Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    levicar ili desnicar

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Indy Thu Dec 04, 2014 10:39 pm

    otto katz wrote:

    Ima li onaj vic političku poruku? 
    Koja je njena lokacija u političkom koordinatnom sistemu? 
    Šta nam to govori o društvu u kojem se razmjenjuju onakvi vicevi s obzirom na predmet topika?

    Poruka je rasisticka. To se mapira negde tamo kod fasizma. Postoji ceo svet desnice koji nema veze s tim.. Pobornici starovremenskog bon-tona (konzervativni gradjanci) nisu pricali takve viceve. Kinik je dobro primetio, postoji punkerska nota u takvim vicevima koja je konzervativcima strana. (Primetite vezu izmedju odredjene sorte punkera-skinheadsa-fasizma... to je ta linija. Daleko i od normalne levice i od normalne desnice... od bilo cega normalnog).

    levicar ili desnicar - Page 2 Skinhead-1
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sergen Yalçın Thu Dec 04, 2014 10:43 pm

    William Murderface wrote:levicar ili desnicar - Page 2 3579118792 

    Ah, Radule, my love. Pišaj po sirotinji!

    da ne bude zabune, levicar sam u svakom smislu, samo hocu da kazem da sa ovima prvima (i.e. idiotima) ne vredi razgovarati, sto ne vazi za ekonomski deo, gde treba da postoji argumentovana diskusija uz medjusobno postovanje.

    i ne znam otkud sad radule? da mislim da je desnicar, sigurno ga ne bih glasao.

    i nije mi bas najjasniji tvoj komentar.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 10:45 pm

    Pa mislim, rasizam bljak, a klasizam, hm...

    Šalim se malo, ajde ne ljuti se.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by boomer crook Thu Dec 04, 2014 10:46 pm

    to je tacno. hindenburg nikada ne bi ispricao takav vic (ne zato sto ne bi mislio da su romi prljavi i necivilizovani vec zato sto to nije pristojno - vidi pod spanking) ali zato bi rem to pricao sve u sesnaest a posle reci bi presao i na dela. problem je sto je cesto gradjanska desnica ta koja poploca put radikalnoj a sve opet iz ocuvanja svetosti porodice, privatne svojine i crkve.

    mislim, imamo takve probleme i na levici, zar ne?

    ficfiric

    Posts : 34117
    Join date : 2012-02-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by ficfiric Thu Dec 04, 2014 10:48 pm

    otto katz wrote:O ne, nije. Vic je kao i sve drugo eminentno politički akt. Politika ovog vica je osnaživanje predrasuda o izraženoj romskoj incestuoznosti. Zapravo je ono humorno u njemu održivo samo ukoliko je teza o romskoj incestuoznosti istinita. Meni nije duhovit, jer o tome ne znam ništa. O navodnoj romskoj sklonosti incestu sam i doznao iz ovakvih viceva.

    U vicevima se neka osobina mora dodeliti nekom liku. Slovenac je peder, Pirocanac (u lokalnim vicevima, Macvanin) je skrtica, Crnogorac je lenj, Bosanac glup, itd. Sve to nema veze sa realnoscu i treba biti budala pa stav o nekom narodu kreirati na osnovu viceva


    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 10:50 pm

    et Timur

    Idi tamo da polemišemo na Adorno vs Markuze topiku.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Indy Thu Dec 04, 2014 10:52 pm

    @fica
    Pa, budala nam ne nedostaje.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by boomer crook Thu Dec 04, 2014 10:53 pm

    pa ja mislim da je radule otisao udesno. vidi one pavloviceve romske ludorije danas na temi o zoci.

    e sada nije to zato sto je pavlovic u sustini desnicar vec zato sto te ta jedna vrsta radikalnog otpora afirmativnoj akciji i vere u individualna prava iznad svega lako odvede na sklizak teren.

    @ficifiric: kada su vicevi o romima u pitanju situacija je  drasticno drugacija od sfrj viceva. pavle levi je viceve o muji i hasi objasnjavao potrebom da postoji jedan naivan koji veruje u jugoslaviju (pored srba i hrvata koji, jelte, ne veruju).

    takodje, ne mislim da su svi vicevi o romima rasisticki. stavise imam ja jedan koji mi je simpa.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sergen Yalçın Thu Dec 04, 2014 10:53 pm

    William Murderface wrote:Pa mislim, rasizam bljak, a klasizam, hm...

    Šalim se malo, ajde ne ljuti se.

    pa nije ti neka sala. 

    mozemo da pricamo sta god hocemo o konzervativnom shvatanju ekonomije, ali uvodjenje reci "bolesno" sigurno nije nacin da se raspravlja sa tim ljudima (sto je indy ispravno primetio, a ja sam hteo da pojasnim na sta tacno mislim).


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Indy Thu Dec 04, 2014 10:54 pm

    @timur
    Ne bih se nuzno slozio da konzervativci poplocavaju put fasistima. Nije uvek ni svuda slucaj, niti svuda taj fasizam (cak i da uzmemo da tako dolazi do njega) dovodi do pogubnih posledica po kojima je poznat. Ali, ovo je nasa stara polemika.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sergen Yalçın Thu Dec 04, 2014 10:57 pm

    timur chevket wrote: problem je sto je cesto gradjanska desnica ta koja poploca put radikalnoj a sve opet iz ocuvanja svetosti porodice, privatne svojine i crkve.

    to je upravo ono sto i ja mislim na tu temu.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by шумидер-модер Thu Dec 04, 2014 10:57 pm

    William Murderface wrote:
    шумидер-модер wrote:
    I ne samo to: meni se cini da je 'desno' skoro po pravilu operisano od smisla za humor, da - sto je desnije - to ozbiljnije sebe shvata.
    Ja ne pamtim dobar desni vic, jer je levica, ma kolike joj bile ostale mane, za razliku od desnice neupoedivo sklonija samoironiji.
    To da. Ali vicevi o Romima nisu nikakva samoironija, neko ismevanje drugih, i to onih najranjivijih.

    Ono o čemu ti govoriš je sposobnost da se nasmeješ sebi, da se ironično postaviš prema sopstvenoj poziciji. Nisam siguran ni da si tu u pravu, iz razloga koje navodi Žižek, ali vicevi o Romima svakako nisu primer ničeg sličnog.

    Mnogi vicevi o holokaustu, naprotiv, jesu jevrejski vicevi, način na koji su sami Jevreji izlazili na kraj sa jezivom situacijom u kojoj su se našli.


    Edit: Otto brži.
    Stoji i svestan sam toga, ali bojim se da stvari imaju i drugu dimenziju, obaska sto sam napomenuo da je teren ekstremno klizav.
    Ja u ovakvim (priznajem neresivim) situacijama potezem Radmilovicevog Radovana 3: ima smisla samo u lokalnom kontekstu, preveden cak i najbriljantnije sto se moze na bilo koji, pa i srodan jezik, izgubio bi ama bas svaki smisao, humor da ne pominjem.
    Tako nekako stoje stvari i sa izrazom 'ciganska posla': bice da je stvar u individualnom i elementarnom dobrom ukusu i osecanju mere.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 10:57 pm

    et Santino
    Pazi, ja uopšte nisam uveo reč bolesno, niti smatram da su desničari bolesni, to sam ti odmah i rekao. Dakle, ja smatram da "bolesno" nije način da se raspravlja sa bilo kim, uključujući i nacionaliste, monarhiste, pa ako hoćeš, i fašiste.
    Samo mi je zanimljivo gde ti povlačiš granicu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 11:00 pm

    шумидер-модер wrote:
    Stoji i svestan sam toga, ali bojim se da stvari imaju i drugu dimenziju, obaska sto sam napomenuo da je teren ekstremno klizav.
    Ja u ovakvim (priznajem neresivim) situacijama potezem Radmilovicevog Radovana 3: ima smisla samo u lokalnom kontekstu, preveden cak i najbriljantnije sto se moze na bilo koji, pa i srodan jezik, izgubio bi ama bas svaki smisao, humor da ne pominjem.
    Tako nekako stoje stvari i sa izrazom 'ciganska posla': bice da je stvar u individualnom i elementarnom dobrom ukusu i osecanju mere.


    Ja se bojim da neke šale zvuče jednako rasistički na bilo kom jeziku, a to svakako važi za ono što je Otto naveo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by boomer crook Thu Dec 04, 2014 11:00 pm

    @informer: ne uvek ali razmisli i ovome: cak i konzervativizam proverbijalnog antifasiste cercila je mogao da otvori put fasizmu.

    http://www.theguardian.com/world/2014/nov/30/athens-1944-britains-dirty-secret
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sergen Yalçın Thu Dec 04, 2014 11:04 pm

    William Murderface wrote:Pazi, ja uopšte nisam uveo reč bolesno, niti smatram da su desničari bolesni, to sam ti odmah i rekao. Dakle, ja smatram da "bolesno" nije način da se raspravlja sa bilo kim, uključujući i nacionaliste, monarhiste, pa ako hoćeš, i fašiste.
    Samo mi je zanimljivo gde ti povlačiš granicu.

    e pa tu se razlikujemo. ja prosto ne smatram da treba raspravljati "sa bilo kim". 

    sve je vrlo jednostavno. smatram da kod nacionalista, zilota i fasista neokorteks ne igra neku bitnu ulogu sto se tice stavova do kojih su dosli, vec pretezno neke druge stvari. a ako igra - tim gore po njih.

    sto ne mogu da tvrdim i za ljude koji su ekonomski konzervativni ili veruju u kapitalizam.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 11:11 pm

    Uh. Okej, kao prvo, nisam ni rekao da treba raspravljati sa bilo kim, ali ako raspravljaš, ne vidim da treba koristiti reč bolest. Uz to, ne smatram da nacionalisti imaju bilo kakvih problema sa neokorteksom.
    Naravno, isto to mislim i za ekonomske konzervativce. Ali mi je zanimljivo na koji ti način polačiš razliku. I nacionalizam i ekon. konzevrvativizam, su ideologije koje uzimaju neke stvari kao date i nepromenljive (bile to nacionalne države, ili značaj tržišta), a zatim oko toga grade neku teoriju politike. Zašto misliš da nacionalisti neokorteks zakazuje, a libekovcu ne?

    BTW, većina nacioanlista sa kojima sam imao prilike da razgovaram imala je više dodira sa stvarnošću od one ekipe sa Tržišnog rešenja.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by шумидер-модер Thu Dec 04, 2014 11:24 pm

    William Murderface wrote:
    шумидер-модер wrote:
    Stoji i svestan sam toga, ali bojim se da stvari imaju i drugu dimenziju, obaska sto sam napomenuo da je teren ekstremno klizav.
    Ja u ovakvim (priznajem neresivim) situacijama potezem Radmilovicevog Radovana 3: ima smisla samo u lokalnom kontekstu, preveden cak i najbriljantnije sto se moze na bilo koji, pa i srodan jezik, izgubio bi ama bas svaki smisao, humor da ne pominjem.
    Tako nekako stoje stvari i sa izrazom 'ciganska posla': bice da je stvar u individualnom i elementarnom dobrom ukusu i osecanju mere.


    Ja se bojim da neke šale zvuče jednako rasistički na bilo kom jeziku, a to svakako važi za ono što je Otto naveo.
    To ne sporim, ali je sustina u tome da sale ili 'sale' koje bih razmenio s tobom ili Ottom, ne bih razmenio s nekim drugim.
    I u sposobnosti da se uoci, prepozna, ta razlika.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 11:27 pm

    O, da, naravno. S tim se slažem.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Bluberi Thu Dec 04, 2014 11:30 pm

    Iz ličnog iskustva desna opcija ili konzervativci  su neuporedivo duhovitiji od levičara.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sergen Yalçın Thu Dec 04, 2014 11:31 pm

    William Murderface wrote:Uh. Okej, kao prvo, nisam ni rekao da treba raspravljati sa bilo kim, ali ako raspravljaš, ne vidim da treba koristiti reč bolest.

    ja se apsolutno slazem, samo ne vidim gde sam ja koristio tu rec u raspravi. tu sam rec upotrebio ovde medju vama da opisem svoju ogorcenost.

    Uz to, ne smatram da nacionalisti imaju bilo kakvih problema sa neokorteksom.

    ne smatram ni ja, niti sam to rekao. napisao sam da je "kod usvajanja takvih stavova neokorteks nacionalista, zilota i mitomana imao veoma malu ulogu", odnosno da ce ih smisleni argumenti vrlo tesko uzdrmati, sve da bih podvukao uzaludnost takve rasprave.

    I nacionalizam i ekon. konzevrvativizam, su ideologije koje uzimaju neke stvari kao date i nepromenljive (bile to nacionalne države, ili značaj tržišta), a zatim oko toga grade neku teoriju politike. Zašto misliš da nacionalisti neokorteks zakazuje, a libekovcu ne?

    prosto zato sto smatram da je kod nacionalista i religioznih pravovernika mnogo veci emotivni i identitetski ulog.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Erős Pista Thu Dec 04, 2014 11:35 pm

    Uh, ne budi tako siguran. Ima različitih identiteta i različitih emocija, a svaka ideologija mobiliše neke od njih, u to budi siguran.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sergen Yalçın Thu Dec 04, 2014 11:39 pm

    William Murderface wrote:Uh, ne budi tako siguran. Ima različitih identiteta i različitih emocija, a svaka ideologija mobiliše neke od njih, u to budi siguran.

    siguran sam ja u to, budi uveren. dozvoli da imam neko svoje misljenje zasnovano na dosadasnjem iskustvu i licnom osecaju za ljudsku dusu, koje ne mogu statisticki da potkrepim.

    ovo, medjutim, mogu prilicno bezbedno da tvrdim.

    smatram da je kod nacionalista i religioznih pravovernika mnogo veci emotivni i identitetski ulog

    ako bi psihologija mogla da mi pritekne u pomoc, mislim da ovo ima najvise veze s tim.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Ointagru Unartan Fri Dec 05, 2014 12:04 am

    Bluberi wrote:Iz ličnog iskustva desna opcija ili konzervativci  su neuporedivo duhovitiji od levičara.

    Duhovito je tvrditi da se ljudi sistematski razlikuju po kvalitetu humora na osnovu politickog opredeljenja.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Bluberi Fri Dec 05, 2014 12:13 am

    Kažem da mi je tako zapalo apropo ovde pominjanoj levičarskoj dominaciji.

    levicar ili desnicar - Page 2 Empty Re: levicar ili desnicar

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 5:44 am