Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Život pripravnika

    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by паће Tue Apr 23, 2019 8:17 am

    ontheotherhand wrote:što su crne?

    Због појаса.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Tue Apr 23, 2019 1:03 pm

    ontheotherhand wrote:što su crne?

    "Crne" su one kao "UNIQLO" koju je Novak Đoković reklamirao na svojim dresovima. Ne brinu ni o čemu osim o "zumbi" gde gledaju ko je došao na posao na vreme. Ne treba (niti mogu) da ostaje duže, bar ne u prodavnicama.
    Oni koji rade u "režiji" sigurno rade duge sate, bez firmine namere da prati njihovo zdravlje, pa dokle traju. Nema treninga, gde si dobio posao tu ostaješ dok ne odeš. Imaju prolaz maltene kao call-center. Dolazi se i odlazi, 2-3 godine ili masovno part-time, žene koje su izrodile decu pa nađu neki prihod od takvih poslova.

    Nasuprot, "Bele" kompanije, kao Toyota, iako prećutno podležu radnoj i nacionalnoj kulturi "davanja svega od sebe" ali imaju druge stvari. Šta pripravnik vaga (ne može bilo koji, samo najbolji idu u Toyota a imaju još bar 50 takvih firmi koje zajedno imaju možda 10 miliona zaposlenih).

    Šta vaga:

    - Obuka, formalni trening u učionici, trajanje;
    - Radno okruženje, kvalitet prostorija, nameštaja, opreme;
    - Zdravstvo: obavezni sistematski pregledi jednom godišnje (i ja idem na njih) i 0-plaćanja za bilo šta, uključujući i teške slučajeve (leukemija, na primer ili bilo šta tako strašno), za celu užu porodicu.
    - Beneficije kao jeftina kantina. Toyota ima kantinu koja je kao švedski sto u Sheraton hotelu. A za samo 180 dinara, jedeš šta hoćeš. Ušteda od 800 dinara po radnom danu se za 40 godina nakupi kao 70,000 EUR. Ja plaćam ručak baš tih 800 dinara više nego oni.
    - Ima svoje ili kontraktirane hotele gde cela porodica može da letuje za 30EUR dnevno.
    - Popusti na kola.
    - Popusti na izgradnju kuće ("Toyota Home") koji mogu da budu skoro 100 hiljada EUR za jednu kuću.

    I doživotan posao gde će, ako je imao fakultet, završiti na plati od 180,000EUR godišnje, ako nije postao direktor ili VP, onda i na više.
    Onda najlepše: U penziju se ide sa otpremninom 40 godina x poslednja bruto plata. Može da bude 800 hiljada EUR, za neke i milion. Pa na to ide mesečna penzija od 1,500 EUR. Sav sređen, ostariš pa imaš para. U tome je tajna onih 2.2 triliona dolara koje Japanci imaju na svojim štednim knjižicama.

    Eto, kada mlada osoba to sve proveri (posao dobijaju u oktobru godine pre nego što će diplomirati u martu sledeće) onda to i objašnjava požrtvovanost zaposlenih. Potpuno si zbrinut, moraš da odradiš svoj radni vek i ovako i onako, pa što onda ne u "Beloj" firmi kojoj na proizvodima i (kolima) zavidi cela planeta?
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by ontheotherhand Tue Apr 23, 2019 1:28 pm

    Kako oni to uspevaju da plate, na čemu se bazira ta šema? Jel ovo što Penko kaže, na dug, bez obraćanja pažnje na produktivnost? I sve te velike japanske kompanije su kartelisane zajedno sa bankama?

    15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?

    Jel na isti način tretiraju i strance studente ili je samo za domaće?
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Filipenko Tue Apr 23, 2019 3:18 pm

    Ma lupa čovek, šta vam je. Simuiliraju rad od jutra do mraka, sve je iskartelisano, štampa se kinta koliko treba, a produktivnost im je smešna. Gomila kancelarijskih cirkuzanata koji glume zauzetost, užurbanost, poslovnost, što im je preraslo u kulturološku odliku. Kompanije koje su im bile svetski lideri ne mogu da izdrže trku čim se maknu iz kartelisanog okruženja. Mislim, cela zemlja je u 30-godišnjoj recesiji, a njihov Sloba Milošević Abe je to "rešio" tako što je krenuo da štampa pare ko lud. Pitaćemo ih za par godina da li im je dobro. Da ne spominjem pad stanovništva, koji će im dugoročno biti nerešiv problem. No, to je ponosna nacija, računam da će neproduktivni pribegavati za harakirijem.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Tue Apr 23, 2019 3:29 pm

    ontheotherhand wrote:Kako oni to uspevaju da plate, na čemu se bazira ta šema? Jel ovo što Penko kaže, na dug, bez obraćanja pažnje na produktivnost? I sve te velike japanske kompanije su kartelisane zajedno sa bankama?

    15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?

    Jel na isti način tretiraju i strance studente ili je samo za domaće?

    Nemam pojma o čemu pričaš. Ko su te pare "15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?"
    Šta uopšte pitaš?

    Ja to nisam rekao.
    Kakav "Penko", on je pušika (na žalost, sa pravom glasa)  koja vas je i dovela tu gde ste.

    Kakav kurčev dug? Pa svaki muškarac, žena i dete u Japanu imaju 150 hiljada EUR ušteđevine u banci.

    Ako nisi, mislim da nisi, pročitaj post #27.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by ontheotherhand Tue Apr 23, 2019 4:24 pm

    Opet yogi i problem sa razumevanjem napisanog, klasika.

    yoyogi wrote:
    Nemam pojma o čemu pričaš. Ko su te pare "15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?"
    Šta uopšte pitaš?

    Ja to nisam rekao.

    Jesi:

    I doživotan posao gde će, ako je imao fakultet, završiti na plati od 180,000EUR godišnje, ako nije postao direktor ili VP, onda i na više.


    Pa se moje pitanje odnosi na to koliki deo od njih ima tu platu i kom trenutku karijere. Sigurno nije na početku i ne za sve.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Filipenko Tue Apr 23, 2019 5:27 pm

    yoyogi wrote:
    ontheotherhand wrote:Kako oni to uspevaju da plate, na čemu se bazira ta šema? Jel ovo što Penko kaže, na dug, bez obraćanja pažnje na produktivnost? I sve te velike japanske kompanije su kartelisane zajedno sa bankama?

    15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?

    Jel na isti način tretiraju i strance studente ili je samo za domaće?

    Nemam pojma o čemu pričaš. Ko su te pare "15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?"
    Šta uopšte pitaš?

    Ja to nisam rekao.
    Kakav "Penko", on je pušika (na žalost, sa pravom glasa)  koja vas je i dovela tu gde ste.

    Kakav kurčev dug? Pa svaki muškarac, žena i dete u Japanu imaju 150 hiljada EUR ušteđevine u banci.

    Ako nisi, mislim da nisi, pročitaj post #27.


    Živiš u zemlji u kojoj je dug prešao 250% BDP-a. Svaki muškarac, žena i dete imaju 87.300 dolara duga, a to u banci će vam pokupiti kroz hiperinflaciju i slične zajebancije.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Thu Apr 25, 2019 11:56 pm

    Joooj, googlatorskog neznanja.

    Grcka: drzava stampala obveznice, dala na njih kamate, kupovao i preprodavao na slobodnom trzistu ko je hteo. 80% u vlasnisvu ne-grckih, EU firmi i fondova. Kako je dolazilo vreme za kupovanje obveznica nazad, drzava nema pare pa produzava to stanje povecavajuci kamate na njih, otislo na 22%. To je umalo bankrotiralo zemlju.

    Japan: drzava stampala obveznice, dala na njih 0.01% kamatu (cak i to je vise nego sto daju banke) i to su masovno pokupovale velike firme (Mitsubishi, Fujitsu, Japan Post...95% je unutrasnje japansko vlasnistvo) i tu parkirale svoje pare. Drzati pare u banci je za firmu kaznjivo (negativna kamata) a za njih kupiti obveznice nije kaznjivo (koliko god da je mala, kamata nije negativna). Kako maturiraju, oni ih prodaju i odmah kupe isto toliko ako ne i vise novih pa su mirni jos 5 godina. 
    Tako, na njima sede i nemaju nameru da ih prodaju (kao sto se desilo Grckoj). Drzava stampa pare i tim novim parama otkupljuje taj dug (obveznice) ko hoce da ga proda ili njima isplacuje te skoro nikakve kamate.
    Zato je taj dug iluzoran. Pravi dug je na nivou UK ili Nemacke, zato se niko i ne brine.

    Zapravo, brinu se mediji (koji ni sami ne razumeju ovo sto sam gore rekao ) da zbunjuju neobrazovane googlatore kao ovog karaktera Filipenka.


    Last edited by yoyogi on Fri Apr 26, 2019 12:06 am; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Thu Apr 25, 2019 11:57 pm

    ontheotherhand wrote:Opet yogi i problem sa razumevanjem napisanog, klasika.

    yoyogi wrote:
    Nemam pojma o čemu pričaš. Ko su te pare "15k mesečno/180k godišnje je rezervisano za koliki procenat od njih i koliko godina im treba do toga ili je to od starta?"
    Šta uopšte pitaš?

    Ja to nisam rekao.

    Jesi:

    I doživotan posao gde će, ako je imao fakultet, završiti na plati od 180,000EUR godišnje, ako nije postao direktor ili VP, onda i na više.


    Pa se moje pitanje odnosi na to koliki deo od njih ima tu platu i kom trenutku karijere. Sigurno nije na početku i ne za sve.

    Pa nije li to intuitivno jasno? Pocetna plata sa bonusom (3-mesecna plata dvaput godisnje) je 45-50,000 EUR.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 12:01 am

    Cetvrtak, foaje firme, 18:00, skupljaju se pripravnici, kao ptice u ovim crnim kostimima i belim kosuljama. Spremaju li nesto? Bice belaja?

    Život pripravnika - Page 2 2019foyerfreshmen01

    Ne, cetvrtak je dan kada idu na veceru + alkohol ("nomikai") svi zajedno. Sami placaju, ne firma. Nikada petak.
    Erős Pista

    Posts : 81479
    Join date : 2012-06-10

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Erős Pista Fri Apr 26, 2019 12:04 am

    Ovo je zapravo autobiografska tema. Jojogi je dozivotni mladji pripravnik za Japanca.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 12:04 am

    04.26.2019

    Život pripravnika - Page 2 3984128386
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 12:08 am

    Kako bi se u zemlji gde su na vlasti Filipenko, Moonlight, William ovi pripravnici drugacije rasporedili.

    Zenske - na ugradnju silikona za usne pusike pa na splavove ili u sponzorstvo.
    Muskarci - pravac na tetoviranjem drogiranje pa da se rasporede po frakcijama navijaca da se mlate po utakmicama.

    Uzivajte u tome.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 12:10 am

    04.26.2019 Život pripravnika - Page 2 3579118792
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by паће Fri Apr 26, 2019 12:23 am

    Немој срати да Јапанци држе онај накарадни амерички формат датума ал' га пишу са тачкама зарад забуне. Није ваљда?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 12:24 am

    dobri su japanci

    ako im je ovaj ok, onda su najebalimi gore nego što sam mislio

    04.26.2019
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by ontheotherhand Fri Apr 26, 2019 12:30 am

    Jel bolje u Japanu sa 50k nego u Americi sa 50k Jo?
    plachkica

    Posts : 16195
    Join date : 2014-11-06

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by plachkica Fri Apr 26, 2019 12:33 am

    jogi, a šta imaš protiv pušenja kurca?
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 12:33 am

    pušokurostatin

    3*1 pre obroka
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by ontheotherhand Fri Apr 26, 2019 12:49 am

    Šta će im silikoni kad svaka treća izgleda ko hana na kvadrat.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 1:47 am

    plachkica wrote:jogi, a šta imaš protiv pušenja kurca?

    Gde sam to rekao?

    Ja pricam o silikonskim usnama kao pusike sto ih imaju Karleusa, voditeljke...o tom izgledu.
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 1:57 am

    ontheotherhand wrote:Jel bolje u Japanu sa 50k nego u Americi sa 50k Jo?


    Gde izvuce to pitanje.

    Na Menhetnu, pravnici, svezi sa fakulteta pocinju sa 160K.
    Tako idu plate i kod ostalih kriminalaca sa Wall Street. 

    Za normalne firme, pocetna plata od 50K za fakultet nije nista lose. Sa zenidbom i dobijanjem dece uslede veca povecanja pa se u prvih 5-8 godina nadju na 85-90K.

    Tu bi bio neko uporediv u Australiji. Onda pocinje: da se kupi stan ili kuca, recimo 300K, ukupna kamata na svih 25 godina je 20K svezajedno. 
    U Australiji, ako i ma nesto da se kupi za te pare je  40K godisnje, svake od 25 godina. I tu je ogromna razlika.
    Ako nominalno Australijanac ima vecu platu, trecina nje ode bankama. U Japanu se ono sto ide banci i ne primeti.

    Koliko ima Vucic, 1,200 EUR mesecno?  U MacDonaldsu u Japanu je minimalna plata 1,500EUR mesecno.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by ontheotherhand Fri Apr 26, 2019 7:10 am

    a ako neko nema ženu i decu, već oće da bude singl ili par golupćića, jel onda ne dobije povećanje?
    Anonymous
    Guest

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Guest Fri Apr 26, 2019 1:33 pm

    ontheotherhand wrote:a ako neko nema ženu i decu, već oće da bude singl ili par golupćića, jel onda ne dobije povećanje?

    To su mahom misfits, ima i takvih, ne neki veliki broj ali ih ima. Njih prepoznaju njihovi menadžeri. Ako ti je za potvrdu, onda "Japan Inc".

    Od 10 ljudi koje znam i koje mogu da pozovem na privatni telefon, sedmoro od njih ima troje dece, dvoje ima dvoje dece, jedan par ima jedno dete.

    Kada sam išao da regulišem porez i povraćaj od države zbog zdravstvenih troškova oko žene, pokažem "group certificate" o mojim prihodima, oni (državni tax agenti) se zbuniše.

    "Da li tvoja žena živi sa tobom?". Da živi, evo "House papers".

    Konsultovaše se, vratiše se i rekoše: "Tvoja plata je toliko velika da ne možeš da dobiješ ništa za ženu. Možeš da dobiješ dečji dodatak jer  je to politika ovog grada da privuče takve kao ti da se u njemu nastane".

    Dobio sam 250 EUR nazad, uplaćeno na račun.

    Dečji dodatak, 200 EUR svaka tri meseca, od grada, ne od firme. Jaka stvar, stoji na nekom računu u banci koji ne diramo, da nam ne pošalju pismo ne bi ni znali da su to uplatili.

    Život pripravnika - Page 2 Empty Re: Život pripravnika

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 09, 2024 11:40 pm