Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Svetski Rat K(orona)

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 3:24 pm

    Mi imamo tri sela, dva za voće i koze, jedno za žitarice Ali, ne zaboravite - ovo je srbija, kriza je naša šansa!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 3:25 pm

    rumbeando wrote:Indeks svetskih cena mimo energenata:

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 UMSCpfS
    https://data.imf.org/?sk=471DDDF8-D8A7-499A-81BA-5B332C01F8B9&sId=1547558078595

    I indeks energenata je sad na nivou višem od onog pre početka pandemije:

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Key90Qb
    https://data.imf.org/?sk=471DDDF8-D8A7-499A-81BA-5B332C01F8B9&sId=1547558078595

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 IVnWwEY
    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Services_producer_price_index_overview#Services_producer_prices_-_development_since_2006

    The services producer price index, abbreviated as SPPI, is a business-cycle indicator which measures the gross change in the trading price of services including e.g. freight and passenger transport, postal services, accomodation and food services, information and communciation services, computer programming, consultancy services, legal and accounting services, architecture and engineering, advertising, office support, security services etc.
    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:Services_producer_price_index_(SPPI)

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 RevuDeF

    The FAO Food Price Index (FFPI) averaged 116.0 points in February 2021, 2.8 points (2.4 percent) higher than in January, marking the ninth month of consecutive rise and reaching its highest level since July 2014.
    http://www.fao.org/policy-support/tools-and-publications/resources-details/en/c/449297/[/quote]

    Skok cena hrane je dobar za Srbiju  Svetski Rat K(orona) - Page 28 2304934895
    disident

    Posts : 15371
    Join date : 2016-03-28

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by disident Wed Mar 17, 2021 3:29 pm

    [size=23]JUST IN - Poland goes back into nationwide three-week lockdown amid rising #COVID19 cases, declared the Health Ministry minutes ago.[/size]


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Guest Wed Mar 17, 2021 3:29 pm

    ovo je samo jedan deo slike, mnogo je važniji availability graph, puno cena nema ništa iza sebe
    rumbeando

    Posts : 13817
    Join date : 2016-02-01

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by rumbeando Wed Mar 17, 2021 3:35 pm

    Ako to ima negde, okači ili bar daj link.
    Anonymous
    Guest

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Guest Wed Mar 17, 2021 3:50 pm

    Ne verujem, tako nešto verovatno košta previše, ako je iko u stanju da napravi, zato što podaci nedostaju, a nedostaju zato što firme kriju. Ono što je činjenica - brodski prevoz je poskupeo, uglavnom do 300% i sve kasni zbog njega, ukoliko ima pretovarnu luku. Sirovine generalno - nedostaje između 10% i 30% skoro svega. Cene na paritetu fabrika su otišle od 30% do 300%, u zavisnosti od vrste sirovine. Svaki dan dolazi novi Force Majeure na početku lanca i svaki dan se zatvaraju fabrike zato što nemaju sa čim da rade.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 3:56 pm

    A jel ppskupeo zeleznicki teretni?
    Anonymous
    Guest

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Guest Wed Mar 17, 2021 3:58 pm

    Nemam pojma.
    rumbeando

    Posts : 13817
    Join date : 2016-02-01

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by rumbeando Wed Mar 17, 2021 4:07 pm

    Talason wrote:brodski prevoz je poskupeo, uglavnom do 300% i sve kasni zbog njega, ukoliko ima pretovarnu luku.

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 QXZD1uO
    https://fbx.freightos.com/
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 4:40 pm

    Ovo ako se zadrzi (ako se zadrzi) moze imati dalekosezne posledice
    lalinea

    Posts : 3459
    Join date : 2014-10-29

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by lalinea Wed Mar 17, 2021 4:55 pm

    Sad mi vi prognosticari unosite nervozu, kad sam resila da se za 6 meseci definitivno selim iz Evrope...


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    disident

    Posts : 15371
    Join date : 2016-03-28

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by disident Wed Mar 17, 2021 5:20 pm

    lalinea wrote:Sad mi vi prognosticari unosite nervozu, kad sam resila da se za 6 meseci definitivno selim iz Evrope...
    Opusteno,i nama sirotinji nije svejedno


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 5:22 pm

    Pazi, ne znam, ali 300% poskupljenje brodskog transporta je, ono, big. Mislim, onako na prvu loptu, ne mora to da bude sve lose za sve, ali prosto je...ozbiljna stvar
    disident

    Posts : 15371
    Join date : 2016-03-28

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by disident Wed Mar 17, 2021 5:34 pm

    Mór Thököly wrote:Pazi, ne znam, ali 300% poskupljenje brodskog transporta je, ono, big. Mislim, onako na prvu loptu, ne mora to da bude sve lose za sve, ali prosto je...ozbiljna stvar
    A zasto? Pitam laicki sve, izmice mi jos neka varijabla tu, i naravno sta je uzrok istog poskupljenja.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    rumbeando

    Posts : 13817
    Join date : 2016-02-01

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by rumbeando Wed Mar 17, 2021 5:52 pm

    Nešto detalja:

    An ‘aggressive’ fight over containers is causing shipping costs to rocket by 300%
    ...
    “The reason for this is the Chinese are being so aggressive about trying to get empty containers back … that it’s hard to get a container for US exporters,” he wrote in an email to CNBC, adding that 3 out of 4 containers from the U.S. to Asia are “going back empty.”
    ...
    There are a few factors stemming from the pandemic driving this phenomenon.

    First, China is sending out a lot more exports to the U.S. and Europe than the other way round. Its economy bounced back faster as the virus situation within its borders was basically under control by the second quarter of last year. As a result, containers are stuck in the West when they are really needed in Asia.

    There are about 180 million containers worldwide, but “they’re in the wrong place,” said Yeager of Redwood Logistics.

    “So what’s happening is what was already a trade surplus in China has turned dramatically more severe and the reality is, there’s three containers going out for every container that’s coming in,” he said.

    Making matters worse, orders for new containers were largely canceled during the first half of last year as most of the world went into lockdown, according to Alan Ng, PWC’s mainland China and Hong Kong transportation and logistics leader.

    “The magnitude and pace of the recovery have caught everyone by surprise,” he said. “The sudden recovery in trade volume has seen virtually all of the major shipping lines needing to add significant container capacity to address the container shortage issue.”

    The shortage is further exacerbated by limited air freight capacity. Some high-value items that would normally be delivered by air, such as iPhones, now have to use containers via sea instead, according to Yeager.

    International flight volumes have plunged due to virus and travel restrictions.

    “Air freight companies typically use that extra capacity at the belly of a passenger plane. Well, there’s just not very many passenger flights, so not as much air service,” he said. “The lack of options, combined with this crazy amount of demand, has produced this crisis.”
    https://www.cnbc.com/2021/01/22/shipping-container-shortage-is-causing-shipping-costs-to-rise.html
    Anonymous
    Guest

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Guest Wed Mar 17, 2021 6:25 pm

    heh, potrefio sam onih odokativnih 300%

    to je samo deo slagalice, koji se tiče transporta, drugi deo je kompletno restruktuiranje potrošnje, za šta nema dovoljno resursa

    paralelno sa tim se odvija tiho restruktuiranje ka nižem CO2, koje u ovoj fazi isto jede određene tipove sirovina

    rupa je ogromna, za određene polimere su prognoze da bi kapaciteti mogli da stignu potrebe tamo negde krajem decenije, ako sve ostane kako jeste, a neće
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 6:26 pm

    disident wrote:
    Mór Thököly wrote:Pazi, ne znam, ali 300% poskupljenje brodskog transporta je, ono, big. Mislim, onako na prvu loptu, ne mora to da bude sve lose za sve, ali prosto je...ozbiljna stvar
    A zasto? Pitam laicki sve, izmice mi jos neka varijabla tu, i naravno sta je uzrok istog poskupljenja.

    O uzrocima bolje Talason, ali odjednom ti se nesto takvo umesa u profitnu marginu i za neke je to prezivljivo, ali neki, mnogi verovatno ce probati odnekud blize da dovlace. Ako ostane tako.
    Anonymous
    Guest

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Guest Wed Mar 17, 2021 6:35 pm

    ne znam ja ništa pametno, za mnogo toga je preživljivo ovih 4000+ USD po kontejneru ili već koliko košta

    nije problem u tome što će da se traže alternative, nego što je truli zapad uništio alternative

    ko se seća olimpijade u pekingu i šta je onda bilo - ukratko npr - vitamin C se najvećim delom proizvodi u Kini, zatvore fabrike oko olimpijade, ode sa 4 USD/kg na 25 USD/kg

    sada smo narkomani i potreban nam je šot Kine svaki dan

    ono na šta ja sad sumnjam (pored svega ostalog) je da su tokom korona godine radile štamparije para svuda i da moramo sad tu inflaciju svetskih valuta da progutamo
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 7:36 pm

    Ok, inflacija (do odredjene mere) ipak nije najvece zlo koje svet, ekonomski, moze da zadesi...
    rumbeando

    Posts : 13817
    Join date : 2016-02-01

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by rumbeando Wed Mar 17, 2021 7:37 pm

    Peter Fan tamo o američkoj ekonomiji:
    ...mislim da je kratkorocno ekonomija na solidnoj osnovi i da je brana daljem rastu disbalans izmedju potraznje i kapaciteta da taj rast iznesu. Konkretno, nedovoljno celika, poluprovodnika i raspolozivog preko-okeanskog transportnog kapaciteta. Odnosno, postoji balans ali je na previsokom cijenama koje onemougcuju prihvatljiv profit za mnoge projekte. Celik ja na najvisem nivou u zadnjih 13 godina, bakar na 10, a drvna gradja na rekodrnom nivou.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 17, 2021 7:44 pm

    a drvna gradja na rekodrnom nivou

    Jos i drvo pored hrane... Svetski Rat K(orona) - Page 28 2304934895
    avatar

    Posts : 7703
    Join date : 2017-03-14

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by MNE Wed Mar 17, 2021 8:41 pm

    kao i bitcoin...
    ćaća

    Posts : 3396
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by ćaća Sun Mar 21, 2021 9:03 pm

    https://twitter.com/DaveKeating/status/1372897635577761803?s=19
    Anonymous
    Guest

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Guest Sun Mar 21, 2021 9:11 pm

    NATO partneri
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 51886
    Join date : 2017-11-16

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 21, 2021 9:15 pm

    Sad su oni zavukli Englezima, Guardian pise da ce zbog export bana kasniti vakcinacija 2 meseca

    Svetski Rat K(orona) - Page 28 Empty Re: Svetski Rat K(orona)

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Sep 19, 2024 1:22 am