Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Djindjic

    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 11:20 am

    Ocigledno je da treba da postoji ova tema, jer se preliva po drugim topicima.

    Evo da pocnem ja. Sto sam stariji, sve sam manje kritican prema Djindjicu, pre svega jer on zapravo nije imao nikakvu pravu moc, sto pokazuje i nacin na koji je zavrsio. Lako je iz ove perspektive podsmevati se njegovim tadasnjim stavovima, jer smo posle bitke SEKe svi generali revolucionari, njih naravno treba citati u kontekstu, kao i sve ostalo. Iz ove perspektive, najupadljiviji je, bar meni, ne cuveni pragmatizam, vec naivnost tog pragmatizma, naivnost realizma. Makijaveli kaze da je poenta njegovog pisanja da nauci dobrog coveka da bude los, ali poenta je naravno u tome da ovaj na nekom nivou ipak ostaje dobar (u suprotnom, zasto prosto ne uzeti odmah onog loseg i skratiti sebi posao). Djindjicev primer mozda pokazuje da nije moguce isvadratirati taj krug - on se uvek ponasao kao taj dobar covek koji he intelektualnim putem dosao do svog pragmatizma i koji naravno nije uspeo da parira onima kojima je to druga priroda.

    Iz nekog razloga, ove godine mi posebno smeta izrugivanje Djindjicu i objasnjavanje ko je on u stvari bio. Podseca me na onu provalu kretenskog humora na Titov racun koja se odjednom rasula na sve strane pocetkom 90ih i koja je bila laugh track naseg propadanja. I taj humor je bio kretenski, izrugivanje kukavica i nikogovica nad mrtvim vukom. Ali - Tito  bar jeste bio vuk, jeste bio autoritarni vladar, jeste imao kult licnosti, zbog izrugivanja njemu se zaista moglo otici u zatvor, pa je na nekom nivou i eksplozija bogohulnog humora mogla da se razume, kako god jadan on bio. Ali kao sto rekoh, Djindjic nikada nije imao pravu moc i jedan je od retkih srpskih politicara od 90e naovamo koji je ubijen. Neko ko je "na vlasti" sastavio jedva 2 godine i ko je ubijen na pravdi boba - s tim se sprdati? Stvarno? Imam osecaj da izrugivaci za sebe misle da su hrabri saopstavaoci strasnih istina, dok su zapravo samo rezimski lesinari.

    U nekom trenutku je ta sprdnja bila donekle razumljiva reakcija ne toliko na samog Djindjica, koliko na njegov karikirani kult koji su paralelno i sa razlicitim fokusima gradili DS, LDP i deo gradjanske javnosti. Recitacije i govornicka takmicenja, fraziranje i lupetanje, pravljenje mudrosti od citata koje je on sam bez sumnje smatrao samo propagandnim opstim mestima, itd. Ali svega toga odavno nema. Nakon krace nedoumice oko toga sta da radi sa secanjem na njega, naprednjacka vlast je na kraju jasno prelomila da ga baci hijenama starog rezima, da ga razvlace kako god hoce i to se i desava. Biki Srbljanovic i Mrdjanu su zapusena usta i podmirena savest malo manje nikada napravljenim spomenikom, a malo vise isplacenim honorarima i caozdravo. Milosevic heroj, Djindjic izdajnik, Vucela presudio, a za njim Bokani, Marici i ostali - to je sada ISTINA.

    To sto su dojucerasnji Djindjicevi saradnici kicma novog-starog rezima samo je jos jedan dokaz njegovog naivnog pragmatizma - pa naravno da jesu. U nekom smislu to jeste i poraz njegovog pristupa politici, menadzerstva umesto aktivizma, pragmatizna umesto ideologije itd. Ali opet, lako je tome se smejati iz ove perspektive.

    Posto je demitologizacija vec temeljno obavljena, mozda je sad trenutak da se krene u hladnije i nepristrasnije tumacenje njegove uloge i nasledja, ali hijensko i nju ejdz cetnicko lesinarsko kikotanje - zaboravite gospodo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Janko Suvar Sun Mar 14, 2021 11:48 am

    Mene Vilijam blokira, od kako sam se vratio na forum, iz samo njemu znanih razloga, al onda komentarise preko citata i tako dalje, pa samo na kratko, da nije razgovor sa njim, posto on razgovor ne zeli, nego komentarisem temu, jer mi je naravno zanimljiva. eto evod.


    Sve suprotno dakle. Danas je Djindjiceva politika potpuno pobedila. Njegovi saradnici su vlast, njegov kult je potpuno neprikosnoven, drzavni umetnici prave spomenik, autorkata na vlasti ga bedno imitira, u skladu sa svojim sposobnostima, a Srbija na zapadu :tm: je sve sto je ostalo od javne politike. 

    Sad kad je izvan dnevne politike, sad kad je Djindjic duh vremena, treba mu se smejati i ponizavati ga vise nego ikad. U svoje vreme je bio za srpsku politiku stranac, i te retardirane parole, sto je izbacivao, to radite dok ne krepate, je sve delovalo kao da cini neko nije nas i za koga je malo neobicno sto je nekako sad tu.

    Danas su sve te stvari toliko normalne, da ih prihvata sin nacije i njegov glasac srpski evrimen. Vredjati to, na nacin koji je s one strane dobrog ukusa, jer je rec o mrtvom coveku, ne znaci samo biti nju ejdz , edzi online, sta god - znaci upravo biti hrabar, ne dati se ovom uzasnom vremenu.
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 11:58 am

    Doduse, moramo biti iskreni pa priznati da je Djindjiceva Jugoslavija kao nedovrsena drzava ocigledno inspirisana mrznjom prema zapadnim Srbima. Jer sta bi drugo bilo "dovrsenje" Jugoslavije nego dovrsenje genocida nad Srbima izvan granica AVNOJevske Srbije?

    Ovo je sasvim ozbiljna teza i zahtevam da svi prekinu sve ostale razgovore i posvete se njenom razmatranju na narednih dvadesetak strana.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Janko Suvar Sun Mar 14, 2021 12:07 pm

    humor. 


    moje se ticalo naravno samo odnosa prema kultu licnosti i cemu se treba a cemu se ne treba smejati.  I tome da li je Djindjic sad proglasen za izdajnika, ili je Djindjic ona proverbijalna voda za koju ribe ne znaju da u njoj plivaju. Posto ja mislim da je ovo drugo (sve sto ima), pa da mu zato vise i ne trebaju recitacije. 

    Nisam naravno sposoban da procenim istorijsku ulogu bilo ciju,  a posto ste oterali bafala tesko da cete dobiti neku srednjerocnu perspektivu od nekog drugog. 


    Moj utisak je uvek bio, da ako se na jedan tas stavi ovo apsolutno tehnomandzersko govnarstvo u kojem zivimo, a na drugu rusenje Milosevica, da ce rusenje Milosevica prevagnuti, te da je Djindjic vise pozitivna nego negativna licnost opste uzevsi. 

    To se nije promenilo, ni tokom ovog rezima, koji je efekitvno druga Djindjiceva vlada.
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 12:14 pm

    Zasto niko ne zeli da razgovara o Djindjicevoj mrznji prema zapadnim Srbima? Meni je stvarno zao ako sam nekoga uvredio i postujem tudha osecanja, cak iako su glupa, ali morate da se suocite s Djindjicevom mrznji prema zapadnim Srbima.

    Zapitajte se, da li je slucajno sto je covek kome je Djindjic rekao cuvenu recenicu - bolje reci pretnju! - upravo zapadni Srbin?


    https://www.google.com/amp/s/www.kurir.rs/amp/2418313/covek-kome-je-dindic-rekao-srescemo-se-u-buducnosti-fikret-halilovic-progovorio-posle-13-godina


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 12:18 pm

    Zaboravio sam da dodam da je ovo ozbiljna tvrdnja koju iznosim ozbiljno ozbiljujuci ozbiljstvo i da zahtevam se o njoj razgovara ozbiljno, kako i dolikuje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Janko Suvar Sun Mar 14, 2021 12:23 pm

    https://www.google.com/search?q=najveci%20car


    odo da radim u nedelju popodne, ne mogu da spavam, jer nisam u penziji.
    Anonymous
    Guest

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Guest Sun Mar 14, 2021 1:22 pm

    Erős Pista wrote:

    Posto je demitologizacija vec temeljno obavljena, mozda je sad trenutak da se krene u hladnije i nepristrasnije tumacenje njegove uloge i nasledja, ali hijensko i nju ejdz cetnicko lesinarsko kikotanje - zaboravite gospodo.

    Odigrao je epizodnu ulogu u trenutku kada je zemlja odavno prešla tačku bez povratka. Mislim da nasleđe, autentično njegovo, ne postoji. Timovi koje je okupio i mestimično vodio su bili promašaj, a menadžerski pristup se pokazao kao očajno loš, što je kasnije overio i Đilas.

    Kao zemlja, nismo tada imali izbora, kao ni on. Ja ga ne osuđujem, niti mu spočitavam bilo šta, od tadašnje konkurencije, on je bio najbolje što Srbija ima da ponudi. Politički mi se nije sviđao ni tada, ni sada. Mislio sam da je Srbiji potrebna drugačija promena, a ne ona oličena u Pitiću, Vlahoviću, Čoviću, Mihajloviću, Batić... Sad sam pogledao (greška, naravno) sastav njegove vlade, čisto da ne zaboravim nekoga, ono je strašan spisak.

    Ako zaboravim posle koga je došao na vlast, ne mogu da se setim ničega čega bi se rado setio. A kako ne mogu, onda svaka čast g. Đinđiću i hvala vam bar na tome.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 14, 2021 1:34 pm

    Erős Pista wrote:Ocigledno je da treba da postoji ova tema, jer se preliva po drugim topicima.

    Evo da pocnem ja. Sto sam stariji, sve sam manje kritican prema Djindjicu, pre svega jer on zapravo nije imao nikakvu pravu moc, sto pokazuje i nacin na koji je zavrsio. Lako je iz ove perspektive podsmevati se njegovim tadasnjim stavovima, jer smo posle bitke SEKe svi generali revolucionari, njih naravno treba citati u kontekstu, kao i sve ostalo. Iz ove perspektive, najupadljiviji je, bar meni, ne cuveni pragmatizam, vec naivnost tog pragmatizma, naivnost realizma. Makijaveli kaze da je poenta njegovog pisanja da nauci dobrog coveka da bude los, ali poenta je naravno u tome da ovaj na nekom nivou ipak ostaje dobar (u suprotnom, zasto prosto ne uzeti odmah onog loseg i skratiti sebi posao). Djindjicev primer mozda pokazuje da nije moguce isvadratirati taj krug - on se uvek ponasao kao taj dobar covek koji he intelektualnim putem dosao do svog pragmatizma i koji naravno nije uspeo da parira onima kojima je to druga priroda.

    Iz nekog razloga, ove godine mi posebno smeta izrugivanje Djindjicu i objasnjavanje ko je on u stvari bio. Podseca me na onu provalu kretenskog humora na Titov racun koja se odjednom rasula na sve strane pocetkom 90ih i koja je bila laugh track naseg propadanja. I taj humor je bio kretenski, izrugivanje kukavica i nikogovica nad mrtvim vukom. Ali - Tito  bar jeste bio vuk, jeste bio autoritarni vladar, jeste imao kult licnosti, zbog izrugivanja njemu se zaista moglo otici u zatvor, pa je na nekom nivou i eksplozija bogohulnog humora mogla da se razume, kako god jadan on bio. Ali kao sto rekoh, Djindjic nikada nije imao pravu moc i jedan je od retkih srpskih politicara od 90e naovamo koji je ubijen. Neko ko je "na vlasti" sastavio jedva 2 godine i ko je ubijen na pravdi boba - s tim se sprdati? Stvarno? Imam osecaj da izrugivaci za sebe misle da su hrabri saopstavaoci strasnih istina, dok su zapravo samo rezimski lesinari.

    U nekom trenutku je ta sprdnja bila donekle razumljiva reakcija ne toliko na samog Djindjica, koliko na njegov karikirani kult koji su paralelno i sa razlicitim fokusima gradili DS, LDP i deo gradjanske javnosti. Recitacije i govornicka takmicenja, fraziranje i lupetanje, pravljenje mudrosti od citata koje je on sam bez sumnje smatrao samo propagandnim opstim mestima, itd. Ali svega toga odavno nema. Nakon krace nedoumice oko toga sta da radi sa secanjem na njega, naprednjacka vlast je na kraju jasno prelomila da ga baci hijenama starog rezima, da ga razvlace kako god hoce i to se i desava. Biki Srbljanovic i Mrdjanu su zapusena usta i podmirena savest malo manje nikada napravljenim spomenikom, a malo vise isplacenim honorarima i caozdravo. Milosevic heroj, Djindjic izdajnik, Vucela presudio, a za njim Bokani, Marici i ostali - to je sada ISTINA.

    To sto su dojucerasnji Djindjicevi saradnici kicma novog-starog rezima samo je jos jedan dokaz njegovog naivnog pragmatizma - pa naravno da jesu. U nekom smislu to jeste i poraz njegovog pristupa politici, menadzerstva umesto aktivizma, pragmatizna umesto ideologije itd. Ali opet, lako je tome se smejati iz ove perspektive.

    Posto je demitologizacija vec temeljno obavljena, mozda je sad trenutak da se krene u hladnije i nepristrasnije tumacenje njegove uloge i nasledja, ali hijensko i nju ejdz cetnicko lesinarsko kikotanje - zaboravite gospodo.

    Hvala, sad ja ne moram da pišem Djindjic 1399639816
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 1:46 pm

    Talason wrote:
    Erős Pista wrote:

    Posto je demitologizacija vec temeljno obavljena, mozda je sad trenutak da se krene u hladnije i nepristrasnije tumacenje njegove uloge i nasledja, ali hijensko i nju ejdz cetnicko lesinarsko kikotanje - zaboravite gospodo.

    Odigrao je epizodnu ulogu u trenutku kada je zemlja odavno prešla tačku bez povratka. Mislim da nasleđe, autentično njegovo, ne postoji. Timovi koje je okupio i mestimično vodio su bili promašaj, a menadžerski pristup se pokazao kao očajno loš, što je kasnije overio i Đilas.

    Kao zemlja, nismo tada imali izbora, kao ni on. Ja ga ne osuđujem, niti mu spočitavam bilo šta, od tadašnje konkurencije, on je bio najbolje što Srbija ima da ponudi. Politički mi se nije sviđao ni tada, ni sada. Mislio sam da je Srbiji potrebna drugačija promena, a ne ona oličena u Pitiću, Vlahoviću, Čoviću, Mihajloviću, Batić... Sad sam pogledao (greška, naravno) sastav njegove vlade, čisto da ne zaboravim nekoga, ono je strašan spisak.

    Ako zaboravim posle koga je došao na vlast, ne mogu da se setim ničega čega bi se rado setio. A kako ne mogu, onda svaka čast g. Đinđiću i hvala vam bar na tome.


    Ovo je vrlo blisko mom misljenju. Prvo otkrice demitologizacije bi bilo da je njegov uticaj bio znatno manji nego sto se cinilo,a da je nasledje pre svega nasledje tog TINA pristupa koji pominjes.

    Ovo za sastav vlade - da, uzas, ali to je sve posledica naivnog realizma, i naravno, jednog ispravnog uvida - da od intelektualaca nema leba. Onda je pokupio lokalne bitange, muljatore, tadasnje i buduce tajkune i krenuo s njima, racunajuci da ce private vices postati public virtues. Greska, ali je pitanhe da li je drugog puta uopste bilo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Sotir Sun Mar 14, 2021 2:14 pm

    Добар је био Ђинђић, само ови око њега нису ваљали.
    Које је, убр, он окупио и поставио.

    Кад год видиш такву конструкцију, знаш да нешто није у реду са првом речи
    ficfiric

    Posts : 34126
    Join date : 2012-02-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by ficfiric Sun Mar 14, 2021 2:20 pm

    Ja o njemu nemam neki stav posto nije ni bilo prilike da se pokaze. Nije imao nikakvu ni podrsku ni vlast. Vodio je dve godine vladu od 18 stranaka. Sve pare u drzavi su drzali Milosevicevi bogatasi a svu silu Miloseviceva mafija.

    Videli smo da je pokusao napraviti dil sa delovima te Miloseviceve bande ali isto tako vidimo da su ga oni i ubili. Ne znamo ni da li su u ubistvu ucestvovali i ljudi iz njegovog okruzenja. Tako da ne mozemo znati ni kakav bi bio njegov odnos prema tim ekipama da je slucajno u kasnijoj fazi stekao neku moc.

    Sve u svemu, ne znam kako bih ga ocenio kad ga nisam imao prilike videi na delu. Mogu ga ocenjivati samo po zabama, satovima, nespavanju, itd.

    Sto se tice price kako je Djindjiceva politika pobedila - ne slazem se, pobedila je Miloseviceva politika ali da valja skinuti odgovornost sa Slobe Slobode


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 14, 2021 2:25 pm

    Đinđiće bio dobar zato što je izmenadžerisao domaće snage i spoljnu podršku za rušenje Miloševića. To u tom trenutku niko nije ni hteo, a vrv ni mogao. I to velika istorijska zasluga. 

    Sto se tice ovoga posle...mnogo je gresaka, ali iako je bio premijer, dobar deo vlasti fakticki nije imao u rukama.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Janko Suvar Sun Mar 14, 2021 2:33 pm

    et ficfirc

    19, mislim da si zaboravio Demokratsku alternativu  Djindjic 2348298330
    ficfiric

    Posts : 34126
    Join date : 2012-02-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by ficfiric Sun Mar 14, 2021 2:33 pm

    Ja mislim da je Milosevic sam pao. Nikom nije bio potreban a postao je i smetnja biznismenima koje je on stvorio.

    A Djindjic nije imao nikakvu vlast. Jeste bio na funkciji premijera ali i to je zavisilo od raznih Covica, Mihajlovica, Perisica, itd.


    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 2:40 pm

    Vreme je svakako bilo zrelo, ali to nije isto kao i - sam bi pao. Djindjic jeste odigrao znacajnu ulogu u tome, s tim sto da nije on, mozda bi neko drugi. Mislim da je all in all ipak bolje sto je to bio on.

    Inace se slazem da nemamo dovoljno materijala da ga procenimo. De facto nije bio na vlasti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 14, 2021 2:41 pm

    ficfiric wrote:Ja mislim da je Milosevic sam pao. Nikom nije bio potreban a postao je i smetnja biznismenima koje je on stvorio.

    A Djindjic nije imao nikakvu vlast. Jeste bio na funkciji premijera ali i to je zavisilo od raznih Covica, Mihajlovica, Perisica, itd.

    Nije sam pao. Dosta stvari mu više nije išlo  na ruku, ali nije sam pao. Njegovi ljudi koji su ga ostavili na cedilu ga ne bi ostavili u drugacijim uslovima, bez izbornog rezultata i bez pola miliona na ulici. To je trebalo koordinirati, a srvari za koordinaciju je bilo pregršt.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 14, 2021 2:43 pm

    Erős Pista wrote:Vreme je svakako bilo zrelo, ali to nije isto kao i - sam bi pao. Djindjic jeste odigrao znacajnu ulogu u tome, s tim sto da nije on, mozda bi neko drugi. Mislim da je all in all ipak bolje sto je to bio on.

    Inace se slazem da nemamo dovoljno materijala da ga procenimo. De facto nije bio na vlasti.

    Pitanje je ko bi bio taj drugi. U operativnom smislu tamo nije bilo nikoga ko je tako mogao da koordinira, osim, mozda, Covica, eventualno Perisica. Ali to su bile licnosti sa daleko manjom politickom tezinom. A i bolje sto nisu oni.
    ficfiric

    Posts : 34126
    Join date : 2012-02-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by ficfiric Sun Mar 14, 2021 2:52 pm

    Ja samo vidim da je svim Milosevicevim lopovima bilo bolje nakon petog oktobra nego pre. U toku 2000. su njihova imena pocela da se povlace po raznim listama, njihovi biznisi su trpeli zato sto je Srbija bila bez struje, grejanja, hrane... I pre 5X je bilo jasno da ce i njima biti bolje kad padne Milosevic.

    Jedini ko je imao razlog da se boji promena su haske musterije


    _____


    Uprava napolje!

    Solus_Rex

    Posts : 3503
    Join date : 2018-07-03

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Solus_Rex Sun Mar 14, 2021 3:45 pm

    Erős Pista wrote:Inace se slazem da nemamo dovoljno materijala da ga procenimo. De facto nije bio na vlasti.

    Materijala ima previše za onog ko hoće čita. Zasluga je Molnaru što nas je toga poštedeo i Đinđuvu priveo istorijskom tribunalu:

    Uprkos optimističkim najavama brzih, sveobuhvatnih i dubinskih ekonomskih reformi, malo toga je za Đinđićevog života zaista realizovano. Štaviše, u javnosti “je vlada Zorana Đinđića forsirala retoriku o sebi kao ‘reformskoj vladi koja nema alternativu’, dok je u stvarnosti čuvala status quo a zapadnu pomoć koristila kako bi stvorila utisak da se u Srbiji bolje živi i da je to rezultat reformi vlade” (Prokopijević et al., 2002: 60). A tamo gde je nešto činjeno, reforma je na sebi nosila nesumnjiv pečat decizionizma. Jedan od prvih krupnijih rezultata postoktobarskog pobedničkog decizionizma bila je jedna sasvim osobena “filozofija privatizacije”, inaugurisana Zakonom o privatizaciji Republike Srbije iz juna 2001. Privatizacija u Srbiji osmišljena je u suprotnosti ne samo sa važećim Ustavom, nego i sa samim evropskim standardima; potpuno izuzeta iz kompleksnog projekta svojinske transformacije i strategije socijalnog razvoja, brižljivo pošteđena svakog oblika javne kontrole (Barać i Zlatić, 2004: 15 i dalje), ona je ponosno obznanjivala suverenost članova vlade – a to znači, u krajnjoj liniji, DOS-a, odnosno Zorana Đinđića samog – u raspolaganju društvenom svojinom Srbije. Rezultat takve “filozofije privatizacije” nisu bile samo afere i skandali (kao što je to, primera radi, sa “Sartidom” bio slučaj), nego i jedna haotična privredna transformacija koja je, kao ekonomski pandan pravnom haosu, dodatno udaljavala Srbiju od Evropske unije.

    O Đinđićevoj reganomici više: OVDE i OVDE
    Solus_Rex

    Posts : 3503
    Join date : 2018-07-03

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Solus_Rex Sun Mar 14, 2021 3:50 pm

    ficfiric wrote:Ja samo vidim da je svim Milosevicevim lopovima bilo bolje nakon petog oktobra nego pre. U toku 2000. su njihova imena pocela da se povlace po raznim listama, njihovi biznisi su trpeli zato sto je Srbija bila bez struje, grejanja, hrane... I pre 5X je bilo jasno da ce i njima biti bolje kad padne Milosevic.

    Jedini ko je imao razlog da se boji promena su haske musterije
    +1

    Koliko puta je samo pokojni Prokopijević po televizijma  vapio o tome koliko se na tom pitanju razočarao o svog prijatelja kao "lažnog proroka".
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 3:56 pm

    Molnarova kritika je zanimljiva (i poznata), ali i pomalo naivna. Cu, postrevolucionarna vlast decizionisticka. Lol.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34126
    Join date : 2012-02-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by ficfiric Sun Mar 14, 2021 4:05 pm

    Solus_Rex wrote:Koliko puta je samo pokojni Prokopijević po televizijma  vapio o tome koliko se na tom pitanju razočarao o svog prijatelja kao "lažnog proroka".

    A sta je mogao da radi? Da pohapsi kriminalce? S kojom policijom? Onom sto ga je ubila?


    _____


    Uprava napolje!

    Solus_Rex

    Posts : 3503
    Join date : 2018-07-03

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Solus_Rex Sun Mar 14, 2021 4:21 pm

    Erős Pista wrote:Cu, postrevolucionarna vlast decizionisticka. Lol.

     "Kovitlac borbe za moć koji je Đinđić podigao u nameri da utvrdi svoj decizionistički položaj udaljio ga je ne samo od običnih građana (koji su se u sociološkim istraživanjima jednoglasno izjašnjavali o tome da ne vide nikakve institucionalne promene u Srbiji u odnosu na Miloševićevo vreme: Pavićević, 2003: 92), radnih ljudi i sindikata (Marinković, 2002: 282–283), glasača DOS-a (uoči pogibije, podršku mu je davalo, u najboljem slučaju, do 30% biračkog tela: Goati, 2004: 311), nego i od mnogobrojnih dojučerašnjih saboraca iz redova tog istog DOS-a. O tome su u javnosti već svedočili neki od potonjih. Miodrag Mile Isakov je tako, na primer, opisivao Đinđićevu rastuću sklonost da sve glavne odluke donosi sam i realizuje ih na način koji smatra primerenim, ne trpeći rasprave i prigovore (Isakov, 2005: 152–153); Dušan Mihajlović se protivio njegovoj sklonosti da saradnike tretira kao “potrošnu robu” (Mihajlović, 2005: 297); Milana St. Protića je porast njegove samoizolacije, arogancije i netrpeljivosti naveo da u njemu prepozna “jednog balkanskog despota” (Protić, 2005: 235); pa čak je i do kraja lojalni Čeda Jovanović napisao da su se, uoči atentata, pripadnici tvrdog jezgra oko Đinđića, iscrpljeni sukobima sa sve većim brojem protivnika (i neprijatelja), osećali “usamljeni” (Jovanović, 2005: 113). Međutim, Đinđić se slepo držao svog decizionističkog načela – da u uslovima “preddržavnog i poddržavnog” haosa osnovno pitanje nije: šta je istina, nego: ko odlučuje i kako javnost percipira događaje – i zato je mirno mogao da ignoriše sve sumorniju realnost oko sebe i sve frapantnije sličnosti između njegove i vlasti njegovih prethodnika. "

    O ovome se nekada moglo slušati na Utisku, Peščaniku, radiju B92, redovno od Verice Barać, Prokopijevića, Goatija, Begovića a najviše od današnjeg decizioniste predsednika. Zato nam je ovo boldovano uklesano kao sudbina za narednih 10 godina.
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Erős Pista Sun Mar 14, 2021 4:24 pm

    Kad su se Dusan Mihajlovic i Milan St zalili onda ne znam stvarno. O Prokopijevicu i Begovicu bolje da ni ne pocinjemo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Djindjic Empty Re: Djindjic

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 12:05 pm