Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dzemovi, pekmezi, zimnice

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Thu Jul 11, 2019 10:45 am

    U Pirotu kupio gajbicu sa 9 kila fantasticnih kajsija, ocu da kuvam dzem. Radio sam to i ranije ali sam dodavao žuti šećer. Sad bih da probam bez.

    Kako vam se čini ovaj recept? Jedino bih dodao karanfilić.

    Sastojci:

    • 1 kg kajsija

    • 1 kašičica tečne vanile

    • 1 tegla od 1kg


    Priprema:
    Kajsije dobro operite i očistite od koštica. Stavite ih u šerpu u kojoj će se kuvati i sipajte pola čaše vode. Stavite šerpu na jaku vatru i kada voće počne da se kuva smanjite temperaturu. Kuvajte na laganoj vatri mešajući stalno da ne zagori.
    Kada uvri sva tečnost i povučete varjaču po posudi treba na dnu da vidite trag. Tada je džem gotov. Sipajte vruć džem u teglu do vrha i zatvorite metalnim poklopcem.
    Okrenite teglu naopako, na poklopac. Pokrijte je ubrusom i ostavite da se ohladi. Kada se potpuno ohladi vratite teglu u prvobitni položaj i odložite u ostavu.
    Džem je prijatnog ukusa, malo je kiselkast jer ne sadrži šećer. Kada teglu otvorite čuvajte je u frižideru. Ovako vakumiran džem može da stoji par godina.
    Količinu voća povećajte po vašoj želji.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Guest Thu Jul 11, 2019 10:56 am

    da li je realno da sam pre pola sata odlučio da u subotu tražim po varoši dobre kajsije a u nedelju da ih kuvam
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by паће Thu Jul 11, 2019 11:42 am

    Ово није џем него пекмез, како треба, у џем се додаје густин, џемфикс или који већ облик пектина или чак желатина (мада је то онда пре мармелада). Може да стоји неколико година, доклегод је у тегли потпритисак, тј док је поклопац угнут.

    Оно са извртањем тегле је непотребно, данашњи поклопци добро држе већ самим тим што их потпритисак набије на грлић. Моја госпоја, за сваки случај, стерилише поклопац неком брљом коју нико неће да пије. Док је трајала течина ракија од џенерике, трајала, сад смирнофф који је оставио неко од гостију.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Guest Thu Jul 11, 2019 11:46 am

    koliko realno džema izađe od kilo kajsija? 200-300-400 grama? ovo gore je naravno brljotina slovoslagača.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Thu Jul 11, 2019 11:46 am

    ja sam ranijih godina za svaki slucaj to drzao u frizideru, ne verujem samom sebi kada je higijena i sterilizacija u pitanju


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Thu Jul 11, 2019 11:47 am

    pa mislim tu negde malo manje od pola, recimo 35-40%


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by паће Thu Jul 11, 2019 11:49 am

    Kondo wrote:ja sam ranijih godina za svaki slucaj to drzao u frizideru, ne verujem samom sebi kada je higijena i sterilizacija u pitanju

    Ма отворимо пекмез од јагода из претпрошле године и ништа му не фали. Кад се једном отвори, треба да стоји у фрижидеру. Тек ако стоји неколико дана и не дира се, онда уме да стекне културу.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Guest Thu Jul 11, 2019 12:28 pm

    jbg ipak mora neka oatava, neko prohladno mesto. nemam to, mora frižider.
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by паће Thu Jul 11, 2019 2:14 pm

    Ма не мора, то ти кажем. Наш пекмез стоји у нехлађеном и непроветраваном поткровљу, где лети температура мора да је стално око 30, и тако годинама. Кување га стерилише, потпритисак заптије поклопац, готово, ништа не улази. Ако поклопац попусти, бацај неотворено. Ако држи, забоди кашику и навали.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Guest Fri Jul 12, 2019 4:26 pm

    Inspirisali ste me da nakuvam džema. 

    Dzemovi, pekmezi, zimnice 66471496_2416916501923348_9192627106171846656_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_oc=AQkL03moQp_gEab8xYtdAnRzKia2MJZG9u7Vjj_yxBSM2ftIRXFupoxJt5b2tA9NL9A&_nc_ht=scontent.fbeg4-1

    Znam tačno kakav ukus ovo treba da ima: bele nektarine, demerara šećer, belo vino, limun. Ideja je da klinac jede putera, džema i leba, što obožava, a ja da pijem hladnu tamjaniku i ovo mažem na baget ili kroasan zajedno sa nekim sirom tipa bri ili kamamber.

    Kad dođe vreme, napraviću džem od vinogradarki. To mora da bude najdelikatniji ukus ikada.
    ficfiric

    Posts : 33877
    Join date : 2012-02-10

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by ficfiric Fri Jul 12, 2019 4:53 pm

    Kad vec pominjes vinogradarsku breskvu, komsinica na placu je pre par godine bacila kospe u moje drvoriste, valjda je mrzelo da ide do kante. Na tom mestu je niklo drvo sa najsladjim vinogradarskim breskvama koje sam ikad jeo. Jesu bile ruznog oblika, ali je ukus bio fenomenalan. I drvo je bilo nenormalnog oblika, tako da ga je sneg zimus polomio ali je ovog proleca iz korena krenuo nov izdanak. Sad cemo voditi racuna da drvo ne bude u obliku vesala, kao prethodno a nadam se da ce plod biti istog ukusa kao pre


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by паће Fri Jul 12, 2019 5:49 pm

    Имам тих виноградарских и никад не личе на весла. То једне године не роди, друге роди, треће не, четврте се развали од рода и изломе му се гране, онда се о њега окачи лоза па је још изломи, тавори тако годину две и цркне. За то време на неком другом месту никну две нове.

    Имам негде још које кило ракије од тога, из тринаесте. Ништа нарочито, ал' кад сам то изнео нико друго није пио, сви хтели да пробају, па тако неколико пута.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Guest Fri Jul 12, 2019 5:55 pm

    паће wrote:Имам тих виноградарских и никад не личе на весла. То једне године не роди, друге роди, треће не, четврте се развали од рода и изломе му се гране, онда се о њега окачи лоза па је још изломи, тавори тако годину две и цркне. За то време на неком другом месту никну две нове.

    Имам негде још које кило ракије од тога, из тринаесте. Ништа нарочито, ал' кад сам то изнео нико друго није пио, сви хтели да пробају, па тако неколико пута.


    Dzemovi, pekmezi, zimnice 1233199462 
    Kod matere u avliji sve isto, otkako znam za sebe.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Nino Quincampoix Fri Jul 12, 2019 6:00 pm

    Najlepši sok ikada je bio PKB od vinogradarske breskve u prozirnim staklenim bocama, kupovali smo na kartone u diskontu u Grockoj.
    Anonymous
    Guest

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Guest Fri Jul 12, 2019 7:44 pm

    bilans: od 10 kg belih nektarina, 500 ml vina i 2 kg šećera dobio sam 7 punih tegli džema. voće je bogato pektinom, očekujem da će biti vrlo gusto.

    ukus je tačno ono što sam želeo.

    ukupno 5 sati posla, a usput ispekao i roštilj za ručak  :ljaksofon:
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Mon Jul 15, 2019 5:04 pm

    sa zakasnjenjem od 7 dana kuham ovaj dzem od kajsija. u medjuvremenu je jedno 20% istrulilo pa je otpad bio veliki. sve je stalo u lonac od 5 litara. dodao sam dosta karanfilica, bice da sam i precerao ali volim tu kombinu kajsija clove pa cu izdrzati, dodao sam stap pravog cimeta iz sri lanke i 100 grama grozdjica jer nisam dodavao secer ako se izuzmu 3 kesice vanilin secera. to bi bilo to. dosta je kiselkasto ali mi se ne dodaje. bem li ga, kuhacu ga duze na tihoj vatri, cudna je konzisencija a i stanje voca, skuvano je ali je boja dosta svetla i sveze je. ne lici na tudje dzemove nikako a svog od pre par godina se ni ne secam, u to sam rokao demerara secer. s obzirom na to kakvo je bilo voce dok sam ga cistio i ubaciovao u lonac, razmisljam da ga drzim ne u frizideru nego u zamrzivacu.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Mr.Pink Tue Jul 16, 2019 12:03 pm

    kondo brt otvaras sve teme kako kalendar nalaze

    kuvao sam prosle nedelje u bg. nabavio sam iz kaludjerice kajsije za 40 din, par kg ispekoh

    nego u procesu stavio neku ivericu da spalim, smrdelo je odvratno, ceo komsiluk mislio da leseve spaljujem

    sad matori na selu uzeo de kuva. receptura niskakva nauka i izdrkavanje, da kazemo bapski


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    plavaivy

    Posts : 3096
    Join date : 2014-11-21

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by plavaivy Thu Jul 18, 2019 10:30 am

    Kondo wrote:sa zakasnjenjem od 7 dana kuham ovaj dzem od kajsija. u medjuvremenu je jedno 20% istrulilo pa je otpad bio veliki. 



    sledeci put da znas da mozes voce staviti u zamrzivac pa ga izvaditi i kuvati kad imas vremena
    moja mama uvek kada je vruce leto ili nema vremena stavi kajsije/sljive u zamrzivac pa pravi dzem na zimu

    i pravi ga u rerni,ja ne znam zasto svi ljudi ne prave dzem u rerni..stavis u rernu i sam se skuva..posebno ako niste manijak kao moja mama koja uvek pretera sa kolicinom u tepsiji pa on onda kljuca i curi okolo ali ako se stavi prava kolicina ne mora se nista paziti,ev. tri puta promesati i dzem se sam skuva dok ti pijes kafu na terasi..
    jedina mana je sto se ne mogu skuvati vece kolicine..tipa 3-4 kile voca max. u jednoj turi...

    evo jucerasnji mamin/nas iz rerne...klasican recept oko 1kg secera na 5kg kajsija i nista vise

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Img_2010
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by bemty Thu Jul 18, 2019 11:40 am

    +1 za rernu. secer se savrseno karamelizuje na povrsini voca, moze da se doda stapic cimeta ili neceg drugog, bude super.


    _____
    Warning: may contain irony.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Thu Jul 18, 2019 12:55 pm

    hvala, drugi put. ja sam rernu koristio za navodnu sterilizaciju tegli, stavio sam ih pola sata od nule do 170C. napunio vrelim dzemom, okrenuo naopacke i vratio u rernu jos malo na 100C. preko noci se ohladilo i sad cu da ih turim u frizider. nema konzervansa, secera, nicega sem kajsija karanfilica vanil secera i cimeta.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by ontheotherhand Mon Jul 22, 2019 10:08 am

    11 kila kajsije, 1kg šećera, karanfilić, 11 tegli od 700gr


    Dzemovi, pekmezi, zimnice C9mWii2
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by паће Mon Jul 22, 2019 10:19 am

    Јбт мириши са фотке. Да не поверујеш.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Fri Sep 20, 2019 10:56 pm

    suprotno onome što srbi misle, prestonica ajvara je smakedonija a ne mi.

    u to ime delim info za (najmanje) 2 neverovatne tegle koje pravi VIPRO

    jedno je chunky ajvar hot, mislim da nisam jeo bolji kupovni i uopšte a posebno u zoni cene od 299 koliko ovaj košta 

    takođe royal grilled peppers u prevodu sitno cepkana paprika, ista cena, kiselkastija - nema dodirnih tačaka sa gornjim ajvarom a isto odlično

    ne znam tačan razmer od koliko paprika izađe koliko ajvara sa ovakvim kvalitetom, ali ako je stvarno negde blizu 1 prema 3 kao što su mi rekli, onda nema šanse da se čovek drka, peče papriku, ljušti, secka, ukuvava itd.

    oba proizvoda inače imaju fantastičan potencijal za blagu doradu tipa dodavanja krupnih komada bela luka pa na feta sir pa u rernu, ili na blagi maskarpone bez rerne ali sa tostiranim šarlo lebom mmmmm


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plachkica

    Posts : 16128
    Join date : 2014-11-06

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by plachkica Sat Sep 21, 2019 2:58 am

    gde ima da se kupi?

    mi smo porodično navučeni na mama's ajvar, ali sreću kvari cena.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by kondo Sat Sep 21, 2019 9:55 am

    ja ga kupio na kalenicu, ima na spoljnom obodu pijace u maksima gorkog prodavnica koko-mar ispred koje uvek red penzosa za jeftinu robu. kod glavnog ulaza, blizu maxi samiške.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    Dzemovi, pekmezi, zimnice Empty Re: Dzemovi, pekmezi, zimnice

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 4:16 pm