Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Domaci film

    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by паће Tue Dec 22, 2015 6:01 pm

    Anđe'o wrote:Ja se bolje sećam SFRJ, nego da je Kosovo bilo u Srbiji.

    Исто, а разлика је између "одо" и "ћито".


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Somlói Galuska Tue Dec 22, 2015 7:12 pm

    Pa da. Ne želim sad da ulazim u kritiku filma, ali ova priča me je potakla da vidim neke dosta sumnjive stvari u ovoj kritici. Na primer


    On je, pre svega, neko ko „iskeno“ voli devojku, klub i svoju zemlju koju ljubav prema zemlji simbolizuje oteto Kosovo prema kom on ima emotivan odnos. Ove tri stavke su podrazumevane, ultimativne vrednosti nekoga ko potiče iz društvenog sloja iz kog potiče Luka. To je, moramo priznati, sasvim uspešno i precizno izvedeno mapiranje u ovom filmu. I jedina uspela stvar.


    Interesantno je kakav emotivan odnos prema Kosovu može da ima neko ko ima nekih dvadesetak godina, dakle, u vreme kada je Kosovo oteto je imao cirka 4-5 godina? Takvo "mapiranje" mi pre svega izgleda kao nekakav kliše koji ne može biti tačan.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Tue Dec 22, 2015 7:19 pm

    Klinac je prikazan kao izbeglica sa Kosova, ali je jasno da je ono za njega i simbol izgubljenog doma, oca, detinjstva, itd.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Somlói Galuska Tue Dec 22, 2015 7:22 pm

    Može biti (nisam gledao film), ali u ovom kvotu, i u kritici, se ne govori o izbeglicama sa Kosova, već o "društvenom sloju", tj. teza je da je emotivan odnos prema Kosovu karakteristika klase.
    avatar

    Posts : 18448
    Join date : 2014-12-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by beatakeshi Tue Dec 22, 2015 10:53 pm

    Glede citata koji Anđe'o navodi:
    a) prva rečenica je besmislena.
    b) koja je srpsko-hrvatsko-bošnjačko-crnogorska reč za ultimativan ?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Tue Dec 22, 2015 11:02 pm

    Vrhunske, najviše.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18448
    Join date : 2014-12-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by beatakeshi Tue Dec 22, 2015 11:18 pm

    On-line rečnici se na slažu sa tim.

    Paće, gde si sad kad si najpotrebniji Domaci film - Page 4 4135669698
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Somlói Galuska Tue Dec 22, 2015 11:26 pm

    Trebalo bi to po nekoj logici da znači poslednji ili konačni, mada stvarno nisam siguran. Reč "ultimativni" se davno odomaćila, tako da ja nemam problem sa tim. Ono "iskreno" nije trebalo da bude pod navodnicima, međutim. Tekst malo deluje kao da taj ko ga je napisao nije imao vremena da ga bar jednom pročita i ispravi, al' ajd' sad, da ne zakeram.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Tue Dec 22, 2015 11:31 pm

    U pravu si, beatakeshi, zaveo me engleski.

    http://bujicarijeci.com/2012/09/ultimativan/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by паће Wed Dec 23, 2015 10:13 am

    Видим да умете и сами (а ја сам најзад дошао на своје са спавањем). Но, овај ми је баш фалио, дакле ево га под словом U .


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    avatar

    Posts : 18448
    Join date : 2014-12-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by beatakeshi Wed Dec 23, 2015 11:54 am

    William Murderface wrote:U pravu si, beatakeshi, zaveo me engleski.

    http://bujicarijeci.com/2012/09/ultimativan/
    Interesantan sajt, hvala.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Wed Dec 23, 2015 12:12 pm

    Domaci film - Page 4 Hqdefault


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18448
    Join date : 2014-12-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by beatakeshi Wed Dec 23, 2015 12:20 pm

    Čip i Dejl, uvek sam ih gotivio, a naročito onaj crtać kad Paja Patak hoće da im sruši stablo a oni ga izlude Domaci film - Page 4 3579118792
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Wed Dec 23, 2015 12:22 pm

    Ja ovo stavim kad god se potvrdi ona gagorderkina slika o Burundiju kao o crtiću o Čipu i Dejlu: - ti si u pravu! - ne, ti si u pravu! - hvala ti! - he, hvala tebi!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40213
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by паће Wed Dec 23, 2015 12:29 pm

    А који стављаш кад се не потврди, кад се двоје... хм, размувају (ака попичкају ака супротно од смувају)?

    Мада, нека, фала, лепше ми је овако, чак и прегањање са ускоком је некако живље и продуховљеније (пригодан придев, а?) него оно на пепепеју.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Wed Dec 23, 2015 12:40 pm

    Domaci film - Page 4 Chip_Dale_50s-585x436


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Mon Feb 08, 2016 9:49 pm

    Trenutno u toku na RTS2



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Thu Feb 18, 2016 11:05 pm

    Domaci film - Page 4 Oleg_ocp_w380_h253

    Oleg Novković, reditelj filma "Otadžbina"



    Provincijalna elita ima kompleks niže vrednosti

    Zašto su "Naši" postali Tuđi? Pa naša provincijalna elita obolela od stokholmskog sindroma i kompleksa niže vrednosti je sve uradila da činjenice umanji i relativizuje. To je kao kada ti neprijatan rođak sa sela bane, a ti bi nekako da ga sakriješ, jer si se spremio za posetu devojčinih roditelja koji su mnogo fini, pa ti rođaka sakriješ u ostavu, a on lupa li lupa



    Autor: Marija Krtinić
    - Novi film reditelja Olega Novkovića "Otadžbina", po scenariju Milene Marković, koji je svetsku premijeru imao u takmičarskom programu jednog od najvećih evropskih filmskih festivala - Varšavi, biće pred srpskom publikom na Festu. U okviru nacionalne selekcije, drugi deo trilogije autora Novković/Marković, započete filmom "Beli, beli svet", takmičiće se za glavne nagrade festivala.

    Kao i u prethodnim Novkovićevim filmovima ("Kaži zašto me ostavi", "Normalni ljudi", "Sutra ujutru"), junaci "Otadžbine" (film je prvobitno nosio naziv "Tuđini") su ljudi sa margine - izbegli i neprihvaćeni. Nakon ratova devedesetih, oni su sa Kosova došli u pregrađe Beograda, gde i dalje pokušavaju da nastave svoj život. Nada Šargin igra Macu koja je izgubila dete nesrećnim slučajem. Sada radi kao kafanska pevačica u lokalu svog kuma Boleta. Plaši se božje kazne, stalno se moli i posti. Njen muž Jovan (Vuk Kostić), napušta iskušenički život u manastiru, jer oseća da mu je dato da obavi neki zadatak među ljudima i da se iskupi.
    U filmu glume i: Anita Mančić, Milica Mihajlović, Nebojša Glogovac, Marta Bjelica, Bojan Žirović, Marko Janketić, Radoslav Rale Milenković, Nikola Surbanović, Anđelika Simić.
    Ko su tuđini na prostoru zemlje u kojoj živimo?
    - Ovo vaše pitanje je verovatno inspirisano prvobitnim naslovom filma. Mislio sam na pojam strani, drugi, što se ne odnosi na strance nego na ljude za koje ne želimo da znamo, na nevidljive... U ovom slučaju su to izbeglice, prognani, oni za koje ne želimo da znamo, jer nam je neprijatno i smetaju nam.
    Ljudi koji traže azil u zapadnim zemljama svesni su da će za svet u kojem žele da žive biti izopšteni, jer ih od naroda tih država razdvaja kultura, tradicija, religija... Ali kako su Naši (izbegli sa Kosova, BiH, Hrvatske) u trenutku seoba u zemlju koja se deklariše kao njihova otadžbina postali Tuđi?
    - Ah, te zapadne zemlje, kolonijalne i neokolonijalne, sisale su krv vekovima ovima iz Afrike i Bliskog istoka, huškale ih jedne na druge, ubijale i porobljavale, bogateći se, a kod kuće stvarali svoje civilizacijske vrednosti. I eto, ovi kucaju na vrata, očajni i divlji, kuku, šta ćemo sada?
    Zašto su "Naši" postali Tuđi? Pa naša provincijalna elita obolela od stokholmskog sindroma i kompleksa niže vrednosti je sve uradila da činjenice umanji i relativizuje. To je kao kada ti neprijatan rođak sa sela bane, a ti bi nekako da ga sakriješ, jer si se spremio za posetu devojlinih roditelja koji su mnogo fini, pa ti rođaka sakriješ u ostavu, a on lupa li lupa.
    Može li otadžbina ikada biti prostor u kome se nisi rodio? Mogu li ove reke ljudi koji na svom putu do belog, belog sveta prolaze kroz našu zemlju naći svoju novu otadžbinu, ili je to mesto ostalo zauvek iza njih onog trenutka kada su prešli granicu?
    - Otadžbina je mesto na koje se uvek vraćaš. Otadžbina je spasenje, istrebljenje, čistilište, apokalipsa i demonska priroda sveta. Otadžbina je zločin i iskupljenje, potraga za bogom i smislom, metafora ili ironija. Otadžbina je pitanje identiteta. Opet mnogim ljudima to uopšte nije bitno, bitniji su im neki drugi identiteti, ljudi su različiti... i uvek isti.
    Jedina stvar za koju treba više hrabrosti od napuštanja otadžbine jeste povratak u istu nakon godina izgnanstva, a važnije pitanje od da li otići postaje da li se vratiti...
    - Znam ljude koji su davno otišli, emigrirali, i muči ih nostalgija, ali kad ponovo dođu ovde, posle nekoliko dana euforije, sve počinje da ih nervira, sete se zašto su otišli, žale se na ovaj naš haos i vrate se tamo negde, gde ponovo počne da ih mori nostalgija... I tako, vreme prolazi.
     Da li je otadžbina o kojoj su pevali Đura Jakšić, Aleksa Šantić i drugi romantičari zauvek ostala mit? Da li su narodi na ovim prostorima ikada živeli u otadžbini, ma koji naziv ona nosila, ili samo u državama?
    - To je pitanje svesti i stava. A živiš gde moraš i kako moraš. To baš i ne možeš mnogo da izabereš. Naravno da se živi u državama. A mitovima učimo decu, oni govore o tome kako se postaje čovek.
     Šta za našu kulturu, tradiciju, ali i svakodnevicu, znači to što je u našoj podsvesti urezan arhetip izgubljenog carstva?
    - Svakodnevica nema veze sa tim. Ljudi se više ili manje muče, rade, imaju decu, poboljevaju, sanjaju nešto, nešto ostvare, nešto ne, pa onda umru. Ta priča o izgubljenom carstvu je poučna i plemenita. I tako treba da se doživi, niti da se ignoriše, niti da se sa tim sprda, niti da bude izgovor za stvari i dela koje se ne mogu i ne smeju zakloniti iza toga.
    Reč patriota je kao i otadžbina od silnog korišćenja u određenom periodu postala upitna. Ko su danas čuvari ove naše Patrije?
    - Patriotizam bi trebalo da je rodoljublje, plemenito osećanje pripadnosti i davanja. Žtrvovanja za opšte dobro. Ko su čuvari? Rodoljubi, oni su čuvari.
    Da li sebe vidite kao patriotu i da li doživljavate snimanje vaših filmova kao čin ljubavi prema otadžbini?
    - Da, ja sam patriota i rodoljub, opet ja sam čovek u dilemama, i siguran sam da su takvi mnogi koji pokušavaju da se izraze kroz umetnost. Moj stav prema tome svemu se menja, ja se mučim, često sam ambivalentan, trudim se, a u osnovi toga svega je sumnja, inače - stvaraš pamflete.
    Vaši junaci su izbegli i neprihvaćeni, ali oni su pre svega grešnici, koji u strasnoj sedmici traže svoje iskupljenje. Da li je ono moguće?
    - Moji junaci su zločinci, mučenici, proroci i sveci, kao i u mnogim knjigama i filmovima koje ja volim. Ne znam za iskupljenje. Da li je moguće?
     Zapravo koliko je taj religijski momenat u Srbiji stvar istinske vere a koliko okretanja bilo čemu u stanju beznađa?
    - Zašto se time baviti? Ja se time ne bavim. Šta je mera verovanja? Ne volim one koji nameću svoju istinu. A ako neko želi da zove Boga ili da mu se raduje, što ja da ga diram. I ko će da proveri šta je istinska vera. A ja, ja sam ateista ili agnostik, kako kad, ne znam ni sam.
     "Otadžbina" je uz "Beli, beli svet" deo vaše i Milenine trilogije. O čemu će govoriti finalni film?
    - O utopiji.
    Narodna poezija je veza sa Kosovom svih nas
    - Sećate li se predkosovskog ciklusa i kosovskog ciklusa, u narodnoj poeziji, učili smo to u školi. Učili pesme napamet. Banović Strahinja, Smrt majke Jugovića, Kneževa večera, Kosovka devojka... To je moja veza sa Kosovom. I svih nas ovde, priznali mi to ili ne. Držali do toga ili ne - ističe Oleg Novković.
    - See more at: http://www.danas.rs/danasrs/kultura/provincijalna_elita_ima_kompleks_nize_vrednosti.11.html?news_id=316215#sthash.35It6DWg.dpuf


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18448
    Join date : 2014-12-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by beatakeshi Thu Feb 18, 2016 11:25 pm

    Ma kakva pitanja takvi i odgovori.
    Za umetnike je bolje da ćute i rade, ako žele da tumače i objašnjavaju imaju svoje delo.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Somlói Galuska Thu Feb 18, 2016 11:36 pm

    Što bi od nekoga ko pravi glupe filmove očekivali da kaže nešto pametno?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Thu Feb 18, 2016 11:41 pm

    Meni je "Kaži zašto me ostavi" bio dobar. Istina, davno sam ga gledao. "Beli, beli svet" nisam gledao, a "Sutra ujutro" sam odgledao na jedvite jade, dosada živa, sa sve onim "urbanim" milenamarkovićizmima o ljubavi, ekipi, mladosti, itd. Hadersfild za one sa jeftinijim ulaznicama. Mnogo, mnogo jeftinijim.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18448
    Join date : 2014-12-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by beatakeshi Wed Mar 16, 2016 12:04 am

    Srpskom filmu je potreban Ken Louč.
    Jednostavno, pametno, moralno, znalački.
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Wed Mar 16, 2016 12:29 am

    Jesteda, i ja sam sad ovo gledo Domaci film - Page 4 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Somlói Galuska Wed Mar 16, 2016 11:54 am

    Bilo nešto na tv-u?
    Erős Pista

    Posts : 81530
    Join date : 2012-06-10

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Erős Pista Wed Mar 16, 2016 11:59 am

    Jeste, sinoć na rts2 bio Jimmy's Hall.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Domaci film - Page 4 Empty Re: Domaci film

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 11:54 am