Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Tursko leto - strukture saraja

    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Erős Pista Mon Apr 01, 2019 11:00 am

    Zuper wrote:Carigrad




    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 11:03 am

    Kondo wrote:zar nije u recesiji vec duze vreme? lira se dobrano strovalila od vremena kada je turska naginjala ka skupoj zemlji, sada vise nije.

    Veliko usporavanje je krenulo prosle godine.
    Ove godine ako budu imali srece ce biti na pozitivnoj 0 a moguca je recesija.
    Takodje se predvidja znacajno sporiji rast u narednim godinama.
    Glavni razlog tog velikog rasta je bilo neverovatno pumpanje novca kroz kredite od strane turske centralne banke i dolazak novca iz Zaliva, pre svega Katara, u gradjevinarstvu.
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 11:03 am

    Kondo wrote:zar nije u recesiji vec duze vreme? lira se dobrano strovalila od vremena kada je turska naginjala ka skupoj zemlji, sada vise nije.

    Lira se stabiizovala nekako, a još nisu u recesiji mada svi indikatori kažu da će ubrzo biti. Nema veze lira sa time, u recesiji si kad imaš dva vezana kvartala negativnog rasta (Paće ćuti, takva je terminologija jbg)
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 11:04 am

    Istanbul računajte da je između 23 i 25 miliona, progutao je rastom dosta okoline.
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 11:05 am

    pa to. ako računaš i gravitirajuće oblasti.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 11:07 am

    William Murderface wrote:
    Zuper wrote:Carigrad



    Slusaj lazni druze Vilijame, oni meni Srbistan ja njima Carigrad.



    Nema ljutis.

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Sotir Mon Apr 01, 2019 11:08 am

    Zuper wrote:


    Onda Sotir ne govori istinu.
    Nermoj mene napadati Vasilije.

    Ono jeste istina da po Sangaju, Pekingu, Jokohami i Tokiju nema ulicnih bazara.
    А ово ти је још неписменије.
    Наравно да је истина да си илустровао податак погрешном табелом.

    Има по Токију уличних базара. Изађеш код Уена (она улица коју доста сликају), и иза ћошка има радња од 10 квадрата која се прошири на 20 квадрата простора. Плус ако имају неке светковине продаје се на улици штошта.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 11:09 am

    Ima, nego sta, nego sta.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Erős Pista Mon Apr 01, 2019 11:10 am

    Zuper wrote:
    William Murderface wrote:



    Slusaj lazni druze Vilijame, oni meni Srbistan ja njima Carigrad.



    Nema ljutis.


    No, you can't go back to Carigrad
    Been a long time gone, Carigrad
    Why did Carigrad get the works?
    That's nobody's business but the Turks


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 11:18 am

    To je njima poklonjeno od strane Britanca i Francuza za svu onu veliku zrtva Srba i Rusa i Prvom svetskom ratu. Samo da te podsetim da je Osmansko cartvo izbaceno iz rata nakon sto su Bugari izbaceni iz rata zbog proboja Solunskog fronta a onda su u Carigrad usli Britanci i Francuzi...koji su vratili Ataturku, zbog svojij strateskih razloga spram Sovjeta 1923 a onda su nestali hrsicani u Carigradu koji su bili na 50% populacije grada do tada.

    Ali to nema veze, nisam na to mislio, to te samo malo podsecam na istoriju.
    Nego, kada oni govore o Srbiji kao Srbistanu, sto nije lepo, onda nije problem ni Carigrad.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Erős Pista Mon Apr 01, 2019 11:21 am

    Podseti me, Zupere!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 11:22 am

    Nema na cemu.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by boomer crook Mon Apr 01, 2019 2:13 pm

    https://www.bilten.org/?p=27353&fbclid=IwAR0AAVgY6d4c95tf-wiZoHM52Zks0u2ReJq1M_kVcp9HMMSoGlgbnfcJJ_M


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 2:26 pm

    Zuper wrote:Kakvih stari Carigradjani?
    Pa tamo su do 1923 vecina bili Grci, Jermeni i ostali hriscani...

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 800px-Greeks_in_Istanbul_1844_1997

    Samo od 1923 do 1940 u Tursku, najvise Carigrad, sa Balkana je otislo skoro milion muslimana.

    Carigrad je imao veliki pad stanovnistva izmedju 1900 i 1930.

    Mozemo se zahvaliti Britancima i Francuzima za sve to. Ipak su onu predali Carograd Ataturku 1923.

    To je bila razmena stanovništva između Grčke i Turske. Nikakva velika stvar u to vreme, 1919. Desilo se u 3 dana. Mi Turci tu, vi Grci tu, bez ceremonija.

    Sam Kemal Ataturk je bio rođen u Solunu, Grčka, 1881. To sam oduvek znao.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 2:29 pm

    Bravo.
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 2:42 pm

    yoyogi wrote:
    Zuper wrote:Kakvih stari Carigradjani?
    Pa tamo su do 1923 vecina bili Grci, Jermeni i ostali hriscani...

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 800px-Greeks_in_Istanbul_1844_1997

    Samo od 1923 do 1940 u Tursku, najvise Carigrad, sa Balkana je otislo skoro milion muslimana.

    Carigrad je imao veliki pad stanovnistva izmedju 1900 i 1930.

    Mozemo se zahvaliti Britancima i Francuzima za sve to. Ipak su onu predali Carograd Ataturku 1923.

    To je bila razmena stanovništva između Grčke i Turske. Nikakva velika stvar u to vreme, 1919. Desilo se u 3 dana. Mi Turci tu, vi Grci tu, bez ceremonija.

    Nije bilo 1919, uključilo je etničko čiščenje čitavih oblasti, i bilo je toliko velika stvar da odzvanja i danas. Najveća etnička promena na Mediteranu u više hiljada godina i istorijski događaj od najvećeg mogućeg značaja.

    Ne piši više o istoriji.


    Last edited by Creepy Uncle on Mon Apr 01, 2019 2:50 pm; edited 1 time in total
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by kondo Mon Apr 01, 2019 2:47 pm

    izvinjavam se, pomenuta uloga engleza i francuza u tzv teritorijalnoj razmeni, o cemu se radi?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 2:53 pm

    Kondo wrote:izvinjavam se, pomenuta uloga engleza i francuza u tzv teritorijalnoj razmeni, o cemu se radi?


    Liga naroda je inicirala razmenu, koju je osmislio Fritjof Nansen, prvi komesar za izbeglice. Veoma je čudna istorijska trivija da je prvi komesar za izbeglice istovremeno i stvarao izbeglice i pomagao im.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 2:54 pm

    Kondo wrote:izvinjavam se, pomenuta uloga engleza i francuza u tzv teritorijalnoj razmeni, o cemu se radi?

    Imali su glavnu ulogu.
    Kada je Osmansko carstvo puklo 1918, Francuzi i Britanci su okupirali velike delove carevine. Francuzi su dosli do Ankare i prakticno Turska skoro da je prestala da postoji.
    Grci su to pokusali da iskoriste i zapoceli su upad u Malu Aziju i zauzeli oblasti koje su drzali Francuzi.
    Britanci su usli u Carigrad.
    Zbog odredjenih razloga oko Sovjetije i podel interesnih sfera na Bliskom istoku, Sajs-Pikot, te podrske Ataturku od strane Sovjetije u borbi protiv Antante i Grka, Francuzi naprasno gube u Anadoliji i krece grcki raspad...

    Na kraju Britanci predaju Carigrad Ataturku...sajonara Grci.
    Zato Turci vole Ataturka a ne zato sto je napravio neke reforme kako se ovde nesrecni drugosrbijanci pale. Ataturk je spasio Tursku od nestanka u vrlo nepovoljnim uslovima...pobednik u ratu.

    Inace se Carigrad nudio i kralju Aleksandru tj. da posalje vojsku...ali on je odbio zbog cega su posle kralj Aleksandar i Ataturk imali dobre odnose.


    Last edited by Zuper on Mon Apr 01, 2019 3:02 pm; edited 4 times in total
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 2:56 pm

    Poslala me firma, tada Burroughs computers ( danas onemoćali Unisys) da kao mlad prorgamer radim u Turskoj godinu dana u Koch Burroughs". 1984.

    Moj turski manager je svirao klavir i nosio kravatu.  Jednom, mašina stane, 4 minuta, on je morao da piše izjave zašto.

    Ta ista mašina, Burroughs 8600 je kao polovna došla od njih u naš tadašnji BIP kao poslednja reč tehnike.

    Nisu Turci naivni. Imam veliko poštovanje za njih.
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 2:57 pm

    Creepy Uncle wrote:pa to. ako računaš i gravitirajuće oblasti.

    nema druge, sve je postao jedan grad - ja idem često u Esenyurt koji nije Istanbul, ali se utopio potpuno

    sve te industrijske četvrti polako gube svoj indentitet, zbog gradnje kakva je u Turskoj, vrlo brzo postanu rezidencijalne

    isti utisak sam imao i kada sam išao u Gebze (koji teško može da bude Istanbul, ali sve mu je bliže)

    pored toga je velika  cirkulacija stanovništva, ne mogu da grade nove mostove dovoljno brzo
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 3:07 pm

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 567px-Burnt_down_Western_Anatolian_towns
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 3:08 pm

    Zuper wrote:
    Kondo wrote:izvinjavam se, pomenuta uloga engleza i francuza u tzv teritorijalnoj razmeni, o cemu se radi?

    Imali su glavnu ulogu.
    Kada je Osmansko carstvo puklo 1918, Francuzi i Britanci su okupirali velike delove carevine. Francuzi su dosli do Ankare i prakticno Turska skoro da je prestala da postoji.
    Grci su to pokusali da iskoriste i zapoceli su upad u Malu Aziju i zauzeli oblasti koje su drzali Francuzi.
    Britanci su usli u Carigrad.
    Zbog odredjenih razloga oko Sovjetije i podel interesnih sfera na Bliskom istoku, Sajs-Pikot, te podrske Ataturku od strane Sovjetije u borbi protiv Antante i Grka, Francuzi naprasno gube u Anadoliji i krece grcki raspad...

    Na kraju Britanci predaju Carigrad Ataturku...sajonara Grci.
    Zato Turci vole Ataturka a ne zato sto je napravio neke reforme kako se ovde nesrecni drugosrbijanci pale. Ataturk je spasio Tursku od nestanka u vrlo nepovoljnim uslovima...pobednik u ratu.

    Inace se Carigrad nudio i kralju Aleksandru tj. da posalje vojsku...ali on je odbio zbog cega su posle kralj Aleksandar i Ataturk imali dobre odnose.

    Čekaj, čekaj fraeru.

    Pa Srbija je bila krenula da osvoji Albaniju, delove lešine bivšeg Otomanskog carstva pa su joj rekli da to neće biti priznato.
    Otuda ona povlačenja preko Albanije.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Zuper Mon Apr 01, 2019 3:09 pm

    yoyogi wrote:
    Zuper wrote:

    Imali su glavnu ulogu.
    Kada je Osmansko carstvo puklo 1918, Francuzi i Britanci su okupirali velike delove carevine. Francuzi su dosli do Ankare i prakticno Turska skoro da je prestala da postoji.
    Grci su to pokusali da iskoriste i zapoceli su upad u Malu Aziju i zauzeli oblasti koje su drzali Francuzi.
    Britanci su usli u Carigrad.
    Zbog odredjenih razloga oko Sovjetije i podel interesnih sfera na Bliskom istoku, Sajs-Pikot, te podrske Ataturku od strane Sovjetije u borbi protiv Antante i Grka, Francuzi naprasno gube u Anadoliji i krece grcki raspad...

    Na kraju Britanci predaju Carigrad Ataturku...sajonara Grci.
    Zato Turci vole Ataturka a ne zato sto je napravio neke reforme kako se ovde nesrecni drugosrbijanci pale. Ataturk je spasio Tursku od nestanka u vrlo nepovoljnim uslovima...pobednik u ratu.

    Inace se Carigrad nudio i kralju Aleksandru tj. da posalje vojsku...ali on je odbio zbog cega su posle kralj Aleksandar i Ataturk imali dobre odnose.

    Čekaj, čekaj fraeru.

    Pa Srbija je bila krenula da osvoji Albaniju, delove lešine bivšeg Otomanskog carstva pa su joj rekli da to neće biti priznato.
    Otuda ona povlačenja preko Albanije.

    Jogi, dozvieo si dekompresiju.
    Anonymous
    Guest

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 3:12 pm

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 1727922752

    Tursko leto - strukture saraja - Page 32 Empty Re: Tursko leto - strukture saraja

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 7:48 pm