Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Anonymous
    Guest

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Guest Sat Oct 17, 2020 2:31 pm

    The Year of Karen.
    Solus_Rex

    Posts : 3508
    Join date : 2018-07-03

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Solus_Rex Sat Oct 17, 2020 2:44 pm

    Daï Djakman Faré wrote:ali koliko psihicke energije zauzima biljana na burundiju kada svaki put ni kriva ni duzna postane tema razgovora. mnogo velik totem.

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 3579118792 

    Kasno se uključujem u događanje ali sa ovim oko "devijacije svesti" Vladan samo sebe dokazje kao čoveka igumanskih svetonadzora a da mi sa njim više ne stanujemo u društvu  nego u manstirskom komleksu SNS bratsva:

    "To superimpose upon the poet the thoughts expressed in his works and to incriminate the poet with ideas and emotions is as absurd as the behavior of the Medieval audience that beats the actor who played Judas."
    - Roman Jakobson, Novejshaja russkaja poezija (Prag, 1921)
    plachkica

    Posts : 16179
    Join date : 2014-11-06

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by plachkica Sat Oct 17, 2020 4:58 pm

    hint za kolumnu sutra:

    i boško obradović je prekidao tribine i izložbe, a ona vlast ga nije čak ni hapsila,
    ova je uhapsila ekipu u fantomkama dok je BO vodeća ličnost opozicije.
    ministarstvo kulture i njihova saopštenja neće ni pomenuti.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Erős Pista Sat Oct 17, 2020 5:05 pm

    Sto posto.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8060
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Daï Djakman Faré Sat Oct 17, 2020 9:04 pm

    NSPM osudio. doduse, prenebregao u potpunosti deo sa ministarstvom kulture ali osudio.

    O Капетанији, Канту и Монти Пајтону - вулгарни хумор и физичко насиље
    Никола Танасић  
    петак, 16. октобар 2020.

    Волим Монтипајтоновце. Мислим да су они можда чак били најгенијалнија и најталентованија група комичара у историји телевизије. Њихов хумор је често био мрачан, гротескан, вулгаран, и свакако не за свачији укус. По данашњим мерилима они представљају еталон политичке некоректности, и често их због тога прозивају и нападају.

    Е, сад, ко се сећа урнебесног апсурдистичког ремек-дела „МонтиПајтонов смисао живота“? Почиње са изразито грубом сатиром на рачун ирских католика са њиховим сиромашним и многочланим породицама и презиром према контрацепцији, која се завршава песмом „Сва је сперма света“.

    Тај скеч је за мене као искреног обожаваоца увек прелазио сваку меру укуса, поготово истински гадна сцена у којој се трудна Иркиња порађа док кува ручак, а беба јој испод сукње пада на под као крпа, док отац најављује деци да их „опет води у лабораторију“ да буду заморчад.Ово је само најјаркији пример, а Пајтоновци су имали још мноштво узнемирујућих сцена и вулгарног хумора, па опет нема спора да је реч о људима који спадају у апсолутни врх светске комедиографије.

    И замислите сад да Пајтоновци гостују на неком савременом фестивалу са својим „Смислом живота“!

    Замислите да се у мејнстрим медијима појаве текстови са насловима „Фестивал тај-и-тај показује филм са бацањем новорођене бебе на под“, на шта следе јавна саблажњавања и захтеви за забраном. И замислите да дођу маскиране битанге да испребијају Клиза, Џонса, Гилијама и друштво.

    Пазите, „МонтиПајтонов смисао живота“ се '90-их емитовао на 3. каналу РТС викендом преподне, заједно са руским цртаћима и емисијом „Линк“. Ја сам га гледао као једанаестогодишњак, и умирао сам од смеха. Умирао од смеха и гледајући како беба Херман пуши томпус и млати Зеку Роџера џиновским маљем.Данас су ми те слике већ узнемирујуће. Остарио сам, добио сам своју децу. Није ми више смешно. Спорна слика са изложбе у Старој капетанији изазива у мени одвратност, гађење, и дубоку нелагоду. Као и сцена са Ирцима из „Смисла живота“. Као и Раблеов „Гаргантуа и Пантагруел“, узгред буди речено.

    И шта сад да радимо? Да ли треба да забранимо сваки вид хумора који нам је ружан и увредљив? Ко ће да поставља критеријуме? Где ће да се повуче граница? А ако за ригорозну државну цензуру јавно доступних уметничких садржаја не постоји политички консензус, треба ли да суграђанима утерујемо добар укус батинама и уништавањем туђег рада?

    Група битанги ушетала је у Стару Капетанију (можда им је то прва изложба у животу, чисто сумњам да често навраћају у Народни музеј) и тамо физички уништила, поцепала, и изгазила године рада групе уметника зато што је један државни таблоид објавио потпаљивачки текст о једном (и само једном) од тих радова. Можемо лако замислити како исте битанге уништавају комплетну филмографију Монтипајтоноваца због једног недвосмислено неукусног скеча о Ирцима. Можемо их замислити како пале књиге које нису читали (јер ко се бави батинањем углавном нема времена за читање) на које им је скренуо пажњу „забринути новинар“ таблоида. Постоји име за то.

    Моја прва реакција на овај случај била је згађеност над спорним цртежом, и гнев на рачун организатора који су изложбу са осетљивим садржајем поставили поред градског шеталишта, без професионалне комуникације са медијима и без прописног обезбеђења за оригиналне уметничке радове.И даље мислим да организатори сносе одговорност, и да је штета која је настала плод типичног јавашлука наших културних институција. Али оно што ме је поразило јесте тихи аплауз, озбиљно климање главама, и релативизације којима је део јавности пропратио батинашки изгред.

    Нешто озбиљно није у реду са савременим друштвом, па самим тим и са савременом Србијом, а најеклатантнији симптом тога је лакоћа са којом се одобрава физичко насиље против неистомишљеника, до те мере да ћемо поздравити (или ћутке, у себи одобрити) физичко уништавање туђег рада.И није само проблем у томе што ова комбинација „сигнализирања врлине“ и (не баш сасвим) ванинституционалног насиља представља стрму падину која се завршава са Кристалном ноћи и слетовима у Нирнбергу. Проблем је у томе што је суштински разорна по заједницу.

    Сви хоће да живе у нормалном друштву, у одговорној заједници, сви желе да се „зна ред“. Али за „нормално друштво“ је потребно да се нормално понашамо, а то значи да имамо елементарну емпатију за туђе физичко здравље, рад и труд, имовину, за личну и професионалну безбедност. Па ко год то био.

    И да се разумемо, ово није проблем Србије, већ целог света: људи се подбадају једни на друге, суграђани и комшије се претварају у нељуде и звери против којих је све дозвољено. Злуради и неукусни коментари на рачун поцепаних цртежа у Земуну и на рачун болести митрополита Амфилохија су једна и иста појава.

    Ако хоћемо добру комедију (а нема их више), не смемо гушити смех, па какав год био.

    Ако хоћемо културни процват (а нема га нигде), не смемо гушити културу, па каква год била.

    А ако хоћемо „нормално друштво“, морамо почети од личне и професионалне безбедности сваког појединца –пролазника на улици, професора на факултету, политичара у скупштини, НВО-активисте који се залаже за политику коју не подносимо, криминалца у затвору који је починио тешко кривично дело, или — уметника који излаже цртеже који нам се не допадају.

    Сви причају о моралу, али нико не брине о моралу. А Златно правило каже „не чини другом што не желиш да чине теби“. Категорички императив каже „третирај човечност у другоме увек као циљ, никад само као средство“. А етика врлине нас подсећа да врлину стичемо тако што у складу са врлином деламо.

    А то искључује аплаузе батинашима, па кога год да бију.


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Erős Pista Sat Oct 17, 2020 9:17 pm

    Mislim da je Tanasic to pisao pre reakcije Ministarstva. Nisam siguran.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Guest Sat Oct 17, 2020 9:18 pm

    pa ne, oni su konzerve a ne neonacisti. 

    mene samo zanima kada će javnost da poveže tačkice i da vidi šta se dešava: QAnon je novi nacizam. širi se kao plamen, u potpunosi dehumanizuje svoje protivnike, nudi sveobuhvatno, paranoidno objašnjenje za sve pojave na svetu, počiva na krvnoj kleveti, ne preza ni od čega. a ovaj događaj je inspirisan QAnonom čak i ako vinovnici nisu svesni toga, jer je QAnon u potpunosti revitalizovao krvnu klevetu i vratio je u javni diskurs.
    Anonymous
    Guest

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Guest Sat Oct 17, 2020 9:24 pm

    u jednom od skorijih jutubova, žerve (da je francuz, to bi mu bilo prezime) priča šale koje nisu stigle do golden globa

    prepričavam - tom henks je jako kul lik, niko nema ništa loše da kaže o njemu. toliko je fin, da sam pegla svoje čaršave posle sastanka klana.

    ja mislim da to baš sada živimo
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50055
    Join date : 2017-11-16

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 17, 2020 9:26 pm

    [size=32]Нешто озбиљно није у реду са савременим друштвом, па самим тим и са савременом Србијом, а најеклатантнији симптом тога је лакоћа са којом се одобрава физичко насиље против неистомишљеника[/size]

    Staro sto godina. Ok, nasilje vs neistomisljenika je staro koliko svet i vek, ali misljenje da je ono i neophodno i pozeljno je sastavni deo, well, you guessed it, fasizma. Doduse, i autor to stidljivo priznaje.

    I nije tacno da je to problem bas celog sveta, mada fakat nije samo Srbije.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50055
    Join date : 2017-11-16

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 17, 2020 9:27 pm

    Kirko Skaddeng wrote:pa ne, oni su konzerve a ne neonacisti. .

    (Neo)Fasisti ne moraju biti neonacisti. To je Eko jos lepo objasnio.
    Erős Pista

    Posts : 81440
    Join date : 2012-06-10

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Erős Pista Sun Oct 18, 2020 9:54 am

    Erős Pista wrote:Kolumna će biti skroz po PS-u, neonacisti raus, ministarstvo fuj, Vukosavljević napolje.

    Šta joj teško, nema ona nikakve veze s njim, Savet za KI je alternativno ministarstvo.

    Fora sa Vučićevim kolboracionistima je u tome što i jedni i drugi mogu potpuno eksplicitno da ventuju svoje ideološke frustracije - Vukosavljević može da progoni autošoviniste, Srbljanović naciste, Nikolaja, ili samog Vukosavljevića. Ništa to ne smeta režimu, čak mu i koristi.


    Pobedijo sam u Bikologiju



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ficfiric

    Posts : 34171
    Join date : 2012-02-10

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by ficfiric Sun Oct 18, 2020 10:45 am

    Eto, ko kaze da Biki radi za Vucica, vidis da kritikuje sve u sesnaest


    _____


    Uprava napolje!

    Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa - Page 4 Empty Re: Fantomke u staroj kapetaniji - rezim protivu alternativnog stripa

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 02, 2024 1:59 am