Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Brexit

    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Veletin Sat Jun 25, 2016 7:05 pm

    Zuper wrote:Odakle misljenja da izlazak Britanije iz EU nema ekonomsku racunicu?
    Sto se tice Skota, sve zavisi kako London odigra, jer je daleko jaci. Moze London da pokaze da je vise kriva lokalna amdinistracija za los zivot Skota, a i poredjenje UK sa Jugoslavijom nije najbolje.

    United Kingdom consists of Great Britain and Northern Ireland
    Iz jedne od lekcija školskog udzbenika za engleski jezik Brexit - Page 21 2304934895
    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by No Country Sat Jun 25, 2016 7:14 pm

    otto katz wrote:Znaš li neki primjer u istoriji da je centralna vlada multinacionalne države ubijedila separatistički nastrojen manjinski narod u nešto slično?
    Знаш, ја сам све до сада веровао да је разлика између нас и њих ипак у томе што они не раде најдиректније у корист сопствене штете... А сада ми је и та наивност пропала. Још кад Амери осветлају образ и изаберу Трампа, има комплетно да се испишем из аутошовиниста!
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Ointagru Unartan Sat Jun 25, 2016 7:47 pm

    Zuper wrote:
    Prvi koji bi mogli da prate UK su: Danci, Svedjani, Holandjani, Austrijanci i Francuzi.

    U tim zemljama postoje partije koje se za to zalazu, partije koje proizvode mnogo buke ali su mnogo slabije nego konzervativci u UK, i mislim da bi se eventualni referendumi tamo zavrsili veoma neslavno po pristalice izlaska (sa ispod 30% podrske).



    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by паће Sat Jun 25, 2016 9:12 pm

    Хоће ли сада и да се преиспита одлука о званичним језицима у Бриселу?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Kinder Lad Sat Jun 25, 2016 9:20 pm

    oce. od danas svi pricaju engleski sa francuskim akcentom
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Ointagru Unartan Sat Jun 25, 2016 9:26 pm

    Brexit - Page 21 286371741


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by паће Sat Jun 25, 2016 9:30 pm

    Док позорник Кребтри не напише нову бриселску фонетику,

    http://www.newstatesman.com/politics/uk/2016/06/i-want-my-country-back

    This was a working-class revolt, but it is not a working-class victory. That’s the tragedy here. The collective howl of rage from depressed, deindustrialised parts of the country bled white and reckless by Thatcher, Blair and Cameron has turned into a triumph for another set of elites. Another banking crisis, another old Etonian in power – that’s what we’ve got to look forward to as Scotland decides when to let go of the rope and the union splinters into jagged shards and we all realise we’re stuck on a rainy rock with Michael Gove, forever.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Veletin Sat Jun 25, 2016 9:58 pm

    What age are you? Scottish English

    me like it. Brexit - Page 21 2304934895
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:09 am

    Latinka, Druga Srbija, modernizacija spolja, blabla.

    Šta, međutim, znači britanska referendumska odluka o EU za nas u Srbiji. Ovde već decenijama EU stoji kao pokretač ili kao zamena za sve one motive kojima bismo morali da se vodimo u želji da od Srbije napravimo pristojno društvo. Argument koji stoji iza toga je navodno realističan i pragmatičan, ali u stvari pogrešan: Srbija nema kapacitet da se sama upristoji i zato joj je potreban okvir spolja. Taj okvir je ovde sada već tradicionalno EU. S obzirom na najnoviju odluku Britanaca, ali i na ponašanje srednjoevropskih zemalja, pogotovo od kad je izbila kriza sa izbeglicama, EU jedva da može i dalje biti prihvatljiv pokretač za promene. Ali, stvar nije u tome: EU to nije smela biti od samog početka. U vezi sa tim, britanski referendum bi mogao delovati otrežnjujuće na onaj deo domaćeg političkog polja unutar koga se elaboriraju ideje i politike za pristojnu Srbiju. Taj posao moramo napraviti sami. Jedna mogućnost da ozbiljno radimo na tome jeste i jasna demonstracija otpora nasilju države u Savamali (to sa EU nema nikakve veze). Što se tekuće vlasti tiče, ona se izgleda već presložila i spremno zakoračila u „kinesko proleće“.
    http://pescanik.net/englesko-prolece/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Guest Sun Jun 26, 2016 12:23 am

    too little too late
    Anonymous
    Guest

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Guest Sun Jun 26, 2016 12:29 am

    Njih je zajebao Bredlijev efekat, pa nisu na osnovu anketa mogli da procene pravu situaciju. Kad satanizujes glasaca, on ce ti za anketu reci da EU nema alternativu, ali onda ode na biracko mesto i zaokruzi Leave.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by kondo Sun Jun 26, 2016 1:32 am

    Guest wrote:Njih je zajebao Bredlijev efekat, pa nisu na osnovu anketa mogli da procene pravu situaciju. Kad satanizujes glasaca, on ce ti za anketu reci da EU nema alternativu, ali onda ode na biracko mesto i zaokruzi Leave.

    nasta tacno mislis? ogromna vecina pollova u poslednjih mesec dana je baratala sa pobedom LEAVE, mnogo veca nego za REMAIN i cak i sa vecom razlikom. ja sam ovo poceo da pratim tek kada sam video 6% razlike za LEAVE u guardianu, cini mi se.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Bluberi Sun Jun 26, 2016 3:27 am

    Staro je umrlo, a novo se nije rodilo. Širom sveta.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 4:23 am

    William Murderface wrote:Latinka, Druga Srbija, modernizacija spolja, blabla.

    Šta, međutim, znači britanska referendumska odluka o EU za nas u Srbiji. Ovde već decenijama EU stoji kao pokretač ili kao zamena za sve one motive kojima bismo morali da se vodimo u želji da od Srbije napravimo pristojno društvo. Argument koji stoji iza toga je navodno realističan i pragmatičan, ali u stvari pogrešan: Srbija nema kapacitet da se sama upristoji i zato joj je potreban okvir spolja. Taj okvir je ovde sada već tradicionalno EU. S obzirom na najnoviju odluku Britanaca, ali i na ponašanje srednjoevropskih zemalja, pogotovo od kad je izbila kriza sa izbeglicama, EU jedva da može i dalje biti prihvatljiv pokretač za promene. Ali, stvar nije u tome: EU to nije smela biti od samog početka. U vezi sa tim, britanski referendum bi mogao delovati otrežnjujuće na onaj deo domaćeg političkog polja unutar koga se elaboriraju ideje i politike za pristojnu Srbiju. Taj posao moramo napraviti sami. Jedna mogućnost da ozbiljno radimo na tome jeste i jasna demonstracija otpora nasilju države u Savamali (to sa EU nema nikakve veze). Što se tekuće vlasti tiče, ona se izgleda već presložila i spremno zakoračila u „kinesko proleće“.
    http://pescanik.net/englesko-prolece/


    Naravno, ima i ovakvih dobronamernih tumaca...

    palanački levičar
    @ZoranCirjakovic
    4 h
    Kolonizuj me nežno: "Srbija nema kapacitet da se sama upristoji i zato joj je potreban okvir spolja" pescanik.net/englesko-prolece/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by plachkica Sun Jun 26, 2016 10:10 am

    Ali kako? Na koji način neko dođe do ovog zaključka?
    Koliko treba biti bezobrazan?
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:19 pm

    Na osnovu njegovig ponasanja u forumskoj diskusiji, sklon sam da poverujem da nije u pitanju samo bezobrazluk, nego i neki kognitivni problem. Ako pogledas na onom topicu videces da on vise puta tokom razgovora pogresno tumaci tudje postove (npr ono za Hitlera i pivski puc itd). Mislim da on ima uzasno jako ubedjenje o tome sta njegovi sagovornici moraju da misle i govore, da cak ni jasni tekstualni dokazi to the contrary ne mogu u tome da ga poljuljaju. Zato mislim da ovo nije tek puko falsifikovanje i podmetanje. Mozda je on na jednom nivou i svestan da je ovo izvukao iz konteksta i iskrivio mu znacenje, ali na drugom, visem nivou, slutim da je ubedjen da je u pravu, tj da je u sustinskom smislu to istina. Naravno ovakvo razmisljanje obesmisljava svaki razgovor, jer vise nije bitno sta drugi kaze, nego samo sta si ti odlucio da on kaze.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by uskok i ajduk Sun Jun 26, 2016 12:30 pm

    Није да браним било кога (посебно не људе чији опус не познајем) али зар се нисмо нас двојица више пута расправљали на тему да ли се политичке промене и економске реформе (у било којем правцу, не сугеришем да ли би то биле леве или десне реформе) могу извести домаћим снагама, ово је било рецимо и на тему да ли ДЈБ уопште може постати релевантна политичка снага без помоћи споља или тајкуна, па се показало да може. (не само релевантна, него тренутно најјача грађанска опција по броју гласова) Ћирјаковић можда није нијансиран у својим ставовима, не тврдим јер не читам, осим оне расправе о неолиберализму са Беговићем слабо шта сам пратио, али је донекле одбрањив став да добар део форумаша Бурундија размишља полу-енглеским мислима (тако се и пише, мало инглиш, мало сербиан, пардон, екс-ју, БХС или како већ)  и да има врло мало вере у снагу, потенцијал, својих (су)грађана.  Brexit - Page 21 2304934895 Моје искуство са Бурундијем је показало да постоје те аутошовинистичке тенденције, али да се може разговарати, тј. није све тако црно како сам замишљао пре овог искуства.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:42 pm

    Ontopik, fascinantno mi je sa kakvim se patosom govori o rezultatima referenduma kao o "volji naroda". Referendum nije nikakav vrhunac demokratije, i cesto je samo mehanizam za populisticki zamazivanje ociju (bar mi to znamo - od raznuh referenduma o nezavisnosti, preko Srbija se saginjati nece, pa sve do donosenja Ustava). Kkd Rusoa postoji ta romanticna ideja o referendumu kao navinu da se ispravno identifikuje  volonté générale, ali to ima smisla samo u kontekstu njegove teorije. Danas se smatra da je mnigi bolji put do tako necega kolektivna deliveracija, a ne puko preglasavanje with little or no epistemic merit. To ne znaci sa referendumi ne mogu imati neko mesto u demokratskin sistemu, samo da nisu nikakav privilegovan nacin identifikovanja volje naroda.

    That said, neke stvari se cine particularly unsuited za odlucivanje na referndumu. Ako odlucujemo o tone hocemo li da podignemi operu ili kosarkasku halu, referendum moze biti the right way to go, ali ako oylucujemo o sustinskoj prirodi politicke zajednice ili dugorocnij strateskoj politici, referendum se cini vrlo problematicnim, cak i ako je uslovljen nekakvim suoer-majorities-ima. U slucaju opera vs kosarka, manjina moze da prihvati da je izgubila na fer nacin, slegne ramenima i ceka sledecu sansu. U slucaju poput brexit-a, porazena manjina moze da shvati da vise ne deli neke temeljne pretpostavke zajednistva sa vecinom i da krene ka formiranju sopstvene politicke zajednice. Kad je vecina tesna, kao sad, ovo je jos jasnije.

    Zato me bas nervira fraziranje tipa - narod je rekao svoje. Kurac moj.


    Last edited by William Murderface on Sun Jun 26, 2016 12:53 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:46 pm

    uskok i ajduk wrote:Није да браним било кога (посебно не људе чији опус не познајем) али зар се нисмо нас двојица више пута расправљали на тему да ли се политичке промене и економске реформе (у било којем правцу, не сугеришем да ли би то биле леве или десне реформе) могу извести домаћим снагама, ово је било рецимо и на тему да ли ДЈБ уопште може постати релевантна политичка снага без помоћи споља или тајкуна, па се показало да може. (не само релевантна, него тренутно најјача грађанска опција по броју гласова) Ћирјаковић можда није нијансиран у својим ставовима, не тврдим јер не читам, осим оне расправе о неолиберализму са Беговићем слабо шта сам пратио, али је донекле одбрањив став да добар део форумаша Бурундија размишља полу-енглеским мислима (тако се и пише, мало инглиш, мало сербиан, пардон, екс-ју, БХС или како већ)  и да има врло мало вере у снагу, потенцијал, својих (су)грађана.  Brexit - Page 21 2304934895 Моје искуство са Бурундијем је показало да постоје те аутошовинистичке тенденције, али да се може разговарати, тј. није све тако црно како сам замишљао пре овог искуства.

    Bla-truc. Nisi ni pokusao da razumes o cemu razgovaramo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Ferenc Puskás Sun Jun 26, 2016 12:46 pm

    William Murderface wrote:
    Zato me bas nervira fraziranje tipa - narod je rekao svije. Kurac moj.
    52% naroda je reklo svoje, ali i onih 48%.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Ferenc Puskás Sun Jun 26, 2016 12:47 pm

    William Murderface wrote:


    Bla-truc. Nisi ni pokusao da razumes o cemu razgovaramo.
    Propovijedaš obraćenima. :Ćiro:


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:48 pm

    Pa ni toliko, obzirom na izlaznost.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:49 pm

    otto katz wrote:
    William Murderface wrote:


    Bla-truc. Nisi ni pokusao da razumes o cemu razgovaramo.
    Propovijedaš obraćenima. :Ćiro:

    Pa kad drugi nece da slusaju! Brexit - Page 21 1949538119


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by uskok i ajduk Sun Jun 26, 2016 12:50 pm

    William Murderface wrote:

    Bla-truc. 

    Сад глумиш фрњауа, мислиш да си нашао слабу тачку. 
    #хтеобихдасамфорумскипсихолог  Brexit - Page 21 2304934895


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Erős Pista Sun Jun 26, 2016 12:54 pm

    Nemam pojma o cemu pricas. Ne da inace imam.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Brexit - Page 21 Empty Re: Brexit

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 3:18 am