Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Beograd

    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Fri Dec 01, 2023 1:20 am

    ficfiric wrote:Nekoc su se muzikanti sprdali sa vartburgom zato sto ih jedu svinje, danasnje limarije jedu vrapci Beograd - Page 30 3363120308

    Побркао си песме... трабант је јестив, варбург је тенк.

    А тај бонсек се у ствари зове бансек, илити трачна тестера (имамо, па знам), мисли се на брусилицу за коју у ствари немамо домаћи немачки израз. Очигледно ти што га спомињу немају појма о чему причају, нит' су икад држали то у руци. Док не потроше две брусне плоче (јер резних није било) да од старог дна чамца исеку круг за ложиште ракијског казана, боље нека ћуте, испадају глупи.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    One Eyed Bob

    Posts : 1467
    Join date : 2015-08-13

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by One Eyed Bob Fri Dec 01, 2023 1:33 am

    znam da sada ulazim u zečju rupu ali bonsek je kod nas sinonim za ručnu testeru, i prodaje se pod tim imenom...


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Fri Dec 01, 2023 1:47 am

    Ланчана? То се овде зове моторка.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    ficfiric

    Posts : 34320
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Fri Dec 01, 2023 1:54 am

    Beograd - Page 30 Testera-za-metal-bonsek-hm-mullner-124


    _____


    Uprava napolje!

    One Eyed Bob

    Posts : 1467
    Join date : 2015-08-13

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by One Eyed Bob Fri Dec 01, 2023 1:56 am

    Ma ne, obična ručna od 1.000 dinara, kad ti treba da isečeš neku cev na brzaka. A u mojoj kući te ručne testere zvale su se bonsekom još pre 40 godina.

    Edit: Fića brži


    _____
    Ja sam ja a ti si kriminal
    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Fri Dec 01, 2023 1:58 am

    Покушавам да замислим да неко тим усеца троугао некоме у лим... Слабо ми иде.

    Него, кад смо код аутомобилских окршаја, једна баш вешто урбана легенда из отприлике 1970...

    Две градске банде у, наравно, вечитом сукобу, па су једни имали трабанта а други спачека. Неко донео из арбајтлука тубу неког супер лепка, па су овима на трабанту залепили брисаче, што нико није приметио до прве кише, а онда је прегорело моторче.
    Онда су ови за освету узели комад цеви, савили крај у троугао, и заварили овима на спачека у крај крова, да изгледа као кутија сардина.

    Друга легенда је већ уверљивија:

    Неки момци украли тристаћа, али пандурског. Скинули ротационо и убацили га у гепек, а онда нашли неког другог тристаћа паркираног и покривеног цирадом, па украли тај а под цираду убацили овај пандурски. Мурија целе зиме тражи свог тристаћа, а власник овог под цирадом свако јутро баци поглед, океј ту су ми кола, и оде да вата бус. Тек негде почетком марта се реши да дигне ту цираду, и баш се изненади.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    ficfiric

    Posts : 34320
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Fri Dec 01, 2023 2:10 am

    паће wrote:Него, кад смо код аутомобилских окршаја, једна баш вешто урбана легенда из отприлике 1970...

    sto se tice automobilskih okrsaja, nase legende su starije Beograd - Page 30 1844795956

    Dodje kralj Milan, parkira se u centru pa mu neko izvuce civiju iz tocka i kad je krenuo natrag kuci, otpadne mu tocak


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Fri Dec 01, 2023 2:11 am

    Дабре, зато вас и зову, како оно... Beograd - Page 30 1143415371


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    fikret selimbašić

    Posts : 9617
    Join date : 2020-06-19

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by fikret selimbašić Fri Dec 01, 2023 2:34 am

    Säge, na njemačkom testera.

    Kod nas se pretvorilo u iskvarenicu žaga. Žaga ručna ili električna, de mi ovo prežagaj = de mi ovo prereži..

    Bonsek = ručna testera za rezanje metala ili plastike:

    Beograd - Page 30 Z




    Stolarske testere:

    Uskolisna, služi za rezanje nepravilnih oblika, lukova, valovitih ivica, krugova...

    Beograd - Page 30 987_1_l


    Širokolisna, namijenjena za rezanje u vinklo:

    Beograd - Page 30 3f24432c9a671b92649c9c2ad9


    Tesarska testera, osnovna namjena je krojenje oplata pri šalovanju, odlična i za sječu ogreva, krupnpog zuba i široko tazmetnuta, nije baš za fine rezove.

    Beograd - Page 30 9k=




    Fuchsschwvanz/fušvanc, koristi se za fine rezove, ukrajanje lajsni ili za završni rez pri finiranju spoja, Npr. spajaš dva elementa za okvir prozorskog krila, a spoj ne žmuri, jedan rez fušvancom to dotjera:

    Beograd - Page 30 Images?q=tbn:ANd9GcRan2rnA0Cx7X_UUA6wAou1WMegFCSmNixwoJSnFY6QboT3l2l9ECPCZmaS3BiydkiI0NY&usqp=CAU


    Tračna pila, za grubo krojenje elemenata zaobljenih, valovitih ili okruglih ivica. Izraz bansek široko u upotrebi:
    Beograd - Page 30 EK000232235_1


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Fri Dec 01, 2023 2:42 am

    Fuchsschwvanz/fušvanc, koristi se za fine rezove, ukrajanje lajsni ili za završni rez pri finiranju spoja, Npr. spajaš dva elementa za okvir prozorskog krila, a spoj ne žmuri, jedan rez fušvancom to dotjera:

    Ето, патих се прексиноћ (енгр. prexinoc) са тим а нисам ни знао да има посебно домаће немачко име. Скраћивао сам врата од купатила, сад како су дошле плочице испало да чешу. Леп рез испао.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    avatar

    Posts : 18451
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Fri Dec 01, 2023 2:55 am

    Molio bih vanbeograđane da se raziđu.
    fikret selimbašić

    Posts : 9617
    Join date : 2020-06-19

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by fikret selimbašić Fri Dec 01, 2023 2:56 am

    beatakeshi wrote:Molio bih vanbeograđane da se raziđu.

    No problemo, odoh ja u Žepče.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    ficfiric

    Posts : 34320
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Fri Dec 01, 2023 3:01 am

    beatakeshi wrote:Molio bih vanbeograđane da se raziđu.

    Bg nakon razlaza vanbeogradjana

    Beograd - Page 30 Giphy

    Beograd - Page 30 2304934895


    _____


    Uprava napolje!

    avatar

    Posts : 18451
    Join date : 2014-12-12

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by beatakeshi Fri Dec 01, 2023 3:45 am

    Beograd - Page 30 3579118792
    Jel Žepče mlado od Žepe? Beograd - Page 30 2952840586
    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Fri Dec 01, 2023 3:55 am

    И оца Жепца.

    Сад сам тек приметио да је онај фушванц у ствари лисичји реп, ал' није то то, лисичји реп је она што има много уже сечиво, заобљено мало одозго, а зупци су такви да сече кад вучеш а скоро ништа кад гураш, та је за сечење грања.

    Фикрете, коју ћемо следећу велику тему да разапнемо преко београдског топића? Миссим... да не тупимо тестере, мора после да се оштри и размеће (мада сам чуо и разводи), да пређемо на тесле ака кесере ака adze?


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    katamaran

    Posts : 1357
    Join date : 2015-01-20

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by katamaran Sat Dec 09, 2023 6:52 am

    Mrzi me da trazim kad je brat Vesara preslagao kocke na raskrsnici Dzordza Vasingtona i Palmoticeve. Cini mi se 4-5 meseci.

    Opet je razvaljeno.


    _____
    Belaj Boy
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7176
    Join date : 2020-03-05

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Dec 09, 2023 7:27 am

    One Eyed Bob wrote: ali jako me zabavlja kada rusofili zapanjeno govore o Rusima koji se "ni sa kim ne druže, imaju te svoje kafiće i tamo idu, ni deca im se ne druže sa našom" Beograd - Page 30 3579118792
    Sad ovo videh. Ovo isto možeš da kažeš za 90% BHS emigracije u severnoj Americi, 30 godina kasnije. 

    Mislim da je generalno problem u očekivanju kako bi Rus trebao da se ponaša u Srbiji u tome što mi nikada nismo imali situaciju da u relativno kratkom vremenu se useli solidan broj pripadnika iste nacije. Sve do dolaska Rusa smo imali slučajeve afričkih ili bliskoostočnih studenata koji su ostali, oženili se i naučili da piju rakiju, jedu gibanicu i pričaju na simpatičnom srpskom. Kineze koji su došli devedesetih ne računam, njih van kineskih radnji realno nema u javnosti. Kada pak dodje masa ljudi koja ne govori jezik a nisu striktno u fazonu kuća poso, onda je i logično da su upućeni jedni na druge i pomalo nepoverljivi prema svima ostalima. Siguran sam i da privatno ogovaraju domaćine i zemlju koja ih je primila, i kako je sve to bolje u njihovoj sada već bivšoj domovini. To je normalno, to je emigrantska priča. Jedini način da se ti ljudi asimilizuju je da pošalješ jednu familiju u Brus, 2 u Kuršumliju, jednu u Bački Jarak, itd.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Sat Dec 09, 2023 8:18 am

    Пун брус, у два неће стати.

    Ал' иначе да, то Кинеза што има овде, што су дућанџије са породицама, тек сад их виђамо онако у крају, ево једна исто шета близнакиње као ми, и исто су се јако слабо уштосили са језиком. Са својим радницима се ипак некако споразумевају, као и са муштеријама кад су на каси. Ал' нешто да питаш у радњи, питаш ове наше.

    И никако их нисам видео у истом кадру са шљакерима из Динглдонгла. Мимоиђу се у Лидлу, то им је ваљда сециште, иначе се не крећу по истим местима. Истина, ови шљакери су трећину Вијетнамци, а има двадесетак година од кад сам умео да их разликујем (било их је пар на послу, и имали смо и комшију).


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    No Country

    Posts : 11148
    Join date : 2015-05-15

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by No Country Sat Dec 09, 2023 9:00 am

    Само бих додао да ово није први вал руског досељавања у Србију, нешто се дешавало и око Октобарске револуције и имало је, колико сам укапирао углавном из породичних прича, доста благотворан утицај на Србију. Нешто слично ономе како је на Канаду утицало када је гомила паметних момака побегла од вијетнамске регрутације.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7176
    Join date : 2020-03-05

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Dec 09, 2023 9:27 am

    Evo sad gledamo reprizu, s tim da nam ne dolaze ni ruski grofovi ni tajkuni.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 40225
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by паће Sat Dec 09, 2023 9:41 am

    Па ово је боље, то су ови што су на памет скупили довољно пара да се удобно сместе и овде. То, колико сам их видео, не изгледа много другачије од таквих наших.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7176
    Join date : 2020-03-05

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Dec 09, 2023 10:51 am

    Pa jeste.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50271
    Join date : 2017-11-15

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Dec 09, 2023 11:03 am

    No Country wrote:Само бих додао да ово није први вал руског досељавања у Србију, нешто се дешавало и око Октобарске револуције и имало је, колико сам укапирао углавном из породичних прича, доста благотворан утицај на Србију. Нешто слично ономе како је на Канаду утицало када је гомила паметних момака побегла од вијетнамске регрутације.

    It's complicated
    No Country

    Posts : 11148
    Join date : 2015-05-15

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by No Country Sat Dec 09, 2023 12:57 pm

    Surely is. But not a bad topic to discuss. Why don’t you explain a little the complicated nature of it?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Летећи Полип

    Posts : 11139
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by Летећи Полип Sat Dec 09, 2023 2:16 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Mislim da je generalno problem u očekivanju kako bi Rus trebao da se ponaša u Srbiji u tome što mi nikada nismo imali situaciju da u relativno kratkom vremenu se useli solidan broj pripadnika iste nacije. Sve do dolaska Rusa smo imali slučajeve afričkih ili bliskoostočnih studenata koji su ostali, oženili se i naučili da piju rakiju, jedu gibanicu i pričaju na simpatičnom srpskom. Kineze koji su došli devedesetih ne računam, njih van kineskih radnji realno nema u javnosti. Kada pak dodje masa ljudi koja ne govori jezik a nisu striktno u fazonu kuća poso, onda je i logično da su upućeni jedni na druge i pomalo nepoverljivi prema svima ostalima. Siguran sam i da privatno ogovaraju domaćine i zemlju koja ih je primila, i kako je sve to bolje u njihovoj sada već bivšoj domovini. To je normalno, to je emigrantska priča. Jedini način da se ti ljudi asimilizuju je da pošalješ jednu familiju u Brus, 2 u Kuršumliju, jednu u Bački Jarak, itd.

    Ne zaboravi krajišnike. Ako neko pati od toga, onda su to oni.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!

    Beograd - Page 30 Empty Re: Beograd

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Mon May 20, 2024 6:28 am