Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Дан после

    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 6:07 am

    Покушаћу да представим могуће сценарије за развој појединих грана привреде и то како ће Цовид-19 да утиче на генералну стратегију.

    Некад и сад ће бити основа. Почећу од аутомобилске индустрије.

    Пре пандемије су основни правци развоја били:

    1. Електрификација аутомобила - ово је јасно, нема потребе за детаљнијим објашњењем
    2. Дељење аутомобила - радило се на материјалима који олакшавају употребу једног аутомобила, у просеку 8 корисника на дан, циљ је био одржавање од 30 минута недељно. Текстил се мењао пластиком која изгледа као текстил, све команде су морале да буду лако уочљиве, а обележавање на њима дуготрајно - ласер маркинг, снижавање цене израде, изливено у боји која је потребна итд
    3. Мини СУВ - јефтина СУВ возила, све старија популација, удобније и лакше за старије.
    4. Инфотаимент - све већи број процесора, већи панели за забаву и информаисање, електромагнетна заштита, термални менаџмент кроз замену алуминијума термално проводљивим пластичним материјалима (мања маса, већа слобода дизајна због мањка простора).
    5. Мала доставна возила - пораст је био уочљив због све већег броја онлајн куповина
    6. Помоћ при управљању возилом - асистид дравјинг - сензори, процесори и фарадејеви кавези око њих, хлађење процесора термално проводљивом пластиком.

    После пандемије:

    1. Наставиће се
    2. Од овог нема ништа
    3. Очекујем да се неће битније променити
    4. Наставиће се
    5. Експлозија развоја и тражње
    6. Наставиће се

    Посматрам само релативне односе, очекујем генерално пад продаје. Слично ћу да пишем о свим гранама којих се сетим. Можда некоме буде корисно, мени јесте, морам нечим да вежбам отромбољени мозак.




    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Ferenc Puskás Wed Apr 01, 2020 6:09 am

    Daj turizam i ugostiteljstvo!


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 6:10 am

    Пишемо о ономе шта ће да постоји.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 6:11 am

    Meni je ovo vrlo zanimljivo.
    Kad sam kliknuo, mislio sam da je ovo lična tema za dan posle, a time još uvek ne želim da se bavim.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Ferenc Puskás Wed Apr 01, 2020 6:11 am

    :mad:Ovdje vele da bi otvorili birtije, ali da gosti budu 1,5 m jedni od drugih i ne znam šta sve ne. A turista nema niti će ih biti. Znači možeš ali osakaćen. Odsječena ti ruka i noga, ali sad možeš na basket.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 6:15 am

    Halászlé wrote:Meni je ovo vrlo zanimljivo.
    Kad sam kliknuo, mislio sam da je ovo lična tema za dan posle, a time još uvek ne želim da se bavim.

    Ако питаш за лично, сешћу кући пар дана да се пресаберем.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 6:18 am

    Ferenc Puskás wrote::mad:Ovdje vele da bi otvorili birtije, ali da gosti budu 1,5 m jedni od drugih i ne znam šta sve ne. A turista nema niti će ih biti. Znači možeš ali osakaćen. Odsječena ti ruka i noga, ali sad možeš na basket.

    Зезам се, али ће генерално туризам да добије друге облике. Никад се нисам њим бавио тако да не могу да га анализирам са претераном поузданошћу. Једна од првих ствари која ми је пала на памет је била - ала сад уживају они у центру Прага који нису могли да живе од туриста. Генерално, мислим да ће доћи до великог пораста доставе у угоститељству, а сами ресторани ће имати другачији распоред седења и далеко мање капацитете. Од путовања не очекујем ништа у наредних 18-24 месеца.
    паће

    Posts : 40021
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by паће Wed Apr 01, 2020 6:21 am

    Шта подразумеваш под "после"? Да вируса више нема, или да остају на снази растојања?

    Тј опоравак под блажим обликом овог, или после овог?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Ferenc Puskás Wed Apr 01, 2020 6:21 am

    Ti iz istorijskog centra Praga bi možda i uživali da nisu iseljeni još prije 20 godina. Inače već sam smislio marketinšku parolu za bizmis u novim uvjetima: Prag Česima, konačno!


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 6:23 am

    После је оно што је данас Вухан, а даље када будемо имали вакцину.

    То после је стварно потребно боље дефинсати - мислим да ће се променити став људи према многим ситуацијама, тако да после посматрам као континуум.

    Шта мислите, како ће ово да утиче на здравство? Како ће да се формирају буџети држава за 2021?
    Јанош Винету

    Posts : 5201
    Join date : 2016-01-26

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Јанош Винету Wed Apr 01, 2020 6:28 am

    Рад од куће ће бити више прихваћен.
    Учење у основној и средњој школи на даљину чак и у сиромашнијим земљама.

    Систем мобилне телефоније пете генерације ће свакако бити имплементиран у свим европским земљама.

    Много је битно онлајн присуство и онлајн рекламе, аутоматизација и поузданост система за наручивање. Дигитална трансформација - претварање и претумбавање пословања фирме и фокус на продају преко интернета.

    У Србији нема добре онлајн апотеке. Није да их у потпуности нема, али корисничко искуство и интерфејс није на завидном нивоу, уз невелика улагања могло би да буде.

    Телекомуникационе фирме су се показале добро у пандемији (а што и не би, на томе се радило годинама). Ниска цена телекомуникационих услуга са одличном поузданошћу. Улагања у инфраструктуру су увек добра ствар.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    plachkica

    Posts : 16155
    Join date : 2014-11-06

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by plachkica Wed Apr 01, 2020 6:36 am

    dan posle, bukvalno može biti dan posle




    malo sam se uplašila
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Wed Apr 01, 2020 7:10 am

    500 km od Jeloustona. Not terrible, not great Дан после 1848198029
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49943
    Join date : 2017-11-15

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Apr 01, 2020 8:00 am

    Ferenc Puskás wrote:Ti iz istorijskog centra Praga bi možda i uživali da nisu iseljeni još prije 20 godina. Inače već sam smislio marketinšku parolu za bizmis u novim uvjetima: Prag Česima, konačno!
    Дан после 3579118792

    "Kinezima ulaz zabranjen", vole to tako ti tu  Дан после 1861198401
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 03, 2020 5:41 am

    Следеће што је од интереса је кућна хемија и козметика.

    Ово је изузетно широка област, али генерално:

    1. Средства за прање судова, шампони, прање аутомобила, течности за стакла су углавном имале као основни тензид натријумову со лаурил етер сулфата. Овакве производе је могуће угустити кухињском сољу (до 1%), изузетно су јефтина за производњу, а раде посао за који су намењена. Ту не очекујем промене.

    2. Генерално, средства за чишћење - углавном су и била на бази кватернарних амонијумових једињења, пероксида, натријум хипохлорита. Све то ради ок за широк опсег микроорганизама. Показало се ефикасним и за САРС ЦОВ 2. Ту не верујем да ће доћи до већих промена, евентуално ка средствима која обезбеђују ефикасну дезинфекцију при краћем контактном времену. Како је то углавном хипохлорит, не верујем да ће доћи до тога.

    3. Средства за машинско прање - судови, веш. Главне промене су ишле у смеру еколошки прихватљивих формулација (избацивање фосфата, замена зеолитима у комбинацији са додатним омекшивашима воде). Овде не видим да ће се нешто променити, а и мислим да нема разлога. Евентуално ће бити дилема око температуре прања, досадашње уштеде енергије на том пољу могу да буду поново размотрене, зато што је топло прање ефикасније за дезинфекцију.

    4. Генерално козметика - не видим разлоге за промену.

    5. Лична заштитна средства - саме формулације не очекујем да ће се променити, али верујем да ће доћи до пораста тражње и прилагођавања капацитета.

    Ово је на прву лопту, можда допуним.
    kapetanm

    Posts : 5797
    Join date : 2012-02-10

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by kapetanm Mon Apr 13, 2020 4:38 pm

    Skupljačka privreda, pletenje mreža za ribolov, rudarenje
    fikret selimbašić

    Posts : 9496
    Join date : 2020-06-19

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by fikret selimbašić Fri Apr 16, 2021 3:48 am


    I wanted to share this song that I wrote about eventually coming out of lockdown, with some much needed optimism - thank you to Dave Grohl for jumping on drums, bass and guitar, it was a lot of fun working with you on this - hope you all enjoy Eazy Sleazy !


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 4:56 am

    Дан после CzbXex3VQAAka_i
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 5:23 am

    e sad vidi kako je ako ih 5 umre
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 5:33 am

    to sa električnim automobilima je posebno lepo u srbiji koja će od svih prečih ekoloških sranja, da uvede subvencije za kupovinu električnih automobila. ko ima za ta auta:tm: obavezno mu je potrebna pomoć države
    avatar

    Posts : 7475
    Join date : 2017-03-14

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by MNE Fri Apr 16, 2021 5:36 am

    kolko vidim 90% ih kupuju hipsteri, bar kod nas
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 5:37 am

    da li će biti potrebe za tim hmm, u kancelariju ne ideš više ti, nego tvoj avatar
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 5:39 am

    ajde da moja pokojna baba ovako razmišlja, to bi mi bilo ok, ali ljudi koji su svojim očima videli nekoliko revolucija i nisu ih primetili, to je pravi hiksteraj
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 5:43 am

    čekaj, umesto desetina hiljada domaćinstava ili kvartova da dobije nove kotlarnice ili da počnu da se greju na gas umesto na gume i plastiku, logično je da srbija kuva subvencije za električna vozila. sa dva punjača u celoj državi btw.
    Anonymous
    Guest

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Guest Fri Apr 16, 2021 5:45 am

    protiv sam subvencija za električna vozila, što ne znači da sam protiv električnih vozila

    protiv sam grejanja na gas, nešto manje nego što sam protiv grejanja na čvrsta goriva

    Дан после Empty Re: Дан после

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 2:44 am