Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srpska pravoslavna crkva

    ficfiric

    Posts : 34124
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by ficfiric 13.02.21 23:28

    SVE STRUJE

    KURIR SAZNAJE KO SU FAVORITI ZA PATRIJARHA! Suprotni tabor bi da NAPRAVI HAOS u Srpskoj pravoslavnoj crkvi!

    Struja bliska episkopu bačkom, kako sada stvari stoje, već može da računa na patrijarha iz svojih redova, pa bi najizvesnije neko od njih trojice mogao biti novi poglavar SPC. Sinod ponovo u utorak odlučuje o mestu izbora, ali najverovatnije će Sabor biti u Hramu

    Tabor okupljen oko vladike bačkog Irineja (Bulovića) može da računa na čak 29 sigurnih glasova od 39, koliko vladika ima pravo glasa, te tako smatraju da će naredni patrijarh SPC sigurno biti iz njihovih redova, saznaje Kurir. Obe struje unutar Sabora guraće svoje kandidate kao celinu - sva tri kandidata od kojih se potom bira patrijarh, a kako bi bili sigurni da će poglavar biti baš njihov čovek.

    Kandidati jedne struje za patrijarha su vladike Irinej (episkop bački), Porfirije (episkop zagrebački) i Jefrem (episkop banjalučki), dok su najizvesniji kandidati druge struje vladike Joanikije (episkop budimljansko-nikšićki), Jovan ( episkop šumadijski) i mitropolit dabrobosanski Hrizostom. Vladike Ignatije (episkop požarevačko-braničevski) i Grigorije (episkop diseldorfski i cele Nemačke) sada se vode kao solo igrači.

    Sabor SPC, na kome će se birati novi patrijarh, zakazan je za 18. februar i iako je na prošloj sednici Sinoda SPC dogovoreno da se on održi u kripti Hrama Svetog Save, o toj odluci će se ovo telo ponovo izjašnjavati u utorak, 16. februara, kaže izvor Kurira iz Crkve.

    - Odluka o mestu održavanja Sabora biće još jednom preispitana na sednici Sinoda u utorak. Međutim, verujem da će se na kraju ipak držati prvobitnog plana i da će se vladike okupiti u kripti Hrama - navodi naš izvor.

    Sama ideja da se vladike okupe u ovoj svetinji, umesto u zgradi Patrijaršije, naišla je na negodovanje dela članova Sabora. Episkopi žički Justin, braničevski Ignatije, budimsko-nikšićki Joanikije i raško-prizrenski Teodosije uputili su 5. februara pismo Sinodu, u kome navode svoju zabrinutost zbog informacije da bi glasanje za novog patrijarha moglo da se održi u kripti Hrama.-

    - Razumemo da je trenutna epidemiološka situacija krajnje ozbiljna, ali istovremeno smatramo da bi, u ovom trenutku, održavanje Svetog arhijerejskog sabora van zgrade Patrijaršije, posebno na mestu koje je, inače, pokriveno kamerama i gde nema odgovarajućih uslova za privatnost, bilo sasvim neadekvatno - navodi se u pismu.

    Stavljanje akcenta na kamere u pomenutom objektu je čudno, s obzirom na to da je u više navrata rečeno da će one, naravno, biti isključene. Međutim, izvor našeg lista navodi da je ovaj drugi tabor, u stvari, zabrinut da bi neko mogao da postavi prislušne uređaje u kripti Hrama.

    - Njih je strah da bi moglo doći do prisluškivanja, da neko postavi bubice. To, naravno, ne stoji, jer uređaji za prisluškivanje mogu da se postave i u zgradi Patrijaršije. Ovo pismo suprotstavljeni tabor tumači isključivo kao poslednje trzaje da skrenu pažnju na sebe, jer su svesni da nemaju većinu u Saboru - pojašnjava izvor našeg lista iz Crkve.

    Verski analitičar Željko Injac kaže da ga ne čudi što je deo vladika uputio pismo Sinodu jer je ono, pre svega, bilo namenjeno medijima i skretanju pažnje na tu struju.

    - Taj dopis je skeniran pre nego što je poslat Sinodu, to znači da ga je dao medijima neko od tih vladika. Oni tu insistiraju na intimnosti koju misle da će imati u Patrijaršiji, ali kripta je delimično pokrivena kamerama, koje su pod kontrolom crkve - navodi Injac.

    BROJANJE GLASOVA

    Test za naklonost vladika

    Sabor SPC, Hram Svetog Save
    FOTO: DRAGANA UDOVIČIĆ
    Ipak, da nije sve tako crno-belo, govori i saznanje Kurira da se promeni mesta održavanja Sabora nije pribeglo samo zbog epidemiološke situacije, već i da bi se poslednji put prebrojali sigurni glasovi.

    - Kada je objavljeno da će Sabor biti održan u kripti Hrama Svetog Save, deo vladika je odmah negodovao. Neki su se uzdržali od reakcija, iako su važili za suprotstavljene vladiki bačkom Irineju. Na taj način je vladika Irinej poslednji put prebrojao svoje sigurne glasove, svog tabora, pred glasanje 18. februara - ističe naš izvor.


    _____


    Uprava napolje!

    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 13.02.21 23:31

    Pa ovde nema Lavrentija uopste na spisku. Jel to znaci da ce biti picvajz ili da je Porfirije siguran?
    disident

    Posts : 15028
    Join date : 2016-03-28

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by disident 14.02.21 0:14

    Pitam se koliko ljude u Srbiji uopste briga ko ce da bude novi patrijah il dal ce da se cepaju tj cepa spc? Dobro za ovo drugo bi sigurno bilo malo uuu ooo reakcija


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 14.02.21 0:33

    mislim da je manje bitno nego nama na forumu, al opet da je crkva tako ustrojena da i treba da bude manje bitno i da je to dobro.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest 16.02.21 20:14

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50035
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj 16.02.21 20:38

    Bice izabran kripto-patrijarh
    паће

    Posts : 40078
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by паће 16.02.21 21:36

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Proxy-image?piurl=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2Frb6sZJ6dbZ4%2Fmaxresdefault


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest 16.02.21 22:18

    Simboli komunizma i dalje muljaju po crkvenim poslovima 

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 EuYA99IXYAIQS0k?format=jpg&name=small
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 0:16

    Ja se sad izvinjavam ako ovo izgleda kao da imam neku temu na forumu, u poslednje vreme, mislim pomalo je to iz nekog inata i iz dosade ali uglavnom, pisem onako kako razmisljam i kakav mi je utisak u momentu.

    Ovo sam hteo da kazem. Nisam uspeo da procitam nigde dobar tekst na temu izbora patrijarha. Ja mislim da je ovaj izbor ,sad vazan i zanimljiv, ne samo zbog momenta u kome zivimo, mislim ovako politicki, nego i zbog tih krupnih promena i podela na relaciji slovenskog i helenskog pravoslavlja. 

    Hteo sam, trazio sam, s tim u vezi da vidim sta kazu ljudi i kako se podele te vrste prelamaju kroz izborni sabor, ali nsiam nigde nasao. Secam se kad je Pavle umro, da je razumno zainteresovani i prosecno obrazovani citalac, mogao da se informise o tome, i da (gledajuci spolja) razume koliko toliko struje u saboru.

    Sad toga apsolutno nema, nego ima samo koji je vladika za Vucica, koji je protiv Vucica. Potpuno je Vucic progutao svaku polemiku, pa i o crkvi, koja je, ja bih reko prezivela ozbilinije izazove do Vucica. 

    Moze neko sad da kaze da je to zato sto su 2009te bili zivi Bigovic i Djordjevic, a sad nisu, al sto nema drugih?

    U svakom slucaju jako mi je dosadno to sto se sve gleda samo kroz rezim, tupavo je i zaglupljujuce.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8054
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Daï Djakman Faré 17.02.21 0:25

    mozda je dosadno, tupavo i zaglupljujce ali ako je ovaj prethodni patrijarh bio bukvalno na dugme vucicu ja ne znam sta te cudi sto je to tema

    alo naslovnica Srpska pravoslavna crkva - Page 29 3137070404


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 0:34

    Evo Artemije je umro, pa ne moze da kaze kome je sve ovaj bio na dugme, tako da nista. 


    Znam, razumem, ne cudi me, al ono oni su spremni da se popice medju soobom dosta temeljito oko toga d l treba da se drze otvorena vrata ili ne, i da l treba da se cita ime gruzijskog patrijarha na jednom ili drugom mesto. Bas nicega o tome, samo rezim ili ne rezim, ne samo u tabloidima nego nigde, sad pre nego sto sam napisao taj post, sam procitao tekst u vremenu i nista o odnosima u crkvi iz njega nisam saznao, mogao sam i da ne citam.
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Јанош Винету 17.02.21 0:45

    Ниси ли приметио да се новинарство потпуно срозало у последњих 10 година до најнижих нивоа? Да новинари раде за цркавице од 25.000, да су заправо пуки творци садржаја?

    Ко да буде инсајдер, да има довољно образовања и шлифа и поверења, да се креће међу владикама и верујућим народом, да их прати и слуша гласине? 
    Чак је и само кретање и путовање опасно у доба короне, где да се похватају гласине, од кога?


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 1:03

    primetio sam sve to. Mislim ne znam da li je bas 25.000 ali da, svestan sam svega toga. Dosta je dublji pad od Vucica mora se reci Srpska pravoslavna crkva - Page 29 1949538119
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 15:54

    Episkop šabački i administrator valjevske eparhije Lavrentije hospitalizovan je danas u Kliničkom centru Srbije.
    Kako je saopšteno iz SPC, s obzirom na tu okolnost, sutrašnjoj sednici Sabora će predsedavati episkop sremski Vasilije.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 19:43

    Kako je preneo portal Nova.rs, na osnovu informacija iz eparhije šabačke, iznenada hospitalizovani episkop Lavrentije preneo je svoja dva glasa upravo na Irineja bačkog i još jednog vladiku lojalnog Irineju – Fotija. Novinarka NIN-a Dragana Nikoletić ukazuje na to da je politika, odnosno svetovna vlast, duboko upletena u izbor patrijarha.
    Anonymous
    Guest

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Guest 17.02.21 19:47

    - Buli
    - Porfirije
    - Jefrem (banjalučki) kao eventualni kompromisni izbor
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 20:05

    retardacija je dosta jaka 



    Ненад Илић[/url]


    [size=11]tSopoenso1rehcd  · 


    [/size]

    Ако није фотошоп, поуздано, без икаквог навијања за ову или ону страну могу да потврдим - неко жели да збуни владике. Да их опчини и зароби свеприсутношћу технологије и духа света, а не Духа Светог.
    Помолимо се за њих, искрено, из дубине душе. Не дајте се!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50035
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj 17.02.21 20:16

    Ma nek izaberu IB-a. Kad je sranje, nek je potpuno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50035
    Join date : 2017-11-16

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Nektivni Ugnelj 17.02.21 20:20

    B92, vest

    Srbija je dosad imala 45 poglavara SPC. Srpska patrijaršija uspostavljena je 1920. godine, a od tada su se na njenom čelu nalazili:


    Znaci, sve pogresno, bukvalno je sve obrnuto i opet bi bilo i dalje pogresno.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 20:27

    a dobro to je B92
    ficfiric

    Posts : 34124
    Join date : 2012-02-10

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by ficfiric 17.02.21 21:39

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 EudCWP2WgAYQFpu?format=jpg&name=900x900


    _____


    Uprava napolje!

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by kondo 17.02.21 21:41

    Janko Suvar wrote:a dobro to je B92


    ponovio bih jucerasnji post u kome se pominju: otac, drkanje, wc solja


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 21:46

    pa jel primecujes da blagog pojma nemaju? 

    Srbija nema nikakvog poglava SPC, 45 poglavara nije bilo od kako se zove SPC, patrijarsija je osnovana 1346e, a ne 1920te.

    Tu je sve nalupano tako bezveze. Misilm mozda bi mogao novinar da ima blagog pojma, ne samo da ume da sroci debilnu vest, nego ono da bi iole razumeo vesti o kojima izvestava.


    Ja sma sve ucinio sto sam mogao pomiriteljski, pa sam reko B92 a ne U92 kako mislim da treba, ali ti odbacujes ruku pomirenja Srpska pravoslavna crkva - Page 29 1949538119


    Edit:


    Sticem dojam da je Vasa bio u pravu, da je plan bio da bude Lavrentije kao srednja opcija i DA JE NJEGA SAD SKLONILO.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by kondo 17.02.21 22:06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Euc_oL1XIAEeSdn?format=jpg&name=small


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Janko Suvar 17.02.21 22:45

    Vladika vranjski Pahomije otpušten je juče iz KBC "Dragiša Mišović" gde je bio hospitalizovan jer je bio pozitivan na korona virus.
    Eparhija vranjska saopštila je večeras da je vladika Pahomije posle sprovedenih terapijskih mera, koje su doprinele poboljšanju njegovog zdravstvenog stanja, otpušten iz bolnice.

    - Posle testiranja potvrđeno je da je negativan na virus. Zahvaljujemo se lekarima i lekarskom osoblju bolnice КBC "Dr Dragiše Mišovića" za njihovu požrtvovanost i trud za ozdravljenje episkopa Pahomija. Takođe se zahvaljujemo i drugim dobroželateljima koji su se molili i brinuli za ozdravljenje našeg episkopa - navodi se u saopštenju Eparhije vranjske.

    Srpska pravoslavna crkva - Page 29 Empty Re: Srpska pravoslavna crkva

    Post by Sponsored content


      Current date/time is 27.04.24 20:30