Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ode ovo sve u pm

    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Fri Jun 28, 2019 7:39 am

    Ova dva nedavna događaja, jutarnja svađa ispred kioska na Novom Bgsu i pucanje s tim u vezi (sin Zorana Šijana) i jučerašnje saobraćajno zakucavanje u kafić na Dorćolu spadaju i ovde i u rubriku srpski mediji i pod „...u Srbalja2, mentalitet i sve po redu.
    Izveštavanje o oba događaje je „malo“ iščašeno i nenormalno, po mom mišljenju. Ali, budući da sam ja mimo sveta, mora da je greška u meni. Pokušao bih ipak da proverim taj osećam, samo ne znam mogu li da objasnim (naglaak Objasnim, kao kod Nikole Simiće u „Bubi u uhu“) to što mi se mota. Odmah onaj deo iz jučerašnje vesti „vozač je po izjavama svedoka pretio rasturenim građnima gostima pištoljem pa pobegao, a suvozač je zatečen, Nemnja Džaković, koji je širio ruke...“ I ništa.
     
    E sad, imam neki misao koji m ise mota, ali ne znam kako da ga izrazim. Pčeo bih ovako. Zamislimo ovaj događaj: ja s jednim čovekom koga vi ne poznajete sedim u kafani, vi me vidite, pozdravimo se, vi mene znate ja znam vas, pozdravimo se, ja nastavim druženje i pijenje s dotičnim, a onda on izvadi hekler i bombe i opljačka banku u blizini i usput ubije nekoga od vaše rodbine, ženu dete, šta god. I on pobegne, a ja ostanem i širim ruke, onako držim mobilni u ruci, iz džepova mi vire kutije cigara tvrdo pakovanje i još jedan mobilni, zlaatn lanac, tetoviran sam i širim ruke i čudim se. Oko mene krš i crča i krv i unesrećeni, došla policija došli vatrogasci, i svi traže tog pljačkaša i ubicu, a ja samo širim ruke, i – odem. I niko da me pita ko je taj s kojim su me videli u društvu, jer „postoji osnovana sumnja“ da je on izvršio nekoliko krivičnih dela, a ja, osnovan ose takođe misli, da znama njenogv identitet, pa ako ga ne odam, onda sam valjda počinilas u skrivanju počinioca ili barem osumnjičenog za učinjenje krivičnog dela. Ima tu i jedan, hm, moralni momenat, jelte, na primer, vi, moji prijatelji kojima su rod rođeni ustreljeni ili ubijeni, jer vi ste me videli s tim čovek, a ja ništa, pravim se toša. Da li biste me pitali „ko je bre taj?“?! Ili ne biste? Da li biste me uhvatili za gušu i/ili jaja da kažem ko je taj? Akd već policija ne pita.
     
    Ne znam da li je sada jasno šta me buni, ali meni ona slika nemanje Džakovića (valjda) kako širi ruke kao budalčina koja poznaje najvećeg siledžiju u kraju deluje mnogo glupo i cela vest je nekako njonjava, kao da se novinarčić plaši da možda ne pomene nekog budžu. Onda se ipsistavi da je prećeno glumici ili ćerki glumice, ne sećam se, i onda se čovek pita, da li bi se i to pomenulo, to s prećenjem, da nije u pitanju ličnos' iz kulture, ali taj Nemanja, ko je pa on, neki košarkaš, to je valjda stara škola, veze sportaša sa mafijašima, kum nije dugme i to, je l' to?  Zašto Nemanja nije privede i ispitan ko mu je vozač, ili ako nisu njegova kola, da obnasni šta je radio u kolima počinioca ili osumnjičenog za dela ugrožavanja sigurnsoti građane i opšte sigurnosti? Kao da je onom ko je pisao vest amputiran mozak.
     
    Sličan je osećaj i kod one vesti s Novog Beograda – reč je o Blicu. Najpre, trapavo i kao na bz b rzinu sastavljena „vest“, kao da je autor neki Albanac koji se muči sa srpskim, vrlo nevešto i trapavo sastavljeno, s dosta ponavljanja i pasivnih konstrukcija, kao prevod s rumunskog agencijeske vesti, kao da se po nalogu prenose nečiji izveštaj, i opet je falilo ispočetka „a kako su prošli oni momco koji su napadnuti in the first place“, da li su oni nevažni tu, ko je pa onaj „prijatelj policajca u civilu“, i onda je Blic tu vest ponavljao kao papagaj u istom obliku, onom trapavom obliku, kao automat za tačno vreme, i tek posle dva dana se uneo ljudski elemenat u priču, majka jednog od onih napadnutih se javila, i sada mi se javlja i zaverenička teorija, da je to neki obračun sa klanom Šijana mlađeg, neka osveta, a ne „objektivan“ članak.
     
    Ali u oba slučaja me muči nekakav osećaj kukavičluka kod pučine i novinara, amputacija mozga, neko čekanje da se vidi „ko je to“ jer uvek se sve svodi na ono „je l ' znaš ti ko sam ja?“ i „ne znaš ti ko sam ja!“.  Eh kad nisam pravnik i nisam u situaciji da s advokaticom Dobričaninovom izlazim na kaficu po dorćolskim kafiČima.
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4318
    Join date : 2016-09-29

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by nalog sa ženinog laptopa Fri Jun 28, 2019 9:38 am

    eh nekada bi vozač izašao iz kola i platio štetu vlasniku kafića, posetiocima, pozvao taxi da preveze eventualne povredjene do urgentnog i zabavio ostale nekom anegdotom sa vrelog nemačkog asfalta....
    al ove nove generacije ne poštuju samurajski kodeks, to samo vitla pištoljima i beži, urušio se stari, gospodski beograd...


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Fri Jun 28, 2019 9:50 am

    kud_genijalci wrote:...
    Ali u oba slučaja me muči nekakav osećaj kukavičluka kod pučine i novinara, amputacija mozga, neko čekanje da se vidi „ko je to“ jer uvek se sve svodi na ono „je l ' znaš ti ko sam ja?“ i „ne znaš ti ko sam ja!“.  Eh kad nisam pravnik i nisam u situaciji da s advokaticom Dobričaninovom izlazim na kaficu po dorćolskim kafiČima.

    Nije to.

    Ovo je ultimativna pobeda individualizma kao izraza liberalne demokratije i liberalnog kapitalizma. U se, na se i poda se. To je glavna filozofska podloga života, ne samo privatnog nego i javnog.

    Iz te tačke svaki lični i inherentno kratkoročni interes je apriori opravdan, samorazumljiv. Primenjeno na ovu situaciju zašto bi novinar na bilo koji način rizikovao svoju poziciju (platu, odnos sa urednikom, sa bližim i daljim okruženjem, da dobije neku neprijatnu poruku) da bi obavestio nekakvu javnost "informacijom od javnog značaja"? Naravno da će prioritet odneti "sitni" strahovi i kalkulacije, jer šta drugo ima osim toga?

    It's a feature not a bug.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50030
    Join date : 2017-11-16

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jun 28, 2019 10:57 am

    Poenta je - zasto ima taj strah. To jest, zasto ima realnog razloga za strah (a ima).
    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Fri Jun 28, 2019 11:15 am

    Pa suočava se sa tuđom slobodom da rade šta hoće/mogu.

    I suočava se sa medijskim kapitalizmom u pooštrenoj konkurenciji siromašne zemlje - neka nađe gazdu koji hoće da plaća istraživačko novinarstvo. Većina medija su prosto obične firme u kojoj novinari-radnici treba da znaju svoje mesto. [sad kad me Vasa napenali nešto Ode ovo sve u pm 1399639816 ]
    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Fri Jun 28, 2019 11:27 am

    hm, da napenalim? sve si u pravu.

    ovako nastaje priča u crnoj hronici:

    1. dežurni na motoroli u redakciji čuje za policijsku intervenciju (mada se te motorole sada ni ne koriste toliko po redakcijama)

    2. pozove se kontakt u policiji. dobije se štura informacija o krivičnom delu.

    3. šalje se ekipa na teren - novinar i fotoreporter. oni, u najkraćem, izveste o događaju.

    4. policija izda saopštenje o događaju. to saopštenje se uobliči u tekst, zajedno sa podacima dobijenim sa terena.

    5. ako se prepozna neko ime (košarkaš, kontroverzni biznismen, znate već) glodur, izvršni urednik, eventualno urednik hronike mogu da donesu odluku da budu oprezni, jer su dobri s njim (a dobri su sa svima)

    6. novinaru se saopšti da ne treba da insistira na tome ko je sedeo kao suvozač, daaaaaaj, nije sad to bitno, kakve veze ima suvozač sada, ili, pak, da naročito insistira na tome ako je u pitanju neko ko im je na šit listi (TREBALO JE DA RAZMISLI SA KIM SEDA U KOLA, DA LI TI ZNAŠ DA U MONAKU, LIHTENŠTAJNU, FARSKIM OSTRVIMA I  CELOM ZAPADU SUVOZAČ ODGOVARA ZA PREKRŠAJ ISTO KAO I VOZAČ, U NEMAČKOJ ČAK I VIŠE NEGO VOZAČ, A U JAPANU JE DOVOLJNO DA SI SE JEDNOM VOZIO SA NEKIM PA DA BUDEŠ TRAJNO ODGOVORAN ZA SVE ŠTO OVAJ POSLE NAPRAVI U VOŽNJI, IMA TAJ ZAKON ZNAŠ).

    7. novinar to odradi kako mu je rečeno, a apsolutno nema izbor u tome jer sve što radi prolazi uredničku verifikaciju. nema novinar čega da se plaši, osim situacije u kojoj mu se da odgovornost da nešto uradi sam, to jest samo sa noćnim urednikom, bez konsultacije sa ekipom na vrhu. a od te odgovornosti se beži na razne načine, od kojih je glavni slanje SMS-ova nekome ko actually ima odgovornost. zahvaljujući online novinarstvu, opasnosti tu ima sve manje jer se greške mogu korigovati u hodu.

    to su proizvođači materijala, a ne novinari. sramota je i pomisliti da tu ima nekakvog novinarstva.


    Najpre, trapavo i kao na bz b rzinu sastavljena „vest“, kao da je autor neki Albanac koji se muči sa srpskim, vrlo nevešto i trapavo sastavljeno, s dosta ponavljanja i pasivnih konstrukcija, kao prevod s rumunskog agencijeske vesti, kao da se po nalogu prenose nečiji izveštaj
    Ode ovo sve u pm 3579118792 
    to što je uočio Genijalci - to je stil prepričanog ili kopipejstovanog policijskog izveštaja. kad god vidiš formulaciju "krivično delo ubistvo u pokušaju", to je policijski izveštaj.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by паће Fri Jun 28, 2019 11:46 am

    Кад видиш "кривично дело" а после тога не следи генитив као што је увек био, то је правно-полицијски новоговор. Ником више не суде за кривично дело убиства, него за кривично дело убиство. Та дела напросто више немају падеже, има закон којим су изузета.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Sotir Fri Jun 28, 2019 11:53 am

    Добро, ја не разумем баш о чему се прича, у ова два наведена случаја (Шијан јр. и ауто у башти) су скоро одмах навели имена која су била позната. Не знам како очекујете да наведу име возача кад још није био ухапшен/идентификован.
    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Fri Jun 28, 2019 11:55 am

    Jutros su na dnevniku RTSa dali puno ime ovog što je uhapšen u Kladovu (vozač iz Strahinjića bana)
    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Fri Jun 28, 2019 11:57 am

    Sotir wrote:Добро, ја не разумем баш о чему се прича, у ова два наведена случаја (Шијан јр. и ауто у башти) су скоро одмах навели имена која су била позната. Не знам како очекујете да наведу име возача кад још није био ухапшен/идентификован.
    O tonu i kontekstu pisanja, ne nužno o ovom slučaju.
    Anonymous
    Guest

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Guest Sun Sep 01, 2019 11:54 pm

    Da su me pitali navijači, izdvojio bih novac od svoje plate za kupovinu, a samo bih pitao "može li neki drugi simbol?"

    Ode ovo sve u pm Empty Re: Ode ovo sve u pm

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 9:45 pm