Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 8:42 pm

    evo predlog, mada ne volim da predlazem ja: hteo sam ponovo da pogledam solaris tarkovskog, i u medjuvremenu sam otkrio da postoji i holivudska verzija. sta mislite da pogledamo i jednu i drugu i da onda diskutujemo i uporedjujemo?


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by boomer crook Thu Nov 20, 2014 8:51 pm

    sto da ne? sodebergov solaris je iz 2002 godine, dakle i dalje mozemo da se bavimo SF zanrom u xxi veku.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 8:52 pm

    pa to, mislio sam bas da se uklapa u koncept.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 8:56 pm

    E, super! Ja nikad nisam gledao Soderbergovu verziju, a hteo sam! Eto prilike.

    Ali tek od ponedeljka.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 8:59 pm

    razume se.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Thu Nov 20, 2014 9:05 pm

    Može Soderberg. :)
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 9:13 pm

    ali hocemo li da gledamo obe verzije?


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 9:16 pm

    Neka Soderberg bude glavni. Poređenja će iskrsnuti spontano. Kome treba da osveži sećanje na Tarkovskog, nek pogleda i staru verziju (ja ću morati, baš sam ga davno gledao).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 9:19 pm

    ok.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Ferenz Thu Nov 20, 2014 11:43 pm

    Ok, evo i mojih par centi o filmu, a koje nisam primetio da su spomenute, pa možda nije loše da i o njima spekulišemo.

    Naime, meni je zanimljiva scena kada, tokom razgovora, ocu ispadne cigareta na sto a sin opazi to za "svojim" stolom, ne samo vizuelno, već i taktilno. Pod prstima. E sad, sinoć sam pogledao film "Coherence" gde se na jednom mestu kaže, parafraziraću, kako ne može doći do fizičke interakcije u slučaju "preklapanja" vremena. Medjutim, i u tom filmu, kao sada i ovde u "Frequency" vidimo da je to moguće. No ok, to je ipak "samo fim" a ne nauka,što neko reče, ali eto, meni je to bilo interesantno.

    Kasnije imamo još jedan slučaj tokom ispisivanja poruke na stolu lemilicom(?). Anyway..

    Dalje,WM je ukazao na "pravu smrt oca" odnosno na momenat prvog učenja vožnje bicikla, kada sin odlazi uplašen a otac razočaran.I sutradan bi otac trebalo da je poginuo. E sad, nakon što se klinac vratio u svoju sobu, on i otac se gledaju kroz prozor i mahnu jedan drugom. Meni je to ličilo na oproštaj jedan od drugog. Žena/ majka (svetica, što bi rekla 1 književnica) takođe mahne mužu, ali mi je to bilo više u fazonu "ćao".

    I konačno sam kraj filma, poništava, da tako kažem, sve i uspostavlja se kao "prava sadašnjost". To je ono kako ja vidim WM-om zaključak
    William Murderface wrote: Na kraju film, obojica su drugačiji.

    Dakle, šta je uopšte sadašnjost? Odnosno, šta je uopšte prošlost ili šta je budućnost?
    Odsustvo sadašnjosti? Ili sveprisustvo sva tri vremena? Ili je sve naprosto samo stvar - frekvencije?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Fri Nov 21, 2014 1:33 am

    Prošlost je herojska, sadašnjost je borba, budućnost je porodica. U ovom filmu, mislim.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Indy Fri Nov 21, 2014 4:07 am

    Ferenz wrote:Ok, evo i mojih par centi o filmu, a koje nisam primetio da su spomenute, pa možda nije loše da i o njima spekulišemo.


    Kasnije imamo još jedan slučaj tokom ispisivanja poruke na stolu lemilicom(?). Anyway..

    Mislim da je film zauzeo stav da je realnost nesto sto je vrlo fluidno i promenama proslosti se menja "u hodu" ono sto mi sad vidimo kao realnost. Tako sam razumeo i poruku s lemilicom, tj. pirografijom je stvorena (nova-real time novonastajuca) realnost u kojoj na radnom stolu postoji 30 godina stari natpis.

    Davno sam prestao ozbiljnije da citam SF, ali mi se ovo cini kao jedan od zanimljivijih koncepata razumevanja vremena.

    Koga zanima tematika, preporucujem klasik By His Bootstraps od Heinleina (PDF). (Znam da znate i da je verovatno prevazidjeno, ali ne zamerite, ja sam iz proslosti. KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 1861198401 )
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Fri Nov 21, 2014 10:23 pm

    timur chevket wrote:ovo je prilicno zanimljiva rasprava ali za sada samo jedan detalj i jedno zapazanje. prilikom prvog pojavljivanja antagoniste, u baru, kamera gotovo skoci sa njega na tv aparat na kojem je nikson. ocigledna signalizacija korupcije moci i autoriteta.

    sto se kose tice moja asocijacija je naravno serpico odnosno policajci u civilu iz tog filma i perioda. to zapazanje mi je potvrdio, na neki nacin, i otac ubice koji dzoniju kaze da je njegov sin izbacen iz policije usled rada necega sto lici na fikcionalizovanu verziju knappove komisije.

    vise kasnije.

    Šta je bilo to sa Serpikom, zanima me da čujem razvoj te teorije. KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 4101625831
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by boomer crook Fri Nov 21, 2014 11:38 pm

    pa nema tu razvoja. ocigledna referenca. kao sto je pembelton tu da malo zalici na kotta u 110th street. vreme na koje frekvencija referira je i kino-vreme.

    meni je bilo zanimljivo sto frekvencija na krajnje romantican nacin predstavlja zivot radnicke klase (vatrogasci, medicinske sestre i uniformisani policajci) kao harmonican sto predstavlja odredjeno iskakanje u odnosu na kalup. jedini put kada pripadnik vise klase se pojavi to je da se podcrta njegova neuklopljenost i nesnalazenje u tom prostoru (doktor u bolnici koji pobrka infuzije).

    takodje, film izgleda veoma retro. u stvari retro nije dobra rec. film izgleda kao relikt iz prelaska iz 80tih u 90te.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Erős Pista Fri Nov 21, 2014 11:47 pm

    Pa kažem ti, kao izgubljena epizoda Amazing Stories.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Sat Nov 22, 2014 12:00 am

    timur chevket wrote:pa nema tu razvoja. ocigledna referenca. kao sto je pembelton tu da malo zalici na kotta u 110th street. vreme na koje frekvencija referira je i kino-vreme.

    meni je bilo zanimljivo sto frekvencija na krajnje romantican nacin predstavlja zivot radnicke klase (vatrogasci, medicinske sestre i uniformisani policajci) kao harmonican sto predstavlja odredjeno iskakanje u odnosu na kalup. jedini put kada pripadnik vise klase se pojavi to je da se podcrta njegova neuklopljenost i nesnalazenje u tom prostoru (doktor u bolnici koji pobrka infuzije).

    takodje, film izgleda veoma retro. u stvari retro nije dobra rec. film izgleda kao relikt iz prelaska iz 80tih u 90te.

    Meni je danas odjednom palo na pamet, da u tome sa Serpicom stvarno ima istine. Samo šta nam to govori? Što je Jack Sheppard napravljen kao "kind of Serpico"? Kako Frequency barata sa Serpicom - filmskim ili pravim, svejedno? (usput, evo ga na ovoj slici, stvarno je ista frizura).

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Hqdefault

    Ovo za relikt 80/90 je dobrim delom zbog Kvejda, rekao bih i slažem se sa tim.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Indy Sat Nov 22, 2014 12:04 am

    Kad smo kod romantike... film je mene udario u jednu tugaljivu tacku. Iz nekog razloga, uvek sam mastao o multigeneracijskom zivotu u jednoj te istoj porodicnoj kuci. U kojoj imas stvari od dede (ako ne i pradede) na tavanu... Ne da mi se to nije ostvarilo, nego u pm, promenio sam jedno 19 adresa (i par kontinenata... i mozda cu jos KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 1233199462 )... ali zato mi je bila clatka ta romantika u Frikvensiju.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by boomer crook Sat Nov 22, 2014 12:17 am

    mene je udaro po tugaljivosti zato sto sam uglavnom odrastao bez caleta i tek sada, kada sam ga napravio dedom, imamo neki odnos koji meni odgovara. nekako to je moj licni frequency.

    @andjeo: shepard nije serpico. on je eksplicitno serpicova 'zrtva'. neko ko je najuren iz policije kao deo knappove istrage. a kvejd je retro samo tako ali imam osecaj da se i film nalazi na nekoj prelomnoj tacki tehnoloske revolucije i promene tehnologije snimanja & samim tim reziserskog postupka. jednostavno ovako sniman film je danas nezamisliv.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Sat Nov 22, 2014 12:22 am

    timur chevket wrote:

    @andjeo: shepard nije serpico. on je eksplicitno serpicova 'zrtva'. neko ko je najuren iz policije kao deo knappove istrage. a kvejd je retro samo tako ali imam osecaj da se i film nalazi na nekoj prelomnoj tacki tehnoloske revolucije i promene tehnologije snimanja & samim tim reziserskog postupka. jednostavno ovako sniman film je danas nezamisliv.

    Pa kako nije? Što onda izgleda slično Serpicu? Mogao je da izgleda bilo kako drugačije, bitno je da je policajac u civilu. I šta uopšte taj motiv traži u filmu?
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by boomer crook Sat Nov 22, 2014 12:24 am

    pa tako ne izgleda samo serpico vec i svaki narc (sto bi rekla braca frik) u tom periodu. mislim eksplictno se to provlaci kroz njegovu biografiju u filmu. njegov otac kaze da su mu smestili da je dirty cop pa je zbog toga morao da napusti sluzbu.

    ali da slazem se slicnost jeste zanimljiva. i meni je bilo malo neprijatno zbog toga a ne znam ni sam zasto.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Sat Nov 22, 2014 12:39 am

    timur chevket wrote:pa tako ne izgleda samo serpico vec i svaki narc (sto bi rekla braca frik) u tom periodu. mislim eksplictno se to provlaci kroz njegovu biografiju u filmu. njegov otac kaze da su mu smestili da je dirty cop pa je zbog toga morao da napusti sluzbu.

    ali da slazem se slicnost jeste zanimljiva. i meni je bilo malo neprijatno zbog toga a ne znam ni sam zasto.

    Pa sad ako tako izgleda kao nark/frik, onda se u principu vraćamo na ono što sam ja tvrdio ranije. Mada mi se ovo sa Serpicom sad više čini tačnim, konkretnije je i po mojim nekim saznanjima tako se često zanatski prave likovi. Meni je zanimljivo da u Frequencyju imamo jednog dirty copa (Sheppard) u sredini poštenih pandura, što je obrnuto od Serpico priče, tamo je jedan pošten (Serpico) u okruženju korumpiranih pandura. Dobija se nekakva invertirana Serpico mitologija.

    Još je zanimljivo i to što je Serpico fakultetski obrazovan policajac, što se uklapa negde uz onog doktora što ne zna da da infuziju.
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by boomer crook Sat Nov 22, 2014 12:55 am

    Anđe'o wrote:
    timur chevket wrote:pa tako ne izgleda samo serpico vec i svaki narc (sto bi rekla braca frik) u tom periodu. mislim eksplictno se to provlaci kroz njegovu biografiju u filmu. njegov otac kaze da su mu smestili da je dirty cop pa je zbog toga morao da napusti sluzbu.

    ali da slazem se slicnost jeste zanimljiva. i meni je bilo malo neprijatno zbog toga a ne znam ni sam zasto.

    Pa sad ako tako izgleda kao nark/frik, onda se u principu vraćamo na ono što sam ja tvrdio ranije. Mada mi se ovo sa Serpicom sad više čini tačnim, konkretnije je i po mojim nekim saznanjima tako se često zanatski prave likovi. Meni je zanimljivo da u Frequencyju imamo jednog dirty copa (Sheppard) u sredini poštenih pandura, što je obrnuto od Serpico priče, tamo je jedan pošten (Serpico) u okruženju korumpiranih pandura. Dobija se nekakva invertirana Serpico mitologija.

    Još je zanimljivo i to što je Serpico fakultetski obrazovan policajac, što se uklapa negde uz onog doktora što ne zna da da infuziju.

    ali serpico je takodje blue collar porekla. to je deo njegovog sarma. ovo si dobro primetio. na kraju krajeva u frekvenciji je ceo zahvat taj da se ukloni jedna trula jabuka.

    zapravo frekvencija govori jezikom tradicionalnog americkog liberalizma. nikson smenjen, demokratija spasena. klinton kvejd.
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Erős Pista Sat Nov 22, 2014 1:04 am

    Da, to je to.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Somlói Galuska Sat Nov 22, 2014 1:05 am

    timur chevket wrote:
    Anđe'o wrote:
    timur chevket wrote:pa tako ne izgleda samo serpico vec i svaki narc (sto bi rekla braca frik) u tom periodu. mislim eksplictno se to provlaci kroz njegovu biografiju u filmu. njegov otac kaze da su mu smestili da je dirty cop pa je zbog toga morao da napusti sluzbu.

    ali da slazem se slicnost jeste zanimljiva. i meni je bilo malo neprijatno zbog toga a ne znam ni sam zasto.

    Pa sad ako tako izgleda kao nark/frik, onda se u principu vraćamo na ono što sam ja tvrdio ranije. Mada mi se ovo sa Serpicom sad više čini tačnim, konkretnije je i po mojim nekim saznanjima tako se često zanatski prave likovi. Meni je zanimljivo da u Frequencyju imamo jednog dirty copa (Sheppard) u sredini poštenih pandura, što je obrnuto od Serpico priče, tamo je jedan pošten (Serpico) u okruženju korumpiranih pandura. Dobija se nekakva invertirana Serpico mitologija.

    Još je zanimljivo i to što je Serpico fakultetski obrazovan policajac, što se uklapa negde uz onog doktora što ne zna da da infuziju.

    ali serpico je takodje blue collar porekla. to je deo njegovog sarma. ovo si dobro primetio. na kraju krajeva u frekvenciji je ceo zahvat taj da se ukloni jedna trula jabuka.

    zapravo frekvencija govori jezikom tradicionalnog americkog liberalizma. nikson smenjen, demokratija spasena. klinton kvejd.

    Sa tim mogu da se složim, tj. da je to neka istina ovog filma. S tim što ta trula jabuka u filmu izgleda kao najpoznatiji whistleblower u istoriji američke policije.
    Ne znam baš za ovaj Serpicov šarm - neka je i blue collar porekla, Serpico u filmu čita knjige i - možda grešim, ne sećam se najbolje, zaljubljuje se u balerinu, ako se ne varam.
    Erős Pista

    Posts : 81417
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Erős Pista Sat Nov 22, 2014 1:07 am

    Ne varaš se, prva ženska je balerina. A i on sam malo vežba balet, uz nju, pa ga ostali zajebavaju da je gej.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    KINO KLUB 1: Frequency (2000) - Page 3 Empty Re: KINO KLUB 1: Frequency (2000)

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 8:34 pm