    И уопште ме не занима како они правдају то што раде, имају пар миленијума праксе у смишљању таквих оправдања. Чуј оправдања, ваљаних и теоретски чврсто утемељених разлога зашто мора овако а не сме онако. Што се мене не тиче, нисам члан. Само гледам шта раде.

    Дакле ко је на силу преведен у веру, да ли је икад добио, ако не баш извињење, а оно шансу да се врати на пређашње? О некаквим ратним одштетама, повраћају итд да и не причам.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Guest Mon Nov 16, 2020 6:41 pm

    паће wrote:Дакле ко је на силу преведен у веру, да ли је икад добио, ако не баш извињење, а оно шансу да се врати на пређашње? О некаквим ратним одштетама, повраћају итд да и не причам.

    Ne apsolutno ne, jer bi to značilo da je hrišćanska vera samo jedna od mnogih validnih vera na ovom Zemljinom šaru. To bi bio teološki paradoks, to je apsolutno nemoguće. Bilo je, do duše,  diskusija o tome da li prisilno pokršteni moraju da učestvuju u životu crkve, što je navelo papu Inokentija III da obznani da su i takvi ljudi obavezni da poštuju svete tajne.

    Vatikan je imao jedan kraći, savremeni, pokušaj da pojedincima dozvoli izlazak iz krila crkve, ali ta je praksa brzo napuštena kao kanonski neprihvatljiva.
    disident

    Posts : 15027
    Join date : 2016-03-28

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by disident Mon Nov 16, 2020 6:42 pm

    паће wrote:
    Kirko Skaddeng wrote:Mislim da ne znaš tačno ko je bio Savonarola Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 1143415371 

    Što se tiče nuđenja otpusta pokrštenim narodima, ne znam šta znači ta formulacija. Od čega otpusta? Ne postoji otpust od krštenja, to bi bio nerazrešivi teološki paradoks.

    Зар није био један такав парадокс решен кад су им омогућили да постану хришћани без веровања и без осталих предуслова, шта већ има? Уосталом, увек се може тврдити да крштење под мачем није богу мило.


    Neću s tobom o crkvi, par puta sam se prevario i evo sad ponovo to radim.

    Таква је природа форума, у истим се ходницима срећемо Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 1143415371.

    И уопште ме не занима како они правдају то што раде, имају пар миленијума праксе у смишљању таквих оправдања. Чуј оправдања, ваљаних и теоретски чврсто утемељених разлога зашто мора овако а не сме онако. Што се мене не тиче, нисам члан. Само гледам шта раде.

    Дакле ко је на силу преведен у веру, да ли је икад добио, ако не баш извињење, а оно шансу да се врати на пређашње? О некаквим ратним одштетама, повраћају итд да и не причам.
    Kirko ne pise o opravdavaju,nego o iskrivljenih percepciji katoličke inkvizicije i istorijskom i drustvenom kontekstu tog doba,i upravu je,mogu posle da okacim neke odlomke ako se dovucem do kompa


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by паће Mon Nov 16, 2020 6:44 pm

    Дакле злодела су била оправдана, грешке није било, Q.E.D.

    То што ислам касни је само... ето, кашњење.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Guest Mon Nov 16, 2020 6:47 pm

    паће wrote:Дакле злодела су била оправдана, грешке није било, Q.E.D.

    mmm ne, zlodelo, pa i nasilno krštenje, može biti osuđeno, ali to ne menja prirodu krštenja, ono je za crkvu apsolutna činjenica.
    uz to, gotovo svako krštenje na svetu je nasilno tj. nevoljno, izuzev kod onih protestanata koji insistiraju na učešću slobodne volje u prihvatanju Hrista.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Mon Nov 16, 2020 7:21 pm

    Kirko Skaddeng wrote:Inkvizicija je bila napredak u jurisprudenciji u odnosu na feudalno deljenje pravde, a u crkvenom aparatu postojala su vrlo formalno iznesena mišljenja da je mučenje neadekvatan instrument za dosezanje istine, u vreme kada ova dilema apsolutno nije postojala u svetovnim krugovima. Koliko sam čitao, inkvizicija je mučila i ubijala daleko ređe nego što je to bio slučaj sa svetovnim sudovima.

    Naša slika o inkviziciji je u velikoj meri obojena retoričkim preterivanjima protestanata.

    3) retorička preterivanja protestanata


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Летећи Полип Mon Nov 16, 2020 7:26 pm

    Kirko Skaddeng wrote:Inkvizitori su bili birokrate, a ne manijaci sa kukuljicama, zašto bi ih Crkva izopštila kada im je ona dala okvir za rad? Ta suđenja bila su izuzetno moderna za ono vreme. Neke nesretne žene su u Španiji optužene da se pretvaraju u ptice, tako su posvedočile komšije. Žene su priznale krivicu. Inkvizitor je odbio da potpiše osudu, jer je, po slobodnom sudijskom uverenju, zaključio da one ne mogu da se pretvore u ptice i da je takvo priznanje simptom bolesnog duha. Slučaj je predao višoj instanci koja je - pazi sad ovo - ipak osudila te žene, zato što je propis nalagao da je verodostojno svedočanstvo više lica kredibilnije od ličnog priznanja. Feudalni sudija bi sa lakoćom oslobodio ove žene. Inkvizicija nije mogla jer je u većoj meri počivala na neutralnoj sudskoj proceduri.


    Hmm, čekaj, jel ti ovde braniš ili osuđuješ inkviziciju?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Guest Mon Nov 16, 2020 7:33 pm

    Jel seksualna represija i puritanizam do religije, kao što se obično pripisuje, ili do platonsko+gnostičkih filozofija?
    Anonymous
    Guest

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Guest Mon Nov 16, 2020 7:35 pm

    @polip 

    Nisam pozvan da je branim ili osuđujem. Inkvizicija mi je veoma zanimljiva kao deo evolucije prava.
    Da me poznaješ bolje znao bi da se zagrcnem od smeha na pomisao da bih ja mogao da dođem u situaciju da branim ili osuđujem jednu monumentalnu, davno minulu istorijsku pojavu. Kirko osudio inkviziciju, stop the presses. Sutra se određuje o neolitskoj revoluciji.
    Anonymous
    Guest

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Guest Mon Nov 16, 2020 8:14 pm

    glavna karakteristika španske invizicije je to što je niko nije očekivao
    Ferenc Puskás

    Posts : 11562
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Ferenc Puskás Mon Nov 16, 2020 8:16 pm

    Kirko Skaddeng wrote:@polip 

    Nisam pozvan da je branim ili osuđujem. Inkvizicija mi je veoma zanimljiva kao deo evolucije prava.
    Da me poznaješ bolje znao bi da se zagrcnem od smeha na pomisao da bih ja mogao da dođem u situaciju da branim ili osuđujem jednu monumentalnu, davno minulu istorijsku pojavu. Kirko osudio inkviziciju, stop the presses. Sutra se određuje o neolitskoj revoluciji.
    Upravo htjedoh napisati, kakvo prijesno pitanje. Zamišljam Polipa u Narodnooslobodilačkom odboru u Mrduši donjoj, brr.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Летећи Полип

    Posts : 11103
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Летећи Полип Mon Nov 16, 2020 8:20 pm

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 2849097393


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Mon Nov 16, 2020 8:21 pm

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Solus_Rex Thu Nov 26, 2020 10:25 am

    Više nema nazad! 



    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by boomer crook Thu Nov 26, 2020 10:41 am

    joj joj pa ovo je pregenijalno


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Guest Fri Nov 27, 2020 6:48 pm

    Solus_Rex wrote:Više nema nazad! 


    "Dancing the Kolo with the Dragon of Chaos", by Jordan B Peterson
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Sat Feb 06, 2021 11:31 am

    Intervju sa Pitersonom iz Sunday Timesa. Tu je i odgovor zasto su dosli u Srbiju: luda cerka ga je vozala po svetu, od klinike do klinike, sve dok nije dobila dijagnozu za koju je unapred odlucila da je jedino tacna.

    https://www.reddit.com/r/enoughpetersonspam/comments/lbdk8d/comment/glumosc


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    bemty

    Posts : 3791
    Join date : 2014-11-12

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by bemty Sat Feb 06, 2021 11:52 am

    bas neobicno da se to desilo eto bas u srbiji


    _____
    Warning: may contain irony.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Sat Feb 06, 2021 11:55 am

    A Srbin dijagnozom - boc!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    bemty

    Posts : 3791
    Join date : 2014-11-12

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by bemty Sat Feb 06, 2021 12:00 pm

    citam ovo sad i skroz mi je neprijatno. kao tabloidno ceprkanje po ranama ocigledno potpuno bolesne porodice. gadno mi. al citam!


    _____
    Warning: may contain irony.
    bemty

    Posts : 3791
    Join date : 2014-11-12

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by bemty Sat Feb 06, 2021 12:00 pm

    (da se razumemo ne kritikujem tekst. nego su mnogo brate bolesni uglavu)


    _____
    Warning: may contain irony.
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Sat Feb 06, 2021 12:05 pm

    Jeziva porodica. Tekst je takodje grozan, ali zaista postoji javni interes da se obelodani kako u sopstvenimzivotu rezonuje covek koji milionima sugestibilnih klinaca prica kako treba da zive.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Sat Feb 06, 2021 12:17 pm

    Jos nesto, ovo je 1/1 Vucic. Ovako bi izgledali intervju s Vucicem kad bi novinari imali hrabrosti da ih edituju i kriticki se osvrnu na njegov rambling. Naravno, i reakcija je ista. Piterson je izjavio da ga novinarka mrzi.

    https://www.thestar.com/entertainment/books/2021/02/03/jordan-peterson-media-interviews-are-pulled-after-a-piece-he-calls-cruel-was-published-in-the-sunday-times.html

    https://www.jordanbpeterson.com/blog-posts/the-sunday-times-interview-request-and-my-response/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 7488
    Join date : 2017-03-14

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by MNE Sat Feb 06, 2021 1:16 pm

    Erős Pista wrote:A Srbin dijagnozom - boc!
    da je ostao jos malo mogli su i da ga vakcinisu
    Erős Pista

    Posts : 81414
    Join date : 2012-06-10

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Erős Pista Sun Feb 07, 2021 11:08 am

    PZ Meyers

    https://freethoughtblogs.com/pharyngula/2021/02/04/shut-up-jordan-peterson/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Pinker pred andjelima bolje prirode - Page 24 Empty Re: Pinker pred andjelima bolje prirode

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 1:37 pm