Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    David Bowie

    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Erős Pista Wed Jan 13, 2016 10:43 pm

    David Bowie - Page 4 3579118792
    Da!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    zvezda je zivot

    Posts : 7008
    Join date : 2014-11-07

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by zvezda je zivot Wed Jan 13, 2016 10:50 pm

    inace, prilicno zanimljivo, ako citate kritiku rok muzike, primeticete da kriticari bouvijeve uticaje najcesce detektuju u nacinu pevanja i u cudnim glasovima, mnogo cesce nego u songwritingu ili u nekom eklekticizmu ili u rodnim politikama ili tako necemu.

    il glasovi, ili cudno oblacenje. sto naravno ne znaci da je bouvi najveci uticaj izvrsio na nacin pevanja.


    _____
    ova zemlja to je to
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Erős Pista Wed Jan 13, 2016 10:54 pm

    Citati, kolega.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Somlói Galuska Wed Jan 13, 2016 11:17 pm

    Njegov uticaj je najveći u predviđanju/stvaranju čitavih muzičkih odn. potkulturnih pravaca. Iz različitih njegovih albuma se izrodilo nekoliko takvih, sedamdesetih i osamdesetih
    zvezda je zivot

    Posts : 7008
    Join date : 2014-11-07

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by zvezda je zivot Wed Jan 13, 2016 11:35 pm

    ne znam da l bilo





    _____
    ova zemlja to je to
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by kondo Thu Jan 14, 2016 10:03 am

    hej, nisam ih spojio u tome da je bowie isto sto i dylan ili stonesi, govorio sam samo o odlasku jednog vremena koji oni reprezentuju na slican nacin bez obzira na sustinske razlike medju njima. to su ljudi koji su emancipovali rokenrol kao nekakav kulturni mejnstrim odnosno nastavili taj proces nakon prislija i bitlsa i odrzali to ovako kako jeste, kao nekakvo kljucno kulturno nasledje ove planete od 60-tih naovamo, kroz koje su sa katalizovale razne druge drustvene promene i emancipacije (polne, rasne itd).

    za mene je bowiejev uticaj kljucan u dva nivoa - prvo u mladjim godinama (glam, pop) on je bio prosto 1 na 1 role model (ima ova sid viszova slika kada krece na bovijev koncert neke 73-74 u londonu) koji je hiljade ljudi naterao da stane pred ogledalo i pocne da peva, a kasnije je otpevao kljucnu recenicu "you can be hero, just for one day" koja valjda i danas radi kao nekakav katalizator i pokretac da svako moze da stane na stejdz i kaze ako ima nesto da kaze.

    niko od pomenutih nema takav manifestni momenat u karijeri, stonesi su uticali na ovaj prvi nacin ali ne i da drugi, dylan je skroz drugaciji (mislim da on vise obeshrabruje ljude da se bave muzikom, mada mozda gresim...) itd itd


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40078
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by паће Thu Jan 14, 2016 10:44 am

    Тај јунак за један дан може да буде и одјек Ворхолових 15 минута славе и МакЛуановог промишљања медија - односно, док се Ворхол углавном зајебавао и изводио (перформанс!) а МакЛуан писао књиге и објашњавао шта су (све) медији, Боуви је на тој основи изградио читав свој пут, од почетка до краја. Разумео је медиј у ком се родио (како би то рекао Ленон, родио као уметник) и користио га не само да каже шта има, него и да допре, достигне и опстане толике године.

    Ону фразу о камелеону избацују ликови који не капирају колики је посао измислити новог себе сваких неколико година, а да то и даље чини смислену целину.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by boomer crook Thu Jan 14, 2016 11:12 am

    zvezda je zivot wrote:sto kaze dzejmson, bitlsi i dilan i van morison su visoki modernizam, bouvi je najznacajniji postmodernista u muzici. ja njih nikako ne mogu da drzim zajedno. to ko da bouvija spajas s bulezom koji je isto umro pre neki dan, rip.

    dobar je bouvi al sad smo za srpsku hteli da napravimo zurku s njim i nesto ne ide.

    od poznatih su ga najvise zalili el-p iz run the jewels i flea, flea cak istetoviro bouvijevo ime istog dana, rispekt.

    bouvi je gotovo zasigurno i medju prvim postmodernistima. koincidira mu pocetak karijere sa uvodjenjem tog termina u jugoslovensku teoriju umetnosti od strane dragosa kalajica David Bowie - Page 4 2304934895

    juce sam slusao scott walkera pa bouvijevu obradu njegovog nite flight i zapravo postoji tu vise od neke povrsne slicnosti izmedju njihovih nacina pevanja. samo naravno mislim da je walker zapravo tu inovativniji a bouvi uspesniji 'apropriacionista'.
    zvezda je zivot

    Posts : 7008
    Join date : 2014-11-07

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by zvezda je zivot Thu Jan 14, 2016 11:55 am

    ostap bender wrote:
    zvezda je zivot wrote:sto kaze dzejmson, bitlsi i dilan i van morison su visoki modernizam, bouvi je najznacajniji postmodernista u muzici. ja njih nikako ne mogu da drzim zajedno. to ko da bouvija spajas s bulezom koji je isto umro pre neki dan, rip.

    dobar je bouvi al sad smo za srpsku hteli da napravimo zurku s njim i nesto ne ide.

    od poznatih su ga najvise zalili el-p iz run the jewels i flea, flea cak istetoviro bouvijevo ime istog dana, rispekt.

    bouvi je gotovo zasigurno i medju prvim postmodernistima. koincidira mu pocetak karijere sa uvodjenjem tog termina u jugoslovensku teoriju umetnosti od strane dragosa kalajica David Bowie - Page 4 2304934895

    juce sam slusao scott walkera pa bouvijevu obradu njegovog nite flight i zapravo postoji tu vise od neke povrsne slicnosti izmedju njihovih nacina pevanja. samo naravno mislim da je walker zapravo tu inovativniji a bouvi uspesniji 'apropriacionista'.

    pa kad je izaso blackstar singl prva stvar o kojoj se govorilo - dobro, druga stvar, prva je bila satanizam - bila je to da bouvi radi skota vokera. a skot voker ima jasnu glasnu liniju svog uticaja od masima savica do xiu xiu.

    inace ako je neko postmodernista to je bouvi. misim on i sam sebe jako elokventno tako vidi. na stranu sto je pojam postmodernizma presirok, pogotvo dzejmsonov, neiznijansiran i neoperativan u smislu da se ne da prevazici.


    Kondo sve lepo reko.


    _____
    ova zemlja to je to
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Erős Pista Thu Jan 14, 2016 11:59 am

    Meni je najznakovitija knjiga na onom spisku Dantoova Brilo Box.

    Elem, ko kaže da niko ne hvali songwriting:

    My first introduction to David Bowie was watching "Ashes to Ashes" on MTV. I was confused and captivated. 
    But it wasn't until my first real stay in Los Angeles, around 1997, that someone told me to take a moment to listen to something other than Ziggy Stardust, Aladdin Sane and Hunky Dory. So I went for a dizzying car ride through the Hollywood Hills and listened to "Diamond Dogs."
    All of my nostalgia, instantly turned to awe. I was hearing him sing about fiction as a mask to show his naked soul. This changed my life forever. 
    Every song of his was a way for me to communicate to others. It was a sedative. An arousal. A love letter I could never have written. 
    It has become and remains a soundtrack to a movie he painted with his voice and guitar.  
    He sang, "Hope, it's a cheap thing."
    I don't need hope to know that he has found his way to the place that equals his untouchable, chameleon-genius beauty. The black star in space, that only HE belongs. 
    This crushing moment of fear and loss can only be treated the way his music has affected everyone who was fortunate enough to hear and love it.  
    Let's NEVER let go of what he gave us. 
    Marilyn Manson 

    Read more: http://www.rollingstone.com/music/news/marilyn-manson-david-bowie-changed-my-life-forever-20160111#ixzz3xDPfIVHS
    Follow us: @rollingstone on Twitter | RollingStone on Facebook


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    zvezda je zivot

    Posts : 7008
    Join date : 2014-11-07

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by zvezda je zivot Thu Jan 14, 2016 12:26 pm

    evo, jos jedan hvali songwriting.

    jemaine clement wrote:
    In 1999 Bret McKenzie and I were sitting with our guitars in our dingy flat in Wellington trying to learn David Bowie songs. They were catchy, which usually translates to being easy to play. Not David Bowie. He’d taken Paul McCartney’s style of making an epic medley song and made it more subtle, parts seamlessly changing without you even realising it. You’d just feel the change like a change in your own mood.
    He’d taken rock’n’roll and added parts of black soul music which somehow he’d made white without making it uncool. We couldn’t play these songs. They were too tricky to learn, too many parts – all those tricky chords, all those tempo changes, the changes in vocal range, sometimes a deep masculine growl, sometimes a high falsetto of some third alien gender.
    We sat around defeated by our hero’s chord book but admiring him more. He’d made pop songs into mini operas but without showing off about it.
    We continued to play our guitars, imitating him anyway. That was the solution. We would make up our own Bowie song and play it in our stupid hobby band that had a gig every second Thursday in Wellington. Despite being technically unable to carry off the originals, we would create our own David Bowie song.



    _____
    ova zemlja to je to
    zvezda je zivot

    Posts : 7008
    Join date : 2014-11-07

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by zvezda je zivot Thu Jan 14, 2016 4:25 pm

    Indy wrote:Meni je zanimljivo da mrs Indy, za razliku od mene, neopterećena četvorodecenijskom opsesijom sa svime u vezi s Bowie-om, najviše voli njegovu pesmu "The Motel" iz njegove veoma potcenjene faze u 90-tim. I, realno, pesma je fenomenalna, jedino što nas je on dotle bio i naučio da to od njega podrazumevamo. Kletva genija.




    bas mi drago sto je ino napiso da su i on i bouvi voleli taj album. posle low meni mozda i omiljeni bouvi.

    ta devedesetpeta zaista cudna godina za pop muziku. skot voker izdaje tilt, triki maxinquaye, bjork post, britpop na apsolutnom vrhuncu... i kozna sta jos.


    _____
    ova zemlja to je to
    Anonymous
    Guest

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Guest Thu Jan 14, 2016 5:13 pm

    "Jagged Little Pill" od Alanis...

    ta godina bila je vrhunac najsrecnije decenije Zapada, nije ni cudo da su se u onakvoj atmosferi izdavali tako dobri albumi. 

    a sta smo mi tada radili, eeeee.....
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by boomer crook Thu Jan 14, 2016 5:32 pm

    zvezda je zivot wrote:
    ostap bender wrote:

    bouvi je gotovo zasigurno i medju prvim postmodernistima. koincidira mu pocetak karijere sa uvodjenjem tog termina u jugoslovensku teoriju umetnosti od strane dragosa kalajica David Bowie - Page 4 2304934895

    juce sam slusao scott walkera pa bouvijevu obradu njegovog nite flight i zapravo postoji tu vise od neke povrsne slicnosti izmedju njihovih nacina pevanja. samo naravno mislim da je walker zapravo tu inovativniji a bouvi uspesniji 'apropriacionista'.

    pa kad je izaso blackstar singl prva stvar o kojoj se govorilo - dobro, druga stvar, prva je bila satanizam - bila je to da bouvi radi skota vokera. a skot voker ima jasnu glasnu liniju svog uticaja od masima savica do xiu xiu.

    inace ako je neko postmodernista to je bouvi. misim on i sam sebe jako elokventno tako vidi. na stranu sto je pojam postmodernizma presirok, pogotvo dzejmsonov, neiznijansiran i neoperativan u smislu da se ne da prevazici.


    Kondo sve lepo reko.

    on je postmodernista ne samo u svom kompilatorstvu i gotovo kustoskom pristupu muzici vec i po nekoj gotovo romanticarskoj subjektivizaciji.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Kinder Lad Thu Jan 14, 2016 9:01 pm

    (ima ova sid viszova slika kada krece na bovijev koncert neke 73-74 u londonu) koji je hiljade ljudi naterao da stane pred ogledalo i pocne da peva, a kasnije je otpevao kljucnu recenicu "you can be hero, just for one day" koja valjda i danas radi kao nekakav katalizator i pokretac da svako moze da stane na stejdz i kaze ako ima nesto da kaze.

    Kinder Lad
    ima više godina da ne mogu da se otmem utisku da je on bio ona najvažnija klica koja će poroditi čišćenje brit pop/rok muzike od svakojakih gluposti: purgatorij panka.


    David Bowie - Page 4 4101625831
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Bluberi Fri Jan 15, 2016 7:37 pm

    gagorder wrote:Ja ceo dan razmisljam ko se moze meriti po uticaju s njim. Prosto mi niko nije uporediv, po merljivom uticaju na druge muzicare. OK ja ne znam dovoljno o muzici, to je sigurno. Dajte nekog?
    David Bowie - Page 4 David%2BBowie%2BMap
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Bluberi Fri Jan 15, 2016 8:13 pm

    U perspektivi odnosa spram medija u kojem se izražava, Bowiejev čuveni instant rock’n’roller, Ziggy Stardust, javlja se kao utjelovljenje vlastite nemogućnosti baš s obzirom na temporalnost: Vrijeme uzima cigaretu / i stavlja ti je u usta (Rock ’n’ Roll Suicide, 1972). Budući da je Ziggy eksplicitno mesijanska figura situirana u pet godina koje su preostale čovječanstvu prije kataklizme (Five Years, 1972), prikladno je prisjetiti se da Giorgio Agamben u knjizi Vrijeme koje preostaje ukazuje kako je pogrešno mesijansko vrijeme držati usmjerenim na budućnost. Mesijansko je vrijeme zapravo ho nyn kairos, tj. sadašnje vrijeme, vrijeme kraja a ne kraj vremena; to je, piše Agamben, vrijeme koje preostaje između dva vremena, između vremena i kraja vremena. Drugim riječima, vrijeme je tu shvaćeno u svojoj modernosti – riječ moderno izvedena je iz latinskog priloga modo koji znači upravo sada, ovaj čas – koja podrazumijeva svijest o činjenici da će vrijeme jednom završiti. Slijedeći lingvista Gustavea Guillaumea, Agamben to vrijeme u kojem vrijeme dolazi do svoga kraja naziva operativnim vremenom. Dok Bowie u An Occasional Dream (1969) kaže: Time takes time to pass.
    Tomislav Brlek
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Indy Fri Jan 15, 2016 10:21 pm

    Jao, u toj postmodernističkoj špageti-supi ima možda i poneka ćufta, ali je dug put do nje, barem za mene. TL;DR je moj komentar na ceo taj žanr. (Ništa protivu Bluberija, dakako).

    Nego, odoh da kupim Blackstar David Bowie - Page 4 4101625831 ... prodaje se k'o vrući kolačići, hoću moj primerak, nećete da me prevarite.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Kinder Lad Sat Jan 16, 2016 12:48 am

    ovo je forum za ovo  David Bowie - Page 4 1844795956 David Bowie - Page 4 1861198401 Dobro, o Rikmanu je, al svejedno...

    David Bowie - Page 4 CYsIxn1WEAAtTr4
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Indy Sat Jan 16, 2016 2:51 am

    69 is the new 27! :crnjak:

    ---------------------------------

    David Bowie - Page 4 Heart

    David Bowie - Page 4 700_20160116_124524
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Indy Sat Jan 16, 2016 5:07 am

    Ovo je na otvaranju predstave Lazarus, mesec dana pred smrt. Bez obzira na "funereal" notu Blackstara, on nije znao da će baš sad "odmah" umreti, već je mislio i o sledećem projektu.

    David Bowie - Page 4 Bowie
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Indy Sat Jan 16, 2016 10:40 am

    Zanimljivo je, i malo tužno, sad čitati recenzije (= hvalospeve) Blackstara napisane pre smrti DB. PopMatters smatra da je Bowie ušao u "uzbudljivu novu kreativnu fazu", a Pitchfork otpočinje recenziju, pisanu 7. januara (3 dana pre smrti) ovako: "David Bowie has died many deaths yet he is still with us."

    Preslušao sam ga par puta, i zaista je jak album. Ono što odmah upada u oči, tj. uši, nema nikakvog fillera. Sav je od jednog komada, očigledno proizvod vrlo brižljivog truda (ne samo DB, već i tima koji je sa njim radio). Tekstovi su, takođe, vrlo edgy i električni, nisu tek reči da bi se imalo nešto za pevanje.

    Ovako završava Pitchfork recenzija (da te podiđu žmarci): "This tortured immortality is no gimmick: Bowie will live on long after the man has died. For now, though, he’s making the most of his latest reawakening, adding to the myth while the myth is his to hold."

    A PopMatters dodaje: "This is why the world still needs David Bowie—for the unexpected, and the thrill of discovery. Who knows what he might do next?"
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by kondo Sat Jan 16, 2016 11:57 am

    ja sam ovlas cuo album kod drugara, pricali smo slusajuci kako nismo pali na trepavicu ali indy ima kao slusalac vise predispozicija od mene. negde se bojim da sam dosta izkonzervatisovao svoj ukus poslednjih desetak godina i radije slusam zanrove nego fuzije pa mi je prvi utisak kako se u zvucnoj slici jasno cuje sta je bowie, sta je visconti a sta su ovi neki jazz klinci koji su to odsvirali. sa druge strane odavno sam prestao da ocekujem milestone albume, u mojoj knjizi scary monsters je poslednja njegova velika ploca. vrlo licno, priznajem, ali nista posle toga me nije radilo.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Indy Sat Jan 16, 2016 12:22 pm

    Ja sam tako mislio kroz decenije, dok nisam polako počeo da preslušavam kasniji materijal. Ali, to je vrlo uobičajen sentiment.

    David Bowie - Page 4 Sylvian
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Kinder Lad Sat Jan 16, 2016 1:22 pm

    Ko je to jos uradio od Britanaca?

    Samo tri imena: the beatles, bowie, joy division/new order. sve ostalo po uticaju je daleko ispod (ukljucujuci i moj najomiljeniji ikad bend)


    _____
    alt-lib

    David Bowie - Page 4 Empty Re: David Bowie

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 8:18 pm