Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pitajte istoričare

    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Janko Suvar Mon Aug 30, 2021 11:53 pm

    sta je ovo neki ustasa?
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Aug 31, 2021 7:53 am

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Geiger

    edit: Kad sam tražio neka dokumenta o Boki, našao sam neke stvari na .hr domenu, pa sam se setio da bi ovo što tebi treba moglo tamo da se nađe. Naravno dosta toga je pisano, hm... "u ključu".
    Btw. kod Austrijanaca sam našao fenomenalnu austrougarsku mapu katastra celog carstva sa obeleženim objektima i parcelama.
    Ako nekog zanima mogu da potražim gde je.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Aug 31, 2021 8:53 am

    Mene zanima gde je tačno bila granica izmedju AU i Otomanskog carstva u Boki, konkretno u Igalu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Aug 31, 2021 9:03 am

    Na katastru ima praznina iz meni nepoznatih razloga, ali ovaj deo na koji ti misliš mogao bi biti Sutorina koju je ĐPS poklonio Crnoj Gori posle ww2.

    Na mapi je to ovde:

    https://maps.arcanum.com/en/map/cadastral/?layers=3%2C4&bbox=2033986.1977440682%2C5222191.6954077985%2C2082466.3829339412%2C5240364.598882599

    edit: Koliko sam mogao da proverim, pre svega ono što mene zanima, mapa je vrhunski urađena.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Aug 31, 2021 10:20 am

    Vaistinu vrhunski uradjena. Nisam znao da se brdo gde je Titova vila zove Djurdjevo brdo.

    Magaza je verovatno lokacija gde je nekad bila železnička stanica Igalo.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Aug 31, 2021 10:27 am

    Pri dnu je legenda
    https://www.arcanum.com/media/uploads/mapire/legend/cadastral.pdf

    Meni je zanimljivo koliko je pre filoksere bilo vinograda i koliko ih je sada malo.
    Mogu da zamislim užas seljaka koji čuvaju kišnicu u cisternama da bi zalivali lozu, a onda gledaju kako sve to nestaje.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Aug 31, 2021 11:12 am

    Onu reku (ta voda je reka, pretpostavljam) u Igalu ne prepoznajem, kao ni onu pre Tople. Jedino prepoznajem onu izmedju te dve, na početku šetališta.

    edit: kad sam rekao železnička stanica u Igalu, podrazumeva se da je ona izgradjena kasnije, posle ove mape. Pruga je puštena u rad 1908.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Aug 31, 2021 11:28 am

    Meni su toponimi vezani za vodu na Luštici koja nema živu vodu + ubeleženi potoci i rečice najveće iznenađenje na mapi.
    Stvar je u tome da ogromne količine kiše koje ponekad padaju, ne može tlo da prihvati, zato se ponekad posle kiše pojavljuju vrela i potoci koji traju dan, dva i nestanu. Samo sam jednom u životu to video. Izgleda kao reka. Na stazama koje su starije od 100 godina ima usečenih kanala predviđenih za te velike kiše, samo što tim putevima decenijama niko ne prolazi. U poslednje vreme se kose i obeležavaju zbog turista hajkera.
    Druga stvar vidljiva na katastarskoj mapi je da je danas mnogo više šume, nego pre 200 godina, jer su seljaci tada pokušavali da iskoriste i najmanji komadić zemlje za: vinograde, maslinjake, polja za stoku, bašte za povrće, čak su sadili i pšenicu i kukuruz 100 metara od obale.

    Ovo je rad o filokseri u Dalmaciji, ali nema podataka o Boki.
    https://www.researchgate.net/publication/317759293_Phylloxera_revisited_The_spread_of_grapevine_disease_in_Dalmatia_and_its_influence_on_socio-economic_development_and_agricultural_landscape


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Јанош Винету

    Posts : 5225
    Join date : 2016-01-26

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Јанош Винету Tue Aug 31, 2021 2:32 pm

    Janko Suvar wrote:sta je ovo neki ustasa?

    Признати и објективни хрватски повјесничар са благо десним ставовима... Pitajte istoričare - Page 12 1317743302
    А усталом, где да нађеш коректне изворе који су доступни на Гугл и клик мишем.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Aug 31, 2021 2:56 pm

    "Ustaša" je napisao i potpisao se. Najlakše je pobiti to što je napisao nekim dokumentom - u ovom slučaju je bilo pitanje da li je Pavelić postavio patrijarha. Ovaj je napisao da ne biva patrijarha bez SPC što znamo jer - Makedonija.

    Pošto nisam istoričar, dakle naučnik, mene su uvek više zanimale priče iz života kao što je ova:

    Commercial grape-growing led to the intensive
    cultivation of new areas, even rocky terrain with very
    shallow fertile soil structures. Sometimes, when suitable
    land was lacking, vineyards were planted in former
    olive groves. Along with great changes to the landscape,
    changes in agrarian production began to be reflected
    in a special way in the collective memory of the local
    inhabitants. For example, on the Zadar island of Ist, the
    present population tends to think that their forebears
    were never involved in olive growing, but only grape-
    -growing
    (and animal husbandry), in terms of farming
    activities. This is borne out by the fact that only a few
    olive trees, mostly planted in gardens attached to houses,
    are found on the island today. However, in the mid-18th
    century, there were still about 300 olive trees on this
    small island (surface area 9,7 km2) (HR-DAZD-359, vol.
    28, pos. 2), and olive oil production is mentioned in
    the economic description of the Municipality of Ist for
    1844 (HR-DAST-152, Operato dell’estimo censuario del
    commune di Isto, 1844).


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    ćaća

    Posts : 3386
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by ćaća Tue Aug 31, 2021 4:16 pm

    Vladimir Gajger nije ustaša. Čak je dugo bio u uredništvu Tokova istorije.
    Anonymous
    Guest

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Guest Tue Aug 31, 2021 5:32 pm

    ćaća šta kažeš za dokumentarnu seriju hrt, hrvatsko proljeće? imaš li nešto digitalno od ljubodraga dimića možda?
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Erős Pista Tue Oct 05, 2021 10:27 am

    Zašto u SFRJ, tj FNRJ žene nisu služile vojsku, iako su učestvovale u NOB i to učešće je bilo priznato i slavljeno? Mislim, na nivou makro procesa mi je sasvim jasno zašto, ali kako su to u to vreme pravdali i da li se to pitanje ikada postavilo?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50166
    Join date : 2017-11-16

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Oct 05, 2021 10:30 am

    Ko će da rađa? Pitajte istoričare - Page 12 2304934895

    Šalim se, neam pojma:D
    Erős Pista

    Posts : 81498
    Join date : 2012-06-10

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Erős Pista Tue Oct 05, 2021 10:31 am

    Pitajte istoričare - Page 12 3579118792

    Pa vrv si na pravom tragu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Oct 05, 2021 10:39 am

    Verovatno zato što su skoro svi služili, tako da bi vojska bez potrebe bila duplo veća, ili bi možda vojni rok bio kraći. Nemam pojma koji je realni minimum za vojni rok.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Anonymous
    Guest

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Guest Tue Oct 05, 2021 10:43 am

    pa i jeste bilo on da brani ona da rađa, domaćinstvo da održava i sl. 


    https://yuhistorija.com/serbian/drustvo_txt01c2.html
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Notxor Tue Oct 05, 2021 10:49 am

    E, da. Postojala je i tzv. Civilna zaštita koju su uglavnom sačinjavale žene, gde se učila prva pomoć i slično, ali ne znam koliko je to bilo obavezno.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Anonymous
    Guest

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Guest Tue Oct 05, 2021 10:53 am

    pa postojala je odbrana i zaštita u osnovnoj i srednjoj školi pre svega, a i žene su se obučavale za rezervni sastav jna, najviše preko ppz.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Sotir Tue Oct 05, 2021 10:59 am

    Erős Pista wrote:Zašto u SFRJ, tj FNRJ žene nisu služile vojsku, iako su učestvovale u NOB i to učešće je bilo priznato i slavljeno? Mislim, na nivou makro procesa mi je sasvim jasno zašto, ali kako su to u to vreme pravdali i da li se to pitanje ikada postavilo?
    Било је неколико покушаја односно проба, последњи 80их. 
    Пошто је тадашња ЈНА озбиљно схватала тестирања, вероватно су видели како иде, подвукли црту и одустали. Сад тачно због којег разлога не знам, може бити свашта.

    Из мојег скромног искуства ти могу рећи да на терену треба доста физикалисати, што ни добро развијеним градским мушкарцима није лако. Да се замени гума на камиону, акумулатор итд... Да не спомињемо ношење опреме, муниције.
    паће

    Posts : 40166
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by паће Tue Oct 05, 2021 1:45 pm

    Sotir wrote:Било је неколико покушаја односно проба, последњи 80их.

    Из тог доба је она Чорбина песма „Другарице војниче, лези!“. Или онај дијалог
    - си служио војску?
    - јесам
    - који род?
    - мушки


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Oct 05, 2021 3:20 pm

    Sotir wrote:
    Erős Pista wrote:Zašto u SFRJ, tj FNRJ žene nisu služile vojsku, iako su učestvovale u NOB i to učešće je bilo priznato i slavljeno? Mislim, na nivou makro procesa mi je sasvim jasno zašto, ali kako su to u to vreme pravdali i da li se to pitanje ikada postavilo?
    Било је неколико покушаја односно проба, последњи 80их. 
    Пошто је тадашња ЈНА озбиљно схватала тестирања, вероватно су видели како иде, подвукли црту и одустали. Сад тачно због којег разлога не знам, може бити свашта.

    Из мојег скромног искуства ти могу рећи да на терену треба доста физикалисати, што ни добро развијеним градским мушкарцима није лако. Да се замени гума на камиону, акумулатор итд... Да не спомињемо ношење опреме, муниције.

    Navodno je trebala generacija 1966 da bude prva koja ce imati žene regrute.

    Što se tiče toga šta bi one radile... pa svakako ne bi bile posada haubice 155 milimetara. Ima šablon po kome se to radi, evo recimo u Izraelskoj vojsci.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Janko Suvar Mon Nov 08, 2021 5:25 pm

    Aleksandar Uzelac
    · 
    Kratko na temu progonitelja i progonjenih.
    Uslovi za izbor redovnog profesora na Filozofskom fakultetu u Beogradu su poznati. Prof. Miloš Ković ih ne ispunjava. (Pravilnik Univerziteta u Beogradu i propisani uslovi za izbor u zvanje redovnog profesora).
    Ovde nije reč o tome da li je njegova knjiga sa kojom on traži redovnu profesuru naučna monografija ili nije. Naprosto, on ne ispunjava drugi traženi uslov. Taj uslov je da se ima bar jedan objavljeni rad u međunarodnom časopisu indeksiranom na Web of Science, u vremenu od izbora u prethodno zvanje, odnosno u proteklih pet godina. Ković nema nijedan rad u takvom časopisu, slovima n-u-l-a. 
    (Ovo je lako proveriti na osnovu uvida u bazu WoS i Scopus: https://www.scopus.com/ i objavljenih radova kandidata na njegovom google scholar profilu)
    Da li su to adekvatni uslovi ili ne, da li treba da budu stroži ili blaži, ovde nije tema. Jednostavno, nemaš uslov da napreduješ - ostaješ u istom zvanju. I nijedna pristrasna ili nepristrasna komisija, ukoliko radi po zakonu i pravilniku, ne može da nekoga bez ispunjenih uslova izabere u najviše zvanje. Sa stručne i profesionalne strane tu se priča završava. Sve ostalo je politika i to vrlo prljava politika... praćena javnim linčom.

    Ovde ljudi mrze institucije i zakone. A prof. je imao pet godina na raspolaganju da objavi 1, slovima j-e-d-a-n rad u ozbiljnom međunarodnom časopisu i tako stekne potrebni uslov. Nije morao da napiše novo kapitalno delo, poput monografije o Dizraeliju.



    Александар Вујовић
    Професор Ковић ме је замолио да Вам пренесем следећу поруку: Александре, зашто лажете о мени и мојим радовима? То што сте измислили, није услов за избор у звање. Добро знате да вишеструко премашујем све услове. Зашто учествујете у прогону свог професора? Сетите се да "част и брука живе довијека". Млади сте, али брзо су Вас потрошили

    Aleksandar Uzelac
    Александар Вујовић Gospodine Vujoviću, vi ste novinar i pošto me optužujete da iznosim neistine i time svesno ili nesvesno obmanjujete javnost, da ne ostane ništa nedorečeno - jedan rad u kategoriji M21-23, odnosno rad indeksiran u časopisu na listi Web of Science, Core collection jeste obavezan minimalan uslov za izbor u zvanje redovnog profesora na Univerzitetu u Beogradu za društveno-humanističke nauke u koje spada i istorija. Ovo je pravilnik univerziteta koji propisuje minimalne uslove, reč je o str. 16, stavka 3: http://www.bg.ac.rs/.../Pravilnik-minimalni-uslovi... U prilogu skrinšot iz istog pravilnika, pa se sporite sa pravilnikom univerziteta i nadležnim telima koji su ga doneli, a ne sa mnom. P.S. Sve ovo pišem u uverenju da prof. Ković sebi ne bi dopustio da mi se obraća na mom ličnom profilu preko novinara jednog internet portala.

    Милош Ковић
    Пронађите под 10. Избори у звања наставника и сарадника. Онда кликните на: 10.1.4. Обрасци за избор у звање редовног професора.

    Милош Ковић
    За све који желе да се увере да Александар Узелац лаже и води прљаву кампању против свог бившег професора.

    Милош Ковић
    Александре, жао ми је због Вас. Ипак, морам да Вам кажем: срам Вас било.


    Aleksandar Uzelac
    Poštovani profesore, nema potrebe za otrovnim komentarima. Post se jasno poziva na pravilnik univerziteta, prema kome vi ne ispunjavate traženi uslov za izbor u najviše zvanje redovnog profesora. Ukoliko smatrate da prema nekom drugom zakonskom aktu koji je stariji od univerzitetskog pravilnika ispunjavate i želite da oborite univerzitetski pravilnik, onda se to rešava na drugom mestu i kroz molbu nadležnim telima, a ne kroz javnost, etiketiranje kolega i teške reči. Ja nisam zaposlen na Beogradskom univerzitetu, niti sam zainteresovana strana u ovom sporu, samo iznosim lako proverljive činjenice. Srdačan pozdrav! Str. 16, stavka 3. http://www.bg.ac.rs/.../Pravilnik-minimalni-uslovi...

    Милош Ковић
    Многи ће сада да помисле да сте се само преварили и да сте брзоплето ушли у нешто што не познајете. Овде је, међутим, реч о томе да Ви свесно и намерно ширите лажи о мени и мом раду. Стидите се, Александре. Стидите се. Као што сам рекао, премлади сте да бисте се оволико срамотили. Надам се да ћете једног дана да се вратите на прави пут, на који сам некада покушавао да Вас усмерим, као Ваш професор

    Aleksandar Uzelac
    Милош Ковић Poštovani profesore, bili ste mi asistent, a ne profesor, ali dobro, nije to toliko ni bitno. Bitno je da ne širim nikakve laži, kao što se svako može uveriti uvidom u univerzitetski pravilnik. Ja vama želim da ispunite što pre traženi uslov i postanete redovni profesor. Svako dobro!




    Evo kopirao sam celo zato sto mislim da je zanimljivo.
    Anonymous
    Guest

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Guest Mon Nov 08, 2021 5:35 pm

    koga boli kurac za tamjan splačinu koju podržavaju govna sa tribina našeg najsmrdljivijeg stadiona
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Janko Suvar Mon Nov 08, 2021 5:37 pm

    Mene

    Pitajte istoričare - Page 12 Empty Re: Pitajte istoričare

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Mon May 13, 2024 5:08 am