Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ni Kosovo ni Evropa

    Erős Pista

    Posts : 81523
    Join date : 2012-06-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Erős Pista Tue Nov 09, 2021 1:31 pm

    http://www.nspm.rs/politicki-zivot/otvoreni-balkan-u-neprozirnoj-magli.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Nov 09, 2021 1:37 pm

    Ma u pravu je 100% za to sranje. Potemkinovo selo. Kulisa.
    Erős Pista

    Posts : 81523
    Join date : 2012-06-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Erős Pista Tue Nov 09, 2021 1:43 pm

    Pa i ja mislim da je u pravu, zato sam i okacio.

    Ovo je tipican Vucicev recept razvlacenja (po modelu "razgranicenja").



    Зато што је фантазмагорија звана „отворени Балкан“ већ постала политичка мантра за status quo. Европска унија због своје објективне немоћи да овим земљама отвори европски пут са јасним циљем а не без њега као сада, до даљњег ће прихватити идеју којом се испуњава време и простор. Наредна седница Берлинског процеса, или процеса Брдо-Бриони – свеједно, бавиће се овом темом на најозбиљнији начин, као да је права. Тема ће се наћи и у неком запећку закључaка Европског савета на крају последњег самита у години. Комесар за проширење и шеф делегације ЕУ у Београду имаће предмет бављења бар за годину дана. Исто важи за више известилаца Европског парламента о Србији и региону, чија се имена већ месецима не скидају са наших медија. Биће посла у широком обиму за политичке професионалце, иако сви знају да на Балкану нема ничега новог.            


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Nov 09, 2021 3:23 pm

    Ma da bre, živ mi Todor da se drži govor strategija.
    Del Cap

    Posts : 6233
    Join date : 2019-11-04

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Del Cap Tue Nov 09, 2021 4:05 pm

    Rekoh ranije, to je sve 5, sve te sitne ekonomske mere koje se zaista rade.

    Ali nad tom bazom ima i nadgradnja, tj ceo medijski hajp koji međusobno pojačavaju i oni koji se tome dive i oni koji to napadaju kao da je nešto posebno bitno.

    SS pristupa temi formalistički, on misli da ako su u ime ubacili "Šengen" da sada stvarno treba da se analizira je li to Šengen i zašto nije i šta sve fali da bi bio to. Na kraju kapira koju će to ulogu imati u višoj politici - da bude tema oko koje se kao priča da se ispuni prostor i vreme. ž

    Mislim da je stvar prozaičnija - ne dešava se mnogo toga a to malo što se dešava - relaksacija trgovinskih prepreka, lakše putovanje i vrv zapošljavanje i obrazovanje - pa što bih bio protiv toga?

    Drugo, ko nije za članstvo Srbije u EU neka ne kuka zbog toga što se EU ne bavi previše ovim prostorom i što nema tu privlačnu snagu više.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Nov 09, 2021 4:47 pm

    Ovo poslednje - apsolutno
    Del Cap

    Posts : 6233
    Join date : 2019-11-04

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Del Cap Wed Nov 10, 2021 7:52 pm

    Nacrt Strateškog kompasa EU potvrđuje da nema širenja na Zapadni Balkan

    Euractiv.com dobio je na uvid nacrt Strateškog kompasa EU. Riječ je o dokumentu usmjerenom na buduće razdoblje, a njime se želi osigurati zajedničko strateško usmjerenje u području sigurnosti i obrane te pridonijeti ostvarenju EU-ove razine ambicije u tom području, glasi službena definicija Strateškog kompasa.

    ...
    I još jedna potvrda da EU ne planira u sljedećem razdoblju širenje na Zapadni Balkan. "EU je otvorena za suradnju s Ujedinjenom Kraljevinom na području sigurnosti i obrane te se obvezuje na jačanje dijaloga sa Zapadnim Balkanom, istočnim i južnim susjedstvom, Indo-Pacifikom i Latinskom Amerikom."

    Zapadni Balkan se navodi kao izdvojeni entitet, ali na istoj razini kao i susjedstva, istočno su Moldova i Gruzija, primjerice. Nacrt naglašava važnost aktivnog pomorskog djelovanja EU na prostoru Indo-Pacifika.
    ...


    http://euractiv.jutarnji.hr/euractiv/eu-pitanja/nacrt-strateskog-kompasa-eu-potvrduje-da-nema-sirenja-na-zapadni-balkan-15118623
    Del Cap

    Posts : 6233
    Join date : 2019-11-04

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Del Cap Thu Nov 11, 2021 7:57 pm

    I Kosovo i Evropa...

    паће

    Posts : 40195
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by паће Thu Nov 11, 2021 8:01 pm

    Па види се да „лебде“ а не лебде.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Erős Pista

    Posts : 81523
    Join date : 2012-06-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Erős Pista Thu Nov 11, 2021 8:08 pm

    Del Cap wrote: I Kosovo i Evropa...


    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Nov 11, 2021 9:04 pm

    Del Cap wrote:
    Nacrt Strateškog kompasa EU potvrđuje da nema širenja na Zapadni Balkan

    Euractiv.com dobio je na uvid nacrt Strateškog kompasa EU. Riječ je o dokumentu usmjerenom na buduće razdoblje, a njime se želi osigurati zajedničko strateško usmjerenje u području sigurnosti i obrane te pridonijeti ostvarenju EU-ove razine ambicije u tom području, glasi službena definicija Strateškog kompasa.

    ...
    I još jedna potvrda da EU ne planira u sljedećem razdoblju širenje na Zapadni Balkan. "EU je otvorena za suradnju s Ujedinjenom Kraljevinom na području sigurnosti i obrane te se obvezuje na jačanje dijaloga sa Zapadnim Balkanom, istočnim i južnim susjedstvom, Indo-Pacifikom i Latinskom Amerikom."

    Zapadni Balkan se navodi kao izdvojeni entitet, ali na istoj razini kao i susjedstva, istočno su Moldova i Gruzija, primjerice. Nacrt naglašava važnost aktivnog pomorskog djelovanja EU na prostoru Indo-Pacifika.
    ...


    http://euractiv.jutarnji.hr/euractiv/eu-pitanja/nacrt-strateskog-kompasa-eu-potvrduje-da-nema-sirenja-na-zapadni-balkan-15118623

    To je inicijativa tog instituta, nije zvanicna politika.

    Ali, generalno, ove zemlje odavde koje imaju kakvu takvu perspektuvu clanstva (tu pigotivu mislim na Crnu Goru) ne treba ovakvim stbarima uopste da se zamaraju, nego sam da guraju poglavlja/klastere i onda uhvate povoljan politicki momenat.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Nov 11, 2021 9:05 pm

    Srbija, kao sto rekoh, treba da ozniljno ispita mogucnost clanstva u EEA, ili specijalnig ugovora kao Svajcarska (sa recimo odgađanjem slobode kreranja radne snage na 7-10 godina)
    Del Cap

    Posts : 6233
    Join date : 2019-11-04

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Del Cap Thu Nov 11, 2021 10:02 pm

    EUISS (manje više zadužen za izradu SK) je agencija EU, nije NGO ili inst neke pojedinačne zemlje (ako na to misliš Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 1143415371 )
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Nov 11, 2021 10:42 pm

    Ne mislim, znam ko su, ali to je i dalje work in progress. Ali sve i da nije, postoji vise nacina na koji to moze da se cita, a jos vise kako na to moze da se ponasa. Plus, njihov prevashodni fokus je bezbednost.
    Del Cap

    Posts : 6233
    Join date : 2019-11-04

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Del Cap Thu Nov 11, 2021 11:32 pm

    Bitan deo te priče će ostati neizgovoren u kakvom god work in progressu, a to je da sa ovakvima na vlasti (ne samo u Srbiji ali da ostanemo na njoj) Srbija prosto nije poželjan član.


    - Na početku razgovora za "Vreme" Ernst kaže da proširenje Evropske unije kao koncept naprosto više ne postoji: "Verujem da svi to znaju, ali da se politika – u prvom redu govorim o EU – ne usuđuje da to izgovori. Zato što se boje da bi tako izgubili uticaj koji još uvek imaju, iako se on znatno smanjio. Glavni problem je što nemaju alternativnu ponudu. Zato se igra nastavlja".

    "VREME": Kako se zove ta igra?

    ANDREAS ERNST: Ponašamo se kao da vas hoćemo, a vi se ponašajte kao da želite da se pridružite.

    - Da li je saznanje da je proširenje sahranjeno stiglo do mejnstrima, barem medijskog?

    To se zbilja polako dešava. Mislim da će povratni efekat na politiku imati to što im je igra prozrena.

    - Zašto je EU odustala od širenja članstva?

    Zato što su kandidati male i komplikovane zemlje i što EU sama ima toliko problema pa misli da nije u stanju da smisleno organizuje proces novog proširenja. Može se reći da za to ima dobrih razloga. Ali, problematično je što u Briselu nisu našli alternativnu ponudu za balkanske zemlje.

    - Koliko to stanje ima veze sa stanovništem francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji je otvoreno rekao da nema proširenja pre reforme EU? A kada će reforma, to niko ne zna.

    Makron je među onima koji najeksplicitnije izražavaju skepsu ili čak odbijanje ideje proširenja. To, naravno, ima veze sa francuskom idejom o EU kao tesno integrisanoj tvorevini. Ali, čini mi se da nisu u pitanju samo Makron ili Bugari sa bilateralnim problemima sa Makedonijom. Druge države se kriju iza ovih protagonista. Mislim da je mejnstrim među vlastima u EU da se proširenje ne želi.

    - Najveći zagovornici proširenja odjednom su Mađarska, Slovenija i Austrija.

    Posebno Mađarska, ali i Slovenija, nadaju se novim partnerima u vidu Aleksandra Vučića ili Edija Rame za drukčiji model EU kao saveza iliberalnih režima.
    ...

    - Zapadni političari ga i dalje dvore. Fon der Lajen hvali pravnu državu, Merkel ne vidi nikakve probleme što je Srbija jednopartijska zemlja. Zašto?

    Evropa ne vidi alternativu. U Srbiji se Vučić za sve pita i više nema nikog. To je za mene najveća drama u celoj priči. Ta zemlja u kojoj sam dugo živeo i znam da ima toliko talenta i pametnih ljudi, nikog drugog ne uspeva da iznedri. Dolaze neke stvari koje daju nadu, ekološki pokreti, građani koji se organizuju, ali nema širokog građanskog pokreta koji bi bio alternativa.

    Jedino objašnjenje koje za to imam je migracija. Ali ne samo klasični odliv ljudi, nego i intimna migracija – ljudi koji su digli ruke, postali apolitični i možda samo još sade cveće u svojoj bašti. To je najgore od svega.

    - Nije lako nešto promeniti kad jedna stranka kontroliše sve medije i pravosuđe, kad je uvezana sa mafijom. A onda dođu evropski parlamentarci koji u izbornim uslovima praktično ništa ne bi promenili.

    Tačno, i to se mora reći: ljudi u Srbiji izgubili su saveznike spolja. Evropa više nije saveznik, osim pro forme, bez kvaliteta. Jedan od razloga migracije o kojoj sam govorio je baš taj što su evropski prijatelji napustili Srbiju, ostala je sama. Jasno mi je koliko je teško da dođe do promena. Ali, na posletku, spas može da dođe samo iz Srbije.

    https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1970848
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 12, 2021 3:19 am


    Bitan deo te priče će ostati neizgovoren u kakvom god work in progressu, a to je da sa ovakvima na vlasti (ne samo u Srbiji ali da ostanemo na njoj) Srbija prosto nije poželjan član.

    To je 1/1
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 12, 2021 3:23 am

    WB je propao koncept i Srbija prva treba da izadje iz njega, ali avaj. Srbija sve treba da svese na bilateralno EU-Srbija. "Balkan" je propao koncept, uzasno zvuci i "prosirenje" i "Balkan" prosto ne idu zajedno.
    Del Cap

    Posts : 6233
    Join date : 2019-11-04

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Del Cap Fri Nov 12, 2021 9:04 am

    Balkan countries going their own way, BCGTOW Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 1399639816
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50232
    Join date : 2017-11-16

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Nov 12, 2021 10:08 am

    Pa ti znas moj stav - Balkan je neprijateljski brend, a Zapadni Balkan pogotovu. Da bude jasno (da ponovim) - da su Osmanlije tako zvale taj prostor - no problemo, to bi bilo istorijski i legitimno. Ali ne, nisu.
    Erős Pista

    Posts : 81523
    Join date : 2012-06-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Erős Pista Tue Nov 16, 2021 8:16 pm

    http://www.nspm.rs/hronika/viola-fon-kramon-orbanov-covek-oliver-varhelji-za-vucica-lazirao-izvestaj-evropske-komisije-o-srbiji.html


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81523
    Join date : 2012-06-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Erős Pista Sun Nov 21, 2021 12:39 pm

    Poceli smo sa samarke.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    rumbeando

    Posts : 13817
    Join date : 2016-02-01

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by rumbeando Sun Nov 21, 2021 12:47 pm

    Erős Pista

    Posts : 81523
    Join date : 2012-06-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Erős Pista Sun Nov 21, 2021 12:48 pm

    Ovo je sada direktno glas nemackom MSPa, pa nek vide sta im je ciniti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34303
    Join date : 2012-02-10

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by ficfiric Sun Nov 21, 2021 3:47 pm

    Evo sta cinidu

    Viola fon Kramon sigurno može da nađe neku zemlju u kojoj njene reči nešto znače! SRBIJA NIJE JEDNA OD NJIH!

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 403299_vulin_f

    Ministar unutrašnjih poslova i predsednik PS Aleksandar Vulin, izjavio je danas da Viola fon Kramon sigurno može da nađe neku zemlju u kojoj njena reč nešto znači, ali da Srbija nije ta zemlja
    - Neću iskoristiti činjenicu da hiljade stranih radnika u Nemačkoj trpe diskriminaciju, da žive bedno i da uslovi u kojima rade ne mogu da se porede sa uslovima u kojima rade nemački radnici. Neću podsetiti Violu Fon Kramon ni da je potomak naroda koji je u dva svetska rata u Srbiji streljao decu i pravio logore. Neću joj čak reći ni da šiptarski lobista nema prava da sudi o Srbiji, samo ću je pitati kako je sve što ima veze sa kineskim kapitalom prljavo i zašto je sve što industrijalizuje i zapošljava Srbiju loše i pogrešno - naveo je Vulin u saopštenju.

    - Viola fon Kramon sigurno može da nađe neku zemlju ili bar teritoriju u kojoj njena reč nešto znači, Srbija nije ta zemlja - izjavio je Vulin povodom novih napada Viole Fon Kramon na vlasti u Srbiji.


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 40195
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by паће Sun Nov 21, 2021 3:50 pm

    Немци муче црнце!


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Ni Kosovo ni Evropa - Page 2 Empty Re: Ni Kosovo ni Evropa

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 17, 2024 9:08 am