Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Napad na Charlie Hebdo

    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Ointagru Unartan Thu Jan 08, 2015 12:48 pm

    U pravu ste, nisam detaljnije zagledao pa sam pomislio da je to karikatura iz Blica.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Guest Thu Jan 08, 2015 2:25 pm

    William Murderface wrote:Stevica

    U ovim trenucima čovek zaista poželi da Ričard Dokins postane visoki komesar EU za pitanja religije. Ili još bolje, obrazovanja. Desničarima pomoći nema, ali možda bi jedino tako „levičari“ koji karikaturiste optužuju za „islamofobiju“ i „provokaciju“ mogli da razumeju koliko je važno ne odricati se olako tekovina sekularne države. Jer su upravo te tekovine, pretočene u evropske zakone i vrednosti, ono što i njima samima omogućava da se, ako baš žele, bore za prava pojedinaca da kastriraju žensku decu ili prete drugima nasiljem zbog „uvreda vere“. Šteta samo što često previđaju kako ova prava najčešće nisu kompatibilna sa nekim drugim pravima pomenute ženske dece, ili žrtava terorističkih napada. Recimo, pravom na izbor ili pravom na život. Ili ih jednostavno nije briga?


    živ nisam da čujem kakvi se to levičari zalažu za genitalno sakaćenje.
    nekm ljudima bi eksplodirala glava kada bi procesovali da je CH levičarski list.
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 2:26 pm

    Oni što crtaju čiča gliše i koji su nas i doveli ovde gde smo to jest na burundi Napad na Charlie Hebdo - Page 14 2304934895


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Sergen Yalçın Thu Jan 08, 2015 2:31 pm

    Filipenko wrote:Prelepo.

    Ipak, moja omiljeni i tako efektan poster:

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Boga_net

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 3826186726

    e to su bili ljudi, to je bilo vreme, moj filipendo...


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Yinid Atik Ayem

    Posts : 196
    Join date : 2012-02-11

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Yinid Atik Ayem Thu Jan 08, 2015 3:01 pm

    moram priznati da je burundi mnogo kvalitetnije propratio ovaj dogadjaj, ono je smejurija sta se pise na pppu... polomise se oko velicanja tzv slobode govora, a onda banovase jadnog gandalfa kad im je plasticno objasnio sta sve moze da predstavlja tzv sloboda govora


    _____
    ....al zavoleh devojku iz stada
    boomer crook

    Posts : 36935
    Join date : 2014-10-27

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by boomer crook Thu Jan 08, 2015 3:28 pm

    ma vazno da je levica prolupala i da ce sada pakistanska vojska, poznata po humanosti, kroz hajberski prevoj naoruzana nuklearkama da se obracuna sa novom internacionalom.

    i jos nesto: svaka cast ljudima iz sarli ebdoa, zajebavali su svakog ali zato su im brojevi s muslimanima bili daleko najprodavaniji. to ne govori nista o njima ali zato govori o francuskoj danas.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Ointagru Unartan Thu Jan 08, 2015 3:29 pm

    Zanimljivo je pitanje koje je Gandalf postavio, mada se ne slazem sa njegovom premisom - da je za ogranicenje slobode govora dovoljno uzeti u obzir osecanje povredjenosti odredjenih grupa, nezavisno od samom objekta satire - pa je tako, prema Gandalfu (ako sam dobro shvatio) jednako pogresno saliti se sa Muhamedom kao i saliti se sa Holokaustom.



    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Sergen Yalçın Thu Jan 08, 2015 3:34 pm

    on je tu mislio na ismevanje instrumentalizacije holokausta, ne bukvalno na holokaust iz cista mira.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Ointagru Unartan Thu Jan 08, 2015 3:42 pm

    Santino wrote:on je tu mislio na ismevanje instrumentalizacije holokausta, ne bukvalno na holokaust iz cista mira.

    Mislim da nije govorio samo o instrumentalizaciji, jer je naveo konkurs karikatura o Holokaustu organizovan u Iranu, a koji je imao i jasne negacionisticke tonove. Poenta je bila da je na Zapadu dopusteno ismevati samo ono sto je muslimanima najsvetije, sto bi bio jos jedan aspekat njihove potlacenosti.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 3:46 pm

    Bilo bi zanimljivo kada bi Gandalf svratio ovde i objasnio šta je hteo da kaže. Mogla bi da se razvije zanimljiva diskusija.

    Evo ukratko mog stav - dve stvari nisu uporedive, jer sprdnja sa Holokaustom neretko znači - pazite šta radite, može da vam se desi ponovo - dakle nije u pitanju prosto "vređanje nečijih osećanja", nego i ugrožavanje sigurnosti, stvaranje atmosfre straha za jednu grupu. Dok sprdnja sa Muhamedom prosto predstavlja ismevanje jedne ideje, kako god ona nekome bila značajna i koliko god ga njeno ismevanje vređalo.

    Ali, ali, ali... gricka me jedan crvić sumnje - može li u izvesnim uslovima i ismevanje religijskih simbola takođe da znači - niste sigurni ovde, čuvajte se? Na primer u uslovima u kojima je islam prokazan kao opasnost i u kojima ljudi samo zbog svoje veroispovesti trpe šikaniranja, profajlinge, sumnjičenja, itd. Da li je i tada podsmevanje religijskom simbolu samo uvreda nečijih osećanja (koja, zaista, nije posao zakona), ili i nešto više i gore? Ne kažem da jeste, ali premećem po glavi tu ideju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Ointagru Unartan Thu Jan 08, 2015 3:47 pm

    Da, da, ima tu materije za promisljanje. Pozvacu Gandalfa da svrati.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Cowboy Thu Jan 08, 2015 4:11 pm

    William Murderface wrote:Ali, ali, ali... gricka me jedan crvić sumnje - može li u izvesnim uslovima i ismevanje religijskih simbola takođe da znači - niste sigurni ovde, čuvajte se? 


    Daj bre jbt, karikatura Muhameda je namig muslimanima da ce biti jebani?

    Koliko paranoican treba da budes za to.Napad na Charlie Hebdo - Page 14 4188256150
    boomer crook

    Posts : 36935
    Join date : 2014-10-27

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by boomer crook Thu Jan 08, 2015 4:13 pm

    pa moze i sprdanje sa religijom biti govor mrznje. zamisli sada kada bih se poceo sprdati sa krvnemo kletvom i stalno podvlaciti da ne mislim na sve jevreje vec samo na one koji praktikuju judaizam aktivno.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Yinid Atik Ayem

    Posts : 196
    Join date : 2012-02-11

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Yinid Atik Ayem Thu Jan 08, 2015 4:14 pm

    meni se ne cini da je gandalf pravio razliku izmedju ismevanja holokausta i njegove instrumentalizacije...
    u smislu, ili je sloboda govora apsolutna, ili takozvana...mozda on tako ne misli, pa mu ucitavam, nebitno, ja se sa tim slazem...
    vilijam, izazivanje verske netrpeljivosti je krivicno delo, a sprdanje sa muhamedom ocigledno izaziva versku netrpeljivost


    _____
    ....al zavoleh devojku iz stada
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 4:15 pm

    et kim

    Da, odličan primer. To je to.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Ointagru Unartan Thu Jan 08, 2015 4:16 pm

    @ Cowboy,

    Ne namig da ce biti jebani. Cinjenica je da su muslimani na dnu drustvene lestvice u Francuskoj, da poseduju vrlo malo ekonomske i politicke moci, a konstantno ismevanje religije moze da im izgleda kao da se po njima pisa i na simbolickom planu, a moguce je i da stvarno ima funkciju da im pokaze gde im je mesto.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 4:19 pm

    Yinid Atik Ayem wrote:meni se ne cini da je gandalf pravio razliku izmedju ismevanja holokausta i njegove instrumentalizacije...
    u smislu, ili je sloboda govora apsolutna, ili takozvana...mozda on tako ne misli, pa mu ucitavam, nebitno, ja se sa tim slazem...
    vilijam, izazivanje verske netrpeljivosti je krivicno delo, a sprdanje sa muhamedom ocigledno izaziva versku netrpeljivost

    Da, to bi mogla da bude linija argumenta, ali pazi, problem je u tome da moraš zaista ostaviti prostora za sprdanje, satiru, itd, da ti ne bi onda uskočili i fajgelji i sud koji je osudio Pussy Riot, itd., pa rekli, eto, mi samo sprečavamo širenje verske mržnje. Cvrc. Zato mislim da mora biti bitan kontekst kao i ranjivost grupe sa čijim se religijskim simbolima sprda.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Cowboy Thu Jan 08, 2015 4:19 pm

    timur chevket wrote:pa moze i sprdanje sa religijom biti govor mrznje. zamisli sada kada bih se poceo sprdati sa krvnemo kletvom i stalno podvlaciti da ne mislim na sve jevreje vec samo na one koji praktikuju judaizam aktivno.

    Na cijoj si bese strani bio u sukobu Putin v.s. pop muzika
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 4:21 pm

    Radagast wrote:@ Cowboy,

    Ne namig da ce biti jebani. Cinjenica je da su muslimani na dnu drustvene lestvice u Francuskoj, da poseduju vrlo malo ekonomske i politicke moci, a konstantno ismevanje religije moze da im izgleda kao da se po njima pisa i na simbolickom planu, a moguce je i da stvarno ima funkciju da im pokaze gde im je mesto.

    Posebno ako njihova religija zapravo igra važnu ulogu ne samo za njih, nego i za to kako ig drugi vide i tretiraju.

    Timurov primer je zapravo jako dobar, sa krvnom kletvom, citiranjem talmuda, itd. Možeš reći, pa dobro, ne buditi strine, šta se odmah vređate, ja samo izlažem podsmehu vaša uverenja. Ali nije stvar u uvređenosti, nego u tome da ako je takva srpdnja dovoljno raširena ona šalje jedan cignal ljudima koji se identifikuju tim simbolima.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Yinid Atik Ayem

    Posts : 196
    Join date : 2012-02-11

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Yinid Atik Ayem Thu Jan 08, 2015 4:23 pm

    ne razumem sta ce ti kontekst, ako muslimane generalno vredja graficki prikaz muhameda, pa cak i da nije rec o sprdnji. (osim siita, naucih danas)


    _____
    ....al zavoleh devojku iz stada
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 4:23 pm

    Cowboy wrote:
    timur chevket wrote:pa moze i sprdanje sa religijom biti govor mrznje. zamisli sada kada bih se poceo sprdati sa krvnemo kletvom i stalno podvlaciti da ne mislim na sve jevreje vec samo na one koji praktikuju judaizam aktivno.

    Na cijoj si bese strani bio u sukobu Putin v.s. pop muzika


    Upravo sam na to skrenuo pažnju, a i sam timur je to zapravo dobro formulisao (sprdanje sa religijom može biti govor mržnje, a može i ne biti).

    Zato je kontekst jako bitan.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36935
    Join date : 2014-10-27

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by boomer crook Thu Jan 08, 2015 4:24 pm

    Cowboy wrote:
    timur chevket wrote:pa moze i sprdanje sa religijom biti govor mrznje. zamisli sada kada bih se poceo sprdati sa krvnemo kletvom i stalno podvlaciti da ne mislim na sve jevreje vec samo na one koji praktikuju judaizam aktivno.

    Na cijoj si bese strani bio u sukobu Putin v.s. pop muzika

    pa zapravo je rec o istoj stvari s dve razlicite strane. putin je iskoristio navodnu povredu relizgioznih osecanja vernika (iako toga nije bilo eksplicitno - devojke su u stvari zazivale boga protiv farisejstva u crkvi) za zastitu svoje politike. ovde se navodna nepovredivost slobode govora koristi kao stit protiv misljenja o politici.


    Last edited by timur chevket on Thu Jan 08, 2015 4:25 pm; edited 1 time in total


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81491
    Join date : 2012-06-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Erős Pista Thu Jan 08, 2015 4:24 pm

    Yinid Atik Ayem wrote:ne razumem sta ce ti kontekst, ako muslimane generalno vredja graficki prikaz muhameda, pa cak i da nije rec o sprdnji. (osim siita, naucih danas)

    Zato što problematičnost ne leži u vređanju, nego u nečemu drugom. Svakoga nešto vređa, i to prosto nije dobar osnov za ograničavanje slobode govora.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Filipenko Thu Jan 08, 2015 4:26 pm

    timur chevket wrote:ma vazno da je levica prolupala i da ce sada pakistanska vojska, poznata po humanosti, kroz hajberski prevoj naoruzana nuklearkama da se obracuna sa novom internacionalom.


    Jep, ali tu ima i dodatna kvaka. Izvesna osoba, da ne kažem Praslin, zagovara da pakistanska vojska treba da ognjem i mačem preore pakistansku provinciju iz koje su došli Talibani koji su počinili masakr u školi, pa ako treba i nuklearnim oružjem.


    Jedini trik u tome jeste što je to pakistanska vojska već učinila...pre nego što su ovi upali. Uostalom, oni su i sami rekli da to izvode da osvete svoje žene i decu. Ali dobro, ne dozvolimo da nas detalji navedu na krivi kolosek...
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Ointagru Unartan Thu Jan 08, 2015 4:27 pm

    @WM

    Da. Sa druge strane, autocenzura koja bi usledila posle teroristickih napada bi takodje predstavljala signal, kako satiricarima, tako i verskim grupama, koje bi onda dobile podsticaj da postavljaju sve vise i vise zahteva. I tu je kontekst bitan.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.

    Napad na Charlie Hebdo - Page 14 Empty Re: Napad na Charlie Hebdo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat May 11, 2024 2:41 am