Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Zamislimo (ne)zamislivo

    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Bluberi Tue Sep 22, 2015 12:35 am

    Zamislimo nezamislivo. Zamislimo demokratiju kao vladavinu manjine, ali ne tako kako na prvu loptu mislite. Zamislimo izbore u kojima pobedjuje politička stranka koja dobije najmanje glasova. Zamislimo kako bi izgledala kampanja, zamislimo izborne štabove, zamislimo fokus grupe i na kraju zamislimo vlast koja bi radila na svoju štetu. Ili ne bi?
    Pošto smo sve zamislili, razmislimo u čemu bi se razlikovala ta demokratija od ove koju imamo sada?
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Indy Tue Sep 22, 2015 3:01 am

    Postoje ideje da se zameni glasanje sa nasumičnim izvlačenjem političkih predstavnika, tj. da se napravi neka mešavina ovoga. Lutrijski izborni sistem.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Bluberi Tue Sep 22, 2015 3:18 am

    Zanimljivo, a ovo je tačno.
    "Treat critical, outspoken citizens as a voting mob and they will behave like a voting mob. Treat them like adults and they will act as adults."
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Bluberi Wed Sep 23, 2015 1:31 am

    Zanima me kako bi izgledala negativna kampanja, i da li bi ona uopšte bila moguća.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Bluberi Thu Jun 30, 2016 4:15 pm

    Why elections are bad for democracy
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Kinder Lad Thu Jun 30, 2016 4:33 pm

    Ne treba se igrati sa tim stvarima. Mediji, tj novac u medijima, i novac u politici, su glavni problemi. Ovo je ovako kad govorimo o ovim tesnim slucajevima koji su blizu 50-50. Zamislimo bes ljudi ako ti "izabrani" donesu odluku protiv koje je 70% ljudi. Demokratija i izbori su zamena za revolucije.


    _____
    alt-lib
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Erős Pista Thu Jun 30, 2016 4:39 pm

    Problem je u tome što se tretira i kao zamena za zajedničku deliberaciju. Nisam ja razumeo da je glasanje kao takvo problem, problem je kad se predstavlja kao "volja naroda", a ne samo kao najmanje loš način da se donese konačna odluka. ONo ne može i ne treba da bude zamena za druge forme participacije, i bez njih, vrlo je daleko od bilo kakve participatvne demokratije, a blizu samo onoj šmitovskoj plebiscitarnoj.

    In order to keep democracy alive, we will have to learn that democracy cannot be reduced to voting alone. Elections and referendums become dangerously outmoded tools if they are not enriched with more sensible forms of citizens’ participation. Structured deliberation with a random sample of citizens promises to generate a more vital, dynamic and inclusive form of democracy. In Utrecht, the fourth city of the Netherlands, the city council now drafts by lot 150 citizens to co-create its sustainable energy plan. These processes may become a permanent feature of any modern democracy.


    Last edited by William Murderface on Thu Jun 30, 2016 4:42 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Kinder Lad Thu Jun 30, 2016 4:41 pm

    Ne ne, ovo je drugo, ovaj referendum u UK nije trebalo ovako organizovati, posebno ne sa ovim pravilima. Ali generalno izbori, to je druga stvar.


    _____
    alt-lib
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Erős Pista Thu Jun 30, 2016 4:44 pm

    Ovo sa referendumom zaista jeste izrazita budalaština, ali i izbori pate od istog problema, u manjoj meri doduše. Pa Vučićeva vladavina je svakog dana sve bliže plebiscitarnoj demokratiji - kad vi budete imali većinu, javite se!

    Tekst izričito nije protiv izbora, nego za njihovu dopunu drugim formama participacije (vidi edit u prošlom postu).

    Odličan tekst, hvala Bluberi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Kinder Lad Thu Jun 30, 2016 4:50 pm

    Video, da to je ok Svakako treba raditi na povecanju participacije pucanstva u politickom procesu, jer ce se samim tim vise politicki obrazovati. Nemam sad puno vremena pa je moguce da sam nesto bitno procitao ukoso Zamislimo (ne)zamislivo 1399639816 Ali i dalje mislim da je nekontrolisan novac u politici glavni problem. Nije tolika tragedija da glasaci budu "konzumenti" politickih programa, ali je ogroman problem da budu konzumenti istih onih kojih su konzumenti i u prodavnicama to je smrt demokratije


    _____
    alt-lib
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Erős Pista Thu Jun 30, 2016 4:53 pm

    Da, da, svakako. Pa to su povezane stvari. Ako hoćeš smislenu deliberaciju ne možeš da dopustiš da je novac potupuno iskrivi i deformiše, što se redovno dešava, a sada oko referenduma posebno.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by boomer crook Thu Jun 30, 2016 5:03 pm

    zapravo su partije problem, odnosno veza partija i novca.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Erős Pista Thu Jun 30, 2016 5:04 pm

    Partokratija. #blato


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by boomer crook Thu Jun 30, 2016 5:05 pm

    pa to danas svi vide ukljucujuci ovaj radulovicev anarhosindikalizam za male privrednike


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Kinder Lad Thu Jun 30, 2016 5:26 pm

    pa znam, ali kako drugacije za recimo zemlju koja ima npr. 50m ljudi?


    _____
    alt-lib
    Anonymous
    Guest

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Guest Thu Jun 30, 2016 5:44 pm

    Ja mislim da su problem mediji, a partije su jedan od delova slagalice. Daleko pre parova, maldiva i farme  je Velika Britanija smenila Čerčila koji je dobio rat i koji je vodio zemlju u najgore vreme. Posle nekog vremena tabloidizacija i reality-zacija je postala model koji svi slede. Da mi je neko pričao početkom devedesetih da će se u UK održati potpuno nepotrebni refendum koji će da raspiše premijer iz običnog hira i da će pobednici tog referenduma da budu potpuno zbunjeni svojom pobedom i da će pri tom da se raspadne komletan UK establišment, pitao bih iz kog je to SF-a. Danas je to postalo moguće, zato što je apsolutno sve privremeno, bez plana, zasnovano na pukom populizmu i senzacionalizmu, od vođenja država do vođenja multinacionalnih monstruma. Sve odluke i svi potezi su samo sa ciljem da se glasači i akcionari trenutno zadovolje i da im se prodaju obećanja i hleb od tri dinara. A sutra? Sutra idemo od nule. Kao što su teorije zavere obesmišljenje njihovom poplavom, tako je i demokratija obesmišljena gubljenjem fokusa.
    boomer crook

    Posts : 36971
    Join date : 2014-10-27

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by boomer crook Thu Jun 30, 2016 6:07 pm

    Kinder Lad wrote:pa znam, ali kako drugacije za recimo zemlju koja ima npr. 50m ljudi?

    tesko ali za pocetak sto ce se shvatiti da su ti neki elementi parlamentarizma njegov feature a ne bug.

    Zamislimo (ne)zamislivo Empty Re: Zamislimo (ne)zamislivo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 12:08 pm