Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Veštačka inteligencija

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Filipenko Sat Mar 25, 2023 5:22 pm

    Da nema ljudske agresije, ne bi bilo ni AI odgovora nuklearnim bojevim glavama i robotima ubicama, prosto kao pasulj.
    паће

    Posts : 40136
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by паће Sun Mar 26, 2023 12:56 pm

    Artificial intelligence has infiltrated television news in China, Oddity Central reported. Ren Xiaorong, a virtual news anchor, was introduced on March 12 to viewers of People's Daily. "For 365 days, 24 hours, I will be reporting the news for the whole year, round the clock, without rest," (Redundant) Ren told viewers. "Whether at news sites or back in the studio, you will always see me." She has absorbed the talents of "thousands of news anchors" and will continue to evolve based on feedback. Ren can answer many questions, but her answers are all within the parameters of the Chinese Communist Party's rhetoric.

    [Oddity Central, 3/17/2023]

    https://www.uexpress.com/oddities/news-of-the-weird/2023/03/24


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Wed Mar 29, 2023 4:39 pm

    Isprobao danas prvi put AI Chat.

    Malo je reci da sam zbunjen. Ne znam jesam li uplasen ili egzaltiran, u svakom slucaju imao sam adrenalinski nalet kada je odgovor krenuo da se ispisuje.

    Radim na nekom privatnom projektu i znam kako cu da ga resim u kreativnom smislu ali samo potrazio odgovor od AI cisto iz zabave - dobio sam opsiran ali genericki odgovor, ne preterano kreativan ali u kreativnom i konceptualnom smislu iznenadjujuce tacan i precizan.

    Bas korektan kreativni odogovor.

    Leb te jebo sta ce od ovog biti za par godina ne smem ni da mislim.
    bela maca

    Posts : 11029
    Join date : 2014-10-28

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by bela maca Wed Mar 29, 2023 4:58 pm

    Biće AI radi sve poslove a mi svi kolektivno ubiremo plodove i imamo UBI od po 4000 dolara mesečno.


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Wed Mar 29, 2023 5:07 pm

    Pa realno vec sada moze da bude koristan za kreativni breinstorming ako nemas ljudskog partnera pri ruci.

    AI mi je dao par zanimljivih uglova koje nisam uzeo u obzir. Ponavljam, nista out of the box, nista epohalno ili istinski kreativno - ali svakako uglovi koje nisam imao na umu.

    Plus sto mu nisam ni trazio nista preciznije i definisanije
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Notxor Wed Mar 29, 2023 6:03 pm

    Ja se razmišljam da pazarim neku polovnu minersku da se zezam sa Stable Diffusion bez ikakvih drugih ambicija.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    fikret selimbašić

    Posts : 9568
    Join date : 2020-06-19

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by fikret selimbašić Wed Mar 29, 2023 7:35 pm

    Cowboy wrote:Isprobao danas prvi put AI Chat.

    Malo je reci da sam zbunjen. Ne znam jesam li uplasen ili egzaltiran, u svakom slucaju imao sam adrenalinski nalet kada je odgovor krenuo da se ispisuje.

    Radim na nekom privatnom projektu i znam kako cu da ga resim u kreativnom smislu ali samo potrazio odgovor od AI cisto iz zabave - dobio sam opsiran ali genericki odgovor, ne preterano kreativan ali u kreativnom i konceptualnom smislu iznenadjujuce tacan i precizan.

    Bas korektan kreativni odogovor.

    Leb te jebo sta ce od ovog biti za par godina ne smem ni da mislim.




    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    rumbeando

    Posts : 13733
    Join date : 2016-02-01

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by rumbeando Wed Mar 29, 2023 9:38 pm

    Hmmm.

    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Thu Mar 30, 2023 9:22 am

    Ako sam dobro skapirao, plase se da ce AI da zameni ljude i neke profesije Veštačka inteligencija - Page 4 1399639816 to se vec desavalo i prezivelo se jer su se stvorile nove profesije.

    Jedina opasnost je da ce se klijentu koji iznajmljuje usluge od ljudi dopasti jeftiniji AI ali da ce AI u potpunosti zameniti neke profesije u to sumnjam.

    Mene ovde plasi druga stvar (jebes poslove) - a to je elektronska i virtuelna ranjivost covecanstva. Danas se rerne pale na putu kuci, sa mobilnog telefona. Kamere za nadzor su povezane na internet. Bankovni racuni. Automobili imaju autonomiju.

    Pisalo se u SF zanru o tome onoliko - ono sto je fascinantno je brzina "razmisljanja" mashina, i ako nas nesto ubije to ce nas ubiti. Ako postoji mogucnost da se AI "osvesti" kao oni replikanti u Blade Runneru (za tu vrstu osvescivanja je neophodno pre svega iskustvo a zatim emotivan odnos prema tom iskustvu, dakle uspomene - kada imas uspomene onda si svestan), bice bukvalno stvar sekundi sta ce se desiti sa svim sistemima sa kojim a je AI povezan posle tog osvescenja.

    Ako se recimo osvesti danas u dva popodne, vec u dva i jedan minut krece armagedon.

    Necemo imati vremena da reagujemo. Toga se ja plasim, jebes to sto ce neki netalentovani kopirajteri ili dizajneri gubiti posao. Ako AI radi autenticnije i kreativnije stvari od tebe, idi cuvaj ovce, i to je OK karijera.
    konjski nil

    Posts : 2535
    Join date : 2020-06-19
    Location : bizarr nők hazája

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by konjski nil Thu Mar 30, 2023 9:55 am

    Cowboy wrote:
    Ako se recimo osvesti danas u dva popodne, vec u dva i jedan minut krece armagedon.
    oboji me skeptičnom paletom

    kako si tačno zamislio taj armagedon za minut Veštačka inteligencija - Page 4 2304934895


    _____
    Veštačka inteligencija - Page 4 2692   Hong Kong dollar, Indian cents, English pounds and Eskimo pence   Veštačka inteligencija - Page 4 2692
    fikret selimbašić

    Posts : 9568
    Join date : 2020-06-19

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by fikret selimbašić Thu Mar 30, 2023 10:07 am

    konjski nil wrote:
    Cowboy wrote:
    Ako se recimo osvesti danas u dva popodne, vec u dva i jedan minut krece armagedon.
    oboji me skeptičnom paletom

    kako si tačno zamislio taj armagedon za minut Veštačka inteligencija - Page 4 2304934895

    Veštačka inteligencija - Page 4 800px-Skynet.svg


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Thu Mar 30, 2023 10:08 am

    konjski nil wrote:
    Cowboy wrote:
    Ako se recimo osvesti danas u dva popodne, vec u dva i jedan minut krece armagedon.
    oboji me skeptičnom paletom

    kako si tačno zamislio taj armagedon za minut Veštačka inteligencija - Page 4 2304934895

    Nije to moja pretpostavka, pisali su SF pisci puno o tome, Klark recimo ili jos bolje Frederik Pol.

    Nisam se udubljivao u tehnikalije oko AI platformi, ono sto me je iznenadilo je tacnost i uverljivost logickih konstrukcija koje CHAT izbacuje. Poenta je da je nasa svest samo skup elektricnih impulsa koji dolazi od obradjenih informacija cula vida, sluha, mirisa i dodira. AI otprilike vec ima dva osnovna cula, dobrano multiplicirana. Pri tom racuna mogucnosti i proracunava verovatnoce (igra sah ukratko) sto hiljada puta brze i mnogo bolje od coveka.

    Ne znam kako moze da izgleda budjenje svesti kod mashine ali eto pretpostavljam da ne mora da bude ni miroljubivo ni konstruktivno, moze da bude i autodestruktivno (porodjaj je po difoltu tezak i veliki je shok). U tom slucaju AI ce za minut uraditi ono za sta bi coveku bilo potrebno godinu dana.


    Last edited by Cowboy on Thu Mar 30, 2023 10:54 am; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50102
    Join date : 2017-11-16

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Mar 30, 2023 10:20 am

    Ali on onda mora biti povezan sa milion stvari inace ce samo moci da sprzi jaganjce u rerni.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50102
    Join date : 2017-11-16

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Mar 30, 2023 10:21 am

    Mislim, ne moze tek tako da izazove nuklearnu katastrofu, za to postoje druge procedure, ukljucujuci i direktne razgovore coveka sa covekom.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Thu Mar 30, 2023 10:34 am

    E jebiga nisam mislio da ce da podigne bojeve glave i sprzi covecanstvo.

    Dovoljno je da sa Miloradovog racuna sve prebaci na Djurin racun i tako par miliona puta. Banke bi za par sati prestale da postoje. Ili da ispremesta GPS tako da sve Tesle najebu u sledecem kilometru. Da ne nabrajam sad. Postoji milion i jedan nacin da zbunjen i ogorcen AI mozak zabiberi i sebi i nama. U roku od par minuta, u tome je poenta.

    Preziveli bi mi svakako ali sav taj rizik e da bi se chatovalo oko ubrzavanja sveta, to je meni zbun. Mislio sam da ce to da ide postupno, da ce Covek to da nadgleda. Opet, kada vidim ko je izmislio infiniti skrol ili Fejsbuk, dobijem anksiozni napad.


    Last edited by Cowboy on Thu Mar 30, 2023 10:38 am; edited 2 times in total
    Јанош Винету

    Posts : 5221
    Join date : 2016-01-26

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Јанош Винету Thu Mar 30, 2023 10:34 am

    То се све догодило у Украјини и никаквих проблема нема, није се догодила апокалипса. 
    Друштво се и даље држи, нису се сломили под руским сајбернападима на критичну инфраструктуру.
    Више о томе овде:


    Пређеш на картотеке, пишеш на папиру, рабошу. 

    Кад се врати струја унесеш у систем.

    Барем данас можеш да дигнеш бекап било где хоћеш, изнајмиш сервере и ван земље ако мора. Хардвера има за бацање. Чак и да дигну институције у ваздух, постоје људи из тих институција, хијерархијски ланац команде и наслеђивања одговорности.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Thu Mar 30, 2023 10:41 am

    Mór Thököly wrote:Ali on onda mora biti povezan sa milion stvari inace ce samo moci da sprzi jaganjce u rerni.


    BTW on jeste povezan sa milion stvari, u tome je kvaka.

    @Јанош  ne govorim o bukvalnom kraju sveta no o merenju rizika, isplati li se.
    disident

    Posts : 15061
    Join date : 2016-03-28

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by disident Thu Mar 30, 2023 10:54 am

    Јанош Винету wrote:То се све догодило у Украјини и никаквих проблема нема, није се догодила апокалипса. 
    Друштво се и даље држи, нису се сломили под руским сајбернападима на критичну инфраструктуру.
    Више о томе овде:


    Пређеш на картотеке, пишеш на папиру, рабошу. 

    Кад се врати струја унесеш у систем.

    Барем данас можеш да дигнеш бекап било где хоћеш, изнајмиш сервере и ван земље ако мора. Хардвера има за бацање. Чак и да дигну институције у ваздух, постоје људи из тих институција, хијерархијски ланац команде и наслеђивања одговорности.
    Ipak bi taj potencijalni AI napad bio mnogo siri ili cak kompletan na svetskom nivou. Nisam siguran na sta bi svet licio u tom slucaju, trenutni ekonomski, politicki itd sistem je izuzetno kompleksan i usled toga krhk u isto vreme.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Јанош Винету

    Posts : 5221
    Join date : 2016-01-26

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Јанош Винету Thu Mar 30, 2023 11:08 am

    Зар ниси управо сам рекао да се исплати?

    Нема више епохалних открића.
    Вештачка интелигенција и дубоко машинско учење су доступна, јефтина и остварива технологија која ће ускоро наћи ширу примену.
    Мало кошта а пуно даје.

    Не верујем у интелигенцију постојећих рачунарских система. Кад бисте знали како се то развија, колико је то све одокативно, пао би вам мрак на очи. Кувају га као неку чорбу. Дестилација ракије је егзактна наука у односу на развој машинског учења.

    То се буџи на о-рук и шац методу, гледа се нека статистика и штелује се бит по бит.
    Сав кумст је у статистичкој анализи и тежинском графу. После се бућкуриш тестира па дорађује па опет тестира све док не задовољи неке произвољне статистичке критеријуме.

    То што су резултати данас врло задовољавајући је плод даноноћног крвавог рада гомиле људи и машина.
    А резултат је - један програм и ништа више. Унесеш му нешто, он ти да излаз, и на основу тог излаза се равнаш.
    Да постане интелигентан, да добије ноге и негде оде, да учини нешто непредвиђено - нема шансе.
    Може само да се изврне и да цркне, то му је главна врста напада коју може да изврши.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Thu Mar 30, 2023 11:32 am

    Јанош Винету wrote:Зар ниси управо сам рекао да се исплати?

    Meni se isplati, bez da razmisljam shire. Da li se covecanstvu isplati, videcemo.




    "Не верујем у интелигенцију постојећих рачунарских система. Кад бисте знали како се то развија, колико је то све одокативно, пао би вам мрак на очи. Кувају га као неку чорбу. Дестилација ракије је егзактна наука у односу на развој машинског учења."



    Pa to i kazem. Covek koji je izmislio infiniti skrol sada se kaje zbog toga jer je potencijalno zaglupio milione mladih mozgova. Opet, da ga nije on izmislio neko drugi bi svakako, a TikTok i instagram bi sa odusevljenjem preuzeli stvar, bez da razmisljaju o posledicama sve dok im se pune dzepovi.



    "То што су резултати данас врло задовољавајући је плод даноноћног крвавог рада гомиле људи и машина. А резултат је - један програм и ништа више. Унесеш му нешто, он ти да излаз, и на основу тог излаза се равнаш. Да постане интелигентан, да добије ноге и негде оде, да учини нешто непредвиђено - нема шансе. Може само да се изврне и да цркне, то му је главна врста напада коју може да изврши."




    Daj boze da je tako. Opet, covek jeste adaptilna zivotinja zahvaljujuci inteligenciji, ali je isto tako vrlo glupa i ogranicena zivotinja koja arogantno misli da je pametna.

    Cesto odapne strelu za koju ne zna gde ce da zavrsi. Penicilin, rendgen - sve je to slucajno otkriveno. Kada neko slucajno napravi funkcionalnu AI, onog trenutka kada u tu stvar utakne mrezni kabl gotovi smo, zapravo, od tog trenutka se menja svet. Na dobro ili lose, ne znam.
    Anonymous
    Guest

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Guest Thu Mar 30, 2023 11:45 am

    Neverovatno smo daleko od stvaranja programa koji bi imao samosvest. Toga nema ni u naznakama i pitanje je da li je to uopšte moguće.  AI je ipak samo buzzword, marketinški izraz, jer je IQ tih stvari nula - to je kombinacija statističke analize i spiskova podataka o svemu i svačemu, sa autputom koji je ustrojen tako da podseća na ljudski jezik. Inteligencija je proizvod miliona godina evolucije i selekcije, i, u svakom pojedincu na svetu, višedecenijskog pojedinačnog razvoja u kome učestvuju emocije, čulna opažanja, biološki činioci - rad hormona itd, učenje od drugih pripadniha vrste, milijarde sitnih, neopaženih eksperimenata svakog božjeg dana koji nas iznova i iznova uče nečem novom o svetu. Trilioni sinaptičkih veza, trilioni povezanih podataka. Mi smo nešto najsloženije i najdelikatnije u poznatom svemiru. Nikakva samosvesna AI nije ni na vidiku, daleko smo od toga kao pećinski čovek od atomske bombe, možda i mnogo dalje. Niko ne zna ni kako da počne rad na samosvesnoj AI, jer jedva da znamo šta je svest.
    Anonymous
    Guest

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Guest Thu Mar 30, 2023 11:50 am

    Ako dođemo do AI, to će biti proizvod dugotrajnog, posvećenog rada ljudi u struci koja sada uopšte i ne postoji. Ovo što sada imamo samo se zove AI i nikakav rad na tome ne može slučajno stvoriti pravu AI, to jest svestan entitet koji donosi samostalne odluke.
    Cowboy

    Posts : 1040
    Join date : 2012-02-11

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Cowboy Thu Mar 30, 2023 12:21 pm

    Sve to stoji.

    Ali ono sto (mene) iznenadjuje je precizna logika u odgovorima na pitanja koja se ticu kreativnosti. Dakle ni iz cega ti daje odgovor na nesto, iz ciste apstrakcije.

    Da ga jebem, ne znam kako su to postigli a da su toliko sigurni da im nista nece izmaci iz ruku.
    Anonymous
    Guest

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Guest Thu Mar 30, 2023 12:32 pm

    Nema šta da izmakne iz ruku u smislu samosvesti i donošenja odluka, AI, to je samo statistička obrada gomiletine informacija, i uređena po jezičkim pravilima. Običan beogradski platan ima veće šanse da dostigne autonomnu svest, jer je to biološki entitet sa nekakvim čulima i nagonskim procesima. Može da se izmakne u ekonomskom smislu, jer će fakat uzeti na sebe ogromnu količinu fizičkog rada na stvaranju različitih sadržaja.
    паће

    Posts : 40136
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by паће Thu Mar 30, 2023 12:34 pm

    Cowboy wrote:
    konjski nil wrote:

    kako si tačno zamislio taj armagedon za minut Veštačka inteligencija - Page 4 2304934895

    Nije to moja pretpostavka, pisali su SF pisci puno o tome, Klark recimo ili jos bolje Frederik Pol.

    Боље Чарлс Строс, он је ваљда први написао баш низ романа о животу после сингуларитета (оно кад машине постану паметније од људи).

    Mór Thököly wrote:Mislim, ne moze tek tako da izazove nuklearnu katastrofu, za to postoje druge procedure, ukljucujuci i direktne razgovore coveka sa covekom.

    И тамо ће те процедуре и да се одрже. Проблем је све оно што је ауцорсованоРЖ приватницима, који увек гледају да ушићаре, па оног тренутка кад софтвер може да преузме 90% рутинског посла, не препусте оних зајебаних 10% људима, него напросто престану да раде тих 10% а људе најуре, јер се тако више исплати.

    Већ виђено са најобичнијим телефонцима и другима. Чим се појави иоле компликованији случај, више нема ко да га решава, памет је добила отказ. А нису ни имали ВУ (вештачки ум), него само вебсајт, па не морају више некакви оператери да укуцавају податке, то ће муштерије саме.

    Cousin Billy wrote:Ako dođemo do AI, to će biti proizvod dugotrajnog, posvećenog rada ljudi u struci koja sada uopšte i ne postoji. Ovo što sada imamo samo se zove AI i nikakav rad na tome ne može slučajno stvoriti pravu AI, to jest svestan entitet koji donosi samostalne odluke.

    Ма шта све они зову пивом... Пази кад сам хтео да купим парочистач и испадне да у ствари не прави пару него топлу воду на 70. Не бих ни приметио, него су имали и турбо модел, па сам питао шта тај ради што овај не ради, каже даје пет фаренхајта више. Како више, кад пара настаје увек на истој температури. Каже, па није баш пара... Па што се онда зове парочистач? Из комерцијалних разлога.

    Тако да ће да се зове ВУ јер то помаже продаји.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Veštačka inteligencija - Page 4 Empty Re: Veštačka inteligencija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 7:36 pm