Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Gljive

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by kondo Fri 28 May - 11:26

    kupio sam šumsko pile na bajloniju i 80% isto sranje kao prošli put, suvi i drveni. uspeo sam malo da posečem jestivih komada sa oboda, tu su mekani i sočni ali sam barem naučio šta da kupujem pa me dripci sa pijačnih tezgi više neće varati. drugarica je kupila na zemunelu kod onog ortaka što prodaje gljive sa velikog ratnog ostrva na koga je bilo povike ovde ili tamo, ne sećam se, ali joj je učinak bio 100% i ispale su savršeno. volim pile ali me ovakve stvari izbacuju iz takta, sad bi najradije ušao sa skalpelom u neku akciju da ih sam nakupim a ne treba mi mnogo, pola kile maks.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Fri 28 May - 21:02

    slaba je sezona pileta,bar ovde kod mene na obalama Dunava i u Koviljskom ritu..misim slaba ima ga,uberem i jedem ali ga nema u ogromnim kolicinama kao neke sezone..jos sad Dunav raste i danas sa nekoliko lokalnih vrba nisam mogla ubrati pile jer su bile skroz u vodi..

    a krenulo je i u sumi sa divlje tresnje,to mi je omiljeno..

    pa mozes ici sam..jedan dan odvojis pa krenes uz obalu ili u neki rit oko Bga pa obilazis vrbe trebao bi naci..a kada nadjes zapamti ili obelezi na nekoj mapi to drvo pa ga obidjes i u oktobru i u maju svake godine i eto ga Gljive - Page 10 1143415371

    @fikret 

    kod mene jos nista,ali Fruska i nije neka planina za vrganj..bude ali je jos rano..a kakav je kilava sezona ako ne ugreje nista nece ni biti..

    ovih dana nalazim bukovace,sumsko pile i livadske sampinjone...mada koliko sam u sumi dobro i to uberem Gljive - Page 10 1399639816
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by kondo Fri 28 May - 23:20

    na kaleniću danas lisičarke i svež smrčak koji se retko viđa da nije osušen. cena je sumanuta - mislim 4000 dinara, nisam toliki frik za pečurke da ću da im platim makar 100 grama, zabole me. zato mnogo bolje pile 400 dinara, uzeo sam kilo i sit se ispričao sam likom koji mi je odao tajne nekih prodavaca koje znam. ukratko, ne kupujte na bajloniju, lik je prevarant i natapa gljive da bi dobile na težini.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Sat 29 May - 8:07

    smrcku je bila jako dobra ova sezona ali je cudno da ga jos ima svezeg..


    a za pronaci sumsko pile ti samo trebaju vreme i gumene cizme..mada slicno je i za vecinu gljiva Gljive - Page 10 1399639816
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Tue 15 Jun - 15:44

    Gljive - Page 10 20089710


    evo malo od danas..jako slabo,nema nikakvih gljiva srela sam 3 piperatusa,2 russule i 1 neku amanitu i ovo u torbi...tuga Gljive - Page 10 1949538119
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Sat 19 Jun - 21:31

    Fikrete evo probala sam danas paprenjace..ogulila sam im listice i samo meso sam isprzila na tiganju i ok su,malo gorce ali tek,tek ali im je super tekstura..nije lose..
    fikret selimbašić

    Posts : 9617
    Join date : 2020-06-19

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by fikret selimbašić Sun 20 Jun - 17:26

    plavaivy wrote:Fikrete evo probala sam danas paprenjace..ogulila sam im listice i samo meso sam isprzila na tiganju i ok su,malo gorce ali tek,tek ali im je super tekstura..nije lose..

    Zato ih ja obarim desetak minuta u slanoj vodi pa tek onda pripremam, smani gorčinu na podnošljivu mjeru i omekša ih. Nisu za svakoga, ovde baš nisu popularne ali ja ih volim.

    Vrganja jedva da ima, našao svega desetak, kupio u dva navrata i to je otprilike to za ovo kolo. Počele su vreline i teško da će ih biti do neke ozbiljnije kiše.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Thu 8 Jul - 12:25

    Gljive - Page 10 21328510



    evo ako nemate pametnija posla u nedelju..bice razna drustva,knjige i proizvodi od bilja i gljiva
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Mon 2 Aug - 17:12

    ove godine experiment-do kog stepena crvljivosti i raspalosti moze da se susi vrganj  Gljive - Page 10 3579118792
    zakasnili smo 3-5dana..ali videcu,sve sto dobro mirisi cu susiti pa cu videti sta ce biti 

    a po kupine se na tu livadu vracam sa kantom

    Gljive - Page 10 22724510
    fikret selimbašić

    Posts : 9617
    Join date : 2020-06-19

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by fikret selimbašić Mon 2 Aug - 18:29

    Ooo, zavidim na vrganjima, kod mene u blizini nema ništa.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Mon 2 Aug - 19:23

    ovo se pojavilo 7-10 dana posle poslednjih kisa ali jako su brzo propali zbog vrucine...trulih smo ostavili jos duplo toliko u sumi...nije bio nijedan za pojesti Gljive - Page 10 1949538119
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Fri 6 Aug - 19:59

    Gljive - Page 10 23029010


    evo 6kg kupina za manje od dva sata i posledice Gljive - Page 10 286371741 ...inace stanje je slicno i na nogama iako sam imala duge nogavice plus sto sam sva bridela od kopriva a o komarcima da ne pocinjem

    Gljive - Page 10 23354010

    Gljive - Page 10 22998610
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Tue 14 Sep - 13:31

    posto su nam gljive dale otkaz taman je vreme da se pozabavim plodovima,koji su se za razliku od gljiva pokazali ove godine...stavila sam gomilu kupina u zamrzivac i napravila malo dzema od njih i belih sljiva a napravila sam i nekoliko litara likera od kupine mada nisam bes prezadovoljna rezultatom,malo je slabasan ukus kupine i treba mu pomoc u vidu kriski limuna,narandze i zacina...

     a kako su i drenjine rodile kao lude napravila sam pekmez od njih i stavila ih za liker...

    sad sam stavila razne plovode i divlje voce sa vodom za tkzv. vodnjiku to je fermentisani napitak od divljeg voca,malo alkoholni malo kiselkast i malo gaziran..pila sam ga i super je ali sad prvi put pravim..

    a planiran da stavim i jabukov sok da se napravi sirce koje inace planiram vec godinama da pravim ali nikako da se desi do evo sada..

    ova poslednja dva su eksperimenti,nisam vesta sa fermentacijama..pa javljam rezultate..
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Tue 14 Sep - 15:11

    Gljive - Page 10 Img_2020


    evo za vodnjiku...ima divljih jabuka,krusaka,trnjine,sipka,drenjine,oskoruse,fizalisa i gloga...
    fikret selimbašić

    Posts : 9617
    Join date : 2020-06-19

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by fikret selimbašić Tue 14 Sep - 15:40

    plavaivy wrote:posto su nam gljive dale otkaz taman je vreme da se pozabavim plodovima,koji su se za razliku od gljiva pokazali ove godine...stavila sam gomilu kupina u zamrzivac i napravila malo dzema od njih i belih sljiva a napravila sam i nekoliko litara likera od kupine mada nisam bes prezadovoljna rezultatom,malo je slabasan ukus kupine i treba mu pomoc u vidu kriski limuna,narandze i zacina...

     a kako su i drenjine rodile kao lude napravila sam pekmez od njih i stavila ih za liker...

    sad sam stavila razne plovode i divlje voce sa vodom za tkzv. vodnjiku to je fermentisani napitak od divljeg voca,malo alkoholni malo kiselkast i malo gaziran..pila sam ga i super je ali sad prvi put pravim..

    a planiran da stavim i jabukov sok da se napravi sirce koje inace planiram vec godinama da pravim ali nikako da se desi do evo sada..

    ova poslednja dva su eksperimenti,nisam vesta sa fermentacijama..pa javljam rezultate..

    E, baš takav treba da bude.

    Ne odustaj ako iz prve ne uspije, nisam se upuštao u pripremu ali sam pio napitak pravljen na sličnu foru, iz mrtvih vraća. Na žalost, već petnaestak godina nema više ni jedne Joke od koje bih ti tips&tricks za pripremu mogao da iskopam.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Tue 14 Sep - 18:45

    pa eno stavila sam pa sta bude
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Tue 14 Sep - 20:21

    evo recept

    https://m.facebook.com/groups/sakupljanje.determinacija.gljiva/permalink/3888911331119597/

    ali moze i da se miksuje po zelji i ukusu...ja sam stavila proizvoljno u balon od 5l pa cemo videti
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Thu 16 Sep - 17:03

    usoljene drenjine su genijalne!! Gljive - Page 10 2849097393 

    stavicu i trnjine tako!
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Thu 21 Oct - 15:37

    super su i trnjine usoljene


    fikrete mozes da pravis vodnjiku lako je...mozda jos nije kasno a mozda i sledece godine..eno detaljniji recept dva posta iznad...nije tesko,ja sam stavila proizvoljno voca i 2,5x vode i sve se samo desi Gljive - Page 10 1143415371 


    inace danas sam kupila sampinjone Gljive - Page 10 1949538119 zadnje vreme doslo
    fikret selimbašić

    Posts : 9617
    Join date : 2020-06-19

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by fikret selimbašić Thu 21 Oct - 17:07

    Fala za recept, promaklo mi je. Loša je godina bila u mom kraju, kvalitetni su samo drijenjak i šipak, ostalo je debelo podbacilo ili je sprženo u julu i avgiustu, čak i trnine. Što se tiče gljiva, tanko takođe, još nijednu sunčanicu nisam vidio a ovo je njihovo doba, vrganje takođe ne nađoh ali sam bar uspio da ih kupim.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by kondo Sat 23 Oct - 11:40

    Posle prve veće kiše ovde izašle gljive, uglavnom na livadama bez trave na podlozi koja je kombinacija peska i rastresite zemlje ili po blažim brdima.

    Ovo:

    Gljive - Page 10 FCPuhHYXsAkh0BE?format=jpg&name=large

    Gljive - Page 10 FCPuiC8XoAYkvHu?format=jpg&name=large

    Gljive - Page 10 FCPufW1WYAsH41F?format=jpg&name=large

    Gljive - Page 10 FCPugLqXsAU6wXD?format=jpg&name=large

    na klobucima ima dosta peska kroz koji se probijaju. očigledno 2 vrste, u zavisnosti od boje ispod kapice.

    lokalni kuvar koji se kao razume u gljive mi je rekao da on to ne bi jeo. isto mi je rekao i drugar iz kastorije koji je ozbiljan berač, kaže da nije siguran da li je to vrsta šumskog šampinjona koja može da izazove iritaciju želuca.

    sa druge strane baba iz sela je pregledala i bila u fazonu da ove što liče na šampinjone mogu da se jedu.

    mišljenje?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Sat 23 Oct - 17:52

    ovi sa braon/crnim listicima  su sampinjoni i ako imaju miris na gljive ili badem su jestivi..mada su vec dosta stari

    ima jedna vrsta nejestivih sampinjona ali ona mirisi na karbon/plastiku i jako smrdi kada se sprema pa je dosta tesko pogresiti tu


    a ovi sa braon klobucima su zanimljivi...mozda da slikas listice neke vece/otvorenije gljive
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by kondo Sun 24 Oct - 19:26

    hvala, hoću - sad sam namestio oko za gljive i non stop nalećem na njih u svakom hajku, od 10m od mora na pesku/rastresitoj zemlji do okolnih brda. nego nas promaši kiša ovaj vikend pa ne znam šta i kako dalje, mada su krenule magle iza koji ostaje skroz mokra površina svako jutro skoro do podneva.

    ti braon klobuci su povukli na braon posle branja, u zemlji su zapravo beli, sa tom skramicom braonkastom koja je od probijanja kroz zemlju. vidi se koliko imaju peska/zemlje po sebi na ovi slikama gde su još u zemlji....


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    plavaivy

    Posts : 3139
    Join date : 2014-11-21

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by plavaivy Mon 25 Oct - 8:43

    jasno mi je..i to vrlo lako mogu biti neki sampinjoni samo mi treba slika listica neke zrelije gljive da vidim...ali mozda mozes i sam proceniti ako budu rozi do braon onda su saminjoni
    паће

    Posts : 40220
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by паће Mon 25 Oct - 8:51

    Сад ми се пије кабинет самињон...


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Gljive - Page 10 Empty Re: Gljive

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon 20 May - 8:09